ΖΕΪΜΠΕΚΙΚΟ

Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΖΕΪΜΠΕΚΙΚΟ

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Δεν έχει πολύ άδικο, και πολλές φορές ανταγωνιζόμαστε ο ένας τον άλλον για το ποιός έχει περισσότερα βάσανα...

Δε ξέρω μήπως πηγάζει από κάποιο θρησκευτικό πρότυπο, του στυλ "ο Θεός τιμωρεί" άρα εμένα που με έχει τιμωρήσει περισσότερο με θέλει και περισσότερο... Ή αν είναι η έλλειψη Θέλησης να αλλάξουμε, οπότε τι άλλο μένει από το να τα ρίχνουμε αλλού και να περιμένουμε το μαγικό ραβδάκι...

Αλλά δεν ξέρω αν είναι φαινόμενο Ελληνικό. Δεν έχω ζήσει τόσο έξω για να συγκρίνω με το πως είναι οι άνθρωποι σε άλλες χώρες...
:x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΖΕΪΜΠΕΚΙΚΟ

Δημοσίευση από Ellaki »

το έθνος των καημών και των στεναγμών :whistle: :whistle:
Αλλά δεν ξέρω αν είναι φαινόμενο Ελληνικό. Δεν έχω ζήσει τόσο έξω για να συγκρίνω με το πως είναι οι άνθρωποι σε άλλες χώρες...
θα το χαρακτήριζα σαν μεσογειακό φαινόμενο αλλά δεν είμαι σίγουρη

:x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΖΕΪΜΠΕΚΙΚΟ

Δημοσίευση από Βικούλα »

θα συμφωνήσω με την ελληνική οδύνη και το αρθρο @};- :violin: :violin: οχι αλλο καρβουνο....! ~x( :silent: οφειλουμε πια ο καθενας μας να το δει αλλιως! :-t
και απειρως συγχρονικό, χθες προεκυψε να βρεθω σε μια τετοια συζητηση, περι ελληνικων τραγουδιων που βγαζουν καταθλιψαρα και αρεσουν ομως.. :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΖΕΪΜΠΕΚΙΚΟ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Μητερα Ελλαδα, μανα του καημου :cry: :cry: :cry:
Ellaki έγραψε: ψάρωσα κι εγώ μου φαίνεται με την φράση που έγραψες
>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Vasoula έγραψε:Γιατί ο ζεϊμπέκικος έχει κάτι από θρήνο και υπέρβαση συγχρόνως. Σαν ο άνθρωπος εκείνη την στιγμή να σπάει τα πρότυπά του και να μπαίνει μέσα σε μια συλλογική οδύνη για να την υπερβεί... Έτσι το νιώθω.
>:d< >:d< >:d< >:d< :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΖΕΪΜΠΕΚΙΚΟ

Δημοσίευση από Danielli »

Θα συμφωνήσω με το άρθρο.... κάναμε παράδοση την αρχαία τραγωδία... :?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΖΕΪΜΠΕΚΙΚΟ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

ετσι ειναι.. αρχαια τραγωδια, drama queen και δωσε πονο και καημο.. μεχρι που ερχεται εκεινη η στιγμη που ολο σου το ειναι λεει φτανει.. υπαρχει και αλλος τροπος να ζησεις την ζωη σου και ας μην στον εμαθαν ποτε.. τον ανακαλυπτεις βημα βημα και αρχιζεις να εκπαιδευεις τον εαυτο σου απο την Αρχη @};-
Vasoula έγραψε: Γιατί ο ζεϊμπέκικος έχει κάτι από θρήνο και υπέρβαση συγχρόνως. Σαν ο άνθρωπος εκείνη την στιγμή να σπάει τα πρότυπά του και να μπαίνει μέσα σε μια συλλογική οδύνη για να την υπερβεί... Έτσι το νιώθω.
:romance-heartbeating: >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΧΟΡΟΣ”