ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΕΣ

Άβαταρ μέλους
IΟΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 16 Δεκ 2016 11:37 am

Re: ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευση από IΟΑΝΝΑ »

:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

:cry: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartsthree:

Βασούλα :romance-heartbeating: >:d< >:d< >:d<
Εμμάκι :romance-heartbeating: >:d< >:d< >:d<
Γιωργάκη :romance-heartbeating: >:d< >:d< >:d<


Υπέροχα και τα κειμενα που συνοδευουν τα παραμυθια :romance-hearteyes: @};-


Θωμάκο ευχαριστούμε :x >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

:cry: :cry: :romance-heartbeating: Μοναδικη Εμπνευση Αγαπημενη Εμπειρια :cry: :romance-heartbeating:

πολλες χορογραφιες ξεχωρισα για διαφορους λογους μαζι και αυτή που συμμετειχα..ο Λογος σου Βασουλα μου μοναδικος και κατευθείαν στην καρδια.. συγκινηθηκα παρα πολύ όμως με την ομαδικη μας στο τελος.. :cry: :romance-heartsthree:

Βασουλα μου :romance-heartbeating: Εμμακι μου :romance-heartbeating: Γιωργακη :romance-heartbeating: Θωμακο :romance-heartbeating: σας Ευχαριστούμε πολύ για όλα.. παιδακια όλα :romance-heartbeating: χαρηκα πολύ που ημασταν μαζι σε ολο αυτο :romance-heartsthree: :romance-inlove: :romance-heartstiny: :romance-grouphug:
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευση από JOANNA »

Βασουλα μου :romance-heartbeating: Εμμακι μου :romance-heartbeating: Γιωργακη μου :romance-heartbeating:
Σας Ευχαριστω μεσα απο την Ψυχη μου για ολη την Μαγεια που Μοιραζομστε :cry: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:

Νομιζω οτι δεν υπαρχουν λογια για αυτο το Μεγαλειο Αγαπης και Έμπνευσης, :cry:
Δακρυα Χαρας και Ευγνωμοσύνης για Οσα Μοιραζόμαστε Αγαπημένοι Φιλοι μου :cry: :romance-heartbeating:


Θωμακι μου Σε ευχαριστουμε πολυ :romance-kisscheek: :romance-heartbeating:
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μμμμμμμμμ :cry: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-grouphug:

Εμμάκι, Γιωργάκο, Βασούλα, Θωμάκο, ευχαριστούμε πολύ πολύ πολύ :romance-kisscheek: :x :x :x :romance-smileyheart: :romance-heartbeating: O:-) O:-) >:d< >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Tomasino
Δημοσιεύσεις: 3845
Εγγραφή: 26 Φεβ 2013 9:53 am

Re: ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευση από Tomasino »

Φιλοι μου :romance-grouphug:

Χορογραφίες γενεθλίων 2018

11 χρόνια Reikicenter-Forum

Στη χορογραφια του Αργεντινικου η καμερα εφαγε ενα σκαλωμα και σταματησε να γραφει εικονα, ο ηχος ωστοσο σωθηκε και στη θεση της εχω βαλει τη χορογραφια απτην τελευταια μας προβα. :x @};- :romance-grouphug:



Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tomasino την 07 Μαρ 2021 11:02 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
''Οι ευκαιρίες δεν είναι ούτε μπροστά, ούτε πίσω...Είναι μέσα σου...Εκεί που ο Θεός και ο Εαυτός σου προνοεί για εσένα, εκεί ΄να κοιτάς.''
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33488
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευση από Annoula »

Θωμάκο, ευχαριστούμε πολύ :romance-heartstiny: :romance-heartstiny: >:d<
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

πωπω συγκινήθηκα πάρα πολύ!
Στα γενέθλια ήμουν πολύ αφοσιωμένη στο κείμενο και δεν το βίωσα όπως τώρα...

:cry:

σας ευχαριστώ όλους :romance-grouphug:

Θωμάκι μου σ' ευχαριστώ πολύ από την καρδιά μου :romance-kisscheek:

Αγαπημένη μου Ψυχή, δεν έχω λόγια :cry: :romance-heartbeating:

Γιωργάκη μου :romance-kisscheek:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα σας βάλω και το κείμενο :romance-heartbeating:


Εισαγωγή
Έρωτας…η πιο δυνατή Ψυχική ενέργεια στον κόσμο μας, που είναι ικανή να μας ξυπνήσει την Μνήμη της Αιωνιότητας μας…
Μπορούμε μέσα σε μια στιγμή να θυμηθούμε όλες μας τις ποιότητες, να βιώσουμε την τέλεια Φύση μας που εκφράζει τον σκοπό της χωρίς το σφάλμα του εγωισμού και της άμυνας…
Μέσα σε μία στιγμή οι αισθήσεις μας γεμίζουν χρώματα και αρώματα και η δύναμη της καρδιάς μας απλώνει την Χάρη του Πνεύματος σε όλο μας το Σώμα, τον Νου και την Ψυχή.
Μέσα σε μία στιγμή αλλάζουν οι προτεραιότητές μας και γκρεμίζονται τα «πρέπει» και τα μικρά μας «θέλω»...
Είναι μια μοναδική στιγμή που ο εγωισμός μας διαλύεται και ο άλλος γίνεται μέρος του Εαυτού μας… έτσι ο κόσμος μας γίνεται ομορφότερος γιατί ο Έρωτας ζει μέσα σ’ αυτόν και τον ανυψώνει πάνω από τις μικρότητες, τις διεκδικήσεις, τις προσδοκίες…
Η ύπαρξή μας, μέσω του Έρωτα, βιώνει μία Αλήθεια της Ζωής…Δεν μπορείς να ζητήσεις από τον άλλον να κάνει ότι δεν μπορείς να κάνεις εσύ. Δεν μπορείς να ζητήσεις από τον άλλον να γίνει αυτό που εσύ επιθυμείς…Αν γίνει αυτό που επιθυμείς, θα το κάνει γιατί και εσύ έγινες αυτό που επιθυμείς να γίνεις…
Ο Έρωτας μας αλλάζει τα δεδομένα…Σε όλες τις δυσάρεστες καταστάσεις… Στην μιζέρια, στην θλίψη, στην απογοήτευση, στην καχυποψία, στην δικαίωση, μια ακτίνα του Πνεύματος διαπερνά τα βαριά συναισθήματα και δίνει την ελαφρότητα της απλότητας. Όλα γίνονται έτσι όπως πρέπει να γίνουν…Και αλλάζουμε…αλλάζουμε την περηφάνια και την προκατάληψη μας…Δεν γίνεται ο κόσμος μας να είναι τόσο χάλια και ατελής, όταν ο Έρωτας έχει την ικανότητα να σου αλλάζει την ματιά… και έστω για μια στιγμή εμπειριώνεις αυτήν την τελειότητα που κάνει την καρδιά σου να χτυπάει δυνατά και να στέλνει αυτήν την δύναμη σε όλο σου το Είναι… εμπειριώνεις αυτήν την τελειότητα, που κάνει τα μάτια να βλέπουν το ουράνιο τόξο, χωρίς καν πριν να έχει βρέξει…


Σκηνή πρώτη - βαλς


Ο Φίλιππος και η Φαίδρα παραβρέθηκαν σε μια χοροεσπερίδα, που γινόταν προς τιμή ενός κοινού φίλου τους. Γελούσαν και χαίρονταν ο καθένας τους στον δικό του μικρόκοσμο, βλέποντας τους άλλους να χορεύουν και αστειεύονταν με τους φίλους τους, ο καθένας ξεχωριστά, για το πόσο δεν θα μπορούσαν οι ίδιοι να χορέψουν…
Και ξαφνικά η μουσική σταματάει και η πίστα αδειάζει…
Οι ματιές τους συναντιούνται σε μια μοναδική στιγμή και όλα αλλάζουν γύρω τους. Η μουσική ξεκινά και οι δυό τους βρίσκονται μαζί να στροβιλίζονται στον ρυθμό, χωρίς τις προηγούμενες προκαταλήψεις τους. Σαν να γεννήθηκαν για να κάνουν ακριβώς αυτό…


@};-

Ο Έρωτας σπάει τις προκαταλήψεις που έχουμε για τον Εαυτό μας. Σαν να πεθαίνουν όλα τα κόμπλεξ σε μια στιγμή και η γυναίκα γίνεται Γυναίκα και ο άντρας Άντρας. Οι ανισότητες των φύλων ξεχνιούνται και βγαίνουν οι ποιότητες του καθενός, έτσι όπως σχεδιάστηκαν από την αληθινή τους Φύση. Οι άνθρωποι βρίσκονται μαζί για να αγαπάει ο ένας τον άλλον, όχι για να πολεμάει ο ένας τον άλλον. Η Γυναίκα είναι η Ομορφιά και η Χάρη του Πνεύματος, ο Άντρας η Δύναμη και η Σταθερότητα του Πνεύματος… Μετά είναι σίγουρο ότι η Γενναιοδωρία της καρδιάς θα αφυπνίσει την Θεότητα μέσα στον καθένα. Ο Ιερέας και η Ιέρεια… ένας ολόκληρος κύκλος Ζωής.
Κρατάει ο ένας το χέρι του άλλου και τα μάτια δίνουν το πρώτο φιλί. Μετά ακολουθούν τα χείλη… Αν γίνει αντίθετα, χάνεται η Ευλογία του Έρωτα… Το πάθος του πρέπει να είναι απαλό, για να μην συρθεί στα άδυτα των εγωισμών μας και των προσδοκιών μας. Να μην γίνει έρμαιο των ρόλων και χαθεί…



Σκήνή δεύτερη - ρούμπα

Ο Φίλιππος και η Φαίδρα βρίσκονται κοντά στην θάλασσα κάτω από το φως του φεγγαριού. Το ασημένιο Φως του επισφραγίζει το κάλεσμα… Σαν να γεννήθηκαν για να είναι μαζί…

Τα αισθήματα βγαίνουν σαν ποταμός, μα δεν είναι ορμητικός… Τους ταξιδεύει με απαλότητα και τρυφερότητα, χορεύουν σαν να μην υπάρχει αύριο…


@};-


Ο Έρωτας στον κόσμο μας χρησιμοποιήθηκε, κακοποιήθηκε και τραυματίστηκε… Ο άνθρωπος προσπάθησε να υποτάξει την πιο δυνατή ψυχική ενέργεια στον κόσμο μας και την έριξε στο κρεβάτι των παθών και του εγωισμού. Και εκείνος έφυγε αφήνοντάς τον μόνο και απελπισμένο. Όταν ο Έρωτας φεύγει, φεύγουν μαζί και οι ποιότητες…και τότε αρχίζουν οι απαιτήσεις…
Τα πρέπει και τα μικρά θέλω των ανθρώπων υπερισχύουν της γενναιοδωρίας της καρδιάς. Την χαρακώνουν οι θυμοί και οι ντροπές… Και ο κόσμος μας βυθίζεται στο συμφέρον και την ιδιοτέλεια
Ο άντρας γίνεται ο βιαστής και η γυναίκα ο εκβιαστής… Πόλεμος, ακόμα και αν μερικές φορές γίνεται με το γάντι… Η ζήλια δηλώνει ότι τίποτα πια δεν έχει μείνει να εμπιστευθούμε, τίποτα να πιστέψουμε…
Όταν ο Έρωτας φεύγει ο κόσμος παγώνει… τον ζεσταίνει μόνο ο θυμός


Σκηνή τρίτη - πάσο ντόμπλε

Ο Φίλιππος και η Φαίδρα παντρεύτηκαν και πρόκοψαν στην ζωή τους. Περπατούσαν σε έναν δρόμο που όλοι οι άνθρωποι θα χαρακτήριζαν επιτυχημένο, που είχε όμως πολύ μοναξιά και φόβο.

Έπεσαν θύματα του εγωισμού τους. Έχασαν την τρυφερότητα και την απαλότητα των εραστών. Έχασαν τις ποιότητες του Άντρα και της Γυναίκας και αυτόματα μίκρυναν… Έγιναν δύο κουκίδες μέσα σε μία αχανή έρημο που τους άφηνε διψασμένους και μόνους να πολεμάνε με τις σκιές τους. Ο χωρισμός ήταν αναπόφευκτος… που χώρεσε τόσο μίσος? Τόσο μίσος που δεν τους χωρούσε ή ίδια χώρα πια…



@};-


Ο Έρωτας δημιουργεί μνήμες αλήθειας στον εσωτερικό μας κόσμο, όταν τον βιώνουμε χωρίς επιφυλάξεις.
Όπως η Τέχνη…
Όταν αγαπήσουμε ένα μουσικό κομμάτι, αποκλείεται να το ξεχάσουμε… Όταν αγαπήσουμε ένα καλό βιβλίο, θα θυμόμαστε κάθε του λέξη… Όταν αγαπήσουμε ένα έργο ζωγραφικής, θα θυμόμαστε κάθε του λεπτομέρεια… Όταν η Τέχνη αγγίζει την Ψυχή μας και αποκαλύπτει τις ευαισθησίες μας, όσος καιρός και να περάσει αυτή η Μνήμη θα μας ακολουθεί γιατί συνδέει την καρδιά μας και τον νου μας με αυτό που αγαπήσαμε… Και αυτό που αγαπήσαμε, του επιτρέψαμε, κατά κάποιον τρόπο, να μας αγαπήσει κι αυτό.
Ο Έρωτας μας δίνει δυνατά ερεθίσματα να ανακαλύψουμε την Αιωνιότητα μας, ακόμα και τότε που ο εγωισμός μας βγάζει όλους τους κρυμμένους φόβους, τους θυμούς και τις ντροπές.

Σε μια φωτεινή κατάσταση, όπως ο Έρωτας δημιουργεί για τον κάθε άνθρωπο, είναι μάλλον αδύνατον να μη βγει το σκοτάδι να την πολεμήσει…
Είναι του κόσμου μας χαρακτηριστικό, το σκοτάδι να πολεμάει το Φως.

Οι περισσότεροι άνθρωποι συμμαχούν με το σκοτάδι και πολεμούν τον Έρωτα, πολεμούν την ίδια τους την καρδιά, τα αισθήματά τους, τις ποιότητές τους. Τις περισσότερες φορές, χωρίς ουσιώδη λόγο.

Το σκοτάδι τους δίνει μια πλασματική αυτοπεποίθηση και μια δικαίωση που τους κάνει να πιστεύουν ότι είναι κυρίαρχοι του παιχνιδιού και ότι το Σύμπαν γυρίζει γύρω τους, έτσι ώστε να θεωρούν ότι νίκησαν τον πόλεμο και βγήκαν αλώβητοι…
Δεν παρατηρούν ότι αυτός ο πόλεμος τους έβγαλε όλα τα κόμπλεξ τους στην επιφάνεια… Δεν αντιλαμβάνονται τα θύματα που συνωστίζονται στην καρδιά τους και ζητάνε εκδίκηση…
Επικίνδυνη κατάσταση ο Έρωτας, αν δεν είναι έτοιμος κανείς να βιώσει την πνευματικότητά του. Αγαπάς έναν άλλον άνθρωπο για να νιώθεις εσύ καλά κυρίως και αυτό ανατρέπει όλες τις μαγικές αναλογίες της συνύπαρξης και της Αγάπης. Γιατί ο άλλος γίνεται το μέσον για να νιώθουμε καλά στα σκοτάδια μας και όχι εκείνος που θα μοιραστούμε το Φως μαζί του.

Επικίνδυνη κατάσταση ο Έρωτας, γιατί όταν φεύγει αφήνει μέσα μας Μνήμες που μας θυμίζουν αυτό που αγαπήσαμε και επιτρέψαμε να μας αγαπήσει κι αυτό, έστω για μία στιγμή. Και τότε τα λάθη μας μπορεί και να μας πνίξουν…


Σκηνή τέταρτη - σύγχρονο

Είχαν περάσει αρκετά χρόνια από τον χωρισμό του ζευγαριού. Ο καθένας τους προσπαθούσε να βρει λύτρωση με διεξόδους που απλά έκρυβαν το αδιέξοδο του καθενός. Ο Φίλιππος έχτισε μια επιτυχημένη καριέρα στο εξωτερικό και η Φαίδρα αρραβωνιάστηκε.
Ο καθένας τους βάδισε στα μονοπάτια των προτύπων του φύλου του. Ο άντρας να γίνει επιτυχημένος, η γυναίκα να γίνει μητέρα
Κάποιες νύχτες όμως που το φεγγάρι τους έλουζε με το ίδιο ασημένιο φως του, οι τοίχοι έπεφταν και ο καθένας τους ερχόταν αντιμέτωπος με τις Μνήμες του Έρωτα… Κάτι μέσα στην καρδιά τους γυρνούσε στην Αλήθεια



@};-


Οι άνθρωποι που έχουν βιώσει τον Έρωτα, κάπου στα μισά της διαδρομής τους χάνουν την επαφή με την καρδιά τους και τότε σαστίζουν και βγάζουν απόλυτες ετυμηγορίες, σε μια δίκη που ποτέ ο άλλος δεν είναι παρών με ουσιώδη τρόπο… «άλλαξες», «δεν ήσουν όπως σε γνώρισα»
Δεν αντιλαμβάνονται ότι αυτές οι προσωπικές ετυμηγορίες, τελικά καθόλου προσωπικές δεν είναι, αφού συμβαίνουν και στους δύο. Και οι δύο άφησαν τον Έρωτα να φύγει, όχι μόνο ο ένας… Κανείς δεν αλλάζει προς το χειρότερο, το πιο πιθανόν είναι να μείνει ο ίδιος. Αλλάζουν όμως οι προσδοκίες μας στο πέρασμα του χρόνου και έτσι μας φαίνεται ότι ο άλλος άλλαξε… Είναι αυτό το ανικανοποίητο του ανθρώπου που μόλις εκπληρώσει μια επιθυμία, πάει αμέσως σε μια επόμενη.
Ο ίδιος άνθρωπος που μας έκανε να τον ερωτευθούμε, είναι ο ίδιος που τον βγάλαμε έξω από την καρδιά μας και τότε τον βλέπουμε από το μικροσκόπιο του εγωισμού. Μέσα από την οφθαλμαπάτη όλα αλλάζουν… προδίδονται οι προσδοκίες μας, οι επιδιώξεις μας, οι ελπίδες μας, όμως τίποτα από αυτά δεν είναι αληθινή κατάσταση της Ύπαρξής μας. Και ο Έρωτας δεν μπορεί να είναι κάτι ψεύτικο… Δεν φεύγει, αν δεν τον διώξουμε…
Κυνηγημένοι από την ρουτίνα μας, από το τρέξιμο της επιβίωσης, και κυρίως κυνηγημένοι από την ίδια μας την ματαιότητα, προσπερνάμε τις Αλήθειες της Ζωής.
Αλήθειες που ο Έρωτας κάνει εμφανείς προσωπικά στον κάθε άνθρωπο. Όμως είναι τόσο απασχολημένος με τον εγωισμό του, που είναι σχεδόν αδύνατον να τις αντέξει. Είναι αδύνατον να αντέξει τον Έρωτα… Είναι σχεδόν αδύνατον να μοιραστεί το Σύμπαν του, γιατί μέσα σ’ αυτό δεν υπάρχει μόνο το Φως του, αλλά και το σκοτάδι του. Δεν υπάρχει μόνο ο Θεός του, αλλά και διάβολός του… Και ενώ για το ένα καμαρώνει, για το άλλο ντρέπεται
Και αυτή η αιώνια διαμάχη μεταξύ του Φωτός και του σκοταδιού, τον μόνο που πληγώνει είναι τον Εαυτό μας. Ο κόσμος μας είμαστε «εγώ ο ίδιος»… Κι όσο αυξάνει το Φως μέσα μας, λιγοστεύει το σκοτάδι έξω μας.
Όμως…οι Μνήμες γι’ αυτό που κάποτε αγαπήσαμε και που επιτρέψαμε να μας αγαπήσει κι αυτό, δεν τελειώνουν ποτέ… Μια στιγμή αρκεί για να θυμηθούμε ποιος Είμαι εγώ, ποιος είναι ο άλλος… Να θυμηθούμε από πού ξεκινήσαμε και που θέλαμε να πάμε... Να δούμε τους λανθασμένους δρόμους που πήραμε και να επιτρέψουμε ξανά στον Έρωτα να επανορθώσει το σφάλμα, την ανισότητα, την λησμονιά.. και να ανοίξουμε ξανά την καρδιά μας στην Ευλογία του… Μια στιγμή αρκεί…
Το πότε θα έρθει αυτή η στιγμή φαίνεται ότι δεν το ξέρουμε από την αρχή… Όμως είναι μια λανθασμένη αντίληψη αυτή, άρρηκτα συνδεδεμένη με την μοίρα, ενόσω αφηνόμαστε στο τυχαίο και στις συμπτώσεις να κατευθύνουν τον δρόμο της επιστροφής μας σε κάτι που νιώθουμε Αληθινό, αλλά το αμφισβητούμε συγχρόνως και ίσως κάπου το φοβόμαστε, γιατί ακριβώς είναι Αληθινό.
Γιατί ο Έρωτας δεν αφορά μόνο την σχέση μας με έναν άλλον, αλλά κυρίως την σχέση μας με τον Εαυτό μας και τον Θεό… Και αν η μία κατάσταση είναι αληθινή, αληθινή θα είναι και η άλλη… Δεν γίνεται αλλιώς!
Οι Μνήμες μας δεν έρχονται ούτε τυχαία, ούτε μοιραία στην Συνείδησή μας… Έρχονται γιατί εμείς είμαστε έτοιμοι να τους ανοίξουμε τον δρόμο… Ακόμα και αν δεν το ξέρουμε συνειδητά, κάθε μας πράξη οδηγεί σ’ αυτό το άνοιγμα, γιατί δεν αντέχουμε πια την θλίψη της αμνησίας μας.


Σκηνή πέμπτη - αργεντίνικο τάγκο

Ο Φίλιππος βίωνε τις ώρες της ατέλειωτης μοναξιάς του, στην Αργεντινή όπου είχε στήσει την επιχείρησή του. Όλα πήγαιναν κατ’ ευχήν, αλλά… Υπήρχε ένα μεγάλο αλλά μέσα του, που του άνοιγε τις Μνήμες της γυναίκας που αγάπησε… Σαν μια μουσική ερχόταν απαλά στ’ αφτιά του το γέλιο της, σαν πίνακας ζωγραφικής ερχόταν απαλά στα μάτια του η μορφή της, λουσμένη στο φως του φεγγαριού... Τις έδιωχνε κάθε φορά για να μην πονάει.
Και χωρίς να καταλάβει γιατί, γύρισε στην Ελλάδα για να δημιουργήσει την υποδομή ενός νέου γραφείου, ένα υποκατάστημα από την μεγάλη επιχείρηση του στην Αργεντινή.

Η Φαίδρα ετοιμαζόταν για τον γάμο της. Όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους για την μεγάλη στιγμή…Μερικές φορές βασανιζόταν από τις Μνήμες του άντρα που αγάπησε… Και σαν κοιτούσε τον σύντροφό της προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να μην αφήσει την θλίψη να της κλέψει την ζωή… Αυτός είναι και τελείωσε…

Προς τιμή του συντρόφου της Φαίδρας, ο κολλητός του φίλος διοργάνωσε ένα πάρτυ, δύο μέρες πριν τον γάμο. Ανοιχτό σε όλους...σε φίλους και στους φίλους τους.
Παρέες παρέες άρχισαν να καταφτάνουν…
Ο Φίλιππος στην αρχή αρνήθηκε την πρόσκληση ενός φίλου του, που τυχαία ήταν καλεσμένος στο πάρτυ. Εκείνος όμως επέμενε…<<<Έλα να γνωρίσεις καμιά κοπελιά, έχει πολλές φίλες η νύφη>>>
Θέλοντας να ανοίξει νέους ορίζοντες, τελικά πήγε…
Καθόταν απόμερα, με ένα ποτήρι στο χέρι και κοίταζε τον κόσμο που χόρευε…Με μιας του ήρθε στην Μνήμη το πόσο αρνητικός ήταν στον χορό, μέχρι που είδε την Φαίδρα… Θυμήθηκε τις ματιές τους και κοίταζε αφηρημένα την πίστα… Γέμισε από νοσταλγία…
Ξαφνικά η πίστα αδειάζει και αρχίζει να παίζει ένα αργεντίνικο…Αυτός ο χορός του ήταν οικείος… Στην Αργεντινή έβλεπε συχνά ζευγάρια να χορεύουν στους δρόμους. Είχε κι αυτός γραφτεί σε μια σχολή, αλλά τα παράτησε…Αυτός ο χορός χωρίς την Φαίδρα, τι νόημα είχε?
Και εκεί που τον έχει παρασύρει η μουσική, βλέπει την Φαίδρα και παγώνει…Παγώνει και εκείνη…Σαν να μην πέρασε μια μέρα από΄την πρώτη τους γνωριμία…

Την πλησιάζει και αρχίζουν να χορεύουν… Σαν να μην πέρασε μια μέρα… Η επαφή τους έφερε στην επιφάνεια όλον τον Έρωτα και ο χρόνος που είχε μεσολαβήσει νικήθηκε… Σαν να μην υπήρχε χρόνος.
Χόρεψαν σαν να γεννήθηκαν για να κάνουν αυτό ακριβώς… Να χορεύουν μαζί οι Ψυχές τους…




@};-


ΕΠΙΛΟΓΟΣ

Η ιστορία μας είχε ένα χαρούμενο τέλος. Και αυτό είναι το φυσιολογικό στην Ζωή μας. Να οδεύουμε προς ένα χαρούμενο τέλος, πολεμώντας ότι προσπαθεί να μας αποτρέψει από τον στόχο μας. Δεν είναι φυσιολογικό να επιτρέπουμε στην μοίρα να δημιουργεί ένα τέλος για εμάς. Παρ’ όλα αυτά οι περισσότεροι άνθρωποι αρνούνται να πάρουν την Ζωή στα χέρια τους. Αρνούνται να παραδεχτούν ότι έχουν αφήσει τα πράγματα να προχωράνε ερήμην τους. Σαν να είναι παρατηρητές στην ίδια τους την Ζωή, αφήνοντας τους κύκλους εξέλιξης να κλείνουν και να ανοίγουν μόνοι τους.
Έτσι χάνουν την ουσία για τα πράγματα της Ζωής. Και ότι χάνει την ουσία του, δεν έχει Ζωή. Έτσι οι περισσότέροι νιώθουν αδύναμοι μπροστά στην Ζωή, ενώ είναι απλά αδιάφοροι.
Είμαστε εδώ για να βιώσουμε τους κύκλους εξέλιξης σε προσωπικό και πανανθρώπινο επίπεδο. Κάποια πράγματα τα αφήνουμε στην ροή, κάποια όμως τα κατευθύνουμε εμείς. Είναι ουτοπία να ψάχνουμε να βρούμε το Θείο Σχέδιο, πίσω από την ανοησία μας. Είναι εθελοτυφλία να μην βλέπουμε τα σημάδια που ο Θεός άφησε για εμάς, ώστε να επιστρέψουμε στην Ύπαρξή μας.

Ένα χαρούμενο τέλος για εμένα, για εσένα, για όλους μας, αυτό΄είναι Έρωτας!

Σας ευχαριστώ :romance-heartbeating:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33488
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευση από Annoula »

:cry: :cry: :cry: :romance-heartbeating:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

όχι να μου πείτε, πόσες γυναίκες θα ακύρωναν τον γάμο τους, μία ημέρα πριν, για να επιλέξουν ένα αβέβαιο μέλλον, να επιλέξουν να ζήσουν χαρούμενα, χωρίς φόβο ότι δεν θα κάνουν παιδιά, χωρίς φόβο μήπως μείνουν μόνες τους, χωρίς την προσδοκία του "για πάντα" που τελικά είναι η μεγαλύτερη ψευδαίσθηση και για χάρη της οι άνθρωποι γίνονται δυστυχισμένοι...

έτσι για να ξέρουμε τι σημαίνει ηθική υποχρέωση προς τρίτους και Ηθική υποχρέωση προς τον Εαυτό μας


:romance-grouphug:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Μμμμμμμ :cry: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:

Βασούλα :romance-kisscheek: Εμμάκι :romance-kisscheek: Γιωργάκη :romance-kisscheek:

Παιδάκια :romance-grouphug:

Θωμάκο :romance-kisscheek:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

πω πω δεν έχω λόγια για άλλη μια φορά :cry: :romance-heartbeating:

Ευχαριστούμε πολύ παιδάκια γλυκά :romance-adore:

Βασούλα μου :romance-heartbeating:

Εμμάκι :romance-adore: Γιωργάκη μας :romance-adore:

Θωμάκο :romance-heartstiny:

όλου σας :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Πωπω... Πολύ με άγγιξαν τα λογάκια σου Βασούλα μου... :cry:
...Σα να ήμουν εκεί! 8->
Οι χορογραφίες φοβερές! Ειδικά το σύγχρονο και το τάνγκο!!! :x :x :x

Ευχαριστούμε Θωμάκι μου!!!
Προσωπικά ευχαριστώ όλα τα παιδάκια που συμμετείχαν στη γιορτή μας αυτή και μου χάρισαν αυτό το όμορφο θέαμα...
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευση από nondas »

Θωμάκο μου Ευχαριστούμε :x >:d< >:d<

Επιστροφή στο “ΧΟΡΟΣ”