ZUMBA

Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ZUMBA

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:happy-cheerleaderkid: O:-) O:-) O:-)
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ZUMBA

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Φοβερή η Ζούμπαααααα και ο Γιωργάκης :cheers: :cheers: :dance: :dance: :dance:
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ZUMBA

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Party :) :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ZUMBA

Δημοσίευση από eirini »

:occasion-partyblower: :obscene-drinkingbuddies: :happy-cheerleadersmileyguy: :happy-cheerleadersmileyguy: :happy-cheerleadersmileyguy:
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ZUMBA

Δημοσίευση από Βικούλα »

:cheers: <:-p :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-partydance: :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ZUMBA

Δημοσίευση από Giotoula »

:cheers: :dance: :happy-partydance: :banana-linedance:
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Georgios
Δημοσιεύσεις: 5156
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 11:38 pm

Re: ZUMBA

Δημοσίευση από Georgios »

Παιδάκια σας παραθέτω ένα άρθρο που περιγράφει με ωραίο τρόπο το τι είναι η Zumba, από που προέρχεται καθώς επίσης και χρήσιμες πληροφορίες γι' αυτή…

Σας βάζω επίσης την κατάλληλη μουσική υπόκρουση για να γίνει το διάβασμα πιο απολαυστικό…

Απολαύστε το!!! :x :x :x



Είναι ένα από τα μεγαλύτερα προγράμματα εκγύμνασης στον κόσμο!

Η λέξη Zumba, προέρχεται από την αργό της Κολομβίας και σημαίνει «γρήγορα» και χρησιμοποιείται επίσης για να περιγράψει την δράση των μελισσών σε μία κυψέλη όταν κουνάνε τα φτερά τους για να ρίξουν τη θερμοκρασία. Είναι μία αερόβια μορφή άσκησης που κινητήρια δύναμη της είναι οι λάτιν ρυθμοί που συνδυάζονται και με διεθνείς ρυθμούς. Πρόκειται για ένα πρόγραμμα που αναμιγνύει βήματα χορών της Λατινικής Αμερικής όπως σάλσα, μερένγκε, ρεγκετόν, κούμπια, σάμπα, καλύψο, τάνγκο κ.α. με κινήσεις καρδιοαναπνευστικής άσκησης.

Δημιουργός της Zumba είναι ο Κολομβιανός Beto Perez ο οποίος στα μέσα της δεκαετίας του 90 ενώ δίδασκε διαπίστωσε ότι είχε ξεχάσει τις κασέτες του για το πρόγραμμα γυμναστικής που έκανε. Αντικατέστησε λοιπόν τις κασέτες του προγράμματος με τις κασέτες λάτιν που είχε μαζί του και αυτοσχεδίασε. Η συνέχεια είναι μία ιστορία επιτυχίας αφού η Zumba έφτασε στο Μαϊάμι και από κει άρχισε να εξαπλώνεται με γεωμετρική πρόοδο.

Τι μπορεί να αναμένει κάποιος που θα κάνει Zumba για πρώτη φορά;

«Να χαμογελά σε όλη τη διάρκεια της τάξης. Αυτό που θα βιώσεις στην συνέχεια δεν περιγράφεται εύκολα με λέξεις αφού καταρχάς διασκεδάζεις, αφήνεις τους λάτιν ρυθμούς να σε συνεπάρουν και βασικά ξεχνάς ότι γυμνάζεσαι και μπορεί να νομίζεις ότι είσαι σε ένα λάτιν κλαμπ. Η μουσική είναι πολύ βασικό στοιχείο της Zumba. Είναι το κίνητρο. Η μουσική που χρησιμοποιούμε στη Zumba έχει δημιουργηθεί τις περισσότερες φορές για αυτό το σκοπό κι έχει διακυμάνσεις στο τέμπο και το πρόγραμμα ξεκινά με προθέρμανση περνά διάφορες διακυμάνσεις ταχύτητας και τελειώνει με αποθεραπεία.» Πρόκειται δηλαδή για εναλλαγές γρήγορων και πιο αργών ρυθμών και οι κινήσεις εστιάζουν κάθε μυική ομάδα του σώματος, αυξάνοντας σταδιακά τους καρδιακούς παλμούς και επαναφέροντας τους στην αρχική κατάσταση. «Είναι πανεύκολο να ακολουθήσει κανείς το πρόγραμμα, ασχέτως ηλικίας, φυσικής και σωματικής κατάστασης και δεν έχει σημασία αν κάποιος δεν έχει χορέψει ποτέ στη ζωή του. Είναι μία διασκεδαστική μορφή αερόβιας άσκησης που είναι όμως πολύ αποτελεσματική.»

Πόσες θερμίδες καίει κανείς κάνοντας Zumba;

Είναι δύσκολο να υπολογίσει κανείς πόσες θερμίδες καις με μία τάξη γιατί αυτό εξαρτάται πρώτον από το μεταβολισμό του κάθε ατόμου ξεχωριστά και δεύτερον από το γεγονός ότι το πρόγραμμα είναι έτσι σχεδιασμένο ώστε ο καθένας να μπορεί να το προσαρμόσει στη δική του φυσική και σωματική κατάσταση και αντοχή. Για παράδειγμα μπορεί κάποιο άτομο να κάψει 500 θερμίδες σε ένα μόνο μάθημα ενώ κάποιο άλλο με διαφορετικό μεταβολισμό μπορεί να κάψει 700, 800 ή 900 θερμίδες. «Εμείς πάντοτε συστήνουμε» λέει ο Ricardo «να παρακολουθεί και να ακούει ο καθένας το σώμα του και μπορεί να υπολογίσει συγκρίνοντας με άλλες δραστηριότητες πόσες θερμίδες καίει. Πρόκειται πάντως για μία από τις πιο αποτελεσματικές μεθόδους για απώλεια βάρους αφού πρόκειται κατά βάση για καριοαναπνευστική άσκηση που «καίει» μεγάλη ποσότητα θερμίδων.»

Δεν είμαι σε φόρμα. Θα μπορώ να κάνω Zumba;

«Οπωσδήποτε ναι! Παρόλο που η Zumba είναι ένα δυνατό αερόβιο πρόγραμμα είναι εύκολο για τον καθένα να ακολουθήσει τα βήματα. Όπως ήδη ανάφερα ο καθένας μπορεί να αυξομειώνει το επίπεδο της άσκησης αφού δεν είναι υποχρεωμένοι όλοι να ακολουθούν τον εκπαιδευτή. Για παράδειγμα αν νομίζεις ότι πιέζεις τον εαυτό σου και αισθάνεσαι ότι κουράζεσαι μπορείς να σταματήσεις τις κινήσεις του πάνω τμήματος του σώματος και να κάνεις μόνο τις κινήσεις με τα πόδια και μόλις αισθανθείς ότι έχεις ανακτήσει δυνάμεις να συνεχίσεις. Ο καθένας καθορίζει το ρυθμό του κι αυτό είναι ένα βασικό πλεονέκτημα της μεθόδου αυτής σε σχέση με άλλες αφού ο ασκούμενος καθορίζει το επίπεδο άσκησης και όχι ο εκπαιδευτής.»

Πηγή Άρθρου:
ολα οσα θελεις να ξερεις για τη zumba - Pilates Body Harmony
http://www.pilatesbodyharmony.com/what-is-zumba-gr.html" onclick="window.open(this.href);return false;

:x :x :x :x
There's no point in Living if you can't feel the Life!!!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ZUMBA

Δημοσίευση από Annoula »

ευχαριστούμε Γιωργάκη >:d< >:d< :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ZUMBA

Δημοσίευση από eirini »

Γιώργο :x :x :x :x :x :x :x :x :x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ZUMBA

Δημοσίευση από Ellaki »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ZUMBA

Δημοσίευση από Δωρουλα »

πολύ μου αρέσει αυτό το κομμάτι!! 8-> :x :x :x


Γιωργάκι μου!! >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Georgios
Δημοσιεύσεις: 5156
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 11:38 pm

Re: ZUMBA

Δημοσίευση από Georgios »

Μουσούδι μου... >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<

Παιδάκια... >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<

Το τραγούδι είναι απλά εκπληκτικό... Ο Beto απλά δεν Υπάρχει!!!

:x :x :x
There's no point in Living if you can't feel the Life!!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ZUMBA

Δημοσίευση από Fotinoula »

:happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl:

Γιωργάκη καρδούλα >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ZUMBA

Δημοσίευση από JOANNA »

Το τραγούδι είναι απλά εκπληκτικό... Ο Beto απλά δεν Υπάρχει!!!
και εσυ ζουμπιερη μου δεν υπαρχεις οταν χορευεις zumbaaaaa :x :x :x


Εικόνα
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ZUMBA

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:x :x :x
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!

Επιστροφή στο “ΧΟΡΟΣ”