ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΟ

Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΟ

Δημοσίευση από Annoula »

Διάβασα ένα ενδιαφέρον άρθρο και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. :x

Το κουτσομπολιό είναι η χειρότερη μαύρη μαγεία, επειδή αποτελείται από καθαρό δηλητήριο … (DON MIGUEL RUIZ)

Το κουτσομπολιό έχει γίνει η βασική μορφή επικοινωνίας στην ανθρώπινη κοινωνία (DON MIGUEL RUIZ)


Το κουτσομπολιό είναι η χειρότερη μαύρη μαγεία, επειδή αποτελείται από καθαρό δηλητήριο. Μάθαμε πώς να κουτσομπολεύουμε μέσω κάποιας συμφωνίας. Όταν ήμαστε παιδιά, ακούγαμε τους μεγάλους να κουτσομπολεύουν ασταμάτητα γύρω μας, εκφράζοντας ανοιχτά τη γνώμη τους για διάφορους άλλους ανθρώπους. Είχαν κάτι να πουν ακόμη και για άτομα εντελώς άγνωστα. Με τις γνώμες αυτές μεταφερόταν το συναισθηματικό δηλητήριο από τον έναν στον άλλον κι εμείς μάθαμε ότι αυτός είναι ο φυσιολογικός τρόπος επικοινωνίας.

Το κουτσομπολιό έχει γίνει η βασική μορφή επικοινωνίας στην ανθρώπινη κοινωνία. Το χρησιμοποιούμε για να νιώσουμε κοντά ο ένας στον άλλον, επειδή αισθανόμαστε καλύτερα βλέποντας ότι υπάρχουν και άλλοι που υποφέρουν όσο εμείς. Εκείνοι που βασανίζονται στην κόλαση δεν θέλουν να είναι μόνοι. Ο φόβος και η οδύνη αποτελούν βασικά συστατικά του ονείρου του πλανήτη: είναι τα μέσα με τα οποία το όνειρο μας κρατάει δέσμιους.

Αν παρομοιάσουμε το ανθρώπινο μυαλό μ έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή, τότε το κουτσομπολιό θα μπορούσε να συγκριθεί μ’ έναν ιό. Ένας τέτοιος ιός είναι γραμμένος στην ίδια γλώσσα με όλους τους υπόλοιπους κώδικες του υπολογιστή, έχει, όμως, επιζήμια πρόθεση. Ο βλαβερός αυτός κώδικας εγκαθίσταται στο πρόγραμμα του υπολογιστή σας εκεί που δεν το περιμένετε και, συνήθως, χωρίς να το γνωρίζετε. Ύστερα απ’ αυτή την εισβολή, ο υπολογιστής σας δεν λειτουργεί όπως πριν ή παύει να λειτουργεί τελείως, επειδή οι κώδικές του περιπλέκονται, στέλνοντας αναρίθμητα αντικρουόμενα μηνύματα.

Το κουτσομπολιό κάνει την ίδια ακριβώς δουλειά. Για παράδειγμα, πρόκειται να παρακολουθήσετε έναν κύκλο σπουδών και αυτό είναι κάτι το οποίο περιμένατε εδώ και πολύ καιρό. Λίγη ώρα πριν μπείτε στην τάξη, γνωρίζετε κάποιον που παρακολούθησε στο παρελθόν το ίδιο μάθημα κι ο οποίος σας λέει, “Α, ο καθηγητής που θα έχετε είναι τελείως άσχετος. Ούτε ήξερε τι μας έλεγε. Και είναι και διεστραμμένος, γι’αυτό έχετε το νου σας!”.



Στο μυαλό σας αποτυπώνονται αμέσως και τα λόγια αυτού του ανθρώπου και ο συναισθηματικός κώδικας που τα συνόδευε, χωρίς, όμως, να γνωρίζετε τα αληθινά κίνητρά του. Το άτομο που σας έδωσε αυτή την πληροφορία μπορεί να είχε πάρει κακούς βαθμούς από τον συγκεκριμένο καθηγητή ή να είχε καταλήξει σε εσφαλμένα συμπεράσματα εξαιτίας δικών του φοβιών και προκαταλήψεων, αλλά επειδή έχετε μάθει από παιδί να αποδέχεστε κάθε είδους πληροφορία, ένα μέρος του εαυτού σας πηγαίνει στην τάξη πεπεισμένο ότι τα όσα άκουσε αληθεύουν. Κατά τη διάρκεια της παράδοσης, το δηλητήριο σάς διαποτίζει σιγά-σιγά και δεν συνειδητοποιείτε ότι βλέπετε πλέον τον καθηγητή μέσα από τα μάτια του ατόμου που σας τον κακολόγησε. Κατόπιν, αρχίζετε να μεταδίδεται κι εσείς σε άλλους συμμαθητές σας το κουτσομπολιό και σιγά-σιγά όλοι μέσα στην τάξη θεωρούν τον καθηγητή αδαή και διεστραμμένο. Στο μεταξύ, εσείς, προκατειλημμένος πλέον, έχετε απογοητευτεί από το μάθημα και θέλετε να τα παρατήσετε στη μέση. Ρίχνετε την ευθύνη στον καθηγητή, στην ουσία, όμως, φταίει το κουτσομπολιό.

Να τι προβλήματα μπορεί να προκαλέσει ένας τόσος δα ιός. Μια μικρή λανθασμένη πληροφορία έχει τη δύναμη να γκρεμίσει τις γέφυρες επικοινωνίας ανάμεσα στους ανθρώπους, μολύνοντας όποιον αγγίζει, ώστε να μεταδώσει κι αυτός με τη σειρά του τον ιό στους άλλους. Φανταστείτε ότι κάθε φορά που ακούτε ένα κουτσομπολιό, εκείνος που σας το λέει τοποθετεί μέσα στον εγκέφαλό σας έναν ιό και σαν αποτέλεσμα χάνετε λίγο-λίγο την πνευματική σας διαύγεια. Εσείς, σε μια προσπάθεια να ξεμπερδέψετε τη σύγχυσή σας και να ανακουφιστείτε από το συσσωρευμένο δηλητήριο, μεταφέρετε με τη σειρά σας μερικούς απ’ αυτούς τους ιούς-κουτσομπολιά σε κάποιον άλλον.

Φανταστείτε τώρα αυτή τη διεργασία σαν μια ατέλειωτη αλυσίδα που ενώνει όλους τους ανθρώπους πάνω στη γη. Το αποτέλεσμα είναι ένας κόσμος γεμάτος ανθρώπους που έχουν πρόσβαση σε πληροφορίες μόνο μέσα από υπολογιστές, στους οποίους έχει εισβάλει ένας δηλητηριώδης και άκρως μεταδοτικός ιός. Αυτός ο ιός είναι και πάλι ό,τι ονόμαζαν οι Τολτέκοι μι τότε – δηλαδή η Βαβέλ των χιλιάδων διαφορετικών φωνών που μιλούν όλες μαζί μέσα στο ανθρώπινο μυαλό.

Χειρότεροι, όμως, είναι οι κακοί μάγοι -οι αντίστοιχοι “χάκερς” των υπολογιστών που σπέρνουν εσκεμμένα τον ιό. Θυμηθείτε κάποια φορά στο παρελθόν που εσείς ή κάποιος γνωστός σας εξοργιστήκατε με κάποιον και θελήσατε να τον εκδικηθείτε. Για να πάρετε εκδίκηση, είπατε κάτι γι’ αυτόν τον άνθρωπο ή στον ίδιο ή πίσω από την πλάτη του, με την πρόθεση να τον πληγώσετε ή να ρίξετε δηλητήριο για το άτομό του. Όταν είμαστε παιδιά το κάνουμε αυτό συχνά και άσκεφτα, μεγαλώνοντας, όμως, οι προσπάθειές μας να μειώσουμε τους άλλους γίνονται πολύ πιο υπολογισμένες. Κατόπιν λέμε ψέματα στον εαυτό μας, καθώς ισχυριζόμαστε ότι το άτομο που έγινε στόχος της κακίας μας άξιζε να τιμωρηθεί.

Όταν βλέπουμε τον κόσμο μέσα από το φάσμα ενός ιού των υπολογιστών, είναι εύκολο να δικαιολογήσουμε ακόμα και την πιο άκαρδη συμπεριφορά. Εκείνο που δεν καταλαβαίνουμε είναι ότι κάνοντας κατάχρηση του λόγου μας πέφτουμε ακόμα πιο βαθιά στην κόλαση.

πηγή: https://www.newsitamea.gr/2019/04/07/to ... guel-ruiz/
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΟ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:-(

Γενικά το κομμάτι της καθαρής αντίληψης και το να κρατήσω την δική μου προσωπική ματιά και για άτομα και για καταστάσεις είναι κάτι που προσπαθώ και έχω στο νου μου. Γιατί εύκολα μπορεί κάποιος να παρασυρθεί και να σχηματίσει άποψη με βάση το τι ακούει για κάποιον άλλον.

Πιστεύω πάντως ότι αυτό λειτουργεί ακόμα πιο βαθιά, στο επίπεδο του τι άποψη και αντίληψη έχουμε πχ για την ζωή εν γένη. Ή για τον άνθρωπο, ή για το πνευματικό. :-?

Πάντως ακόμα καμιά φορά δυσκολεύομαι να διακρίνω που σταματάει το απλό κουτσομπολιό, και που αρχίζει η κακία και το δηλητήριο. Και είναι κάτι που, καλή ώρα, με προβλημάτισε και σήμερα. Πιστεύω ότι το όριο είναι όταν αρχίζουν οι χαρακτηρισμοί, ότι ο ένας είναι το ένα και το άλλο. Όταν ξεφεύγει από το κομμάτι των συμπεριφορών δηλαδή, και πάει στο κομμάτι της επίκρισης ως άτομο. Και εκεί υπάρχει ένα λεπτό όριο, που ακόμα το ανιχνεύω. Έτσι όπως το νιώθω τώρα, αφορά το κατά πόσο διατηρείς την καρδιά σου ανοιχτή προς ένα άτομο (γιατί μέσω της επίκρισης ουσιαστικά την κλείνεις).

Παλαιότερα πάντως οποιαδήποτε συζήτηση περί τρίτων την απέφευγα ως "τζιζ, είναι κουτσομπολιό, άρα κακό". Αλλά τελικά μάλλον αδιαφορία και υπεροψία δείχνει αυτό.

>:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΟ

Δημοσίευση από Vasoula »

εγώ θα πω

χα!

;;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΟ

Δημοσίευση από Ellaki »

Πολύ σοφά δοσμένο το κουτσομπολιό σαν μαύρη μαγεία και ύπουλη μαγεία....... 8-x
Κτυπάει πάντα εκεί που πρέπει και χωρίς να το πάρουμε είδηση αφήνει ένα σποράκι.......... και πάντα <για το καλό μας> βέβαια.
Το θέμα είναι όμως, όχι μόνο να γνωρίζουμε πόσο επιζήμιο είναι, αλλά να μπορούμε να ξεχωρίζουμε τις σκέψεις-συναισθήματα που μας εμφυτεύουν.
Μπορεί φαίνεται ακατόρθωτο αλλά θέλω να πιστεύω ότι με υπομονή και επιμονή θα μπορούσαμε τουλάχιστον να αποφύγουμε τα πιο επιζήμια κουτσομπολιά. Να εμπιστευθούμε λίγο περισσότερο την προσωπική μας κρίση και τους ανθρώπους του κόσμου μας.

:x :x

χα!
:-b
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΟ

Δημοσίευση από Μάνος »

Δεν είναι λίγες εκείνες οι φορές που έχω βρεθεί σε παρέα κουτσομπολεύοντας... Στο παρελθόν πολύ πιο συχνα εννοείται! Και όχι μόνο συχνά αλλά και σε μεγάλη ένταση. Τώρα που βλέπω τα πράγματα από απόσταση θα μπορούσα να πω πως τρεφόμουν μέσα από αυτό. Ήταν πολύ τραγικό. Με λύπη μου διαπίστωσα πως με κάποιες παρέες ή με συγκεκριμένους ανθρώπους δεν είχα να πω τίποτα άλλο πέρα από αυτό! Δηλαδή όλοι μας η επικοινωνία στρεφόταν γύρω από το τι είπε ή τι έκανε ο προιστάμενος στο γραφείο, ο συνάδελφος, ο διευθυντής... Έτσι σιγά σιγά άρχισα να αραιώνω τις συναναστροφές μαζί τους, αφού στην ουσία δεν μπορούσε να γίνει μια εποικοδομητική συζήτηση. Πέρα από αυτό ένιωθα ότι έβλαπτα τον Εαυτό μου, επιτρέποντας στις τοξικές αυτές συζητήσεις να με επηρεάζουν. Κάτι ακόμα που διαπίστωσα παρατηρώντας τον εαυτό μου σε μια κουτσομπολίστικη παρέα ήταν ότι έπαιρνα χαρά. Αυτό και ήταν τραγικό. Μα είναι δυνατόν; Πως μπορεί να παίρνει ένας άνθρωπος χαρά "θάβοντας" κάποιον άλλο; Κι όμως... Ντρέπομαι τώρα που τα λέω όλα αυτά, μα δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια.

Έχω καταλήξει πως χρειάζεται μεγάλη διάκριση στο να μεταφέρεις ή να συζητάς πχ για ένα συμβάν ή μια συζήτηση έτσι όπως συνέβη χωρίς να επικρίνεις τους ανθρώπους που ενεπλάκησαν σε αυτό. Σε αυτό έχω εστιάσει τον τελευταίο καιρό και το έχω πάντα στο νου μου όταν συνανστρέφομαι με άλλους ανθρώπους.

Να πω επίσης πως είναι πολύ χαρακτηριστικό το παράδειγμα με τον καθηγητή που αναφέρει το άρθο. Και αυτό βεβαίως συνέβαινε συχνά. Ομολογώ ότι μου πήρε πολύ καιρό να καταλάβω πως ο καθένας από εμάς δημιουργεί μια εικόνα για τον άλλο βάσει την αλληλεπίδραση μαζί του. Μέσα όμως σε αυτή την αλληλεπίδραση υπάρχει το φίλτρο της διαστρέβλωσης τους καθενός από εμάς, το οποίο τις περισσότερες φορές δεν το αντιλαμβανόμαστε. Έτσι λοιπόν μπορεί πολύ εύκολα να βγάλω ένα συμπέρασμα για τον Μήτσο πχ το οποίο θα είναι εκ διαμέτρου αντίθετο από το συμπέρασμα που έχει βγάλει η Μαρία για τον ίδιο άνθρωπο. Κρίνω δηλαδή τον Μήτσο βάσει αυτά που έχω εισπράξει από την δράση μου απέναντι του, βάσει των δικών μου βιωμάτων, προγραμματισμών, αναφορές, βάσει της δικής μου ηθικής κλπ... Στις περισσότερες φορές νομίζω πως εδω τα καθρεφτίσματα παίζουν μεγάλο ρόλο (βιωμένο και αυτό). Και δυστυχώς τις φορές που συνέβη αυτό (το να βγάλω ένα συμπερασμα για κάποιον) δεν έχω μείνει σε αυτό. Όπως όμως λέει και το άρθρο, όπου βρισκόμουνα και όπου στεκόμουνα του άνοιγα τον λάκκο του και μάλιστα χωρίς να ρωτηθώ. Μα είναι δυνατόν ρε φίλε;;;

Όταν άρχισα να νιώθω πως κάτι δεν πάει καλά με αυτό και πως ίσως να μην είναι σωστό, έκανα κάτι που ήταν ακόμα χειρότερο, θεωρώντας ότι από τη μια δεν "έθαβα" τον άλλο, αλλά από την άλλη έπαιρνα μέρος στο κουτσομπολιό. Αυτό που έκανα λοιπόν ήταν να αφήνω υπονοούμενα. Και αυτό είναι ακόμα χειρότερο, γιατί το μυαλό των ανθρώπων τρέχει και κάνει τα δικά του σενάρια ειδικά όταν έχει τροφοδοτηθεί με υπονοούμενα... Όταν συνειδητοποίησα τι έκανα κατ' εξακολούθηση, το έκοψα μαχαίρι. Από τότε ακόμα και αν ρωτηθώ, αποφεύγω να πω την γνώμη μου για κάποιον. Και να την πω όμως, θα τονίσω πως αυτή η γνώμη ειναι σχηματισμένη βάσει της δικής μου οπτικής, η οποία δεν σημαίνει ότι είναι και σωστή ή αντικειμενική. Θεωρώ πως είναι πιο έντιμο. Όσον αφορά στους διάφορους καλοθελητές που μπορεί να έρθουν και να μου πουν κάτι για κάποιον, τις πειρισσότερες φορές αυτό δεν με αγγίζει, έχοντας πάντα στο μυαλό μου οτι ο κάθε άνθρωπος βγάζει τα συμπεράσματα του λαμβάνοντας διαφορετικά τα πράγματα. Αν δω πως η γνώμη του άλλου κάπως έρχεται και δένει με αυτή που έχω κι εγώ προς το ίδιο άτομο, τότε ίσως να είμαι προσεχτικός. Μα θα παραμείνω ανοιχτός στην επικοινωνία μαζί του.

Είναι ένα θέμα τόσο απλό μα και τόσο περίπλοκο την ίδια στιγμή... Το δουλεύω και αυτό όπως και τόσα άλλα θέματα με τα οποία εργάζομαι παράλληλα. Δεν λέω πως τα πράγματα μπορεί να αλλάξουν από τη μια στιγμή στην άλλη και δεν γίνεται κι όλας! ...Μα είναι τόσο όμορφο όταν κοιτάς πίσω να μπορείς να δεις τα βηματάκια που έχεις κάνεις και να εντοπίζεις τις αλλαγές σου στις καθημερινές προκλήσεις / εκπλήξεις της ζωής.

:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΟ

Δημοσίευση από Annoula »

Κι εγώ έχω βρεθεί σε ανάλογες φάσεις. Είτε από τη μια πλευρά του νομισματος είτε από την άλλη. Σε όποια πλευρά και αν ήμουν είχε δηλητήριο που έκλεινε την καρδιά. Με περιόριζε σε μια στείρα κριτική και επίκριση χωρίς να μπορώ να δω και τα καλά μιας κατάστασης ή ενός προσώπου. Κι εγώ πια το έχω στα sos τόσο να πιάνω τις σκέψεις και να τις τερματίζω εκεί όσο και να βγαίνω από τα κουτάκια της κριτικής και να βλέπω με άλλη ματιά ότι συμβαίνει, πιο συμπονετική και πιο ανθρώπινη. @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΟ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ellaki έγραψε: 09 Απρ 2019 9:35 pm

χα!
:-b

Το "χα" το έβαλα για την έλλειψη κρίσης που διακατέχει τους ανθρώπους Ελλάκι...
Συνήθως χάβουν ότι τους πλασάρουν, χωρίς διάκριση και κρίση

Ο κάθε άνθρωπος συνήθως έχει μόνο προσωπική άποψη και όχι αντικειμενική. Δηλαδή βλέπει μόνο ένα κομμάτι της εικόνας και όχι όλη την εικόνα και έτσι βγάζει συμπεράσματα και επικρίνει...

Γι' αυτό πάμε κατά διαόλου, σαν ανθρωπότητα...
Γιατί οι περισσότεροι μένουν σε έναν κακό χαρακτηρισμό για τους άλλους, χωρίς να εμβαθύνουν περισσότερο στο έργο τους, στην δυναμική τους, στο όραμα τους...

Τώρα κουτσομπολιό λέγεται? ανοησία λέγεται? βόλεμα του νου λέγεται? Δεν ξέρω πως λέγεται αλλά είναι μια τεράστια πληγή για την πνευματική νοημοσύνη της ανθρωπότητας.

Το "χα" το έβαλα, γιατί δεν πάει πολύς καιρός που το συζητούσαμε

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΟ

Δημοσίευση από Ellaki »

Το "χα" το έβαλα, γιατί δεν πάει πολύς καιρός που το συζητούσαμε
:romance-kisscheek:

Πράγματι, είτε γίνεται στο στενό πλαίσιο μιας παρέας είτε σε μεγαλύτερη κλίμακα, είναι πολύ επιζήμιο στην προσωπική και συνολική εξέλιξη.
Καλύτερα να σκεφτόμαστε δυο φορές πριν βγάλουμε συμπεράσματα και να ενεργοποιούμε όσο το δυνατόν την κρίση και την διάκριση.

>:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΟ

Δημοσίευση από Vasoula »

η επιφάνεια ευθύνεται για την έλλειψη κρίσης και διάκρισης...Μόνο η επιφάνεια...
Αυτή οριοθετεί και τις ψευδαισθήσεις μας

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΟ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Γιατί οι περισσότεροι μένουν σε έναν κακό χαρακτηρισμό για τους άλλους, χωρίς να εμβαθύνουν περισσότερο στο έργο τους, στην δυναμική τους, στο όραμα τους...
Και αυτή η εμβάθυνση οδηγεί και στην συγχώρεση και την αθώωση. Όσο εμβαθύνεις στον Άνθρωπο, τόσο μπορείς να μην στέκεσαι στις συμπεριφορές (καθώς γνωρίζεις τα αίτιά τους), και έτσι να οριοθετήσαι μεν, αλλά χωρίς να επικρίνεις.

Και έτσι μπορείς να Αγαπάς. Και τον Εαυτό σου και όλον τον κόσμο. :romance-heartbeating:
Τώρα κουτσομπολιό λέγεται? ανοησία λέγεται? βόλεμα του νου λέγεται? Δεν ξέρω πως λέγεται αλλά είναι μια τεράστια πληγή για την πνευματική νοημοσύνη της ανθρωπότητας.
"Βόλεμα του νου", την κρατάω αυτήν την φράση. @};-

>:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΟ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Τώρα κουτσομπολιό λέγεται? ανοησία λέγεται? βόλεμα του νου λέγεται? Δεν ξέρω πως λέγεται αλλά είναι μια τεράστια πληγή για την πνευματική νοημοσύνη της ανθρωπότητας.
"Βόλεμα του νου"... Αυτό ακριβώς Βασούλα μου! Δεν θα μπορούσες να το θέσεις καλύτερα. ...Γιατί σκέφτομαι ότι επικρίνοντας τον άλλον ίσως να μας δημιουργείται μια ψευδέσθηση οτι πάντα εμείς είμαστε οι τέλειοι και πως ότι κάνουμε είναι καλώς καμωμένο συγκριτικά με τον αυτόν που επικρίνουμε. Κατά συνέπεια έπαναπαυόμαστε στο ότι πάντα έχουμε δίκιο ψάχνοντας να βρούμε τον ένοχο έξω από εμάς. Πως λοιπόν να μην είναι βόλεμα;;;
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΟ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο.. Οτιδήποτε γίνεται και αποφασίζεται και μεταδίδεται χωρίς κρίση και με αμφίβολες προθέσεις, το οποίο έχει σαν στόχο την ακεραιότητα κάποιου άλλου και την ψευτοδικαίωση την δική μας, είναι από όλες τις απόψεις μαύρη μαγεία

:romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-grouphug:
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ”