ΕΓΩΙΣΤΗΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΕΓΩΙΣΤΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Διάβασα ένα άρθρο και πραγματικά ανατρίχιασα με τις αλήθειες του

Ο εγωισμός είναι ο βασιλιάς της διαστρεβλωμένης ανθρώπινης φύσης.
Πολλές φορές είναι καμουφλαρισμένος πίσω από μια τυπική ευγένεια, άλλες φορές είναι εμφανέστατος
Ο εγωιστής έχει χτίσει με κόπο το "εγώ" του, για να κρύψει την κενότητα του (και τα τραύματά του) και δεν θα επιτρέψει σε κανέναν να του το γκρεμίσει...Πλησιάζει τους άλλους επιφανειακά, μια και δεν επιτρέπει το "εγώ" του να δεθεί συναισθηματικά με άλλους ανθρώπους.

Ο εγωιστής δείχνει ότι καταλαβαίνει τα βαθύτερα νοήματα της καρδιάς στην θεωρία...
Και όλα είναι καλά όσο δεν τον αφορούν...
Στην πράξη όμως, προσπαθεί να τους διώξει όλους από δίπλα του, βρίσκοντας ένα σωρό προσχήματα από την μία, από την άλλη χρειάζεται τους άλλους για να τονώνει την φιλαυτία του. Αυτή η εσωτερική σύγκρουση μπορεί να φέρει και κάποια αυτοάνοσα στην επιφάνεια...

Θεωρώ ότι ο πιο δύσκολος "μαθητής" στην αυτογνωσία είναι ο εγωιστής...Αργά ή γρήγορα θα την εγκαταλείψει...



@};- @};- @};- @};-



Η χειρότερη φάρα ανθρώπων είναι οι εγωιστές

«Απ’ όλους τους κόλακες ο εγωισμός είναι ο πιο μεγάλος» λέει μια λαϊκή ρήση και δεν μπορούμε παρά να συμφωνήσουμε.

Ο εγωισμός μεταμορφώνει τον άνθρωπο σ’ ένα μισαλλόδοξο και φίλαυτο ον, που βάζει τον εαυτό του πάνω όλους κι απ’ όλα. Και ξέρετε κάτι; Δεν υπάρχει χειρότερο ελάττωμα απ’ το να θέτεις τον εγωισμό σου ως προμετωπιαία ασπίδα απέναντι σε ό,τι νιώθεις κι όποιον ξεπερνά τα όρια που έχεις θέσει.

Ο εγωισμός είναι εκείνο το πταίσμα, που όχι μόνο πληγώνει άλλους, αλλά σε βάθος χρόνου ο εγωιστής αντιλαμβάνεται ότι τόσο καιρό σαμποτάρει την ίδια του την ευτυχία. Δεν πρόκειται ποτέ να ταπεινώσει το «εγώ» του για εσάς. Γι’ αυτό, σας λέω, δεν υπάρχει χειρότερη φάρα ανθρώπων απ’ τους εγωιστές. Δυσκολία συνεννόησης, ανώριμη συμπεριφορά, ξεροκεφαλιά, ανυποχώρητες απόψεις, έλλειψη διαλλακτικότητας και κυρίως αναισθησία.

Θα μου πεις οι εγωιστές δε νιώθουν, δεν ερωτεύονται, δεν πέφτουν στα πατώματα; Όχι, θα σου απαντήσω. Ο έpωτας απαιτεί άλωση, άλωση σωματική, εγκεφαλική, αλλά κυρίως ψυχική. Όταν κάποιος βάζει τον εαυτό του πάνω απ’ την αγάπη του για τον άλλο, επειδή αυτός νομίζει ότι πάντα έχει δίκιο, με συγχωρείς αλλά αυτό δεν εμπίπτει καν στην έννοια της αγάπης.

Ο εγωιστής συμβιβάζεται για κάποιο χρονικό διάστημα, όσο περνάει καλά και δε νιώθει πίεση. Όταν αρχίσει να ζητάει χρόνο απ’ τη ζωή του ο άλλος και να εκφράζει τις απόψεις του, έχοντας μια ολοκληρωμένη προσωπικότητα και μην αφήνοντας να περνάει πάντα το δικό του, νιώθει ανασφάλεια και μείωση του εγώ του. «Ποιος είναι αυτός ο άνθρωπος που εισέρχεται στη ζωή μου και προσπαθεί να κάνει κουμάντο σ’ αυτή, όταν κουμάντο τόσο καιρό έκανα μόνο εγώ;», έτσι σκέφτεται ο εγωιστής.

Το βασικό στοιχείο της αγάπης είναι η συγχώρεση και η παραδοχή των λαθών, των δικών μας λαθών. Πιστεύεις ότι θα μπει ποτέ στη διαδικασία να εντοπίσει ένα σφάλμα στη συμπεριφορά του και να σου δώσει δίκαιο;

Όχι, φυσικά. Θα ρίξει το φταίξιμο σε σένα, θα μείνει ανυποχώρητος σ’ όσα υποστηρίζει, ακόμη κι αν κάνεις εσύ ένα βήμα πίσω, αυτός θα εξακολουθεί να εμμένει σε όσα έχει δηλώσει.

Δεν είναι ότι βαθιά μέσα του δεν αντιλαμβάνεται ότι ίσως και η άλλη πλευρά να έχει κάποιο δίκιο, είναι ότι ποτέ αυτός δε θα παραδεχτεί το λάθος τους, καθώς θα εκθρονιστεί το εγώ του απ’ το θρόνο που ο ίδιος το έχει τοποθετήσει μέσα στο μυαλό του.

Αγαπούν επιφανειακά, δε δίνονται εξ ολοκλήρου γιατί φοβούνται αυτήν την υποχώρηση των θεμελιωμένων, εδώ και χρόνια, απόψεών τους.

Βλέπουν την αγάπη σαν ένα παιχνίδι εξουσίας και φυσικά ποιος λάτρης του εγώ θέλει να χάνει; -Κανείς. Αλήθεια, πιστεύετε ότι ένας τέτοιος άνθρωπος θα μπορούσε ποτέ ν’ αγαπήσει ολοκληρωτικά;

Να τσαλακώσει τις απόψεις του για χάρη σας, ν’ αφήσει χώρο μέσα στο καλουπωμένο μυαλό του για να εισχωρήσετε, να βρει τη δύναμη να μειώσει τον εαυτό του και να σας δικαιολογήσει; – Αμφιβάλλω.

Όλοι έχουμε συναναστραφεί εγωιστές, αλλά αν εpωτευτείς έναν εγωιστή την πάτησες. Δεν υπάρχει μεγαλύτερος πόνος απ’ το ν’ αγαπάς έναν άνθρωπο και να μη σου δίνει ούτε το χώρο μέσα του, αλλά ούτε και την ευκαιρία να επικοινωνήσετε κάνοντας υποχωρήσεις για το καλό της σχέσης σας.

Η δυσκολία στην επικοινωνία, η ανυποχώρητη στάση τους, η ανικανότητα να συμβιβαστούν, η παρεξήγηση των επιθυμιών των άλλων ως εξουσιαστική τάση απέναντί τους και η έλλειψη κατανόησης διακρίνει όλους τους εγωιστές.

Είναι η χειρότερη φάρα ανθρώπων ασυζητητί, γιατί όχι μόνο ο εαυτός τους είναι προτεραιότητα, αλλά γιατί ποτέ δεν πρόκειται να κάνουν, έστω ένα βήμα για εσάς, ακόμη κι αν εσείς έχετε κάνει δέκα.

Ζούμε σ’ έναν κόσμο που το «εμείς» πρέπει να προέχει, κι όχι το «εγώ».

https://www.newsone.gr/paraxena/i-chiro ... -egoistes/
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΓΩΙΣΤΗΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:-( @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΕΓΩΙΣΤΗΣ

Δημοσίευση από Annoula »

Σίγουρα με αναγνωρίζω σε παλαιότερες συμπεριφορές μου σε αυτό. Ταπεινά στην καρδιά λοιπόν :cry: @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΕΓΩΙΣΤΗΣ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:cry: @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΕΓΩΙΣΤΗΣ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Δυσκολία συνεννόησης, ανώριμη συμπεριφορά, ξεροκεφαλιά, ανυποχώρητες απόψεις, έλλειψη διαλλακτικότητας και κυρίως αναισθησία.
Είναι η χειρότερη φάρα ανθρώπων ασυζητητί, γιατί όχι μόνο ο εαυτός τους είναι προτεραιότητα, αλλά γιατί ποτέ δεν πρόκειται να κάνουν, έστω ένα βήμα για εσάς, ακόμη κι αν εσείς έχετε κάνει δέκα.

Καμιά φορά η αλήθεια είναι τόσο μεγάλη, που δεν έχεις λόγια.. :cry:

@};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΕΓΩΙΣΤΗΣ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

:-( @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΕΓΩΙΣΤΗΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

@};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΓΩΙΣΤΗΣ

Δημοσίευση από Stefanos »

:cry: @};-
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΕΓΩΙΣΤΗΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

:-( :-( :-(
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Kellaki
Δημοσιεύσεις: 699
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2015 2:35 pm

Re: ΕΓΩΙΣΤΗΣ

Δημοσίευση από Kellaki »

:-( @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΕΓΩΙΣΤΗΣ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:-( @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ”