ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ

Δημοσίευση από Vasoula »

Βλέπω ότι ένα μεγάλο μέρος της πνευματικής εξέλιξης ενός ανθρώπου αφορά την συναισθηματική του νοημοσύνη.
Είναι πολύ λογικό, λόγω της εκπαίδευσης που λαμβάνει ένα παιδί, να γίνεται ένας ενήλικας που δεν έχει ιδέα για το συναισθηματικό του μέρος, ενόσω προχωράει και εξελίσσεται στο κοινωνικό του γίγνεσθαι...

Αυτή η συναισθηματική ηλικία που μένει ο ενήλικας είναι του παιδιού, που προσπαθούσε να επιβιώσει χωρίς νοημοσύνη. Το παιδί, εμπαθές από την φύση του, τιμωρήθηκε και κατηγορήθηκε για τον παρορμητισμό του, για όσα συναισθήματα είχε, που, σε εκείνη την ηλικία, ήταν το μέσον του να γνωρίζει τον κόσμο και την ζωή και να λαμβάνει μηνύματα από το περιβάλλον του.
Οι γονείς και οι δάσκαλοι αντιμετωπίζουν και εκπαιδεύουν το παιδί σαν να είναι ενήλικας...Αυτό πληρώνει σε όλη του την ζωή...

Η πνευματική εξέλιξη του ανθρώπου αναχαιτίστηκε σε εκείνη την ηλικία και έμεινε ο άνθρωπος μόνος του στην ζωή να παλεύει με τα κύματα, χωρίς καν να έχει βγει από το λιμάνι.
Όσες σχέσεις και να έχει δημιουργήσει, πάντα η συναισθηματική αλληλεπίδραση είναι ελλειπτική και έτσι νιώθει μόνος του.
Σκεφτείτε ο κάθε άνθρωπος, ανεξάρτητα από τις σχέσεις που δημιουργεί, νιώθει μόνος του και τι μεγάλη σημασία έχει αυτό για τον κόσμο μας.

Ο άνθρωπος νομίζει ότι δημιουργώντας σχέσεις κοντινές, φιλικές, συντροφικές, μπορεί να ξεπεράσει την μοναξιά του, αλλά τελικά δεν την ξεπερνάει, γιατί συναισθηματικά δεν μπορεί να νιώσει το βάθος του, δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να νιώσει τον Εαυτό του.

Δεν θα μιλήσω εδώ για το πνευματικό μεγαλείο του ανθρώπου, γιατί θα είναι σαν να σας κοροϊδεύω, όταν εσείς οι ίδιοι, ο καθένας από εσάς, δεν μπορεί να νιώσει ασφαλής μέσα στην ίδια του την ζωή και δεν εκτιμά τον Εαυτό του, γιατί η σχέση σας με το λάθος και το σωστό έχει μείνει σε ανώριμη κατάσταση.

Η Ζωή δεν είναι όπως την μάθαμε παιδιά...Οι άλλοι δεν είναι όπως νομίζαμε, σαν παιδιά...Το παρελθόν που τόσο έχει στιγματίσει τους ανθρώπους, είναι μια περίοδος που αντιμετωπίζαμε τα πάντα χωρίς νοημοσύνη και το παρόν (εδώ είναι η ειρωνεία) είναι μια περίοδος που αντιμετωπίζουμε τα πάντα χωρίς συναισθηματικό βάθος, οπότε η νοημοσύνη μας έχει μείνει μισή.

Και όταν η νοημοσύνη έχει μείνει μισή, μισός είναι και ο άνθρωπος...Αυτή η αίσθηση του "μισού" μπορεί να κατατρέχει έναν άνθρωπο για όλη του την ζωή, ψάχνοντας απεγνωσμένα να βρει το άλλο του μισό, για να νιώσει αγάπη και ενδιαφέρον, ενώ δεν ρίχνει ούτε μισή ματιά εκεί που είναι η αληθινή του απώλεια...

Διαβάζοντας το άρθρο, ένιωσα ότι οι άνθρωποι προσπαθούν τώρα να προσεγγίσουν με επιστημονικό τρόπο, αλήθειες που πνευματικά είναι αιώνιες...
Κάτι όμορφο θα βγει από αυτό...Πιστεύω...


:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:


Daniel Goleman – Πόσο έξυπνα μπορεί να είναι τα συναισθήματα;


Η προσωπική νοημοσύνη δε θα έπρεπε να αγνοηθεί, κυρίως γιατί έχει και διαισθητικό και λογικό νόημα.

Για παράδειγμα, όταν ο Ρόμπερτ Στέρνμπεργκ, ένας ψυχολόγος του Γέηλ, ζήτησε από ανθρώπους να του περιγράφουν ένα «ευφυές άτομο», τα πρώτα χαρακτηριστικά που του ανέφεραν ήταν οι πρακτικές δεξιότητες. Μια πιο συστηματική έρευνα οδήγησε τον Στέρνμπεργκ πίσω στο συμπέρασμα του Θορντάικ: ότι η κοινωνική νοημοσύνη είναι ταυτόχρονα και διακριτική των ακαδημαϊκών ικανοτήτων και ένα ενδεικτικό στοιχείο τού τι κάνει τους ανθρώπους να τα πηγαίνουν καλά στην πρακτική πλευρά της ζωής. Ανάμεσα στις πρακτικές μορφές νοημοσύνης που τόσο πολύ εκτιμώνται, για παράδειγμα στους χώρους εργασίας, είναι και το είδος της ευαισθησίας που επιτρέπει στους αποτελεσματικούς μάνατζερ να συλλαμβάνουν τα σιωπηρά μηνύματα.

Τα τελευταία χρόνια, μια ομάδα ψυχολόγων, που μεγαλώνει σε αριθμό όλο και περισσότερο, κατέληξε σε παρόμοια συμπεράσματα, συμφωνώντας, με τον Γκάρντνερ, ότι δηλαδή οι παλιές αντιλήψεις περί Δείκτη Νοημοσύνης αφορούσαν μόνο μια περιορισμένη κλίμακα γλωσσικών και μαθηματικών δεξιοτήτων, και ότι η επιτυχία στα τεστ νοημοσύνης ήταν ένας σχεδόν άμεσος δείκτης επιτυχίας στην τάξη ή στην ακαδημαϊκή έδρα, που είχε όμως όλο και μικρότερη σημασία όσο το μονοπάτι της ζωής απέκλινε από τα θρανία. Αυτοί οι ψυχολόγοι — μεταξύ των οποίων ήταν και οι Στέρνμπεργκ και Σάλοβι— εξέφρασαν μια ευρύτερη άποψη της νοημοσύνης, επιχειρώντας να την επαναπροσδιορίσουν με βάση το τι χρειάζεται για μια πετυχημένη ζωή. Και αυτή η μορφή έρευνας μας επαναφέρει σε μια εκτίμηση του πόσο ουσιαστική είναι η «προσωπική» ή συναισθηματική νοημοσύνη, η νοημοσύνη της καρδιάς.

Ο Σάλοβι εντάσσει τα είδη της προσωπικής νοημοσύνης στο βασικό του ορισμό περί συναισθηματικής νοημοσύνης, επεκτείνοντας αυτές τις ικανότητες σε πέντε βασικούς τομείς:

Γνώση των συναισθημάτων μας.
Η αυτοεπίγνωση —η αναγνώριση ενός συναισθήματος την ώρα που δημιουργείται— είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της συναισθηματικής νοημοσύνης. Η ικανότητα να αντιλαμβανόμαστε και να αναγνωρίζουμε κάθε στιγμή τα συναισθήματα είναι καίρια για την ψυχολογική ενόραση και αυτοκατανόηση. Η τυχόν ανικανότητά μας να παρατηρήσουμε τα πραγματικά μας αισθήματα μάς αφήνει στο έλεος τους. Άνθρωποι που νιώθουν πιο σίγουροι με τα συναισθήματά τους διευθύνουν καλύτερα τη ζωή τους και αποκτούν μια πιο προσγειωμένη αίσθηση και επίγνωση των αποφάσεων που παίρνουν για τον εαυτό τους, από το ποιον θα διαλέξουν για σύντροφό τους μέχρι ποιο επάγγελμα θα ασκήσουν.

Έλεγχος των συναισθημάτων.
Το να χειραγωγούμε και να ελέγχουμε τα συναισθήματα μας έτσι, ώστε να είναι τα κατάλληλα ανά πάσα στιγμή, είναι μια ικανότητα που οικοδομείται πάνω στην αυτοεπίγνωση. Θα εξετάσουμε την ικανότητα του ατόμου να ηρεμεί, να απαλλάσσεται από το ανεξέλεγκτο άγχος, την κατήφεια ή τον εύκολο θυμό. Θα δούμε επίσης τις συνέπειες της αποτυχίας σε αυτή τη βασική συναισθηματική προσπάθεια. Άτομα που στερούνται αυτής της ικανότητας μάχονται πάντα τα αισθήματα της κατάθλιψης, ενώ όσοι διακρίνονται για αυτή τους την ικανότητα μπορούν πολύ πιο γρήγορα να ξεπεράσουν τα πισωγυρίσματα και τις απογοητεύσεις της ζωής.

Εξεύρεση κινήτρων για τον εαυτό μας.
Ο έλεγχος των συναισθημάτων που αποσκοπεί στην εξυπηρέτηση ενός στόχου είναι ουσιαστικός στην προσήλωση της προσοχής, στην εξεύρεση κινήτρων, στην αυτοκυριαρχία και στη δημιουργικότητα. Ο συναισθηματικός αυτοέλεγχος —η καθυπόταξη της ανυπομονησίας μας και η χαλιναγώγηση της παρορμητικότητας— βρίσκεται πίσω από κάθε είδους επίτευγμα. Και η ικανότητα του ατόμου να μπαίνει σ’ αυτή την κατάσταση «ροής» επιτρέπει εκπληκτικές επιδόσεις σε όλους τους τομείς. Οι άνθρωποι που έχουν αυτή την ικανότητα τείνουν να είναι πολύ περισσότερο παραγωγικοί και αποτελεσματικοί σε οτιδήποτε καταπιαστούν να κάνουν.

Αναγνώριση των συναισθημάτων των άλλων.
Η ενσυναίσθηση, μια άλλη ικανότητα που έχει τη βάση της στη συναισθηματική αυτοεπίγνωση, είναι η θεμελιώδης «ανθρώπινη δεξιότητα». Τα «μεθεκτικά» ή «ενσυναισθητικά» άτομα είναι πιο δεκτικά στα σιωπηλά κοινωνικά σήματα που υποδεικνύουν τι θέλουν ή τι έχουν ανάγκη οι άλλοι. Αυτό τους κάνει καλύτερους σε επαγγέλματα που έχουν σχέση με κοινωνική προσφορά, διδασκαλία, πωλήσεις και διοίκηση.

Χειρισμός των σχέσεων.
Η τέχνη των διαπροσωπικών σχέσεων είναι, σε μεγάλο βαθμό, η δεξιότητα του χειρισμού των συναισθημάτων των άλλων. Είναι οι ικανότητες που βρίσκονται πίσω από τη δημοτικότητα, την ηγετική δεινότητα και τη διαπροσωπική επιτυχία. Άτομα που διαθέτουν σε μεγάλο βαθμό αυτές τις ικανότητες διαπρέπουν σε ό,τι αφορά την ομαλή αλληλεπίδρασή τους με τους άλλους και λάμπουν πάντα στο κοινωνικό στερέωμα.

Φυσικά, οι άνθρωποι διαφέρουν ως προς τις ικανότητες τους σε καθέναν από αυτούς τους τομείς. Μερικοί από εμάς μπορεί να είμαστε πολύ επιδέξιοι στο να χειριζόμαστε, ας πούμε, τα άγχη μας, αλλά συγκριτικά ανεπίδεκτοι στο να κατευνάσουμε τη δυστυχία του άλλου. Το θεμελιακό στοιχείο του επιπέδου επιδεξιότητάς μας είναι αναμφίβολα νευρωνικό, αλλά, ο εγκέφαλος είναι εντυπωσιακά εύπλαστος και μαθαίνει ακατάπαυστα. Πολλά κενά στις συναισθηματικές δεξιότητες μπορούν να καλυφθούν: σε ευρεία κλίμακα, καθένας από αυτούς τους τομείς αντιπροσωπεύει ένα σύνολο συμπεριφορών και αντιδράσεων που, με τη σωστή προσπάθεια, μπορούν να βελτιώνονται αδιάκοπα.


https://antikleidi.com/2018/02/12/golem ... 9QHezL3Dvs
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ

Δημοσίευση από Fotinoula »

είναι όλα πολύ σημαντικά
και καθημερινή εξάσκηση σε όλα τα σημεία και παρατήρηση
αλλιώς δεν αλλάζει ο προγραμματισμός ..
είναι πραγματικά αλήθεια ότι βγαίνουμε στο κόσμο από έφηβοι με χαμηλή συναισθηματική νοημοσύνη
και οφείλουμε να την καλλιεργήσουμε,
οκ επαναπρογραμματισμός από την αρχή, εργασία και Χαρά κάθε μέρα, παρατήρηση και εφαρμογή

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Αντρίκος
Δημοσιεύσεις: 3110
Εγγραφή: 01 Μάιος 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Athens

Re: ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ

Δημοσίευση από Αντρίκος »

Βασουλα :x >:d<

Ειδικα η αυτεπιγνωση σαν στοχος αρχικα και μετα η κατασταση ροης που γραφει το αρθρο
οντως το πιο σημαντικο. Θα μπορουσε να ειναι ο τιτλος και 'Πετωντας την Πανοπλια'. ...
Και αυτο το κροσαρισμα επισης, ενηλικας οντας παιδι και ανωριμος οντας ενηλικας..
Ενθαρρυντικο αληθεια και τουτο που αναφερεις στο τελος, δεν ειναι ολα βουτηγμένα στο
τελμα. Ομορφο. @};-

:romance-grouphug: :romance-heartstiny:
"Τα πράγματα δεν αγγίζουν την ψυχή αλλά στέκουν ακίνητα έξω από αυτήν, ενώ οι ενοχλήσεις προέρχονται αποκλειστικά και μόνο από κρίση που σχηματίζουμε μέσα μας γι΄αυτά." Μάρκος Αυρήλιος
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ωραίο άρθρο @};-

Σβήνουμε και επαναπρογραμματίζουμε με αφοσίωση στην πραγματική μας Φύση O:-) O:-) O:-)
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ

Δημοσίευση από Vasoula »

Φίλοι μου, το ξέρω καλά πόσο δύσκολο είναι να αλλάξει κανείς τις παλιές συνήθειες.

Και σαν συνήθεια εδώ δεν εννοώ τα διάφορα "χούγια" της προσωπικότητας, αυτά που θα τα λέγαμε σαν "προτιμήσεις"...
Η συνήθεια είναι να επιτρέπεις σε κάθε άλλον, εκτός από τον Εαυτό σου, να κουμαντάρει την ζωή σου

Και αυτός που κουμαντάρει την ζωή σου, δεν είναι κάποια φυσικά πρόσωπα, όπως πχ. γονείς ή σύντροφοι ή παιδιά...Αυτός που κουμαντάρει την ζωή σου είναι αυτός που εκπαίδευσαν οι γονείς σου. Το "εγώ" σου, πληγωμένο και ορμητικό, θα κάνει τα πάντα για να διατηρήσει τον έλεγχο. Μα είναι και ανόητο...Όσα κάνει δεν έχουν την παραμικρή λογική.
Σε κάποιες περιπτώσεις θα σε κάνει να χαλάσεις κάποιες σχέσεις, γιατί φοβάται μην χάσει τον έλεγχο
Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις θα σε κάνει να μένεις σε σχέσεις εξαρτητικές, χωρίς όφελος για την εξέλιξή σου σαν άτομο, γιατί φοβάται να μείνει μόνο του.
Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις θα σε κάνει να μείνεις μόνος σου, γιατί δεν μπορεί να αγαπήσει...
Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις θα σε κάνει να μείνεις μόνος σου, γιατί δεν πιστεύεις ότι μπορεί κάποιος να σε αγαπήσει, χωρίς να σου ζητήσει ανταλλάγματα και νιώθεις ότι έχεις δώσει ήδη αρκετά...

Θα σε κάνει...
Τι σχέση έχει αυτό με έναν Άνθρωπο?

Η Ελεύθερη Βούληση χάνεται με διάφορους τρόπους, άλλους κρυφούς, άλλους φανερούς...
Το να την παραδίνουμε όμως έτσι αμαχητί δεν μας αξίζει σαν Όντα

Για να πολεμήσεις όμως αυτήν την εσωτερική σου μικρότητα, πρέπει να έχεις πιστέψει στο εσωτερικό σου μεγαλείο...Να έχεις εκτιμήσει το Βάθος σου και να έχεις απορρίψει την ρηχότητα

Όταν η Ζωή σε προσκαλεί, μην κάνεις την πάπια... ;;)
Γιατί αυτό είναι, εντέλει, μια συνήθεια...τόσο μα τόσο βολική για να επιβιώσεις, που φτάνεις σε χρόνο dt στην στιγμή που κοιτάς πίσω και δεν έχεις να θυμάσαι τίποτα όμορφο. Και τότε γερνάς, γιατί δεν βλέπεις να ανοίγεται και τίποτα όμορφο μπροστά σου

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Η συνήθεια είναι να επιτρέπεις σε κάθε άλλον, εκτός από τον Εαυτό σου, να κουμαντάρει την ζωή σου

Και αυτός που κουμαντάρει την ζωή σου, δεν είναι κάποια φυσικά πρόσωπα, όπως πχ. γονείς ή σύντροφοι ή παιδιά...Αυτός που κουμαντάρει την ζωή σου είναι αυτός που εκπαίδευσαν οι γονείς σου. Το "εγώ" σου, πληγωμένο και ορμητικό, θα κάνει τα πάντα για να διατηρήσει τον έλεγχο. Μα είναι και ανόητο...Όσα κάνει δεν έχουν την παραμικρή λογική.
Σε κάποιες περιπτώσεις θα σε κάνει να χαλάσεις κάποιες σχέσεις, γιατί φοβάται μην χάσει τον έλεγχο
Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις θα σε κάνει να μένεις σε σχέσεις εξαρτητικές, χωρίς όφελος για την εξέλιξή σου σαν άτομο, γιατί φοβάται να μείνει μόνο του.
Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις θα σε κάνει να μείνεις μόνος σου, γιατί δεν μπορεί να αγαπήσει...
Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις θα σε κάνει να μείνεις μόνος σου, γιατί δεν πιστεύεις ότι μπορεί κάποιος να σε αγαπήσει, χωρίς να σου ζητήσει ανταλλάγματα και νιώθεις ότι έχεις δώσει ήδη αρκετά...


Θα σε κάνει...
Τι σχέση έχει αυτό με έναν Άνθρωπο?

Η Ελεύθερη Βούληση χάνεται με διάφορους τρόπους, άλλους κρυφούς, άλλους φανερούς...
Το να την παραδίνουμε όμως έτσι αμαχητί δεν μας αξίζει σαν Όντα

Για να πολεμήσεις όμως αυτήν την εσωτερική σου μικρότητα, πρέπει να έχεις πιστέψει στο εσωτερικό σου μεγαλείο...Να έχεις εκτιμήσει το Βάθος σου και να έχεις απορρίψει την ρηχότητα

Όταν η Ζωή σε προσκαλεί, μην κάνεις την πάπια... ;;)
Γιατί αυτό είναι, εντέλει, μια συνήθεια...τόσο μα τόσο βολική για να επιβιώσεις, που φτάνεις σε χρόνο dt στην στιγμή που κοιτάς πίσω και δεν έχεις να θυμάσαι τίποτα όμορφο. Και τότε γερνάς, γιατί δεν βλέπεις να ανοίγεται και τίποτα όμορφο μπροστά σου
Αχ ρε Βασουλάκι μου... Φοβερό το άρθρο, και απίστευτα τα όσα γράφεις. Τα διάβασα και χτύπησε κατευθείαν φλέβα! Νομίζω πως όλα τα παραπάνω ξεκινάνε από την Αυτοεκτίμηση. Εκεί είναι το κλειδί! ...Που αν καταφέρεις και το γυρίσεις, θα ανοίξει μπροστά σου μια πόρτα που δεν είχες ποτέ φανταστεί!!!
...Παλεύουμε όμως για αυτό το γύρισμα!!!
:x :x :x

Ευχαριστούμε πολύ!
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Βασούλα μου :romance-heartbeating:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Όταν η Ζωή σε προσκαλεί, μην κάνεις την πάπια...
Βασούλα μου είναι όλα για τύπωμα σε σελίδες και να τα βάλω μέσα στο σπίτι παντού, το ψυγείο δεν φτάνει ;;)
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Βασούλα πόσο ουσιαστικά και σημαντικά όλα :romance-heartbeating: :romance-kisscheek:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Βασουλα μου @};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: πραγματικά ολο πολυ σημαντικό >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ

Δημοσίευση από Annoula »

Και το άρθρο και όλη η συζήτηση πολύ συγχρονική. Μπουρλώτο στον παλιό προγραμματισμό :x
Για να πολεμήσεις όμως αυτήν την εσωτερική σου μικρότητα, πρέπει να έχεις πιστέψει στο εσωτερικό σου μεγαλείο...Να έχεις εκτιμήσει το Βάθος σου και να έχεις απορρίψει την ρηχότητα

Όταν η Ζωή σε προσκαλεί, μην κάνεις την πάπια... ;;)
:romance-kisscheek: :romance-heartstiny:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Πολύ ομορφα και τα δύο κειμενα. Και το δικό σου και του αρθρου, Βασούλα μου.
Εμένα πιο πολύ μου " χτυπησε" αυτό :
Το παιδί, εμπαθές από την φύση του, τιμωρήθηκε και κατηγορήθηκε για τον παρορμητισμό του, για όσα συναισθήματα είχε, που, σε εκείνη την ηλικία, ήταν το μέσον του να γνωρίζει τον κόσμο και την ζωή και να λαμβάνει μηνύματα από το περιβάλλον του.
Οι γονείς και οι δάσκαλοι αντιμετωπίζουν και εκπαιδεύουν το παιδί σαν να είναι ενήλικας...Αυτό πληρώνει σε όλη του την ζωή...
Τα συναισθήματα που ήταν το μέσω να γνωρίσουμε τον κόσμο. Και τωρα , στην πορεία χαθηκαν.

Ασχημα μου "χτυπησε" αρχικά αυτο που λέει για χειρισμό των συναισθημάτων των άλλων. Ομως καλά κανει και το γράφει, καθώς είναι μια επιστημονική προσέγγιση και αυτο είναι ένα κομματι της πραγματικότητας, που δεν μπορεί να παραληφθεί, έχοντας τόση επίδραση στην κοινωνική ζωή.

Συναισθηματα :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Έλεγχος των συναισθημάτων.
Το να χειραγωγούμε και να ελέγχουμε τα συναισθήματα μας έτσι, ώστε να είναι τα κατάλληλα ανά πάσα στιγμή, είναι μια ικανότητα που οικοδομείται πάνω στην αυτοεπίγνωση
Αυτό με μπέρδεψε λιγάκι, είναι η αλήθεια. :-?

Έτσι όπως το διάβασα, είναι σαν να λέει να προσπαθούμε να νιώσουμε ένα συναίσθημα, πχ χαρά, "με το ζόρι". :-??

Κάτι δεν κατάλαβα καλά. :-?
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ίσα ίσα το αντίθετο λέει Θοδωράκο

Εκεί που αληθινά θα όφειλες να νιώσεις χαρά, οφείλεις να "χειραγωγείς" την μιζέρια που έρχεται συνήθως να βάλει φιτιλιές ώστε να μην νιώσεις χαρά. Οπότε ναι, έτσι όπως το ερμηνεύεις εσύ είναι λάθος...πρέπει να αφήνεσαι να νιώθεις μιζέρια, αφού η χαρά είναι αποκλεισμένη από το υποσυνείδητο σου...

Μα τι λες???? :-t

αυτό το "ικανότητα που οικοδομείται πάνω στην αυτοεπίγνωση" το πρόσεξες ή μπα? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Τα έχω κάνει λίγο μπουρδέλο μου φαίνεται :doh:

Γιατί εγώ καθόμουν και αναρωτιόμουν γιατί δεν νιώθω χαρά αλλά νιώθω μιζέρια (στο συγκεκριμένο παράδειγμα). :?

αυτό το "ικανότητα που οικοδομείται πάνω στην αυτοεπίγνωση" το πρόσεξες ή μπα? :-?
Το πρόσεξα, ναι, αλλά είπα να τα πιάσω ένα ένα. :-?
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ”