ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

Μέχρι πριν κάποια χρόνια "ζυγίζαμε" την ευφυΐα ενός ατόμου, με βάση την νοημοσύνη του. Αν είχε δηλαδή ευκολία στην μάθηση, αν μπορούσε να λύσει ασκήσεις, αν μπορούσε να κατανοήσει και να θυμάται τύπους μαθηματικών, φυσικής και χημείας, αν μπορούσε να συγκρατεί άγνωστες λέξεις και να τις χρησιμοποιεί, αν μπορούσε να κάνει βαθύτερους συνειρμούς κλπ.

Τα διάφορα τεστ νοημοσύνης δεν αφορούσαν καθόλου τον χαρακτήρα του. Θα μπορούσε να είχε πχ. IQ μεγαλύτερο του μέσου όρου, αλλά παράλληλα να ήταν και δολοφόνος, βιαστής, δικτάτορας ή και μεγάλος εφευρέτης.

Μέχρι πριν κάποια χρόνια δεν ξέραμε ότι ο χαρακτήρας ενός ανθρώπου είναι απόλυτα εξαρτημένος από την συναισθηματική του νοημοσύνη.

Στην κοινωνία μας, δυστυχώς, δεν καλλιεργείται η συναισθηματική νοημοσύνη...Οι ποιότητες του χαρακτήρα είναι εντελώς επιφανειακές και αρκεί συνήθως ένα δευτερόλεπτο σε μια δύσκολη κατάσταση, για να βγει η ασυνείδητη κακία, που είναι εγκλωβισμένη μέσα στα καταπιεσμένα συναισθήματα και στους περισσότερους, μη εμφανής στις πράξεις τους. Έτσι η χαιρεκακία, η μνησικακία, η οργή, ο φθόνος, η εκδικητικότητα, η αδιαφορία, η έλλειψη ορθής κρίσης είναι σημάδια της συναισθηματικής ανωριμότητας, που δημιουργεί έναν φαύλο κύκλο ανοησίας ακόμα και σε καθηγητές πανεπιστημίου...

Η συναισθηματική νοημοσύνη καλλιεργείται στα παιδιά, μέσα από τα όρια και την ελευθερία...Γιατί μπορεί ένα παιδί να καταπιέζεται και να τιμωρείται γιατί έδειξε ανυπακοή, όμως δεν είναι αυτό ακριβώς που λέμε "όρια"...ούτε η ασυδοσία είναι ελευθερία...

Χρειάζεται να επανεξετάσουμε τις ερμηνείες για τις λέξεις "όρια" και "ελευθερία" και να βρούμε σημεία μέσα μας που ο συνδυασμός των δύο να καλλιεργεί υγιείς προσωπικότητες και κατ' επέκταση διαυγείς Συνειδήσεις που μαθαίνουν το καλό και το κακό από παραδείγματα και όχι από το εγχειρίδιο της θρησκείας.

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:


Oι συμπεριφορές των ατόμων που έχουν χαμηλή συναισθηματική νοημοσύνη


Είμαστε αυτά που έχουμε διαβάσει, που έχουμε γράψει και έχουμε ακούσει. Αυτά που μας είπαν οι άλλοι για τον εαυτό μας και τον κόσμο και αυτά που μόνοι μας μάθαμε.

Aυτά που συγκρατήσαμε στη μνήμη μας και αυτά που υπάρχουν στο υποσυνείδητό μας. Oλες αυτές οι πληροφορίες μεταφράζονται σε συνασθήματα. Κάθε συναισθηματική μας κατάσταση είναι και μια αντανάκλαση του τρόπου με τον οποίο αντιλαμβανόμαστε αυτό που συμβαίνει γύρω μας την κάθε στιγμή.

Ο τρόπος με τον οποίο διαχειριζόμαστε τα συναισθήματά μας καθορίζει τον τρόπο με τον οποίο συνδεόμαστε με τους άλλους. Καθορίζει το μέγεθος της συναισθηματικής μας νοημοσύνης.

Τα άτομα με υψηλή συναισθηματική νοημοσύνη ξέρουν καλά τον εαυτό μας: δεν έχουν αυτοσκοπό να αποδεικνύουν συνεχώς αυτό που είναι.

Ακούν με προσοχή τους ανθρώπους γύρω τους και προσπαθούν να τους κατανοήσουν. Να μπουν στη θέση τους. Διαχειρίζονται με σύνεση τα αρνητικά συναισθήματα. Ξέρουν ότι κύριος υπεύθυνος για ό,τι τους συμβαίνει είναι ο εαυτός τους και δεν κατηγορούν κανέναν για τα λάθη τους.


Υπάρχουν, όμως, κι εκείνοι που βρίσκονται στην αντίπερα όχθη: οι άνθρωποι που αδυνατούν να ελέγξουν τα συναισθήματά τους.

Ποια είναι τα σημάδια στην συμπεριφορά που δείχνουν ότι ένα άτομο έχει χαμηλή συναισθηματική νοημοσύνη;

Tα άτομα με χαμηλή συναισθηματική νοημοσύνη...

1) Στρεσάρονται εύκολα: Το άγχος και το στρες είναι το φυσικό επακόλουθο της καταπίεσης των συναισθημάτων. Τα άτομα με χαμηλή συναισθηματική νοημοσύνη δεν μπορούν να διαχειριστούν τα αρνητικά συναισθήματά τους, γι’αυτό και η διάθεσή τους μπορεί να πέσει κατακόρυφα από την μια στιγμή στην άλλη. Καταβάλλονται από το άγχος και δεν χάνονται μέσα σε έναν κόσμο ανησυχίας.

2) Eπιδιώκουν διαρκώς την επιβεβαίωση των άλλων -Αν δεν την έχουν μπορεί να εκδηλώσουν τοξικές συμπεριφορές: Οι άνθρωποι με υψηλή συναισθηματική νοημοσύνη συνηθίζουν να εκφράζουν με εγκράτεια τις απόψεις τους. Ακούν με προσοχή την γνώμη των άλλων και αν είναι αντίθετη από την δική τους, είναι ανοιχτοί στο να την δεχτούν αν στηρίζεται σε λογικά επιχειρήματα. Είναι σίγουροι για τον εαυτό τους και δεν νιώθουν την ανάγκη να αποδείξουν τίποτα, σε κανέναν. Δεν κάνουν επίδειξη γνώσεων, δεν ζητούν επιβεβαίωση. Το εντελώς αντίθετο συμβαίνει με τα άτομα που έχουν χαμηλή συναισθηματική νοημοσύνη. Αν δεν νιώσουν την αποδοχή των άλλων -λόγω της ανασφάλειας που τους διακατέχει-, μπορεί να εκδηλώσουν άκρως αρνητικές συμπεριφορές.

3) Διαμορφώνουν γρήγορα άποψη και εμμένουν πεισματικά σε αυτή (ακόμα κι αν δεν έχουν επιχειρήματα): Tα άτομα με χαμηλή συναισθηματική νοημοσύνη συνηθίζουν να κάνουν σενάρια και εικασίες. Βιάζονται να βγάζουν συμπεράσματα και υποστηρίζουν -ακόμα και εμμονικά- τις απόψεις τους ακόμα κι αν είναι εμφανές ότι δεν συνάδουν με την πραγματικότητα. Δεν είναι ανοιχτοί στο διάλογο και αλλάζουν δύσκολα γνώμη (κάτι ιδιαιτέρως «επικίνδυνο», αν το άτομο με χαμηλή συναισθηματική νοημοσύνη έχει θέση ευθύνης σε μια επιχείρηση ή ηγείται μιας ομάδας).

4) Προσκολλώνται στα λάθη τους και δεν ξεφεύγουν εύκολα από αυτά: Κανείς δεν είναι τέλειος και λάθη θα γίνονται πάντα. Το θέμα είναι να παίρνουμε ένα μάθημα από αυτά και να μην καθορίζουν το μέλλον μας. Τα άτομα με χαμηλή συναισθηματική νοημοσύνη εμμένουν σε αυτά και κυριεύονται από αρνητικά συναισθήματα. Δεν προχωρούν εύκολα μπροστά. Δεν συγχωρούν εύκολα τον εαυτό τους (γι’αυτό και δεν συγχωρούν εύκολα και τους άλλους).

5) Νιώθουν ότι δεν τους καταλαβαίνει κανείς -Κατηγορούν τους άλλους για το πώς νιώθουν: Τα άτομα με χαμηλό EQ νιώθουν ότι δεν έχουν την κατανόησή των άλλων και ότι διαρκώς παρεξηγούνται αυτά που λένε (σσ. στο μυαλό τους, οι άλλοι βρίσκονται διαρκώς «απεναντί» τους). Επίσης, δεν αντιλαμβάνονται ότι ο μοναδικός κυρίαρχος των συναισθημάτων τους είναι ο εαυτός τους και η συναισθηματική τους κατάσταση είναι υπό τον πλήρη έλεγχό τους -και κανενός άλλου!

6) Προσβάλλονται εύκολα: Οι άνθρωποι με υψηλό EQ έχουν αυτοπεποίθηση και ανοιχτό μυαλό. Εχουν χιούμορ και δεν «μετράνε» μία προς μία τις λέξεις των άλλων. Ακόμα κι αν ειπωθεί κάτι που μπορεί να προκαλέσει αμηχανία, το προσπερνούν εύκολα. Δεν προσβάλλονται εύκολα. Το εντελώς αντίθετο συμβαίνει με τα άτομα που έχουν χαμηλό EQ: θίγονται πολύ εύκολα γιατί συνηθίζουν να «διογκώνουν» τα πράγματα. Παίρνουν τα πράγματα υπερβολικά σοβαρά.

7) Εχουν συναισθηματικά ξεσπάσματα: Οι άνθρωποι με χαμηλή συναισθηματική νοημοσύνη θυμώνουν και «εκρήγνυνται» στα ξαφνικά. Καυγαδίζουν και βγαίνουν εύκολα εκτός ελέγχου.


https://www.o-klooun.com/anadimosiefsei ... nqUwl-Lek0
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Πολύ δυνατό΄και αληθινό το βρήκα @};- :romance-heartbeating: και αυτα που γραφεις Βασούλα και το αρθρο @};- . Σε πολλα πραγματα απο αυτα με βρήκα και ειναι καλυτερα τα πραγματα ομως ειναι μια διαδικασια σε εξέλιξη νιώθω. Κάθε βήμα ωριμότητας και συνειδητοποίησης οδηγεί αυτοματα και στην εξελιξη σε ολα τα επιπεδα βήμα βήμα, οποτε μοιραία βελτιώνονται και στοιχεια της προσωπικότητας.
Πολύ δικιο έχει και για το δείκτη νοημοσύνης οτι ειναι ανεξαρτητος απο το δεικτη συναισθηματικής νοημοσύνης, βιωμένο το να μαθαινω καλα κατι αλλα η διαχειριση συναισθημάτων στα πατώματα, να υπαρχει στρες κλπ. :D αυτοπαρατήρηση και παλι αυτοπαρατήρηση με τα ματια στην καρδιά και το φως. :romance-heartbeating:

@};- :x :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ετσι είναι @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Ο τρόπος με τον οποίο διαχειριζόμαστε τα συναισθήματά μας καθορίζει τον τρόπο με τον οποίο συνδεόμαστε με τους άλλους. Καθορίζει το μέγεθος της συναισθηματικής μας νοημοσύνης.

Τα άτομα με υψηλή συναισθηματική νοημοσύνη ξέρουν καλά τον εαυτό μας: δεν έχουν αυτοσκοπό να αποδεικνύουν συνεχώς αυτό που είναι.

Ακούν με προσοχή τους ανθρώπους γύρω τους και προσπαθούν να τους κατανοήσουν. Να μπουν στη θέση τους. Διαχειρίζονται με σύνεση τα αρνητικά συναισθήματα. Ξέρουν ότι κύριος υπεύθυνος για ό,τι τους συμβαίνει είναι ο εαυτός τους και δεν κατηγορούν κανέναν για τα λάθη τους.
Βασούλα μου :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:



Βικούλα μου
>:d< >:d< >:d<



Στμφωνώ απόλυτα με το παραπάνω άρθρο Βασούλα μου. Διαβάζοντας το, με βρήκα στις περισσότερες κατηγορίες, κατά περιστάσεις. Στόχος μου όμως είναι σε όλες τις περιστάσεις να μπορέσω να παραμείνω ακέραιος αποκτώντας κάποια στιγμή υψηλό δείκτη συναισθηματικής νοημοσύνης.

Θυμάμαι παλιότερα ότι θα μπορούσα να με βρώ σε όλες τις κατηγορίες που αναφέρει το άρθρο και σε όλες τις περιστάσεις! Σε όλες όμως! Ήταν τότε που δεν είχα καν ιδέα για το τι σημαίνει συναισθηματική νοημοσύνη. Δυσκολευόμουνα και ζόριζα τον Εαυτό μου πολύ, εξυπηρετώντας τους άλλους, με αποτέλεσμα να με βλάπτω κάθε μέρα όλο και περισσότερο. Αυτό είναι κάτι που έχει σταματήσει. Μα όχι τελείως... Δίνονται όμως μάχες καθημερινά...

:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Αλήθειες :romance-heartbeating: @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

Βικούλι κάποτε ήσουν μέσα σε όλα...και στα 7 σημεία

Σήμερα μπορώ να πω ότι χρειάζεται επιμελή εργασία το 1, το 2 και το 4

Λίγο το χεις να έχεις θεραπεύσει τα περισσότερα? :romance-kisscheek:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Giorgos Agelis
Δημοσιεύσεις: 4061
Εγγραφή: 08 Απρ 2011 2:44 am
Τοποθεσία: KATERINH PIERIA

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Giorgos Agelis »

ναι πολύ αληθινό... και εμένα με βρίσκω σε κάποια απο αυτά, αλλά επίσης σε κάποια άλλα όντως έχω αλλάξει.

Ιδιαίτερα βέβαια χάρηκα για την μικρή μου βελτιωση εδω
σσ. στο μυαλό τους, οι άλλοι βρίσκονται διαρκώς «απεναντί» τους
αλλά εργάζομαι και θα εξαλείψω αυτο το "απεναντι"

Όμορφο μου φάνηκε το εξής: ψάχνοντας εμένα σε αυτά ένιωσα οτι αληθινά μπορώ να αισθανθώ και τους άλλους, δηλαδή μέσα απο δικές μου αλλαγές σαν να μπορώ να αναγνωρίζω- συναισθανομαι λιγο καλύτερα κάποια θέματα των ανθρώπων γύρω μου.


:x :x :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Πολύ αληθινά αυτά που γράφονται

το τέταρτο θεωρώ ότι είναι το τοπ μου ή τουλάχιστον αυτό που έχω στραμμένα τα μάτια μου και την προσοχή μου αυτή την περίοδο
4) Προσκολλώνται στα λάθη τους και δεν ξεφεύγουν εύκολα από αυτά: Κανείς δεν είναι τέλειος και λάθη θα γίνονται πάντα. Το θέμα είναι να παίρνουμε ένα μάθημα από αυτά και να μην καθορίζουν το μέλλον μας. Τα άτομα με χαμηλή συναισθηματική νοημοσύνη εμμένουν σε αυτά και κυριεύονται από αρνητικά συναισθήματα. Δεν προχωρούν εύκολα μπροστά. Δεν συγχωρούν εύκολα τον εαυτό τους (γι’αυτό και δεν συγχωρούν εύκολα και τους άλλους).
:romance-adore:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Παιδάκια @};- >:d< >:d< >:d< >:d< :x
Vasoula έγραψε: 17 Σεπ 2019 10:50 pm Βικούλι κάποτε ήσουν μέσα σε όλα...και στα 7 σημεία

Σήμερα μπορώ να πω ότι χρειάζεται επιμελή εργασία το 1, το 2 και το 4

Λίγο το χεις να έχεις θεραπεύσει τα περισσότερα? :romance-kisscheek:
Τι λιγο Βασούλα μου, όχι βέβαια, αίμα φτυσαμε (με την καλή έννοια φυσικά @};- ) :)) :)) :)) O:-) :romance-kisscheek: :romance-inlove: >:d< >:d< >:d< >:d<

εχεις πολυ δικιο για 1,2 και 4, οκ! :x :x :x >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Ellaki »

μεγάλο αγγούρι =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

πολύ διακριτικά θα αποφύγω το 3 και θα προσπεράσω το 4 ;))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

:-t :)) :)) :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Ellaki »

Εικόνα
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

[-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Βικούλα »

:)) :)) :)) :)) :))
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

διαυγείς Συνειδήσεις που μαθαίνουν το καλό και το κακό από παραδείγματα και όχι από το εγχειρίδιο της θρησκείας.
:romance-heartbeating:

Πολύ κατατοπιστικό άρθρο, έτσι που τα έχει σε νούμερα βοηθάει αρκετά. :x

Μου φαίνεται πάντως έτσι όπως το διάβασα ότι το 1 είναι από την μία και το αποτέλεσμα όλων των υπολοίπων, αλλά ταυτόχρονα και αυτό που τα προκαλεί. :-?

Με παρατηρώ να έχω ακόμα κάποια αδυναμία στα 1, 2, και 4. (Καλά, κάποιες μέρες που με πιάνουν οι παραξενιές μου, μπορεί να πάει να ξετσουτσουρέψει και κανένα 5 8-} )

Ειδικά το 2 και το 4 τα δουλεύω εντατικά το τελευταίο διάστημα.

Αυτό που λες Βασούλα για τα όρια και την ελευθερία, πιστεύω ότι συνδέεται άμεσα με την Αγάπη, αλλά με Ακεραιότητα. :x

>:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ”