ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΙ ΓΟΝΕΙΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΙ ΓΟΝΕΙΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Τα πολλά χρόνια στον τομέα της Θεραπείας με κάνουν να έχω μια αδιαμφισβήτητη εμπειρία με όσους απεγνωσμένα ζήτησαν θεραπεία, αλλά δεν ήταν αποφασισμένοι να την φτάσουν μέχρι το κόκκαλο.
Δεν ήταν αποφασισμένοι να αντικρίσουν την πηγή της ασθένειάς τους στο βάθος της, γιατί δεν μπορούσαν να πιστέψουν ότι η πηγή αυτή ήταν ότι έμαθαν να αγαπούν...
Χίλια εμπόδια παρουσιάζονται στον δρόμο του κάθε ανθρώπου, ώστε να τον αποτρέψουν από την Θεραπεία του και ένα μεγάλο εμπόδιο είναι η θρησκεία του και η οικογένειά του.

Οι περισσότεροι άνθρωποι που ασχολούνται με την θεραπεία της Ψυχής πέφτουν και οι ίδιοι στα ίδια παραπτώματα με τους ασθενείς τους, έτσι ώστε να μην μπορούν να τους οδηγήσουν στην ελευθέρωση...Είναι κι αυτοί παιδιά κάποιων γονιών, οπαδοί κάποιας θρησκείας, άθελά τους βέβαια...
Και στην συνέχεια ίσως έχουν γίνει και αυτοί γονείς, οπότε χάνεται το παιχνίδι, γιατί δεν μπορείς εύκολα να δικάσεις κάποιον που έγινες ίδιος με αυτόν...Θέλει μεγάλο σθένος να το κάνεις...Από ένστικτο θα προσπαθήσεις να τον δικαιολογήσεις, ώστε να δικαιολογήσεις και τα δικά σου ελαττώματα και τις δικές σου προκαταλήψεις, τις δικές σου πεποιθήσεις...

Οι δεμένες οικογένειες φαίνεται να είναι ευλογία...Ότι φαίνεται όμως δεν είναι πάντα και αλήθεια...
Δύσκολα ένας άνθρωπος θα φτάσει στην αλήθεια, όταν ζει με όσα φαίνονται και νιώθει ενοχές όταν αγγίζει τούτη την πηγή πιο βαθιά, για να δει τι του στέρησε η αγάπη...

Όμως ας μην κατηγορούμε την κοινωνία για ελλείψεις που ξεκινάνε πρώτα από εμάς τους ίδιους...
Κάθε άνθρωπος είναι ίδιος με τον άλλον, στο θέμα των ελλείψεων του, τι κι αν διαφέρει η εικόνα τους...

Αργά αλλά σταθερά ακούγονται κάποιες φωνές που προσπαθούν να σπάσουν αυτήν την προκατάληψη...Και αν δεν τις ρουφήξει το ανάθεμα, ίσως καταφέρουν να φτάσουν στην ίδια την πηγή της ασθένειας και να ανοίξουν τον Δρόμο για τον Θεό...

:romance-heartstiny:



Αυτοί οι πλανεμένοι γονείς που νομίζουν ότι κάνουν πάντα το σωστό

Έρχομαι καθημερινά σε επαφή με την ελληνική οικογένεια. Η επαφή μου με γονείς (κυρίως μητέρες) μέσω των ιδιωτικών μου ραντεβού ή μέσω των ομάδων, μου δίνει μια εικόνα.

Η μεγαλύτερη εικόνα όμως έρχεται μέσα από τα λεγόμενα των γονιών και των δασκάλων για οικογένειες που δεν εμφανίζονται σε καμία από τις παραπάνω περιπτώσεις ούτε καν στις δωρεάν ομιλίες που κάνω στα σχολεία.

Τι θα κάνουμε με όλους αυτούς τους πλανεμένους γονείς και παππουδογιαγιάδες που μεγαλώνουν νοσηρές προσωπικότητες και νομίζουν πως κάνουν και το σωστό;

Πώς θα τους αφυπνίσουμε;

Πώς θα τους φέρουμε στο δρόμο της αναγνώρισης των ευθυνών και των ορίων, πολύ περισσότερο των συνεπειών που δημιουργούν κατ’ αρχήν στα ίδια τα παιδιά και έπειτα στην κοινωνία;

Πώς θα διδάξουμε τη διάκριση;

Παρατηρώ άκρα στις συμπεριφορές των γονιών. Έχουμε εκείνη την ομάδα των ενηλίκων που όντας μειονεκτικοί και άσημοι γαλουχούν τα παιδιά τους να γίνονται μάγκες και θύτες και έχουμε και εκείνους τους μειονεκτικούς και άσημους που με την έλλειψη αποδοχής και παραδοχής οδηγούν τα παιδιά τους στο ρόλο του θύματος.

Τι θα κάνουμε για να τα αποφύγουμε και τα δύο που είναι εξ ίσου νοσηρά και απευκταία;

Μεγάλος ο προβληματισμός. Μεγάλο το δίλλημα.

Υπάρχουν περιπτώσεις που μόνο ο εισαγγελέας θα έπρεπε να παρέμβει. Υπάρχουν οικογενειακές συνθήκες που είναι τόσο νοσηρές για τον ψυχισμό του παιδιού που μόνο ένα υγιές κοινωνικό σύστημα θα έπρεπε να παρέμβει και να εξυγιάνει.

Υπάρχει όμως; Για ποιο σύστημα να μιλήσουμε; Το ανύπαρκτο ή το διαβρωμένο;

Και έτσι μένουμε να παρατηρούμε εκ του μακρόθεν ότι πέφτει στην αντίληψή μας και να φτύνουμε τον κόρφο μας που δεν συμβαίνει σε μας.

Γινόμαστε όμως μάρτυρες της νοσηρής συνθήκης, γινόμαστε συνεργοί στο τραύμα της κοινωνίας επειδή ανεχόμαστε τον αποπροσανατολισμένο, τον μη αφυπνισμένο, τον εξυπνάκια, τον ανόητο, τον μειονεκτικό που συμπεριφέρεται αλαζονικά γιατί νομίζει πως αυτός και ο κανακάρης του είναι το κέντρο του κόσμου.

Γινόμαστε μάρτυρες της νοσηρής συνθήκης που ονομάζεται «δεμένη οικογένεια» με το τριώροφο με τα κλειδιά έξω απ’ τις πόρτες, όπου δεν υπάρχει όριο, δεν υπάρχει προσωπικός χώρος και χρόνος, δεν υπάρχει απογαλακτισμός.

Γινόμαστε μάρτυρες της θυσίας της γιαγιάς - μάνας που μεγαλώνει τα εγγόνια, βάζει πλυντήρια, μαγειρεύει για «να έρθουν τα παιδιά να τα βρουν έτοιμα»!

Τα παιδιά που δεν μεγαλώνουν ποτέ και δεν αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους ποτέ. Και στο βωμό της «δεμένης οικογένειες» θυσιάζονται όλοι αλλά κυρίως παραδειγματίζονται λανθασμένα τα παιδιά.

Γινόμαστε μάρτυρες εκείνης της μάνας που αφού δεν κατάφερε να γίνει βασίλισσα επιθυμεί να γίνει βασιλομήτωρ και κάνει στον κανακάρη της αυτά που θα έπρεπε να κάνει από χαρά και επιλογή για τον πατέρα του.

Και παρατηρούμε τον πατέρα αποδυναμωμένο και δυστυχή να γίνεται ένα μοντέλο προς αποφυγήν του κανακάρη του.

Παρατηρούμε εκείνη τη μάνα που υπομένει τον βάναυσο πατέρα και αναγκάζεται να σκύβει με θλίψη και μελαγχολία και μόνο της μέλημα να είναι οι δουλειές και η τηλεόραση.

Τι εξαίρετο παράδειγμα για την κόρη που θέλει να φύγει με την πρώτη ευκαιρία να μην βλέπει να μην ακούει να μην αντιλαμβάνεται τον συμβιβασμό. Και φεύγει με τον πρώτο που της υπόσχεται δράση και νόημα.

Αλλά είναι ο κατάλληλος; Πώς να μάθει να επιλέγει! Αφού έζησε όλη τη ζωή μέσα στο συμβιβασμό.

Έμαθε να κόβει με το μαχαίρι την δόνηση του συμβιβασμού, του φόβου, του θυμού, των ενοχών μέσα στο σπίτι.

Έχω ακούσει πολλούς νέους να λένε. «Δεν θέλω να γυρίσω στο σπίτι μου». «Δεν έχω τίποτα να κάνω στην απέραντη σιωπή των γονιών μου» «Δεν θέλω να τους ακούω να κατηγορεί ο ένας τον άλλο», αλλά εκείνοι αν τους ρωτήσεις θα πουν "θυσιάζομαι για τα παιδιά" και άλλα τέτοια τραγικά και ολέθρια για τον ψυχισμό του νέου ανθρώπου που υποτίθεται βάζει τα θεμέλια της δικής του συντροφικής ζωής.

Πώς να χτίσει σχέσεις!

Πώς να συνεργαστεί!

Πώς να συνυπάρξει!

Πού το είδε αυτό; Ποιος του το δίδαξε;

Χρειάζονται αφύπνιση οι γονείς. Χρειάζονται εκπαίδευση. Χρειάζονται μαθητεία.

Δεν υπάρχει σπουδαιότερος ρόλος στη ζωή. Δεν υπάρχει πιο σημαντική ενασχόληση εκτός από εκείνη του γονιού. Ποιος μας έχει πείσει ότι είναι ένστικτος ο ρόλος;

Ποιος μας έχει αναγκάσει να θεωρούμε ότι ξέρουμε ενώ δεν ξέρουμε και δεν κάνουμε και καμία προσπάθεια για να μάθουμε. Αφού η πολιτεία δεν το κάνει, αφού το Σχολείο δεν μπορεί γιατί το βάζουν να κάνει άλλα, ας το κάνουν οι Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων.

Ας μην ασχολούνται με τις εμπάθειες και τις ίντριγκες των μεταξύ των σχέσεων.

Ας οδηγηθούν να αντιληφθούν πως ο ρόλος τους είναι να γίνουν οι ίδιοι καλύτεροι γονείς και να εμπνεύσουν την αφύπνιση και όσων κοιμούνται ακόμη.

Δεν μπορεί να ακούω από στόματος Διευθυντού Δημοτικού Σχολείου, «κυρία μου τα Σχολεία έχουν γίνει parking παιδιών.

Έχω τουλάχιστον 20 ανεπίδοτα ενδεικτικά μαθητών της προηγούμενης χρονιάς στο συρτάρι μου. Δεν έχουν έρθει να τα πάρουν! Δεν έχουν έρθει να μάθουν τι κάνει το παιδί τους στο Σχολείο».

Και απ’ την άλλη έχουμε γονείς οι οποίοι παρασυρόμενοι από τις διαδώσεις διασύρουν δασκάλους, εμποδίζουν το έργο του Σχολείου, παρεμποδίζουν τη δομή και την οργάνωση γιατί αμφισβητήθηκε η πρωτιά του παιδιού τους!

Ας εμπνευστούν οι Σύλλογοι ιδέες για να φέρουν τους γονείς σε δράσεις συνεργατικές, δράσεις χαράς και ομαδικότητας. Ας δουν πώς να συνδράμουν στη ανάπτυξη σχέσεων.

Έτσι κι αλλιώς η γειτονιά έχει εκλείψει ας την αναπαράγουμε στην αυλή του Σχολείου.

Νοσεί η κοινωνία μας. Νοσεί βαρύτατα!

Χρειάζεται να κάνουμε κάτι. Χρειάζεται να λειτουργήσουμε ως πυρήνες αφύπνισης όποιος αντιλαμβάνεται την αλήθεια αυτών που λέγονται σ’ αυτές τις γραμμές ας τολμήσει.

Ας γίνει η αλλαγή που θέλει. Ας φανταστεί! Ας οραματιστεί και ας τραβήξει το χορό.

Ο δρόμος είναι δύσκολος έτσι κι αλλιώς, καλύτερα να τον πάμε χορεύοντας.



Γράφει η Ερατώ Χατζημιχαλάκη, Οικογενειακή Σύμβουλος



http://www.o-klooun.com/anadimosiefseis ... a-to-sosto" onclick="window.open(this.href);return false;
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23366
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΙ ΓΟΝΕΙΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Από ένστικτο θα προσπαθήσεις να τον δικαιολογήσεις, ώστε να δικαιολογήσεις και τα δικά σου ελαττώματα και τις δικές σου προκαταλήψεις, τις δικές σου πεποιθήσεις...
@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29894
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΙ ΓΟΝΕΙΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Πολύ δυνατό και αληθινό όλο το κείμενο @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΙ ΓΟΝΕΙΣ

Δημοσίευση από Giotoula »

Vasoula έγραψε:Αργά αλλά σταθερά ακούγονται κάποιες φωνές που προσπαθούν να σπάσουν αυτήν την προκατάληψη...Και αν δεν τις ρουφήξει το ανάθεμα, ίσως καταφέρουν να φτάσουν στην ίδια την πηγή της ασθένειας και να ανοίξουν τον Δρόμο για τον Θεό...
Αλήθεια όλο το κείμενο @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΙ ΓΟΝΕΙΣ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27230
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΙ ΓΟΝΕΙΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

@};- @};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΙ ΓΟΝΕΙΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Έτσι... Έτσι ακριβώς!
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25978
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΙ ΓΟΝΕΙΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33484
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΙ ΓΟΝΕΙΣ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

πολύ ωραίο το κείμενο Βασούλα μου :romance-hearteyes:

η μαμά ενός μαθητή μου, τετάρτης δημοτικού, μου εκμυστηρεύτηκε ότι το παιδί της πέφτει θύμα bullying στο σχολείο συχνά απο τότε που έμαθαν οι συμμαθητές του ότι πάει χορό και μπαλέτο :-(

έχουν περάσει τρείς μήνες και ακόμα λύση δεν έχει βρεθεί, ένα άλλο οχτάχρονο ή δύο ή τρία κάνουν καλά 50 ενήλικες γονείς και δασκάλους, κι εγώ αυτό της είπα, συνεργαστείτε στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, όχι μόνο του δικού σας σχολείου, αλλά και των άλλων δημοτικών σχολείων, φτιάξτε βάρδιες περιπολίας και επιτήρησης των μαθητών στα διαλείματα τουλάχιστον σε περιόδους κρίσης, που υπάρχει κάποιο συμβάν @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΙ ΓΟΝΕΙΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

:cry: :cry: :cry:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΙ ΓΟΝΕΙΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

ένα άλλο οχτάχρονο ή δύο ή τρία κάνουν καλά 50 ενήλικες γονείς και δασκάλους,
ο μόνος λόγος που υπερτερούν οι λίγοι στην βία, είναι η αδιαφορία και η διαίρεση των πολλών...

:cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29894
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΙ ΓΟΝΕΙΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:cry:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17528
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΙ ΓΟΝΕΙΣ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Κειμενο με Αληθειες @};-
Δωρουλα, τι κριμα γμτ :-(
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27230
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΙ ΓΟΝΕΙΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

:-(
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33484
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΙ ΓΟΝΕΙΣ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Vasoula έγραψε:
ένα άλλο οχτάχρονο ή δύο ή τρία κάνουν καλά 50 ενήλικες γονείς και δασκάλους,
ο μόνος λόγος που υπερτερούν οι λίγοι στην βία, είναι η αδιαφορία και η διαίρεση των πολλών...

:cry:

:-( @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ”