ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Stefanos »

Τα αποτελέσματα του διαφορετικού σπέρνουν Αγάπη @};- @};- @};-
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Παναγιώτης έγραψε:Θυμός. Πολύς θυμός για αυτό.
Ομως αναρωτιέμαι αν θα βγει αυτό καλό για το παιδί.
Συμφωνώ Παναγιώτη μου... Κι εγώ αναρωτιέμαι...
Ας γίνει το καλύτερο για το παιδάκι...
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

πω πω μπράβο στην μητέρα :x :x :x

καλή Δύναμη να έχουν να συνεχίσουν @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Το έχουμε συζητήσει πολλές φορές εδω μέσα, αλλά μια υπενθύμιση είναι πάντα ωφέλιμη και ίσως συγχρονική καθώς αφορά όχι μόνο τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς, αλλά καί όλους όσους εργάζονται με το εσωτερικό τους παιδί @};- :x


Από φόβο μην επαναλάβουμε τα λάθη των γονιών μας, συχνά κάνουμε χειρότερα
Από
Γιώτα Στεφάνου -
22 Σεπτεμβρίου 2016

Η σύγχρονη προσέγγιση της ανατροφής των παιδιών βασίζεται στις αρχές της δημοκρατίας: Ανοικτός διάλογος, σεβασμός στα «θέλω» τους, συντονισμός των γονιών με τις προτιμήσεις τους, αναλύσεις των θεμάτων που τα απασχολούν, απόλυτη προτεραιότητα στην αναζήτηση και στην κάλυψη των συναισθηματικών αναγκών τους. Μάθαμε πως οι σχέσεις γονιών –παιδιών πρέπει να έχουν ως βάση τους την ειλικρίνεια. Οπότε, επιδιώξαμε την ειλικρίνεια.

Παλιότερα, οι γονείς ακολουθούσαν τις αρχές ενός απολυταρχικού οικογενειακού καθεστώτος. Οι αποφάσεις λαμβάνονταν ερήμην των παιδιών, ενίοτε ήταν σκληρές, ενίοτε ήταν σκληρά καταπιεστικές. Θέλοντας και μη, τα παιδιά συμμορφώνονταν σε τέτοιου είδους αποφάσεις, υποκύπτοντας στη διαδεδομένη τότε πρακτική των γονιών. Τα παιδιά δεν είχαν λόγο, έσκυβαν το κεφάλι στο «θέλω» των γονιών, ακολουθούσαν πιστά τις διαταγές, οι «επαναστάσεις» καταπνίγονταν, οι τιμωρίες συχνά ήταν ακραίες, και η οικογενειακή ιεραρχία ήταν απολύτως σαφής: ο γονιός αποφάσιζε, κινούσε τα νήματα, ανακοίνωνε τις αποφάσεις, συμπεριφερόταν σαν απόλυτος άρχοντας, δήλωνε πως είναι αλάθητος και αναφωνούσε: «Το κράτος είμαι εγώ!»

Πλέον τα πράγματα έχουν αλλάξει. Η κοινωνία μας έχει ωριμάσει, και οι γονείς πρέπει να ακολουθούν το σύγχρονο ρεύμα. Μάθανε πως το «απόλυτο» δεν είναι σωστό και επιδιώκουν το «σχετικό» ως πιο σοφό. Οπότε οι γονείς ακολουθούν τις δημοκρατικές αρχές, είναι ανοικτοί και αυθεντικοί στις συζητήσεις, παραδέχονται τις ανεπάρκειες τους, παραδέχονται τα λάθη τους, δέχονται την κριτική των παιδιών – η οποία συχνά ασκείται σκληρά ή ακόμη και ταπεινωτικά. Τώρα πια τα παιδιά, λεκτικά και εξωλεκτικά, δηλώνουν : «Το κράτος είμαστε εμείς!»

Πού οδήγησε η σύγχρονη πρακτική; Από την απολυταρχία των γονιών οδηγηθήκαμε στην απολυταρχία των παιδιών.

Στο όνομα της οικογενειακής δημοκρατίας και προκειμένου να διασφαλίσουμε πως δεν θα πληγώσουμε τα παιδιά μας με τον τρόπο που ίσως πληγωθήκαμε από τους γονείς μας, οι γονείς φτάσαμε στο άλλο άκρο.

Γίναμε «φιλαράκια» με τα παιδιά μας, τους εκμυστηρευτήκαμε τις αλήθειες μας, πετάξαμε το «φύλλο συκής», τα εντάξαμε στην προσωπική μας ζωή, τα ενημερώσαμε για τα οικονομικά μας, τους εκθέσαμε τις ανασφάλειες μας, δεν κρύψαμε τα μυστικά μας και τα διαπαιδαγωγήσαμε με… ειλικρίνεια. Όμως πόσο καλά μπορεί να διαχειριστεί την ειλικρίνειά μας ένα παιδί;

Το βλέπουμε γύρω μας: Παιδιά που πατάνε στην ειλικρίνεια και στην αυθεντικότητα των γονιών, παιδιά που χρησιμοποιούν τη «δημοκρατία», για να δώσουν χτυπήματα κάτω από την ζώνη. Παιδιά χειριστικά, ανάγωγα, που εκμεταλλεύονται την εμπιστοσύνη που τους δείξαμε, που κινούνται στον οικογενειακό χώρο σαν η οικογένεια να είναι το φέουδό τους, με έπαρση, χωρίς σεβασμό, χωρίς ενσυναίσθηση και, τελικά, χωρίς αγάπη. Η εξουσία σε ανώριμα χέρια είναι όπλο τρομακτικό. Η νεόκοπη εξουσία των παιδιών δεν αποδυναμώνει εμάς αποδυναμώνει αυτά τα ίδια. Καθώς οι διακριτοί ρόλοι στην οικογένεια έχουν χαθεί, καθώς οι «αποστάσεις» δεν τηρούνται, καθώς, προσπαθώντας να εξασφαλίσουμε την συναισθηματική τους ηρεμία, τους παραδίδουμε τα ηνία, δημιουργούμε παιδιά που τρέχουν ξέφρενα, σαν αφηνιασμένα άλογα, σε μία ζωή χωρίς πλαίσια και όρια.

Είναι λάθος να εξομοιωνόμαστε με τα παιδιά. Είναι λάθος να κατεβαίνουμε από το «βάθρο» του γονικού μας ρόλου. Είναι λάθος να ξεσκεπάζουμε τις προσωπικές μας ανασφάλειες, να τα εκθέτουμε στις έχθρες μας και τους καυγάδες μας, να τα ενημερώνουμε για το περιεχόμενο του πορτοφολιού μας, να τα κάνουμε συμμέτοχους στην προσωπική μας ζωή. Ακόμη κι αν εμείς οι ίδιοι έχουμε ελλείμματα ως προσωπικότητες, ο γονικός μας ρόλος είναι ρόλος- σύμβολο, είναι ρόλος ιερός. Δεν πρέπει να τον ευτελίζουμε, δεν πρέπει να τον μειώνουμε, δεν πρέπει να τον αποδυναμώνουμε. Τα παιδιά χρειάζονται σταθερά σημεία για να αναπτυχθούν σαν άτομα, χρειάζονται σταθερές γραμμές, χρειάζονται, καμιά φορά, και απαγορευτικές κόκκινες γραμμές. Δεν μπορούν να στηρίζουν τη ζωή τους σε «κινούμενη άμμο» στο όνομα της ειλικρίνειας. Ο γονιός είναι γονιός, και το παιδί είναι παιδί. Ακόμη κι αν είμαστε ανεπαρκείς ως άτομα, ο ρόλος μας θα πρέπει να εκπέμπει επάρκεια, αξιοπιστία και δύναμη. Ας σκεφτούμε προσεκτικά λοιπόν πόση αλήθεια και πόση ειλικρίνεια μπορεί να αντέξει ο ρόλος του γονιού γιατί από αυτόν τον ρόλο- σύμβολο κρέμονται οι ζωές και η προσωπικότητα των παιδιών μας. Κι αν χρειάζεται να είμαστε λιγότερο ειλικρινείς προκειμένου να προστατεύσουμε αυτόν τον ρόλο, ας είμαστε. Διότι, όπως έλεγε και ο Όσκαρ Ουάιλντ: «Ένα ψέμα μπορεί να είναι κακό, αλλά η απόλυτη αλήθεια μπορεί να είναι καταστροφική…»

:x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

οι δύο περιπτώσεις έχουν ίδιο αποτέλεσμα, δυστυχώς!

Γονείς χωρίς διάκριση θα κάνουν τραγικά λάθη, είτε μεγαλώνουν θύματα, είτε μεγαλώνουν τυράννους...Τα παιδιά γίνονται δυστυχισμένοι ενήλικες και στις δύο περιπτώσεις...

Μου έκανε τρομερή εντύπωση (και ακόμα μου κάνει) όταν δίνονται στα παιδιά δικαιώματα που δεν είναι σε θέση να έχουν...Τα προνόμια δίνονται σιγά σιγά, ανάλογα με την ηλικία τους και όσο μεγαλώνουν και φυσικά έχουν εκπαιδευθεί για να τα "σηκώσουν"...

Δηλαδή μου φαίνεται αδιανόητο να δίνεται βήμα στο παιδί για να κρίνει τις επιλογές ή τις αποφάσεις των γονιών του, ενόσω δεν του έχουν μάθει να μετριάζει τον παρορμητισμό του και να εκφράζει/διαχειρίζεται τα συναισθήματά του με σεβασμό...

Πολύ ωραίο άρθρο! Ευχαριστούμε Δωρούλα :romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:romance-heartstiny:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ετσι είναι @};- Ευχαριστούμε Δωρούλα :x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

:x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

@};- @};- @};-
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Δωρούλα :romance-kisscheek: >:d< >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Και όταν κάποιος γονιός θέλει να κάνει τα παιδιά του ευτυχισμένα, έρχεται αντιμέτωπος με νόμους και ηθικές και δεισιδαιμονίες, που τελικά κανείς δεν ξέρει ποιός τις εδραίωσε. Χρειάζεται δηλαδή ο γονιός που ενδιαφέρεται για την εσωτερική ευτυχία του παιδιού του, να παλέψει με ένα σκληρό πρόσωπο του νομοθέτη, που βγάζει νόμους χωρίς να έχει Ηθική, γιατί αλλιώς θα νομοθετούσε με βάση την ψυχική υγεία και την ικανοποίηση που νιώθει ένα παιδί όταν φροντίζονται οι αληθινές του ανάγκες και δεν του δημιουργούν ένα σωρό άλλες, που τελικά δεν το κάνουν ευτυχισμένο, ακόμα και όταν καλύπτονται.
Έτσι...!!!
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ”