ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Επέλεξα αυτόν τον τίτλο γιατί το να κάνουμε τα παιδιά μας ευτυχισμένα, είναι ένα άπιαστο όνειρο...
Οι περισσότεροι γονείς κάνουν παιδιά για να νιώσουν εκείνοι καλά και για τα παιδιά τους χέστηκαν, από την άλλη, μην ξεχνάμε ότι τα παιδιά αποτελούν και μια γενναία "επένδυση"...όχι μόνο συναισθηματικής φύσης, μα και πρακτική...

Και όταν κάποιος γονιός θέλει να κάνει τα παιδιά του ευτυχισμένα, έρχεται αντιμέτωπος με νόμους και ηθικές και δεισιδαιμονίες, που τελικά κανείς δεν ξέρει ποιός τις εδραίωσε. Χρειάζεται δηλαδή ο γονιός που ενδιαφέρεται για την εσωτερική ευτυχία του παιδιού του, να παλέψει με ένα σκληρό πρόσωπο του νομοθέτη, που βγάζει νόμους χωρίς να έχει Ηθική, γιατί αλλιώς θα νομοθετούσε με βάση την ψυχική υγεία και την ικανοποίηση που νιώθει ένα παιδί όταν φροντίζονται οι αληθινές του ανάγκες και δεν του δημιουργούν ένα σωρό άλλες, που τελικά δεν το κάνουν ευτυχισμένο, ακόμα και όταν καλύπτονται.


ιδού :cry:

Απίστευτο κι όμως ελληνικό: Της παίρνουν το παιδί, γιατί αμφισβητεί το σύστημα Παιδείας!

Μια απίστευτη ιστορία παραλογισμού φέρνει στο φως η εφημερίδα «Έθνος», αποκαλύπτοντας ότι μια μητέρα κινδυνεύει να χάσει την επιμέλεια της 8χρονης κόρης της, μόνο και μόνο επειδή αποφάσισε το παιδί της να παρακολουθεί μαθήματα κατ’ οίκον και να μην πηγαίνει στο σχολείο.

Εικόνα

«Θέλουν να με χωρίσουν από το παιδί μου, επειδή αξιώνω μια πιο δημιουργική διαδικασία εκπαίδευσης, χωρίς εξαναγκασμούς και υποχρεωτικά μαθήματα. Επειδή θέλω να εκπαιδεύεται με κέφι και όχι στο πλαίσιο ενός αναξιόπιστου σχολικού συστήματος εκπαίδευσης» λέει η Χριστιάνα Σοφία, με αγωνία για το πώς θα εξελιχθεί η υπόθεση αυτή.

Και μπορεί το δικαίωμα στην κατ’ οίκον διδασκαλία να είναι νόμιμο και ήδη θεσμοθετημένο σε αρκετά κράτη-μέλη της ΕΕ, στην Ελλάδα όμως αυτό δεν ισχύει, με αποτέλεσμα η Εισαγγελία Αθηνών να προχωρά στην έκδοση παραγγελίας, για να πάρουν το παιδί από τη φυσική του μητέρα, επειδή δεν πάει σχολείο -και μάλιστα χωρίς να προηγηθεί δίκη.

Η ίδια η μητέρα της μικρής, εκπαιδευτικός στο επάγγελμα, γνωρίζει τα προβλήματα του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος και για το λόγο αυτό αποφάσισε το μικρότερο παιδί της να παρακολουθήσει τη διδασκαλία στο σπίτι.

«Γνωρίζω από πρώτο χέρι το εκπαιδευτικό σύστημα για πολλά χρόνια. Για μένα ήταν συνεχής, καθημερινή η προσπάθεια να διατηρηθεί το πνεύμα των παιδιών ελεύθερο, ανάλαφρη η ψυχοσύνθεσή τους και ανοιχτός ο νους τους. Όμως, τα μεγάλα μου παιδιά πήγαν σε σχολεία της Κύπρου, όπου υπάρχει ανώτερο επίπεδο και καλύτερες συνθήκες σχολειοποίησης, χωρίς παραπαιδεία. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει στην Ελλάδα» εξηγεί η κυρία Σοφία και συνεχίζει: «Όταν γεννήθηκε η μικρή μου είχα προβληματισμό. Πού να πάει σχολείο; Πήγε στο νηπιαγωγείο, αλλά στην ηλικία που έπρεπε να πάει σχολείο ήταν εντελώς ανώριμη. Τότε διαπίστωσα ότι τα παιδιά εξαναγκάζονται στη σχολική μάθηση, γιατί σε αυτήν την ηλικία αυτό που πραγματικά θέλουν είναι να παίξουν και να γνωρίσουν τον κόσμο».

Αυτός ήταν λοιπόν και ο λόγος που αποφάσισε να μην πάει σχολείο η 8χρονη κόρη της και να αναλάβει η ίδια προσωπικά τη μόρφωσή της.

«Στο εξωτερικό αυτό είναι εντελώς φυσιολογικό. Εδώ με κοιτούν σαν να κατέβηκα από τον Άρη. Όταν κανείς γνωρίζει το παιδί, διαπιστώνει ότι είναι ένα ευτυχισμένο κορίτσι. Με πλούσιο λεξιλόγιο, φαντασία, ανεπτυγμένη σκέψη. Αλλά κι εγώ δεν την αναγκάζω, δεν της επιβάλλομαι. Ακολουθώ τα ενδιαφέροντα και τις ανάγκες της. Γι’ αυτό και όταν της λέω να κάνουμε μαθηματικά πετάει από τη χαρά της. Το κυρίαρχο είναι το ότι με ενδιαφέρει η ψυχική ηρεμία του παιδιού» τονίζει η μητέρα.

Και το παιδί όμως είναι πολύ χαρούμενο με την παρούσα κατάσταση. Λατρεύει τα μαθηματικά, κάνει ξενάγηση στα εκθέματα του αρχαιολογικού μουσείου, γράφει παραμύθια, χρησιμοποιεί υπολογιστές και κοινωνικοποιείται μέσω του παιχνιδιού.

Η κυρία Σοφία δεν κρύβει την αγωνία της από την απόφαση της Εισαγγελίας να την απομακρύνουν από το παιδί της. «Θα είναι απάνθρωπο να με χωρίσουν από την κόρη μου επειδή έχω επιλέξει άλλο τρόπο εκπαίδευσης» λέει, ενώ και η μικρούλα παρακαλεί να μην την πάρουν από τη μαμά της.


http://opinionpost.gr/ap/ellada/%CE%91% ... %BD%CE%BF/" onclick="window.open(this.href);return false;
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Βικούλα »

πωπω... :cry:
Μπράβο της παντως της μητερας, πολύ δυνατή @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Έφη »

Αχ ναι ! Το διάβαζα και εγώ χθες το βράδυ ... Αυτό θα πει ακεραιότητα ! 8->
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Το διάβασα χτες και έφριξα ~x(
Καλή Δύναμη στη μητέρα κ το παιδάκι @};-
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Fotinoula »

το διάβαζα, τι να πεις.. :cry: @};-

εύχομαι να συνεχίσει με Ακεραιότητα >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Annoula »

Το διάβασα και :? :cry:

Να πάνε όλα καλά για τη μητέρα και το παιδάκι :x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

μπραβο της! @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:cry: @};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

:cry: @};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Τι να πει κανείς :cry:
Καλή δύναμη σαυτήν την τολμηρή μητέρα , εύχομαι να επιτύχει
και να αλλάξει κάτι σαυτό το θέμα :x @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Πωπω :cry: :cry:

Καλή δύναμη να έχουνε @};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

:-o :-o

Θυμός. Πολύς θυμός για αυτό.
Ομως αναρωτιέμαι αν θα βγει αυτό καλό για το παιδί.

=((
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

αν ειναι δυνατόν :?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:cry: @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Giotoula »

:cry: @};-
Εύχομαι όλα να πάνε καλά @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...

Επιστροφή στο “ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ”