ΉΘΟΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΉΘΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Το Ήθος...
Δεν έχει να κάνει με την ηθική, ή την ευγένεια...είναι κάτι πιο βαθύ, πιο εσωτερικό...Έχει να κάνει με την πιο βαθιά ουσία μας, την θεότητα μέσα μας, την σύμπλευσή μας με τους εσωτερικούς Νόμους που διέπουν την ανθρώπινη Ύπαρξη και αυτό είναι κάτι που σε ένα παιδί διδάσκεται, δεν μαθαίνεται...
Έχει μεγάλη διαφορά η διδασκαλία από την εκπαίδευση, γιατί κατά κάποιον τρόπο και τα ζώα εκπαιδεύονται, αλλά ο άνθρωπος δεν είναι ζώο...
Μετά, ο δάσκαλος χρειάζεται να είναι συνεπής σ' αυτά που διδάσκει...Ο μαθητής χρειάζεται παραδείγματα, πόσο μάλλον ένα παιδί...

Υπάρχουν κανόνες ηθικής, που ένας γονέας θα μάθει στο παιδί του για να μπορεί να είναι ένα υγιές μέλος της κοινότητας του. Του μαθαίνει να υπακούει σ' αυτούς τους κανόνες, αλλά ο ίδιος ο γονέας, πολλές φορές τους παραβιάζει πρώτος, νομίζοντας λανθασμένα ότι το παιδί του θα αρκεστεί μόνο στα λόγια του. Λανθασμένα το θεωρεί ανίκανο να δει τις πράξεις του γονέα, που συγκρούονται με αυτά που λέει. Όμως αυτό που εντυπώνεται στο παιδί δεν είναι τα λόγια, αλλά το Ήθος του γονέα που εκφράζει μέσα από τις πράξεις του και όλη του την συμπεριφορά

Δεν μιλάω, λοιπόν, γι' αυτούς τους κανόνες που τους μαθαίνεις δια της τιμωρίας...

Εγώ μιλάω για εκείνους τους κανόνες που τους διδάσκεσαι δια της συναίσθησης!

Το να κάνεις όμορφες και θετικές σκέψεις, να βλέπεις το καλό μέσα στο κακό, να αγαπάς τον Εαυτό σου και τους ανθρώπους, να έχεις σεβασμό στην Ζωή, να βλέπεις τις ευκαιρίες ακόμα και εκεί που δεν φαίνονται, όλα αυτά είναι θέμα του Ήθους που είχαν οι γονείς σου και οι δάσκαλοι σου, όταν ήσουν παιδί...
Η παιδεία δεν ξεκινάει με την σχολική διαδικασία. Αυτό θα το έλεγα αρχή της κοινωνικοποίησης ενός παιδιού, που δεν έχει απαραίτητα και την παιδεία μέσα της. Η παιδεία είναι η συνέπεια του Ήθους και αυτό μόνο δια της συναίσθησης μπορεί να γίνει αντιληπτό...

Το ότι μορφώνεται κάποιος, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει και Ήθος


ας δούμε και το άρθρο :romance-heartstiny:


Το ήθος των γονιών χτίζει το χαρακτήρα των παιδιών


Είναι μεγάλο πλεονέκτημα για τα παιδιά αν οι γονείς τους έχουν ξεκαθαρισμένη στάση ζωής. Αν έχουν, δηλαδή, ήθος, με το οποίο κρίνουν τα γεγονότα.

Το ήθος ενεργεί σαν οικοδομικό υλικό στο χαρακτήρα του παιδιού. Όσο πιο ξεκάθαρες και γεμάτες αποδοχή είναι οι αντιλήψεις σας για τον κόσμο, τόσο πιο σταθερά θα εδραιώνεται αυτή η ηθική στάση και τόσο πιο εύκολο θα είναι για τα παιδιά σας να προσαρμοστούν στους κοινωνικούς κανόνες.

Η στάση σας απέναντι στα προβλήματα της ζωής αποκαλύπτεται από τις συζητήσεις σας. Αυτά που ακούνε τα παιδιά στο σπίτι έχουν μεγάλη σημασία για την ανάπτυξή τους. Πρέπει να είστε προσεκτικοί μ’ αυτά που λέτε μπροστά στο παιδί σας, και ποτέ μην υποτιμάτε τη νοημοσύνη τον. Καταλαβαίνει πολύ περισσότερα απ’ όσα εσείς νομίζετε. Μπορεί να μη γνωρίζει ακόμα κάποιες λέξεις, αλλά κι απ’ την πολύ μικρή του ηλικία είναι ικανό να “πιάσει” το νόημα μιας συζήτησης ανάμεσα στους ενήλικους. Και, προσοχή:

Οι αισιόδοξες απόψεις -δικές σας ή του περιβάλλοντος σας- δεν είναι δυνατό να παρακινήσουν το παιδί στη χαρά της ζωής και τη δημιουργικότητα. Οι συνεχείς επικρίσεις σας για την κατάπτωση του ανθρώπου και τη διαφθορά του κόσμου δεν μπορούν να παρακινήσουν τα παιδιά, ώστε να γίνουν χρήσιμα μέλη της κοινωνίας.

Θα πρέπει να δείξετε στο παιδί την ομορφιά της ζωής και την αξία της Τέχνης. Το παιδί πρέπει να διδαχτεί να θαυμάζει τη Φύση και τη χαρά της γνώσης και του προβληματισμού. Θ’ αρχίσει να νιώθει ένα πρώιμο ενδιαφέρον γι’ αυτά τα πράγματα, αν εσείς του μιλάτε σχετικά την ώρα του φαγητού στο τραπέζι ή βγαίνοντας περίπατο μαζί του. Η ίδια η ατμόσφαιρα του σπιτιού, εκτός από τις ειδικές σχολικές ανάγκες, παίζει καθοδηγητικό ρόλο στη διανοητική, πνευματική και συναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού. Ασκεί μια ζωντανή επίδραση πάνω στο χαρακτήρα του, στη νοοτροπία και στο ταμπεραμέντο του. Πολλή και κοπιαστική εργασία θα εξοικονομηθεί από την κατοπινή του εκπαίδευση, αν η ανατροφή του είναι ήρεμη και δημιουργική από τον πρώτο καιρό της κοινωνικής του ζωής μέσα στην οικογένεια.

Πρέπει να παραδεχτούμε ότι η ήρεμη οικογενειακή ατμόσφαιρα είναι δύσκολο να βρεθεί στην εποχή μας, μια εποχή ανασφάλειας, αβεβαιότητας και έντονου ανταγωνισμού. Οι γονείς, ωστόσο, μπορούν να φυλαχτούν απ’ τον πειρασμό και να μη ρίξουν το σφάλμα -για την έλλειψη αρμονίας- στις συνθήκες της ζωής τους, στους παππούδες, στα πεθερικά ή ο ένας στον άλλο. Αν γίνει αυτό, η ατμόσφαιρα στο σπίτι θα βαρύνει ακόμα πιο πολύ. Και θα φέρει κι άλλες συγκρούσεις. Μπορείτε να βελτιώσετε (ίσως και να αλλάξετε) τις συνθήκες αλλάζοντας τη δική σας συμπεριφορά, και προσπαθώντας με κάθε τρόπο να βελτιώσετε τη συμβολή σας στην αλλαγή αυτής της κατάστασης. Οι οικονομικές δυσκολίες, τα ελαττώματα του χαρακτήρα, η ασυμφωνία των γονιών, ο στενός χώρος στην κατοικία, οι ανεπιθύμητοι γείτονες ή συγγενείς, οι αρρώστιες – δηλαδή, η κάθε ανωμαλία στο οικογενειακό καθεστώς, η κάθε διατάραξη της γαλήνης- όλα αυτά απαιτούν ακόμη μεγαλύτερη προσοχή στον τρόπο που χρησιμοποιούμε για να τα αντιμετωπίσουμε. Η αγανάκτηση και η αποθάρρυνση, ένας καυγάς -ανεξάρτητα πόσο δικαιολογημένα ή κατανοητά είναι όλα αυτά- μπορούν να προσθέσουν νέες δυσκολίες στην, ήδη, δύσκολη κατάσταση, και να βλάψουν την ανάπτυξη του παιδιού, πολύ περισσότερο από τα ίδια δυσάρεστα γεγονότα ή καταστάσεις.


https://www.newsone.gr/lifestyle/to-ith ... on-pedion/
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΉΘΟΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΉΘΟΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Οι αισιόδοξες απόψεις -δικές σας ή του περιβάλλοντος σας- δεν είναι δυνατό να παρακινήσουν το παιδί στη χαρά της ζωής και τη δημιουργικότητα. Οι συνεχείς επικρίσεις σας για την κατάπτωση του ανθρώπου και τη διαφθορά του κόσμου δεν μπορούν να παρακινήσουν τα παιδιά, ώστε να γίνουν χρήσιμα μέλη της κοινωνίας.
Ευχαριστούμε Βασούλα :x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΉΘΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτό που έκανες παράθεση Μανούλη μου, είναι η πεμτουσία της διδασκαλίας σε ένα παιδί.
Δεν φτάνει μόνο να του λες αισιόδοξα λόγια, χρειάζεται να του τα διδάξεις με την θετική στάση σου προς την ζωή, ώστε να μπορεί να γίνει "μάχιμος" ενήλικας και να μην παραιτείται με την πρώτη δυσκολία...Να μην παραιτείται ποτέ...
Στα παιδιά που μαθαίνουν την ζωή με αυτόν τον τρόπο, αποκλείεται να χτυπήσει την πόρτα η κατάθλιψη...

Η αγάπη για την ζωή πηγάζει από μέσα μας και όχι εκ των συνθηκών...
Οπότε τα μαθαίνεις να εκτιμούν τον Εαυτό τους πρώτα και μετά να χαίρονται με τα πράγματα ή τις καταστάσεις που έχουν στην διάθεσή τους.
Τα προετοιμάζεις να αντέχουν αυτά που έχουν μα και αυτά που δεν έχουν...
Γονείς που γκρινιάζουν συνέχεια γι' αυτά που δεν έχουν, δημιουργούν στα παιδιά την υποδομή να μην εκτιμούν αυτά που έχουν. Τους μαθαίνουν την πλεονεξία, την μιζέρια, την αγνωμοσύνη. Τα εκπαιδεύουν μέσα από την έλλειψη και όχι μέσα από την αφθονία και τα αφήνουν άοπλα να αντιμετωπίσουν την ζωή...Γι' αυτό έχουμε και τόσα "θύματα", γιατί η αφθονία δεν προέρχεται από την ποσότητα, αλλά από την ποιότητα.

Τα παιδιά που οι γονείς τους έχουν χωρίσει πχ., είναι εκτεθειμένα στην μιζέρια της μητέρας τους, στην πίκρα της, στην ανάγκη της να έχει έναν άντρα δίπλα της, στις κατηγορίες για τον πατέρα τους...Γι' αυτό και αυτά τα παιδιά, συνήθως βγαίνουν προβληματικά. Δεν βγαίνουν προβληματικά από τον χωρισμό, που λανθασμένα πιστεύεται από την κοινωνία, βγαίνουν προβληματικά επειδή η μητέρα τους είναι ανίκανη να νιώσει τις ευλογίες της ζωής.

όχι βέβαια πως αυτό δεν συμβαίνει και στα παιδιά που έχουν και τους δύο γονείς τους μαζί...Αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο :)


:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΉΘΟΣ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

πόσο όμορφο και ωφέλιμο θέμα άγγιξες Βασούλα, ευχαριστούμε πολύ :romance-kisscheek: :romance-heartstiny:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΉΘΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι, λένε, Λιζάκι μου.

Και αν οι γονείς συνεχίσουν να θεωρούν το παιδί τους "επένδυση", τότε θα το εκπαιδεύουν σαν ζώο και όχι σαν άνθρωπο.

Το οικόσιτο ζώο μας δημιουργεί αισθήματα ασφάλειας. Μαζί του βιώνουμε καταστάσεις όπως πίστη, ευγνωμοσύνη, αγάπη άνευ όρων...Κρίμα να κάνουμε παιδιά για τους ίδιους λόγους που συναισθηματικά ζητάμε από τα ζώα...


:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΉΘΟΣ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

έτσι είναι :romance-heartstiny:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΉΘΟΣ

Δημοσίευση από Giotoula »

Vasoula έγραψε: 19 Ιαν 2019 6:03 pm
Εγώ μιλάω για εκείνους τους κανόνες που τους διδάσκεσαι δια της συναίσθησης!

Το να κάνεις όμορφες και θετικές σκέψεις, να βλέπεις το καλό μέσα στο κακό, να αγαπάς τον Εαυτό σου και τους ανθρώπους, να έχεις σεβασμό στην Ζωή, να βλέπεις τις ευκαιρίες ακόμα και εκεί που δεν φαίνονται, όλα αυτά είναι θέμα του Ήθους που είχαν οι γονείς σου και οι δάσκαλοι σου, όταν ήσουν παιδί...
@};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΉΘΟΣ

Δημοσίευση από Annoula »

Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι, λένε, Λιζάκι μου.

Και αν οι γονείς συνεχίσουν να θεωρούν το παιδί τους "επένδυση", τότε θα το εκπαιδεύουν σαν ζώο και όχι σαν άνθρωπο.

Το οικόσιτο ζώο μας δημιουργεί αισθήματα ασφάλειας. Μαζί του βιώνουμε καταστάσεις όπως πίστη, ευγνωμοσύνη, αγάπη άνευ όρων...Κρίμα να κάνουμε παιδιά για τους ίδιους λόγους που συναισθηματικά ζητάμε από τα ζώα...
πολύ κρίμα @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΉΘΟΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Βασούλα μου :romance-heartbeating:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΉΘΟΣ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Η στάση σας απέναντι στα προβλήματα της ζωής αποκαλύπτεται από τις συζητήσεις σας. Αυτά που ακούνε τα παιδιά στο σπίτι έχουν μεγάλη σημασία για την ανάπτυξή τους. Πρέπει να είστε προσεκτικοί μ’ αυτά που λέτε μπροστά στο παιδί σας, και ποτέ μην υποτιμάτε τη νοημοσύνη τον. Καταλαβαίνει πολύ περισσότερα απ’ όσα εσείς νομίζετε. Μπορεί να μη γνωρίζει ακόμα κάποιες λέξεις, αλλά κι απ’ την πολύ μικρή του ηλικία είναι ικανό να “πιάσει” το νόημα μιας συζήτησης ανάμεσα στους ενήλικους
Οταν ξεκίνησε η οικονομικη κριση δουλευα σε ενα φροντιστήριο. Ακουγα λοιπον τους γονεις να μιλανε για αυτο με τους διευθυντες κ να λενε κ που μαθαίνουν τα παιδιά μας γράμματα σαμπως θα χρησιμεύσουν, αφου δουλεια δεν θα βρίσκουν στο μέλλον κ τα παιδια ηταν εκει κ ακουγαν. Κ μου την εδινε στα νεύρα γιατι τα γεμιζαν ματαιότητα, κ περαιτέρω τους εδειχναν ενα μελλον μες τη μαυρίλα @};-
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΉΘΟΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα μου :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ιωαννάκι μου :x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΉΘΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

τους εδειχναν ενα μελλον μες τη μαυρίλα @};-

:cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΉΘΟΣ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:cry:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΉΘΟΣ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:cry:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!

Επιστροφή στο “ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ”