ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΗς ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΗς ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vasoula έγραψε: «Κανένας από αυτή την οικογένεια δεν είναι έτοιμος - ώριμος να αποχωριστεί κανέναν». Όσο πιο αδύναμα καθιστούν οι γονείς τα μικρότερα ηλικιακά μέλη της οικογένειας, τόσο πιο «δεμένη» και «καλή», την αντιλαμβάνονται.

Στην σημερινή Ελλάδα, οι γονείς της «καλής» οικογένειας διατηρούν τρόπους εκπαίδευσης και συμπεριφοράς που ευνουχίζουν την συναισθηματική ωριμότητα των παιδιών. Μέσα στο πλαίσιο της υπερβολικής προστασίας και προσφοράς, αρνούνται να τα αφήσουν να εξελιχθούν και να αναλάβουν τον εαυτό τους.

Η αυτονόμηση αποκλείεται ως δυνατότητα.

Νέοι που αρνούνται να γίνουν υγιείς ενήλικες, προτάσσοντας την ενοχή -μήπως με την διεκδίκηση της ελευθερίας τους βλάψουν τους «καλούς» τους γονείς- ως άλλοθι και προκάλυμμα φόβου.


Γονείς που πνιγμένοι, από πάντα, πριν καν γίνουν γονείς, μέσα στην ανεπίγνωστή τους υπαρξιακή ραθυμία και αδιέξοδο, αδυνατούν να τοποθετηθούν αυτόνομα στην προσωπική τους ζωή αναλαμβάνοντας την ευθύνη της ψυχικής τους τεμπελιάς κι απραξίας, της φοβικής τους στάσης απέναντι στην ατομική τους ζωή κι ελευθερία.

Μεταθέτουν ασυνείδητα την –πολύ πιο επώδυνη- διαδικασία αναζήτησης προσωπικού νοήματος στην υποκατάστατη ανάγκη για υπερ-έλεγχο των δεκτικών παιδιών τους.
αγια οικογενεια!! :-% αυτο που χρονια θεωρουσα την μανα μου υπερπροστατευτικη εφτασα τωρα να καταλαβω οτι ειναι υπερελεγκτικη και καμμια σχεση δεν εχει ουτε ειχε ποτε με την προστασια!!
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΗς ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

έλα Μπεττούλα, μέχρι τα 70 σου θα το καταλάβαινες... 8-}

Πέρα από την πλάκα, αυτό που έχει σημασία είναι να καταλάβεις το άλοθι που χρησιμοποιείς και εσύ για να μείνεις ανώριμη...Εσύ και όποιος άλλος ε?

:romance-inlove:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΗς ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Ταρούλι μου @};- :romance-heartstiny:

@};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΗς ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Στην δική μου αγαπημένη και δεμένη οικογένεια δεν υπήρχε το ρήμα "σ' αγαπάω".
Πλανόταν όμως στον αέρα...
"Κάνε αυτό για να σε αγαπάω, κάνε το άλλο για να σε αγαπάει η μανούλα, κάνε το παράλο για σε αποδεχτεί ο πατερούλης..."

Πίσω λοιπόν από αυτον τον αρωστημένο αέρα υπήρχε ένα τεράστιο "εγώ". Το εγώ των γονιών μου. Και αποφάσισαν να το βαφτίσουν αγάπη και ενδιαφέρον! Και άντε εσύ ώς παιδί να αναπνεύσεις μέσα σε ένα τόσο μολυσμένο περιβάλλον... Άντε να αναπτυχθείς, να πατήσεις γερά στα πόδια σου, άντε να ωριμάσεις συναισθηματικά, να γίνει αυτόνομος, να νιώσεις δυνατός, να νιώσεις μέσα σου την Αγάπη, να σε Αγκαλιάσεις και πολλά πολλά ακόμα...

Μέχρι μόλις πέρυσι, βάλανε το τυράκι στη φάκα και περιμένανε... "Γύρνα με το καλό εσύ από Αυστραλία όταν λήξει η βίζα σου και με τα λεφτά που θα έχεις μαζέψει, ανακαινίζεις το σπίτι κάτω του παππού και μένεις κι όλας" Καλό;;; Ωραίο το σενάριο αλλά δεν είναι πιασάρικο!!!

Σας εχω νέα: εδώ ετοιμάζονται να μου κάνουν σπόνσορσιπ!!! Αλλά και αυτό να μην κάτσει στο φινάλε θα υπάρξουν και άλλες εναλλακτικές!!! Οπότε λήξει δε λήξει η βίζα μου, εγώ θα βρώ τρόπο να παραμείνω. Ευχαριστώ για την "γενεόδωρη" προσφορά σας, όμως όχι, δεν θα πάρω! Μελβούρνη και πάλι Μελβούρνη!!!!! Ξεβόλεμα, δε λέω, αλλά αξίζει τον κόπο! (Να τα λέμε όλα)

Έχει μια δόση ελευθερίας το να είσαι ανεξάρτητος οικονομικά και να μη τους δίνεις την χαρά ότι τους χρειάζεσαι! Να νιώσεις δυνατός, έτοιμος να αντιμετωπίσεις το οτιδήποτε, να το δεχτείς και να νιώσεις Ευγνωμωσύνη γι' αυτό! Και ξέρω ότι έχω δρόμο ακόμα μπροστά μου για πλήρη συναισθηματική ωρίμανση!!!!!!

...Και να σκεφτείτε ότι κάποτε νόμιζα ότι όντως με αγαπούσανε, όσο και αν εγώ παλευα μια ζωή για την αποδοχή τους...(!) Ωραία και γαμάτη αγαπημένη οικογένεια! Α! και δεμένη: κόμπος!!!

Βασούλα μου σε ευχαριστώ πολύ για όλα!!!!!!!!
Μόνο για σήμερα νιώθω Ευγνωμωσύνη!
Μόνο για σήμερα σ' Αγαπάω πολύ!
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΗς ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vasoula έγραψε:έλα Μπεττούλα, μέχρι τα 70 σου θα το καταλάβαινες... 8-}
ευτυχως ηρθε λιγο νωριτερα :)) :)) :)) :)) :)) :))
Πέρα από την πλάκα, αυτό που έχει σημασία είναι να καταλάβεις το άλοθι που χρησιμοποιείς και εσύ για να μείνεις ανώριμη...Εσύ και όποιος άλλος ε?
:romance-inlove:
επεξεργαζομουν το θεμα της "ταμπελας".. ολους αυτους τους χαρακτηρισμους που μου εχουν αποδωσει οικογενειακως.. την εικονα και την αποψη που εχω για τον εαυτο μου.. εχω καταλαβει εδω και καιρο πως υιοθετουσα οποια αποψη ειχαν για μενα χωρις να το θελω.. παρορμητικη με ελεγαν? παρορμητικη γινομουν. ερμαιο των αλλων με ελεγαν? ερμαιο γινομουν.. ξεροκεφαλη, αντιδραστικη, και η λιστα συνεχιζεται.. οτι πιστευαν για μενα και με θυμωνε σταδιακα το υιοθετουσα κ εχω φτασει σε ενα σημειο που αναγνωριζω οτι πολλους (μαλλον ολους) τους χαρακτηρισους που με περιγραφω ειναι ολα λογια δικα τους.. και αναρωτιομουν.. γιατι δεν σπαω αυτη την αλυσιδα?

οκ ετσι λειτουργουσα αυτο με εμαθαν αλλα αν υπαρχει ενα πραγμα που αντιλαμβανομαι τωρα ειναι οτι ολη μας η δυναμη στο να αλλαξουμε ειναι εδω στο παρον.. γιατι να συντηρω ακομα μεσα μου τις δικες τους πεποιθησεις? τι ειναι αυτο που με κραταει στο να μην σπαω αυτους τους χαρακτηρισμους και την εικονα που υπαρχει μεσα μου?? δεν ειναι αδυναμια να αλλαξω ακομα και αν στην αρχη πηγε να μου παρουσιαστει ετσι.. και μου εκανε εντυπωση οτι ειναι σαν ενα κομματι μεσα μου να εξακολουθει να θελει να τους δικαιωσει.. οχι για την αποδοχη τους και την αγαπη τους αλλα γιατι δεν θελει να τους απαξιωσει πληρως.. δεν θελει να τους βγαλει τελειως αχρηστους μηπως καποια στιγμη τους χρειαστω.. οποτε ειναι σαν να θελω να τους επιβεβαιωνω ακομα εστω κ με αυτον τον τροπο γιατι αυτο με κραταει να μην τους πεταξω τελειως απο τον θρονο τους..

@-) @-) @-)

Μανουλη :romance-heartbeating: >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΗς ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Μανούλη γλυκιέ :romance-kisscheek: >:d< >:d< >:d<
Μπεττούλι :x >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΗς ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Δημοσίευση από Stefanos »

Βασούλα :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-kisscheek:
Μανούλη >:d< >:d< :*
Μπετούλα >:d< >:d< :*
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΗς ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Μανούλη :romance-kisscheek:
Μπεττούλα :romance-kisscheek:

:romance-grouphug:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΗς ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Μανούλι :romance-kisscheek: >:d<

Μπεττούλα :romance-kisscheek: >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΗς ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Μπεττούλα έγραψε:εχω καταλαβει εδω και καιρο πως υιοθετουσα οποια αποψη ειχαν για μενα χωρις να το θελω.. παρορμητικη με ελεγαν? παρορμητικη γινομουν. ερμαιο των αλλων με ελεγαν? ερμαιο γινομουν.. ξεροκεφαλη, αντιδραστικη, και η λιστα συνεχιζεται.. οτι πιστευαν για μενα και με θυμωνε σταδιακα το υιοθετουσα κ εχω φτασει σε ενα σημειο που αναγνωριζω οτι πολλους (μαλλον ολους) τους χαρακτηρισους που με περιγραφω ειναι ολα λογια δικα τους.
Πωπω... Μεγάλη αλήθεια αυτή και δυστυχώς βιωμένη! :-(


Μπεττούλα μου γλυκιά :romance-kisscheek:
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΗς ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

:romance-grouphug: :romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΗς ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Μανούλη :x :x :x

Μπεττούλα :x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΗς ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

:romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree:
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΗς ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου...
Τόσα χρόνια και κρατάει καλά αυτή η κολώνια.
Δεν έφτανε η κρίση, ήρθε και ο ιός και ενίσχυσε ακόμα περισσότερο την "αγάπη" αυτή...
Και ο κόσμος είναι έτοιμος στο να βρίσκει δικαιολογίες να βουλιάζει στο βόλεμα αυτό...

:-( :-( :-(
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ”