Λασπολογία κατά ReiKi

΄Ο,τι θα θέλατε να κουβεντιάσετε
΄Ο,τι θα θέλατε να μοιραστείτε
΄Ο,τι θα θέλατε να μάθετε
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Εν τω μεταξύ έχει καταλάβει κανείς τι είναι αυτά τα νούμερα που έχει σε αγκύλες; [1], [2] κλπ; Πάντως στο σημείο που λέει για την ιστορία του ρεικι, κοιτάξτε σε ποιον αριθμό πέφτει..!!!
Το παραδοσιακό ρέικι είναι γνωστό και ως «Ουσούι Ρέικι» ή «Φυσικό Θεραπευτικό Σύστημα Ουσούι» [20] διότι θεωρείται ότι ξανα-ανακαλύφθηκε στις αρχές του 20ου αιώνα από το βουδιστή Μικάο Ουσούι κατά τη διάρκεια μιας «εμπειρίας φώτισης» έπειτα από μια περίοδο νηστείας και διαλογισμού στο -ιερό για τους Βουδιστές- όρος Κουράμα [21].
Δεν ξέρω γιατί λυσσάνε έτσι, λες και πήγε κανείς να τους μυήσει με το ζόρι.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Είναι εμφανέστατη η χριστιανική χροιά νομίζω.. σε όλο το κείμενο. Και πόσο τυχαίο είναι όλο αυτό με την απόφαση της εκκλησίας να "ενημερώσει" (π****ια ενημέρωση) τους πιστούς της. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Το πρόβλημα είναι ότι η δαιμονική φύση αυτής της ενέργειας ή η δαιμονική ταυτότητα των πνευμάτων συνήθως δε γίνεται αντιληπτή, αφού η πονηρία των δαιμόνων ξεπερνά κάθε δική μας εξυπνάδα ή πονηριά. Γι’ αυτό, και επειδή μερικές φορές μπορεί να φαίνεται ότι γίνεται κάποια θεραπεία, οι άνθρωποι πιστεύουν ή νιώθουν ότι η «πανίσχυρη, θεραπευτική ενέργεια» είναι καλή ή θεϊκή. «Το Ρέικι είναι για μένα ο Θεός που τον νιώθω μέσα μου», «το ρέικι είναι ο Θεός που διαπερνάει το σώμα μας» [77], «το ρέικι δεν μπορεί να κάνει κανένα κακό» κτλ. Έτσι λοιπόν, αντί να φύγουν μακριά από τα πνεύματα, εξαπατώνται από αυτά, τυφλώνονται και τους δίνουν την εμπιστοσύνη τους [78], οπότε τα πνεύματα αποκτούν εξουσία πάνω τους. Αυτό συμβαίνει βέβαια μόνο όταν ο άνθρωπος ανοιχτεί στο απόκρυφο και γι’ αυτό η Γραφή επανειλημμένως προειδοποιεί να μην έχουμε οποιαδήποτε ανάμιξη με τον αποκρυφισμό.

Οι κίνδυνοι μπορούν να συνοψιστούν ως εξής:

Α) πνευματική εξαπάτηση, υποδούλωση και εξάρτηση από τα πνεύματα [79]. Ο Θεός υποβιβάζεται σε μία ενέργεια, μια απρόσωπη δύναμη, χειραγωγίσιμη δήθεν με αποκρυφιστικές τεχνικές, για να επιτευχθούν οι θεραπευτικοί στόχοι. Η αφύπνιση κάθε αποκρυφιστικής ενέργειας φέρνει σε επαφή με «δαιμονικές οντότητες που στόχο έχουν την πνευματική εξαπάτηση και την κατοχή» [80].

Β) απεμπόληση της χριστιανικής ιδιότητας Παρότι τονίζεται ότι το ρέικι «απευθύνεται σε ανθρώπους κάθε θρησκείας και δόγματος», ότι «δεν αντίκειται στο Χριστιανισμό» [81] και παρότι στο εξωτερικό γίνονται προσπάθειες να διαδοθεί το κίνημα των «χριστιανών θεραπευτών ρέικι», το ρέικι και ο Χριστιανισμός είναι εντελώς ασυμβίβαστα μεταξύ τους και όποιος προσφεύγει στο ρέικι απεμπολεί τη χριστιανική του ιδιότητα. Οι μυήσεις και τα σύμβολα σφραγίζουν τους ανθρώπους του ρέικι και «έστω και εν αγνοία του να σφραγισθεί κάποιος», έλεγε ο γέροντας Παΐσιος, «χάνει τη θεία χάρη και δέχεται τη δαιμονική ενέργεια» [82]. Όσοι μυήθηκαν στο ρέικι προφανώς απαρνήθηκαν το Βάπτισμα στο οποίο είχαν σφραγισθεί με το ’γιο Πνεύμα [83]. Επιπλέον, οι εμπειρίες από το πνεύμα της πλάνης, η οίηση της δήθεν θεραπείας -«όπως ο Χριστός», λένε- χωρίς να τους έχει δοθεί εξουσία από το Χριστό, όλα αυτά συγκρούονται με το χριστιανικό πνεύμα. Επίσης, οι τεχνικές υποκαθιστούν το χριστιανικό αγώνα και τα Μυστήρια. Καθαρίζοντας -λένε- τα τσάκρας αποκτάς κάθαρση. Αγγίζοντας το τσάκρα της καρδιάς ενισχύεται η αγάπη [84]. Εισπνέεις -λένε- αγάπη και εκπνέεις συγχώρεση. «Όταν το τσάκρα της καρδιάς είναι ανοιχτό μπορείς να αισθάνεσαι αγάπη χωρίς όρους. Μπορείς να συγχωρείς». «Με τη βοήθεια του Δεύτερου Βαθμού του Ρέικι, ζήτησα συγνώμη απ’ όλα εκείνα τα πλάσματα για τα λάθη και τις ανοησίες που είχα διαπράξει εις βάρος τους: πρώτα σχημάτισα το σύμβολο της θεραπείας από απόσταση, αναφέροντας το όνομα του προσώπου που είχα βλάψει…μετά ζήτησα συγχώρεση στέλνοντας το σύμβολο της νοητικής θεραπείας, και τέλος έκλεισα τη διαδικασία με το σύμβολο της δύναμης» [85]. Τι σχέση έχουν αυτά με την ταπείνωση, τον αγώνα για την κάθαρση των παθών και το Μυστήριο της μετανοίας;

Γ) ασθένειες, συναισθηματικές και ψυχικές διαταραχές, παραφροσύνη, δαιμονοληψία Η επικοινωνία με τα πνεύματα επιφέρει: επιπτώσεις στη σωματική και ψυχική υγεία, όπως σωματικά προβλήματα και ψυχικές ασθένειες, επιθέσεις πνευμάτων, συναισθηματικά μαρτύρια, πρόωρους θανάτους και αυτοκτονίες [86]. Ο Dr Kurt Koch, ο οποίος ασχολείται εδώ και 45 χρόνια με τα θύματα του αποκρυφισμού, τονίζει ότι έχει συναντήσει «πολυάριθμες περιπτώσεις αυτοκτονιών, μοιραίων δυστυχημάτων και παραφροσύνης ανάμεσα σε όσους ασκούν τον αποκρυφισμό» [87]. Επίσης, κάποιοι υποστηρίζουν ότι στις ψευδοθεραπείες η ασθένεια μεταφέρεται από το σωματικό στο συναισθηματικό ή πνευματικό επίπεδο. Δεν είναι λίγοι εκείνοι που ανέπτυξαν συναισθηματικές διαταραχές ή παρουσίασαν αλλαγές στην προσωπικότητα που έφτασαν μέχρι την τρέλα και το δαιμονισμό. Όπου υπάρχει δαιμονοληψία, συνήθως υπάρχει και παρελθόν αποκρυφισμού [88]. Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση κυρίας που γνώρισε και άρχισε να εξασκεί το ρέικι ώσπου μια μέρα είχε την τρομακτική -όπως την ομολογεί η ίδια- εμπειρία 35 διαφορετικών πνευμάτων. Ο δάσκαλός της την καθησύχασε: «Αυτό είναι υπέροχο, Jill. Έχεις επιλεγεί από τα πνεύματα θεραπείας του ρέικι. Θα είναι οι σύντροφοί σου για πάντα τώρα» [89].

Οι αποκρυφιστές και τα θύματά τους συχνά καταλήγουν σε ψυχιατρικά ιδρύματα [90]. Χριστιανοί ψυχίατροι υποστηρίζουν ότι σε περιοχές όπου εξασκείται ευρέως ο αποκρυφισμός κάποιες φορές πάνω από τους μισούς τροφίμους των ψυχιατρικών κλινικών υποφέρουν από τυραννία του αποκρυφισμού και όχι από ψυχική πάθηση [91]. Σύμφωνα με σοβαρούς μελετητές «παρατεταμένες δραστηριότητες με πνευματιστικές δυνάμεις οδηγούν σε συμπτώματα σχιζοφρένειας, γνωστά ως πνευματιστική ή μεντιουμιστική ψύχωση» [92]. Φαίνεται έχουν δίκιο οι δάσκαλοι του ρέικι όταν λένε ότι το ρέικι αγγίζει το πνεύμα -μόνο που δεν το αγγίζει θεραπευτικά, όπως λένε.

Κλείνοντας, παραθέτω τα ίδια τα λόγια ενός -από εικοσαετίας- ρέικι μάστερ: «υπάρχουν άνθρωποι που έχουν οδηγηθεί στα φρενοκομεία από το ρέικι».

Τελικά, μήπως θα πρέπει να προβληματιστούμε για το πού μας οδηγούν όλες αυτές οι νέες «θεραπείες»; Από πού ξεκινούν και πού καταλήγουν; Αν δεν το κάνουμε για μας, ας το κάνουμε τουλάχιστον για χάρη των παιδιών μας.

από την ιστοσελίδα που έβαλε ο Βασίλης :D
το άρθρο θα έπρεπε να έχει τίτλο <η θρησκεία και οι φόβοι της> =)) =)) =))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:? :-(
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Επειδή κ γω είχα απορία για τους αριθμούς στις αγκύλες, έψαξα να βρω απο πού ακριβώς πήραν το κείμενο...
Η πηγή έχει τις σημασίες των αγκυλών: http://www.oodegr.com/oode/asynithista/ ... iwnas1.htm
Αν πάτε τέρμα κάτω θα δείτε.. Είναι σημειώσεις, κυρίως πηγές..

Έλεος όμως ρε παιδιά... :? :? :? :? :?
Βασικά με βρήκε λιγο απροετοίμαστη στην αρχή γιατί δεν είχα δει την πηγή απο όπου το πήρε. Αν ήξερα απο την αρχή οτι το'χουν πάρει απο site χριστιανικά κ έτσι, δεν θα έμπαινα στον κόπο να διαβάσω λέξη. :?
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Valia έγραψε:http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/1 ... _9133.html

έπεσα πάνω σε αυτό.. και πραγματικά αναρωτιέμαι τι μανία τους έχει πιάσει! :-(

μου αρέσει Βαλάκι που αναρωτιέσαι... :-D

Ξεχνάς ότι υπάρχουν πολλές "μειονότητες" στον κόσμο..

κανείς δεν ασχολείται με αυτούς, μέχρι να διαπιστώσουν ότι γίνονται επικίνδυνοι :-D :-D :-D

Χαίρομαι που η ορθόδοξία ολόκληρη ασχολείται με το ρέικι...Αυτό σημαίνει ότι πολλοί άνθρωποι πια μπορουν να βρουν τον θεό και έξω από προκαθορισμένα όρια...

ξέρεις τι είναι να χάνεις το μέλι? μμμ...για σκέψου! ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

πάντως έτσι όπως μας διάβασα... :-( :-( :-(

νομίζω πως κάνουμε το ίδιο...επίθεση-άμυνα! :-(

ο καθένας μπορεί να νομίζει ότι θέλει και να επιλέγει...

εμάς αλήθεια γιατί να μας νοιάζει? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Όταν γίνεται ολόκληρο σούσουρο για ανθρώπους που απλά βοηθούν
και δεν κάνουν τίποτα άλλο παρα μόνο να δίνουν και να μαθαίνουν αγάπη στον συνάνθρωπό τους δηλώνει ΦΟΒΟ.

Τελικά ο φόβος της εκκλησίας ή μάλλον όχι η εκκλησία σαν ναός είναι κάτι πανέμορφο,να πώ ο Φόβος των ρασοφόρων με τα χρυσά,
είναι η ΑΓΑΠΗ και αυτήν πολεμούν...και κράζουν..δεν τους είδα να ενοχλούνται απ τους σατανιστές ώστε να το κάνουν και θέμα σε εφημερίδες.


Και ναί Βάσω μου....αυτό θα διαβάσει ο καθένας αν πάρει απ την αρχή το πόστ θα δεί πως δεν υπάρχει καμία διαφορά με τους άλλους.



Υ.Γ τα σκυλιά γαβγίζουν όταν νιώθουν απειλεί. ;)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Λέων έγραψε:Και ναί Βάσω μου....αυτό θα διαβάσει ο καθένας αν πάρει απ την αρχή το πόστ θα δεί πως δεν υπάρχει καμία διαφορά με τους άλλους.

:-( :-( :-( :-( :-( :-(

ναι νιώθω ότι δεν το χρειαζόμαστε...Δεν κάνουμε προσηλυτισμό! Κάτι τέτοιο ούτε που θα με ενδιέφερε...

Νιώθω σαν να αμυνόμαστε, γιατί κάτι μας απειλεί...
Αλλά από την άλλη δεν νιώθω απειλή, γιατί εμένα ότι κι αν λένε δεν μπορούν να με επηρεάσουν...
Αν επηρεάσουν άλλους, δεν είναι δικό μου θέμα...




:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Οπότε αστε τους να λένε,αρκεί ο καθένας μας να ξέρει ποιος είναι και ποιες είναι οι αξίες του.

Και σαν Χριστιανός που είμαι ας πω: Θεέ μου συχώρα με!
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Vaso έγραψε: ναι νιώθω ότι δεν το χρειαζόμαστε...Δεν κάνουμε προσηλυτισμό! Κάτι τέτοιο ούτε που θα με ενδιέφερε...
Δεν βρίσκω καθόλου προσηλυτιστικό το κλίμα, σίγουρα πράγματα. Ίσως να υπάρχει κάποια άμυνα-επίθεση (?) αλλά νομίζω επιδρά το συναίσθημα :D

Όλα είναι εντάξει, ο καθένας θα δει ότι του χρειάζεται με τον χρόνο του ^_^
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:πάντως έτσι όπως μας διάβασα... :-( :-( :-(

νομίζω πως κάνουμε το ίδιο...επίθεση-άμυνα! :-(

ο καθένας μπορεί να νομίζει ότι θέλει και να επιλέγει...

εμάς αλήθεια γιατί να μας νοιάζει? :-?
Μετα την πρώτη κρυαδα που μας πιάνει όταν μας κριτικάρουν....
"Πάτερ αφες αυτοίς....." @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:Αν επηρεάσουν άλλους, δεν είναι δικό μου θέμα...
ναι και εγώ αυτο σκέφτηκα,

στο ιντερνετ υπάρχουν άπειρες απόψεις και μεσα απο αυτό πολλές επιλογές, το τι θα επιλέξει ο κάθε ενας να διαβάσει και να επηρεαστεί απο αυτό είναι δικό του θέμα @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ας μην ξαναμεταφέρουμε, λοιπόν, ποστ που ασκουν κριτική, γιατί μοιραία γινόμαστε και εμείς ίδιοι...
Ας έχουν για εμάς όποια άποψη θέλουν...

Αν η αλήθεια είναι μέσα μας αυθεντική, κανείς δεν μπορεί να την επηρεάσει...Οι φόβοι μας είναι δικοί μας και εμείς χρειάζεται να τους δούμε και όχι να μας τους "φυτέψουν" οι άλλοι...

Στο κάτω κάτω κανείς δεν υποχρεώνει κανέναν να κάνει οτιδήποτε και αν νιώθει κάποιος ανασφάλεια με το ρέικι ή με οτιδήποτε άλλο, ας μην το κάνει...

Τόσο απλά...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “Ο,ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ”