ΕΚΟΥΣΙΟΙ ΑΥΤΟΤΡΑΜΑΤΙΣΜΟΙ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΕΚΟΥΣΙΟΙ ΑΥΤΟΤΡΑΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα μπορούσα να γράψω ένα βιβλίο με τίτλο "δημιουργώντας δεσμούς με το παιδί μας"

Όμως, σκέφτομαι, ότι κάποιες αλήθειες που αμφισβητούν τα κοινωνικά δεδομένα, όπως πχ. την αγάπη των γονιών, γίνονται δύσπεπτες, όταν ειπωθούν σε ακατάλληλο χρόνο…

Μια αλήθεια λοιπόν είναι ότι ολοένα και περισσότεροι έφηβοι επιδίδονται σε αυτοτραματισμό, πολλές φορές χωρίς οι γονείς να το πάρουν είδηση…Ή κι αν το πάρουν, αντιδρούν σπασμωδικά και επικριτικά…Δεν το αντέχουν να φτάσουν το μαχαίρι στο κόκκαλο και να αναζητήσουν τις αιτίες πίσω από αυτήν την πράξη…τις αιτίες που θα τους δείξουν σαν υπεύθυνους…Είναι βολικό΄να λέμε ότι το παιδί μας είναι άρρωστο, αντί να βρούμε την δική μας αρρώστια…

Οι περισσότερες οικογένειες είναι δυσλειτουργικές σε σχέση με την συναισθηματική τους ωριμότητα, γι' αυτό και τα παιδιά αποκτούν τραύματα, καμιά φορά τόσο βαθιά που ούτε τα ίδια δεν αναγνωρίζουν. Αυτά τα τραύματα δεν έχουν να κάνουν με την έλλειψη αγάπης, αλλά με την έλλειψη επαφής και την δημιουργία δεσμών ισχυρών... Αναγκάζονται να εμπιστευθούν τους γονείς τους, γιατί δεν έχουν διέξοδο, όμως βαθιά δεν τους εμπιστεύονται. Γιατί η εμπιστοσύνη θέλει ψυχικό δέσιμο, όχι απλή διασφάλιση της επιβίώσης... Είδαμε που καταλήγει αυτό...

Θυμάμαι η φυσική μου μητέρα είχε απορήσει που ήμουν απλησίαστη και δεν τους εμπιστευόμουν...Μα τι σου λείπει? με είχε ρωτήσει...
Μου λείπει αυτό το άγγιγμα ψυχής, της είχα πει και αμέσως σκέφτηκε ότι όντως είμαι για ψυχίατρο...Ήμουν 12-13!
Ήξερα ακριβώς που είναι το πρόβλημα... Χιλιάδες άλλα παιδιά, δεν ξέρουν...

Τα παιδιά μαθαίνουν να αγαπούν τους γονείς τους, γιατί δεν έχουν την ωριμότητα να διαχειριστούν τον απέραντο θυμό τους για εκείνους, ή τον φόβο ή την ντροπή τους.
Στην ενήλικη ζωή τους μετά, όλα αυτά τα δυσάρεστα συναισθήματα θάβονται και στην επιφάνεια βγαίνει η αγάπη... Αγάπη με το στανιό, θα έλεγα, αγάπη γιατί πρέπει... δεν ξέρουν κάτι άλλο οι άνθρωποι, παρά μόνο ότι οι γονείς τους ήταν οι καλύτεροι γονείς του κόσμου... Και τα τραύματα μέσα τους κακοφορμίζουν και διαφεντεύουν (ασυνείδητα) την ζωή τους.

Το ότι ήσουν ευγενικός με τις ανάγκες του παιδιού σου, δεν σημαίνει ότι δημιούργησες δεσμό μαζί του.
Τον καιρό που ούτε εσύ γνώριζες τι σου συμβαίνει, έκανες το καλύτερο που μπορούσες γι' αυτό...
Όπως και οι δικοί σου γονείς έκαναν το καλύτερο...Και οι δικοί μου γονείς έκαναν το καλύτερο...και όλων μας οι γονείς έκαναν το καλύτερο... Και που κατέληξε αυτό το καλύτερο? Το βλέπουμε στις «φυσιολογικές» οικογένειες και γενικά σε μια ασθενή κοινωνία και σε μια ανθρωπότητα, πνευματικά ανάπηρη.

Ερχόμενη σε επαφή με τους έφηβους, σκεφτόμουν ότι δεν υπάρχουν σωστά και λάθη στην επαφή μας με το παιδί, όταν οι γονείς σταματούν να θεωρούν ότι το σύμπαν γυρίζει γύρω τους (οι περισσότεροι), ή γύρω από το παιδί τους...

Η επικοινωνία μας δεν είναι απλά λεκτική...

Και πολλές φορές, οι γονείς σηκώνουν τόσο ισχυρές άμυνες απέναντι στο παιδί τους, που κάθε επικοινωνία γίνεται μόνο λεκτική...

Ξεκινήστε να κερδίσετε τον χαμένο χρόνο... Γιατί σίγουρα υπήρξε χαμένος χρόνος, δεν φτάνει τυχαία ένας έφηβος στο χαράκωμα...
ούτε είναι της μόδας, όπως λένε...

77276019_10157809552924850_4061462924982484992_n.jpg
77276019_10157809552924850_4061462924982484992_n.jpg (29.74 KiB) Προβλήθηκε 4219 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΕΚΟΥΣΙΟΙ ΑΥΤΟΤΡΑΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα μου!!!
:x :x :x

Θα μείνω σε αυτό:
Βασούλα έγραψε:Η επικοινωνία μας δεν είναι απλά λεκτική...
Νομίζω από εκεί ξεκινάνε όλα όχι μόνο για τη σχέση γονιού-παιδιού, αλλά και για οποιαδήποτε σχέση (φιλική, ερωτική, επαγγελματική...) Στα παιδικά μας χρόνια, κακά τα ψέμματα η επικοιινωνία ήταν λεκτική αυστηρώς. Τουλάχιστον στα δικά μου. Κανένα συναίσθημα, καμία ανθρώπινη επαφή, καμία αγκαλιά, κανένα χάδι... Όλα από απόσταση. Και η λεκτική επικοινωνία ποτέ δεν είχε ουσιά. Είχε να κάνει με το "έφαγες;", "πεινάς;", "διάβασες;", "ζακέτα να πάρεις, έχει ψύχρα". Ποτέ καμία ερώτηση τύπου "Πως νιώθεις;", "Είσαι ευτυχισμένος;", "Τι σε προβληματίζει;", "Τι σε απασχολεί;", "Έλα να συζητήσουμε"...

Αυτή η ουσιαστική επικοινωνία που μας υπολείπεται είναι αυτό που υψώνει τα τείχη από μικρά παιδιά και τα τείχη αυτά καλά κρατούν και στην ενήλικη ζωή μας, δυστυχώς. Μετά που να μοιραστείς, που να εκφράσεις τις ανάγκες σου και τα συναισθήματα σου, που να νιώσεις, που να αφουγκραστείς... Ο φόβος και η ντροπή θεριεύουν. Έρχεται μετά και εκείνη η απουσία της ενσυναίσθησης και δένει το γλυκό...

Βλέπω ανθρώπους γύρω μου και τους παρατηρώ... Κάποιοι είναι λιγομίλητοι, σχεδόν σιωπηλοί... Είναι και κάποιοι άλλοι που γελάνε, μιλάνε, λένε..., λένε... Ο "τάδε" σου λέει ο άλλος είναι πολύ κοινωνικός και επικοινωνιακός! Το 'χει με τον κόσμο. ...Και αμφιβάλω αν ξέρει την ένοια της επικοινωνίας και τι σημαίνει είμαι ανοιχτός. Ακούει απλά ένα θόρυβο που δημιουργείται... Μα και οι άδειοι ντενεκέδες θόρυβο δεν κάνουν;

Σκέψεις μοιράζομαι...

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Kellaki
Δημοσιεύσεις: 699
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2015 2:35 pm

Re: ΕΚΟΥΣΙΟΙ ΑΥΤΟΤΡΑΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από Kellaki »

Vasoula έγραψε: 05 Δεκ 2019 1:50 pm Γιατί η εμπιστοσύνη θέλει ψυχικό δέσιμο, όχι απλή διασφάλιση της επιβίώσης...

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΚΟΥΣΙΟΙ ΑΥΤΟΤΡΑΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Μου λείπει αυτό το άγγιγμα ψυχής, της είχα πει
:cry: :romance-heartbeating:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΕΚΟΥΣΙΟΙ ΑΥΤΟΤΡΑΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από Βικούλα »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :cry: @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΕΚΟΥΣΙΟΙ ΑΥΤΟΤΡΑΜΑΤΙΣΜΟΙ

Δημοσίευση από Ellaki »

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι αν δεν αγγίξεις πρώτα την δική σου ψυχή τότε αποκλείεται να βρεις την Δύναμη να αγγίξεις την ψυχή κάποιου άλλου.
Αμφιβάλλω αν οι γονείς μας (και οι περισσότεροι γονείς) έχουν ποτέ τους ψάξει για την ψυχή τους. Την καλύπτουν κάτω από στρώματα εγωισμού και φιλοδοξίας και περιμένουν να δικαιωθούν.
Γονέας δεν γεννιέσαι αλλά γίνεσαι και θέλει κόπο και πόνο. Να βρεις το θάρρος να βουτήξεις κι ας είσαι λάθος, κι ας πληγώσεις τον εγωισμό σου και τις προσδοκίες σου.

Κάθε μας μικρή κίνηση έχει σημασία για εμάς και τον κόσμο μας. Ας ανοίξουμε την καρδιά μας όπως και όσο μπορεί ο καθένας και ίσως κάποιο παιδί διακρίνει την επιλογή ενός άλλου δρόμου. Να δώσουμε εμείς το παράδειγμα ότι η Ζωή, ο Άνθρωπος, μπορεί να είναι κι αλλιώς.

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ”