Ειδήσεις και νέα από το ιντερνετ

΄Ο,τι θα θέλατε να κουβεντιάσετε
΄Ο,τι θα θέλατε να μοιραστείτε
΄Ο,τι θα θέλατε να μάθετε
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Ειδήσεις και νέα από το ιντερνετ

Δημοσίευση από nikos »

Ανοίγω αυτό εδώ το θέμα για να προτείνουμε ό,τι μας προκαλεί το ενδιαφέρον από τον κόσμο του ιντερνετ και θέλουμε να το προτείνουμε για διάβασμα.
Πχ "Κινέζοι χωρικοί έτρωγαν δεινοσαυρόσουπα!" :shock:
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=252
There is a difference between knowing the path and walking the path
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Οι μπριζόλες χειροτερευουν την κλιματική αλλαγή! :shock: :shock: :shock:
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=252
There is a difference between knowing the path and walking the path
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Ανδρας με σχεδόν ανύπαρκτο εγκέφαλο είχε φυσιολογική ζωή :shock:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=252
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
yannis
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 8:46 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Δημοσίευση από yannis »

> ΕΝΑ ΕΜΑΙL ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΛΑΒΑ>




ΣΟΒΑΡΗ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ !!!!!!!





> Παρακαλώ να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί, ιδιαίτερα εάν χρησιμοποιείτε
> αλληλογραφία μέσω internet όπως Yahoo, Hotmail, AOLκτλ. Η πληροφορία
> κυκλοφόρησε από την Microsoftκαι την Norton. Παρακαλώ στείλτε την σε όλους
> όσους γνωρίζετε και έχουν πρόσβαση στο Internet. Ίσως λάβετε ένα
> φαινομενικά άκακο e-mailμε παρουσίαση Πάουερ Πόιντ (PowerPoint) και τίτλο "
> Lifeisbeautiful. pps ". Εάν το λάβετε, μην ανοίξετε το επισυναπτόμενο του
> για κανένα λόγο και διαγράψτε το αμέσως. Εάν ανοίξετετο αρχείο, ένα μήνυμα
> θα εμφανισθεί στην οθόνη σας λέγοντας : " Itistoolatenow,
> yourlifeisnolongerbeautiful", δηλαδή : ' Τώρα πια είναι αργά, η ζωή σας δεν
> είναι πλέον όμορφη', ως επακόλουθο θα χάσετε τα πάντα στον υπολογιστή σας
> και το άτομο που σας το έστειλε θα αποκτήσει πρόσβαση στο όνομά σας, στο
> e-mail σας, και στο κωδικό ασφαλείας σας. Αυτός είναι νέος ιός !! ο οποίος
> ξεκίνησε πρόσφατα να κυκλοφορεί, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΓΙΑ
> ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΙΟΣ. OAOL επιβεβαίωσε ήδη την σοβαρότητα και τα
> προγράμματα antivirus δεν είναι ικανά να τον καταστρέψουν. Ο ιός
> δημιουργήθηκε από έναν χάκερ ο οποίος αυτοαποκαλείται " lifeowner ".
> ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥ ΣΑΣ !!!!!!
>
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ελαβα αυτό το e-mail.

Hλία, μπορείς να μας πεις για την εγγυρότητά του?

Γιατί αν είναι αλήθεια.....!!!!! :x

-------------------------------------------------------------------------


Καλωσήρθατε σε μια νέα εποχή για τα καταναλωτικά ηλεκτρονικά, όπου το νέο σας CD-player αρνείται να παίξει αντίγραφα των CD σας, όπου δεν μπορείτε να μοιραστείτε τα MP3 που αγοράσατε και κατεβάσατε από το Διαδίκτυο, και όπου μια κινηματογραφική εταιρεία μπορεί να σας χρεώνει 1 ευρώ για κάθε φορά που βλέπετε ένα DVD της: Είναι η εποχή του TCPA.

Το TCPA (Trusted Computing Platform Aliance) και το διάδοχό του ΤCG (Trusted Computing Group) είναι μια συμμαχία από εταιρείες πληροφορικής που περιλαμβάνει την Intel, τη Microsoft και την Apple. Σκοπός του TCPA είναι η δημιουργία μιας «διαπιστευμένης» πλατφόρμας, όπου με τηνενσωμάτωση ενός τσιπ σε όλα τα καταναλωτικά ηλεκτρονικά, και με τη βοήθεια ειδικού λογισμικού, οι καταναλωτές θα είναι πλέον υποχρεωμένοι να δεχτούν τους καταχρηστικούς όρους χρήσης ("copyrights") που τους επιβάλλονται από τις εταιρείες.

Έτσι με πρόσχημα την προστασία των «πνευματικών δικαιωμάτων» των εταιρειών και την καταπολέμηση της πειρατείας σε λογισμικό και πολυμέσα, το στερεοφωνικό, το DVD-player και ο υπολογιστής σας θα επιβλέπουν την κάθε αναπαραγωγή υλικού και την κάθε χρήση λογισμικού που κάνετε.

Ναι, καλά διαβάσατε, θα επιβλέπουν, και θα λειτουργούν ενάντια στη βούλησή σας, ώστε να σας αναγκάσουν να αλλάξετε τις συνήθειές σας. Σε περίπτωση η εφαρμογή "Trusted Computing" βρει μέσα στον υπολογιστή σας υλικό το οποίο θεωρεί πως παραβιάζει τα "copyrights" που διεκδικούν οι εταιρείες, τότε θα μπορεί να το σβήνει και εσάς, ούτε λίγο ούτε πολύ, να σας καταδίδει.

Οι «δυνατότητες» του TCPA, όμως, δεν σταματούν εδώ. Καθώς ουσιαστικά το TCPA αφαιρεί τον έλεγχο των υπολογιστών από τους χρήστες, μια νέα εποχή ψηφιακής καταστολής είναι προ των πυλών. Ένα αυταρχικό καθεστώς, μέχρι σήμερα, ήταν απλά σε θέση να απαγορεύει την κυκλοφορία βιβλίων και εγγράφων που το θίγουν. Με το TCPA θα μπορεί να καταστρέφει και τα υπάρχοντα
ηλεκτρονικά αντίτυπα.

Το "Trusted Computing" είναι ενσωματωμένο στην επόμενη έκδοση των Microsoft Windows με το εμπορικό όνομα "Vista", καθώς και στην έκδοση για επεξεργαστές Intel του λειτουργικού OS X της Apple.

Διαβάζοντας τα παραπάνω μπορεί να αναρωτιέστε γιατί ένα τέτοιο σύστημα να ονομάζεται «διαπιστευμένο». Μα το διακύβευμα δεν είναι η δική σας εμπιστοσύνη προς αυτό, είναι η εμπιστοσύνη των εταιρειών στο σύστημα, που είναι ένας Δούρειος Ίππος για την ασφάλεια και την ιδιωτική ζωή των καταναλωτών. Εσείς, όπως και η κοινότητα ακτιβιστών του againstTCPA.com, έχετε κάθε λόγονα
ΜΗΝ εμπιστεύεστε το TCPA.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

γιαυτο σκεφτομαι να εγκαταστησω linux καποια στιγμη για να ξεφυγω απο την κυριαρχια της microsoft και ολων των μεγαλοκαρχαριων!!!!!!!!!!!!!!!!!!

α, ρε Οργουελ , ποσο μπροστα απο την εποχη σου ησουν.........
Άβαταρ μέλους
ΜΥΡΤΩ
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 05 Ιουν 2007 12:49 pm
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ

Δημοσίευση από ΜΥΡΤΩ »

και μένα μου έχουν στείλει αυτή την προειδοποίηση πριν 2 χρόνια αν θυμάμαι καλά..!! είναι δεν είναι έγκυρο καλύτερα e-mail από άγνωστους αποστολείς να τα σβήνουμε στο καπάκι...!! :wink:
love is the only solution...lets start a revolution...open your heart
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μυρτώ μου με υπογραφή μου ήρθε, αλλά δεν ήθελα να το γράψω.

΄Γι' αυτό ρώτησα τον Ηλία, αν γνωρίζει κάτι.

Γιατί αν είναι εγγυρο τι κάνουμε?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Σίγουρα όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα θα σφίγγουν σε τέτοια ζητήματα, αυτό είναι δεδομένο. Όπως λέει και ο/η satya αυτά έχουν λεχθεί από εκείνους που βλέπαν μπροστά από την εποχή τους.
Κι εγώ προσανατολίζομαι για linux πάντως. Το έχω δει σε φίλο και μου φαίνεται και πιο φιλικό μέσα σε όλα.
There is a difference between knowing the path and walking the path
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Μεγάλο ζήτημα αυτό... ένα κομάτι του είναι αλήθεια...αλλά όλοι στο internet λένε αυτό που τους βολεύει..

Η ΙΒΜ υποστηρίζει ότι το TCPA δεν δημιουργήθηκε για να προστατέψει τα πνευματικά δικαιώματα αλλα για να προστατέψει τον χρήστη από hackers (τι άλλο θα λέγανε... )[όταν τους hackers τους χρησιμοποιούν αυτοί είναι καλά εεεε;;; τι υποκριτές που είναι.. οι hackers στηρίζουν 'εναν ολόκληρο τομέα της οικονομίας!!! για αυτούς υπάρχουν εταιρίες όπως η Mcaffee ή η norton η panda και δεκάδες άλλες που μας προμηθεύουν με πανάκριβα προιόντα για την προστασία μας..] Από αυτά που διάβασα εγω σας λέω ότι το σύστημα αυτο μπορεί να λειτουργήσει στην Αμερική μόνο τουλάχιστον προς το παρών γιατί το επιτρέπει η νομοθεσία τους στην ευρώπη απο την άλλη δεν επιτρέπεται να λειτουργήσει..
Ακόμα και αν λειτουργήσει όμως ο χρήστης θα έχει την επιλογή να το απενεργοποιήσει αλλα κάποιοι υποστηρίζουν ότι αυτό θα προκαλέσει προβλήματα σε αλλες λειτουργίες του υπολογιστη. οι εταιρίες λένε ότι και να το απενεργοποιησουμε δεν θα πειράζει τίποτα άλλο... αυτό το σύστημα ήδη λειτουργεί όχι ακόμα στα vista αλλα σε ΧΡ σε υπολογιστές της ΙΒΜ!!! συνήθως σε εταιρίες...
θα προστατεύει απο επικίνδυνα προγράματα και τα αρχεία του υπολογιστεί σε κάποιες περιπτοσεις .... ΌΧΙ ΠΑΝΤΑ ! και το σίγουρο κακό είναι ότι δεν θα επιτρέπει σε προγράματα ftp να λειτουργούν.. αυτά τα προγράματα είναι που επιτρέπουν σε ανθρώπους σαν και εμένα και χιλλιάδες άλλους να κατεβάζουμε προγράματα και μουσική και ταινίες από το ίντερνετ...
Το TCPA δεν θα μπορεί να σας σβήνει αρχεία ούτε να σας εμποδίζει να τα χρησιμοποιήσετε εσείς θα σας εμποδίζει να τα στείλετε σε άλλους και θα στέλνει ΜΑΛΟΝ κάποια στοιχεία του υπολογιστη σας στην TCPA που έτσι ονομάζεται αυτό το γκρούπ που οργανώνει την όλη κατάσταση...
επίσης δεν θα μπορεί σε καμία περιπτωση να ασκήσει έλεγχο στον υπολογιστη σας ούτε να πάει τον έλεγχο του υπολογιστη σας...





Όλα αυτά τα ωφείλουμε σε ΕΝΑΝ ανθρωπο.....


ξέρω ποιόν σκέφτεστε...





Δεν είναι αυτός.....



Δεν είναι ο Bill Gates


είναι ένας βουλευτής ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ο Fritz Hollings αυτός πίεσε και ξαναπίεσε την βουλή στις ΗΠΑ να περάσουν το νομοσχέδιο για να επιτρέπει το συγκεκριμένο προγραμα!!


ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ HACKERS ΠΟΥ ΝΑ ΒΟΗΘΑΝΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΜΨΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΤΟΚΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ ΚΑΙ "ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΗ" ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: 8)
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Όσο για τα linux στις περισότερες εκδόσεις πρέπει ο χρήστης να ξέρει και κώδικα για να μπορέσει να τα λειτουργήσει εκτός απο ορισμένες εκδόσεις αλλα δεν είναι τυχαίο το ότι είναι το πιο σταθερό αξιοπιστο και καλό λειτουργικό πρόγραμμα

τα τελευταία χρόνια και χωρίς γνώσεις υπολογιστη μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει linux αλλα πρέπει να τα "μάθει¨όπως είχε μάθει και τα windows κάποτε.. υπομονή θέλει ..
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ηλία είσαι θησαυρός!!

Πολύτιμα όσα μας είπες...

Τούβλα σαν και μένα έχουν ελπίδες με αυτό το linux???
(μην γελάς, σε βλέπω...)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

καμίαα ελπίδα ..... το ξανθό μαλί δεν βοηθάει.... χεχχεχεχε
βλέπω ότι στην φωτογραφία που έβαλες φαίνεται πιο ξανθό...!!!χεχχε
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ηλία μου φαίνεται...δεν είναι!!! :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Τούβλα σαν και μένα έχουν ελπίδες με αυτό το linux???
καμίαα ελπίδα ..... το ξανθό μαλί δεν βοηθάει.... χεχχεχεχε
Βασικά έχω δει μια έκδοση των Linux που το περιβάλλον της είναι πολύ παραπλήσιο με Windows και δε νομίζω ότι ήθελε γνώση κώδικα. Απλά μερικά πράγματα λέγονται αλλιώς ή γίνονται με ελαφρά διαφορετικό τρόπο.
Μαθαίνονται όπως όταν οδηγάς για πρώτη φορά ένα άλλο αμάξι αντί για το δικό σου. :roll:
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."

Επιστροφή στο “Ο,ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ”