Σαυρες και Βασιλικοί οίκοι.... (?)

΄Ο,τι θα θέλατε να κουβεντιάσετε
΄Ο,τι θα θέλατε να μοιραστείτε
΄Ο,τι θα θέλατε να μάθετε
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Το φίδι, γενικά, στην Ανατολή, θεωρείται ως σύμβολο Σοφίας αντίθετα με την επικρατούσα Δυτική θεώρηση!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Γι' αυτό και κάποιες θεότητές τους τις απεικονίζουν με φίδια.
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

ARTYADIS έγραψε:Το φίδι, γενικά, στην Ανατολή, θεωρείται ως σύμβολο Σοφίας αντίθετα με την επικρατούσα Δυτική θεώρηση!
Είμαι πολύ χαρούμενη που βλέπω τις λέξεις "φίδι" και "Σοφία" στην ίδια πρόταση! :D :D :D Μου αρέσουν πάρα πολύ σαν πλάσματα :x
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Η αλήθεια είναι ότι έχουν μια παράξενη γοητεία, κρύβουν μυστήριο! :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ξέχασα να πω, πως στην Ανατολή όταν θέλουν να κάνουν κοπλιμέντο σε μια γυναίκα της λένε: Κυρία μου, είστε ένα αληθινό φίδι!

Σκεφτείτε να το λέγανε σε μας! =)) =)) =)) =))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Εγώ θα κολακευόμουν βαθύτατα! :D :D :D
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Εγώ πάλι όχι ,άσε που αυτά τα πλάσματα με αποθούν πολύ :D
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:? :? :? Μπα...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Εμένα μου προκαλούν δέος. Μπορώ να πω ..ότι μ'αρέσουν :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Με τα φίδια ως μέρος του ζωικού βασιλείου, κανένα πρόβλημα δεν έχω. Είμαι ουδέτερη ας πούμε, ούτε κρύο ούτε ζέστη. Ο άνθρωπος που είναι κοντά στην φύση του φιδιού -όπως περιγράφη σ'αυτό το τόπικ- είναι που με αποθεί...

Εξαρτάται από την οπτική γωνία που βλέπει κανείς κάτι. Όλοι δίκιο έχουμε γιατί με την ίδια αφορμή ο καθένας φέρνει εικόνες στο μυαλό του ανάλογες τους παρελθόντος του και αναβιώνει συναισθήματα ανάλογα των φόβων του...

Πάντως χαίρομαι Δημητρούλα που έχουν και κάποιους όχι ουδέτερους απλά ως προς αυτά, αλλά και υποστηρικτές!!! Προφανώς τα βλέπεις απλά και μόνον ως αυτό που είναι: ζώα, πλάσματα τούτης εδώ της Γης... :x :x :x :x :x :x
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Προφανώς τα βλέπεις απλά και μόνον ως αυτό που είναι: ζώα, πλάσματα τούτης εδώ της Γης...
Όχι μόνο γι' αυτό Ελένη! Να σου πω, και οι μύγες πλάσματα της Γης είναι και οι μύγες πλάσματα της Γης είναι, τα δέχομαι φυσικά, αλλά δεν τρέφω και καμιά ιδιαίτερη συμπάθεια :D

Το φίδι όμως είναι κάτι διαφορετικό. Εξαρτάται όπως, λες από ποια σκοπιά το βλέπει κανείς.

Το φίδι είναι πολύ μυστηριώδες πλάσμα και έχει δύο όψεις. Την θεϊκή αλλά και την δαιμονική. Εξαρτάται ποια επιλέγεις να δεις! :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

ARTYADIS έγραψε: Το φίδι όμως είναι κάτι διαφορετικό. Εξαρτάται όπως, λες από ποια σκοπιά το βλέπει κανείς.

Το φίδι είναι πολύ μυστηριώδες πλάσμα και έχει δύο όψεις. Την θεϊκή αλλά και την δαιμονική. Εξαρτάται ποια επιλέγεις να δεις! :-D
Μ'αρέσεις!!! :x
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Wisdom έγραψε:Εγώ θα κολακευόμουν βαθύτατα! :D :D :D

κι εγώ Σοφάκι! μου αρέσουν τα φιδάκια και οι σαυρίτσες!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Εμεις στην Δυση εχουμε να αντιμετωπισουμε τον συλλογικο φοβο για φιδια. Παντα μου αρεσαν τα ερπετα και κατα καιρους ειχα φιλοξενισει και στο σπιτι μου μερικα. Μια φορα λοιπον τριγυρνουσα στο χωριο μου σε ενα αγαπημενο μερος καταφυτο με ρυακι και πεφτω ξαφνικα πανω σε εναν λαφιατη που λιαζονταν. Το ενστικτο της αυτοσυντηρνσης λειτουργησε αυτοματα και με κυριευσε φοβος για μερικα δευτερολεπτα. Κανω λιγο πισω και επανερχομαι, και λεω μεσα μου ωπα εσυ εχεις μια αλφα εξοικιωση με τα ερπετα γιατι τρελενεσαι. Και μετα μεχρι που το πλησιασα και του εστελα και ρεικι =))
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

VasilisM έγραψε: Και μετα μεχρι που το πλησιασα και του εστελα και ρεικι
Τι γλυκόοο @};- @};- @};- Ρε, δεν ξέρω, τα θεωρώ πολύ παρεξηγημένα τα κακόμοιρα... Είναι πολύ τρυφερούλικα κατά βάθος και πολύ παρεξηγημένα με τον μύθο του Αδάμ και της Εύας.
Νομίζω πως τους έχω μεγάλη αδυναμία γιατί έχουμε ένα χαρακτηριστικό κοινό: άμα τα βλάψεις, τους επιτεθείς, τα τρομάξεις και γενικά νιώσουν απειλή στο περιβάλλον τους μπορούν να σε βλάψουν πολύ άσχημα. :-(

Και οι σαυρίτσες είναι γλυκούλικες και τα σαμιαμιδάκια... Ιδικά εκείνα που γίνονται και οικόσιτα και βγαίνουν στον κήπο σου και λιάζονται... Γλύκα σκέτη! <3

Αλλά τα φιδάκια, είπαμε, αδυναμία... Πρώτη φορά χάιδεψα φίδια όταν ήμουν 10 χρονών... Ήταν απίστευτο συναίσθημα. Εκ τότε τα έβαλα πολύ στην καρδιά μου... Και αν κανένα στο χωριό μπει στο σπίτι και οι γονείς μου θέλουν να το σκοτώσουν, φροντίζω να το οδηγήσω έξω με ασφάλεια και να μην το βλάψει κανείς... :x

Παιδάκια, thread με ζωάκια έχουμε? Εννοώ, που να γράφει ο καθένας σε ποια ζωάκια έχει αδυναμία και γιατί... :x
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα

Επιστροφή στο “Ο,ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ”