Λασπολογία κατά ReiKi

΄Ο,τι θα θέλατε να κουβεντιάσετε
΄Ο,τι θα θέλατε να μοιραστείτε
΄Ο,τι θα θέλατε να μάθετε
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Λασπολογία κατά ReiKi

Δημοσίευση από VasilisM »

Ρίξτε μια ματιά.. είναι τραγικό.. :? Η άγνοια είναι ο μεγαλύτερος καρκίνος της ανθρωπότητας..


http://www.youtube.com/watch?v=ePG0iQIe ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=ePLGc0Qi ... re=related

Όταν κανείς χάνει την εξουσία του σιγά σιγά, τι κάνει;! Το γνωστό, και δοκιμασμένο..! Φόβο και ξανά φόβο.. Και ο μεσαίωνας δεν τελειώνει ποτέ!
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

α, Βασίλη μου, αυτοί είναι οι "πίστευε και μη ερεύνα" και κάπου το θεωρώ φυσικό επακόλουθο της αποκρυσταλλωμένης πεποίθησης...
Η θέση στον παράδεισο, βλέπεις, κοστίζει ακριβά...΄Ισως όλη σου την ζωή!
Βολικό είναι να είσαι ανθρωπάκος και να φροντίζουν άλλοι για την συγχώρεσή σου...Βολικό είναι να υπάρχουν διαμεσολαβητές για άνθρωπο και θεό... Οπότε μπορείς πολύ άνετα να παραμείνεις ζώο, αφού υπάρχει κάποιος που προσεύχεται για σένα!

:? :?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Πρόβλημα τους αν θέλουν να μείνουν ζώα. Όχι να πετάμε και λάσπη όμως.. Τέλος πάντων.. ο καθένας στον δρόμο του. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Στο άρθρο για την γιόγκα τους τα είχα χώσει....σε αυτούς όμως μου προκαλούνε τέτοια αηδία, που μου έρχεται να ξεράσω....Δεν αξίζει τον κόπο καν να ξοδεύει κανείς χρόνο για τέτοια ζωντόβολα!!
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009 2:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

παιδια ειδα μονο 3 λεπτα , δεν ηθελα να δω αλλο, δεν ειναι αξιο σχολιασμου
μονο που βλεπεις τον "ζωνιανο" να ριχνει μπαλοθιες καταλαβαινεις το επιπεδο.

το μονο που θα ηθελα να σχολιασω εινια οτι περισοτερο με ανησυχουν ανθρωποι του χωρου μας,που δυσφημουν τον χωρο με της πραξεις τους και να δινουν εφοδια στους πολεμιους της πνευματικοτητας :santa:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αχ βρε Κωνσταντίνε μου, πάντα στο όνομα του πνεύματος γίνονται τα χειρότερα, δεν το ξέρουμε άλλωστε? :-(

΄Ομως ο καθένας θα θερίσει ότι έχει σπείρει στο δικό του χωράφι!

Κι αν κάποιος λυπηθεί την ανθρωπότητα, όπως τόσοι φωτισμένοι άνθρωποι έκαναν, θα σπείρει σε όλα τα χωράφια τους σπόρους της αγάπης, μήπως τους βρει στον επόμενο κύκλο!

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Eγώ πάντως ευελπιστώ, γιατί ο κόσμος βλέπει πολύ περισσότερα τώρα πια και είναι πολύ αηδιασμένος! Αυτοί που συνήθως εκφράζονται έτσι είναι κάτι ηλίθιοι εθνικιστές του κερατά!! Ακόμα και άτομα που πάνε στην εκκλησία ή που πιστεύουνε στον θεό, έχουν μάθει πια να ξεχωρίζουνε.....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μάλλον πλάκα κάνεις Ναταλί!

Για κάνε μια βόλτα στα φόρουμ και γενικά στο ιντερνετ να δεις τι γίνεται...

Μέχρι και ότι ανοίγει το κανάλι για δαιμόνια έχουν γράψει =)) =)) =)) =)) =)) =))

Και δεν έχει να κάνει μόνο με την θρησκεία αυτό!
΄Εχει να κάνει με τον απεριοριστο φόβο των ανθρώπων να αντιμετωπίσουν τον εαυτό τους! :? :?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Φόβος που πηγάζει από την άγνοια.
@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:μάλλον πλάκα κάνεις Ναταλί!

Για κάνε μια βόλτα στα φόρουμ και γενικά στο ιντερνετ να δεις τι γίνεται...

Μέχρι και ότι ανοίγει το κανάλι για δαιμόνια έχουν γράψει =)) =)) =)) =)) =)) =))

Και δεν έχει να κάνει μόνο με την θρησκεία αυτό!
΄Εχει να κάνει με τον απεριοριστο φόβο των ανθρώπων να αντιμετωπίσουν τον εαυτό τους! :? :?
Τι να πω βρε Βάσω μου! Μάλλον ανίδεη είμαι σε αυτά !! Ναι δεν είναι μόνον οι φανατισμένοι με την θρησκεία που τα λένε, αλλά δεν ξέρω αν πάνε τόσο μακριά μόνο και μόνο από φόβο να αντιμέτωπίσουνε τον εαυτό τους, γιατί ούτε καν περνάει από τον νου τους να αντιμετωπίσουνε τον εαυτό τους!! Ζούνε τόσο βαθειά πνιγμένη στην ύλη που είναι σαν να μην υπάρχει ο εαυτός τους!! Κι εγώ από άγνοια και αθεραπευτή βλακεία πιστεύω πως τα λένε!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μα η βλακεία για τον καθένα είναι υποκειμενικό φαινόμενο!

Ενώ ο φόβος, μήπως ξεφύγουν οι άλλοι από την μιζέρια, αντικειμενικό φαινόμενο!

Αλλιώς δεν καταλαβαίνω γιατί τόση έχθρα για τον δρόμο των άλλων! Από πίττα που δεν τρως, τι σε νοιάζει κι αν καεί? Εκτός κι αν θέλεις να φας από όλων τις πίττες! :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Δεν έχουν καταλάβει την αγνότητα του Ρεικι μάλλον.. Τι να πεις..
Πάντως είναι τραγικό πως λειτουργεί ο φανατισμός.. και πόσο μπορεί να χαθεί κανείς μέσα στον φόβο.. :?
Anyway όταν αποφασίσουν να βρεθούν με τον Εαυτό τους, με αλήθεια, αυτός θα τους απαντήσει, όπως γίνεται και με τόσους άλλους ανθρώπους. Μπορεί να μην λέγεται Ρεικι, μπορεί να μην είναι κάποια θρησκεία, ή οτιδήποτε παρόμοιο , μπορεί να λέγεται ακόμη και "αθεΐα", όλα είναι δρόμος..
@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ!!!!

Ναι!!!! Η αλήθεια δεν βρίσκεται στα συστήματα, αλλά μέσα μας!
Το "σύστημα" απλά ανοίγει τον Δρόμο για τον Εαυτό, αν μπορέσεις να καταλάβεις γιατί μυείσαι σ' αυτό και τι σημαίνει "μύηση"...

Οι περισσότεροι άνθρωποι "ασκούνται" στο Πνεύμα, δεν ανοίγονται σ' αυτό!
Οπότε, όποιον δρόμο και να πάρουν, πάλι άνθρωποι θα παραμείνουν, αν δεν πιστέψουν με όλη τους την ψυχή στην θειότητά τους!

Η μύηση που δίνεται μεταξύ μας, μας προετοιμάζει απλά για την μεγάλη εσωτερική μύηση του ενσαρκωμένου Πνεύματος!
Μας βοηθά να αναπτύξουμε τον ΝΑΟ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ μας, ώστε να εξαγνιστεί εσωτερικά ο άνθρωπος μέσα μας και να μετασχηματιστεί σε αυτό που πραγματικά είναι...

Είναι ασέβεια στους Ηθικούς Νόμους, κάποιος να κατηγορεί τα "συστήματα", χωρίς να έχει ανακαλύψει τον Δρόμο του!
Είναι ασέβεια στους Κοσμικους Νόμους, κάποιος να διατείνεται σαν αυθεντία, ενώ η εμπειρία της ζωής του συμβαίνει μόνο διανοητικά, από φόβο να αγγίξει τα συναισθήματά του! ΄Η αντίθετα, μόνο συναισθηματικά, από άγνοια να αγγίξει την διανόηση!

Ας κατηγορούν, λοιπόν, το ρέικι, όσο θέλουν...
Ουσιαστικά δεν βλέπουν το δοκάρι στο μάτι τους, αλλά θέλουν να βγάλουν το δοκάρι από το μάτι των άλλων...

΄Ενα τριαντάφυλλο, μία μαργαρίτα, ένα γιασεμί, ειναι διαφορετικά σε όψη και ίσως διαφορετικά σε εξέλιξη, αλλά ανήκουν στην κατηγορία "άνθη"! Χρειάζονται νερό και λίπασμα.
Το ίδιο και μια γάτα, ένας σκύλος, ένα ποντίκι, ανήκουν στην κατηγορία "ζώα"! Χρειάζονται νερό και τροφή.
΄Ενας ρέικι, ένας χριστιανός, ένας άθεος, ένας γιόγκι, το ίδιο ανήκουν κι αυτοί στην ανθρώπινη οικογένεια, ανεξάρτητα από την εξέλιξή τους! Χρειάζονται νερό, τροφή και αγάπη!

Και αυτή η τελευταία, διαφοροποιεί τα είδη μεταξύ τους!

Η ανάμνησή μας της ενότητας με το θείο, η ανάμνηση της τέλειας ύπαρξής μας, μας κάνει να την μετατρέπουμε επιφανειακά σε κατάκτηση και απόκτηση.
Μας ωθεί η ανάμνηση της ενότητας, όσο αυτή δεν έρχεται στην συνείδησή μας, αλλά παραμένει σε ένα ασυνείδητο μέρος του είναι μας, να προσπαθούμε να ενωθούμε είτε μέσω του έρωτα, είτε μέσω της επιβολής, μετατρέποντας την εσωτερική ενότητα, σε εξωτερική ανάγκη κατάκτησης για να αποκτήσουμε μνήμη, μέσα από τα βιώματα.

Θέλουμε με την απλή μας συνείδηση, να κατακτήσουμε και να αποκτήσουμε τον άλλον!!! ΄Οπως κάνουμε με τα υλικά αγαθά!
Και από εκεί αρχίζει ο διαχωρισμός μεταξύ μας και αυτός ο πόλεμος που δεν έχει ούτε Αγάπη, μα ουτε και Σοφία!

Αυτή είναι η δική μου αλήθεια, ο δικός μου δρόμος και τα δικά μου βιώματα, σε σχέση με τον θείο Εαυτό μου!

Σαν τα "ζώα" λοιπόν, χρειάζεται να "εξημερωθούμε", για να μπορούμε να ζήσουμε μεταξύ μας ειρηνικά!

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

@};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:παιδια ειδα μονο 3 λεπτα , δεν ηθελα να δω αλλο, δεν ειναι αξιο σχολιασμου
μονο που βλεπεις τον "ζωνιανο" να ριχνει μπαλοθιες καταλαβαινεις το επιπεδο.

το μονο που θα ηθελα να σχολιασω εινια οτι περισοτερο με ανησυχουν ανθρωποι του χωρου μας,που δυσφημουν τον χωρο με της πραξεις τους και να δινουν εφοδια στους πολεμιους της πνευματικοτητας :santa:
το ειδα ολο για να δω που φτανει η μ@@@@@α του καθενοσ και το παιζει σωτηρασ των αλλων.
συμφωνω και με τον κωνσταντινο.

@};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “Ο,ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ”