ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα παραθέσω το άρθρο χωρίς σχόλια...

Εκτός του ότι όλα αυτά τα τραύματα τα έχω συναντήσει κατά την θεραπεία και είναι στο χέρι του κάθε ανθρώπου να τα προσπεράσει και να προχωρήσει ή να παραμείνει εκεί που τραυματίστηκε, θυσιάζοντας την Ζωή του
Το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο είναι να πεισθεί κάποιος ότι όλα αυτά που βίωσε σαν παιδί δεν τον αφορούσαν, αλλά αφορούσαν τον ανώριμο γονέα του, που έκανε παιδί, γιατί δεν είχε τίποτα καλύτερο να κάνει :cry:


23 συμπεριφορές ενηλίκων που φανερώνουν τραύματα από την παιδική ηλικία

Η συναισθηματική κακοποίηση εκδηλώνεται με διάφορους τρόπους. Στις περισσότερες περιπτώσεις, δεν θυμάστε τη συναισθηματική κακοποίηση που έλαβε χώρα στην παιδική ηλικία σας.

Διαβάστε παρακάτω για να μάθετε περισσότερα σχετικά με τις 23 κοινές συμπεριφορές που μαρτυρούν συναισθηματική κακοποίηση στην παιδική ηλικία και εκδηλώνονται στην ενηλικίωση.
1. Η αδυναμία αντιμετώπισης των συγκρούσεων, είναι ένα χαρακτηριστικό σημείο. Εάν οι δυνατοί θόρυβοι ενεργοποιούν το ένστικτό σας κατά των καυγάδων, αυτό είναι ένα κοινό σημάδι παιδικής συναισθηματικής κακοποίησης.

2. Η αδυναμία αποδοχής των κομπλιμέντων είναι κάτι που συμβαίνει σε όσους δεν έχουν λάβει θετική ενθάρρυνση ως παιδιά.

3. Η εμμονή για τα επιτεύγματα και το γεγονός ότι ποτέ δεν αισθάνεστε ότι το καλύτερό σας είναι αρκετά καλό, είναι σημάδι κάποιου που ποτέ δεν ένοιωσε ότι είναι σπουδαίος.

4. Μια συντριπτική αίσθηση παράνοιας, συχνά κρατά τους ενήλικες που είχαν κακοποιηθεί συναισθηματικά από το να πιστεύουν ότι είναι καλοί σε κάτι.

5. Το να απολογείται κανείς συνεχώς, είναι επίσης σημάδι παιδικής συναισθηματικής κακοποίησης.

6. Σε μια προσπάθεια να αποφύγουν τα βέλη του κόσμου, οι ενήλικες με θλιβερό παρελθόν συχνά επιτρέπουν στον εαυτό τους να γίνονται ερημίτες.

7. Το να κρατούν τους ανθρώπους σε απόσταση, είναι ένας αμυντικός μηχανισμός που χρησιμοποιείται συχνά από ενήλικες που έχουν κακοποιηθεί συναισθηματικά ως παιδιά.

8. Η αναποφασιστικότητα είναι ένα χαρακτηριστικό εκείνων που έχουν ένα βαθύ φόβο μη τυχόν τσαλακωθούν.

9. Ένας ενήλικας που έχει κακοποιηθεί συναισθηματικά, συχνά αρνείται να πει την αλήθεια από φόβο μήπως πληγώσει τους άλλους.

10. Η αμυντικότητα συνήθως λαμβάνει χώρα και αυτό δεν σημαίνει αγένεια. Είναι ένας μηχανισμός αυτοάμυνας.

11. Η απόρριψη της αγάπης μπορεί να είναι θλιβερή, αλλά όσοι έχουν κακοποιηθεί συναισθηματικά βλέπουν την αγάπη ως προσωρινή και φοβούνται να το διαχειριστούν.

12. Η ανάγκη για παρακάλια με κάθε κόστος είναι ένας άλλος δείκτης παιδικής συναισθηματικής κακοποίησης.

13. Εξηγώντας κάθε κίνηση και λέγοντας «ναι» όταν πραγματικά σημαίνει «όχι», είναι ένα σίγουρο σημάδι κατάχρησης του παρελθόντος.

14. Ένα πρόσωπο που έχει υποστεί συναισθηματική κακοποίηση συνήθως είναι ανυπόμονο να ζητήσει βοήθεια, λόγω των εγγενών προβλημάτων εμπιστοσύνης του εαυτού του.

15. Δεν θέλουν να προσκολλώνται σε κανέναν και ως εκ τούτου, υποφέρουν από σοβαρά προβλήματα εγκατάλειψης.

16. Η πεποίθηση ότι κανείς δεν ενδιαφέρεται για αυτά που έχουν να πουν, είναι κάτι που μπορεί να συνδέεται με τα τραύματα της παιδικής ηλικίας.

17. Οι ενήλικες που βρίσκουν τον εαυτό τους να καλύπτουν το παρελθόν τους, κρύβουν ορισμένα μέρη της προσωπικότητάς τους.

18. Μια κακή παιδική ηλικία προκαλεί χαμηλή αυτοεκτίμηση που παραμένει στην ενηλικίωση και οι άνθρωποι με αυτές τις δυσκολίες, συχνά ακούν μια φωνή στο πίσω μέρος του κεφαλιού τους που τους λέει ότι δεν είναι αρκετά καλοί.

19. Μεγαλώνοντας με συναισθηματική κακοποίηση σημαίνει ότι αγωνίζεστε να αποδεχθείτε ότι στην πραγματικότητα υπάρχουν άνθρωποι στη ζωή σας που πραγματικά ενδιαφέρονται.

20. Η αγωνία για οπτική επαφή με τους ανθρώπους είναι ένα παραπροϊόν του ότι τρομάζετε πολύ εύκολα και επίσης ένα υποπροϊόν της πρώιμης συναισθηματικής κακοποίησης.

21. Οποιαδήποτε ποσότητα πασιφισμού που σας κάνει να ελαχιστοποιήσετε τα συναισθήματά σας, είναι ένα σημάδι της συναισθηματικής κακοποίησης από την παιδική ηλικία.
22. Κατηγορείτε τον εαυτό σας για πράγματα που πάνε στραβά, ακόμα κι αν δεν είναι δικό σας το λάθος; Το να χτυπάτε τον εαυτό σας σε σταθερή βάση, κάνει τη ζωή ακόμα πιο δύσκολη.

23. Όσοι δεν μπορούν να ελέγξουν τον θυμό τους, συνήθως έχουν τραύματα από την παιδική τους ηλικία και δεν τους έχουν δοθεί τα κατάλληλα εργαλεία για να επεξεργαστούν και να εκφράσουν τα συναισθήματά τους.

http://www.themamagers.gr/to-mesa-sou/23-syberifores-enilikon-pou-faneronoun-travmata-apo-tin-pediki-ilikia/?utm_source=facebook&utm_medium=cpm&utm_campaign=23+%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82+%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BB%CE%AF%CE%BA%CF%89%CE%BD+%CF%80%CE%BF%CF%85+%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%81%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD+%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1+%CE%B1%CF%80%CF%8C+%CF%84%CE%B7%CE%BD+%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE+%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B1_10-09&utm_content=I%3A+Motherhood+Wide+Interests_28-45_F_TEST+Mobile+FEED&fbclid=IwAR0Evctw8Qmf7iLNfpkoq0OWgQ61LREgE4FVLSP3_C6L1G91gKNj4c3u8ts
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

πιο Αλήθεια πεθαίνεις. :cry:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Annoula »

πολύ μεγάλη αλήθεια, όπως και αυτό:
Εκτός του ότι όλα αυτά τα τραύματα τα έχω συναντήσει κατά την θεραπεία και είναι στο χέρι του κάθε ανθρώπου να τα προσπεράσει και να προχωρήσει ή να παραμείνει εκεί που τραυματίστηκε, θυσιάζοντας την Ζωή του
Το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο είναι να πεισθεί κάποιος ότι όλα αυτά που βίωσε σαν παιδί δεν τον αφορούσαν, αλλά αφορούσαν τον ανώριμο γονέα του, που έκανε παιδί, γιατί δεν είχε τίποτα καλύτερο να κάνει :cry:
@};- :romance-heartbeating:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Εκτός του ότι όλα αυτά τα τραύματα τα έχω συναντήσει κατά την θεραπεία και είναι στο χέρι του κάθε ανθρώπου να τα προσπεράσει και να προχωρήσει ή να παραμείνει εκεί που τραυματίστηκε, θυσιάζοντας την Ζωή του
Το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο είναι να πεισθεί κάποιος ότι όλα αυτά που βίωσε σαν παιδί δεν τον αφορούσαν, αλλά αφορούσαν τον ανώριμο γονέα του, που έκανε παιδί, γιατί δεν είχε τίποτα καλύτερο να κάνει :cry:
:cry: @};-

Πάντως είναι τρομερό το ότι όλοι γνωρίζουν, γιατί και τα ψυχικά σημάδια είναι έντονα και η γνώση υπάρχει άπλετη πια, αλλά δύσκολα προχωρούν στην "αποκαθήλωση".
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

άντε μετά να έχεις συναισθηματική νοημοσύνη αααααααχχχχχχ :cry:

δεν το βάζουμε κάτω όμως γιατί Έχουμε Όλοι μας την ικανότητα και την δύναμη να παλέψουμε για τον Εαυτό μας :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Βασούλα έγραψε:Εκτός του ότι όλα αυτά τα τραύματα τα έχω συναντήσει κατά την θεραπεία και είναι στο χέρι του κάθε ανθρώπου να τα προσπεράσει και να προχωρήσει ή να παραμείνει εκεί που τραυματίστηκε, θυσιάζοντας την Ζωή του
Το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο είναι να πεισθεί κάποιος ότι όλα αυτά που βίωσε σαν παιδί δεν τον αφορούσαν, αλλά αφορούσαν τον ανώριμο γονέα του, που έκανε παιδί, γιατί δεν είχε τίποτα καλύτερο να κάνει
@};- @};- @};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: εξαιρετικο @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Εκτός του ότι όλα αυτά τα τραύματα τα έχω συναντήσει κατά την θεραπεία και είναι στο χέρι του κάθε ανθρώπου να τα προσπεράσει και να προχωρήσει ή να παραμείνει εκεί που τραυματίστηκε, θυσιάζοντας την Ζωή του
Το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο είναι να πεισθεί κάποιος ότι όλα αυτά που βίωσε σαν παιδί δεν τον αφορούσαν, αλλά αφορούσαν τον ανώριμο γονέα του, που έκανε παιδί, γιατί δεν είχε τίποτα καλύτερο να κάνει
Πόσο αλήθεια όλο αυτό.

Και γίνεται όλο αυτό μετά μία αλυσίδα/κληρονομιά ανωριμότητας, που περνάει από γενιά σε γενιά.

Μέχρις ότου να την κόψουμε, να την σταματήσουμε εμείς οι ίδιοι!
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Το θέμα είναι, Θοδωράκο, ότι οι άνθρωποι συνήθως σπάνε την αλυσίδα "γονείς" και τσουπ δημιουργούν άλλη δέσμευση με σύντροφο ή παιδιά, ακόμα και με διευθυντές, δασκάλους κλπ...Οι ρόλοι βλέπεις τονώνουν την ανωριμότητα...




Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Πωπω αυτή η εικόνα. :cry:

Να σπάσει η αλυσίδα της ανωριμότητας, να γίνει θρύψαλα, σκόνη, να μην μπορέσει να ξαναδημιουργηθεί ποτέ. @};-

Που για να γίνει αυτό, φυσικά, πρέπει να εκλείψει αυτή η ανάγκη:
Οι ρόλοι βλέπεις τονώνουν την ανωριμότητα...
@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Μεγάλες αλήθειες όλο το άρθρο...

Τα παιδικά τραύματα δυστυχώς πολλά... Και οι αλυσίδες τους εκτός του ότι είναι βαριές είναι και μακριές... Φτάνουν μέχρι την άλλη άκρη του κόσμου! (βιωμένο αυτό). Πριν πολλά χρόνια όταν έφυγα για Μελβούρνη, νόμιζα πως με το που θα φύγω θα απαλλαχτώ από όλα αυτά ως δια μαγείας. Μεγαλύτερη πλάνη δεν υπήρχε! Πήρε μεν καιρό να το αντιληφθώ μα το κατάλαβα εν τέλει.

Εκτός από την παραπάνω πλάνη είχα να αντιμετωπίσω και κάτι άλλο. Έτεινα να μένω προσκολλημένος σε αυτά και να κατηγορώ τους πάντες. Μου έφταιγε η μάνα μου, ο πατέρας μου, ο μπατζανάκης μου... Όλοι εκτός από εμένα. Εγώ να μη φέρω καμία ευθύνη για όλα όσα επέτρεψα να συμβούν. Από ότι φαινόταν δηλαδή θα περνούσα το υπόλοιπο της ζωής μου περιφερόμενος δεξιά και αριστερά σαν θύμα, κατηγορώντας τους γονείς μου για το πόσο "ασχημα" μεγάλωσα. Μα το ζητούμενο δεν ήταν αυτό. Ποιο το νόημα να μείνω στα όποια γονεϊκά λάθη χωρίς να κοιτάξω να τα θεραπεύσω; Οκ, ότι έγινε έγινε, από εκεί και πέρα όμως τι; Πως είναι δυνατόν να θέλει κάποιος να ανοίξει την καρδιά του χωρίς να συγχωρέσει... χωρίς να κατανοήσει...;

...Και ενώ συνέβαιναν τα παραπάνω, έφτασα σε ένα σημείο που θεωρούσα ότι η αλυσίδα των γονιών είχε σπάσει. Έλα όμως που είχα φροντίσει να βρω "αντικαταστάτες". Έτσι, χωρίς να το καταλάβω, ύπουλα και αθόρυβα, οι ρόλοι είχαν μετατοπιστεί σε κολλητούς, κολλητές, συγκατοίκους, προισταμένους κλπ... Μια τρύπα στο νερό είχα κάνει δηλαδή. Από τη σκύλα στη χάρυβδη. Και ενώ δεν είχα πάρει μυρωδιά η ζωή περνούσε και εγώ συνέχιζα να κολυμπώ στην ανωριμότητα. Και πραγματικά σας το λέω ήταν τόσο, μα τόσο βολικά... Μα και πάλι δεν ήταν αυτό το ζητούμενο!

Η ωρίμανση άρχισε δειλά δειλά να κάνει την εμφάνιση της πολύ αργότερα όταν άρχισα να τα συνειδητοποιώ όλα αυτά. Τότε ήταν που ξεκίνησα να παίρνω τη ζωή μου στα χέρια μου, ενώ παράλληλα ξεκίνησα να συστήνομαι με την αυτόπεποίθηση και την εσωτερική δύναμη... Λέξεις που δεν υπήρχαν στο λεξιλόγιο μου μέχρι τότε.

Και για να τα λέμε όλα, όχι ότι αυτή τη στιγμή που μιλάμε είμαι ο πλέον ώριμος άνθρωπος. Έχω ακόμα να κάνω πολλά χιλιόμετρα προς την ωριμανση. Είναι κάτι που δεν μπορεί να συμβεί από τη μια μέρα στην άλλη. Μα δουλεύω... Δουλεύω καθημερινά προς αυτή την κατεύθυνση. Λάθη γίνονται... Παρεξηγήσεις επίσης... Μα είμαστε εδώ έτοιμοι προς διερεύνηση και αυτοβελτίωση...


Βασούλα μου :x :x :x
Παιδάκια :x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Μανούλη :romance-kisscheek: :romance-heartbeating: @};- >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Fotinoula »

:romance-heartbeating:

Όχι μόνο διαιωνίζεται η αλυσίδα αλλά θέλει πολύ αυτοπειθαρχεία, προσήλωση και καθημερινή άσκηση να διακόπτεις αυτή την συνεχή ροή της αλυσίδας και να επαναπρογραμματίζεσαι με υγιή κατεύθυνση και υγιης εντολές πλέον


:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Ετσι είναι ,μεγάλες αλήθειες :cry:

Ολα μαζί και ένα ένα φτιάχνουν αυτήν την αλυσίδα , είναι τόσο δυνατή ,που κρατά δεμένους τους ανθρώπους γερά και χρειάζεται μεγάλη δύναμη και απόφαση να την σπάσουμε και να αποδεσμευτούμε ,αλλά θέλει ακόμη μεγαλύτερη προσπάθεια και εγρήγορση να μην την αντικαταστήσουμε με κάποια άλλη , διαφορετική , αλλά πάλι αλυσίδα !!!
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

οι ρόλοι βλέπεις τονώνουν την ανωριμότητα...



Πολύ σωστά......υποστηρίζουν την εικόνα @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

...Αχ αυτή τη άτιμη η εικόνα Ελλάκι μου...
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ”