TANGO ο παθιασμενος!!!

Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Re: TANGO ο παθιασμενος!!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Και στο αργεντίνικο, όπως ακριβώς και στην Ζωή, για να εκφράσεις και το παραμικρό συναίσθημα, χρειάζεται ειρήνη μέσα σου και είναι αυτή που σε κάνει να νιώθεις την ενέργεια σου και την ενέργεια του άλλου σαν ένα και παρ' όλα αυτά να διατηρείς την ατομικότητά σου και την δύναμή σου και να επιτρέπεις στον άλλον να κρατήσει την δική του...Σεβασμός αναπτύσσεται τότε, γιατί κανείς από τους δύο δεν θέλει να πολεμήσει...Δεν είναι ένας άντρας και μια γυναίκα που χορεύουν, είναι δύο άνθρωποι που ξεπέρασαν την συνήθεια να πολεμάνε μεταξύ τους...
8-> :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Το θέμα για έναν άνθρωπο δεν είναι να μάθει να πολεμάει, αλλά να αγαπάει...
:cry: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:

Βασουλα μου Αγαπημενη....Αγαπημενη μου Ψυχη :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
η εμπειρία μου μέχρι τώρα είναι πολύ εσωτερική...και τι έχω κάνει? δύο τρία μαθήματα και άλλα δύο με το Εμμάκι (που μεταξύ μας ισοδυναμούν με 20)
Τι να πω για σενα που εισαι η Χαρα του Καβαλιερου!!!!! :romance-hearteyes:
Η Εμπιστοσυνη και η Ακολουθηση στο 100%... Κάνεις την Καρδουλα μου να χτυπαει δυνατα καθε φορα που Χορευουμε :romance-hearteyes: :romance-kisscheek: :romance-heartbeating:

Παναγιωτακο μου χρειαζεται να αναζητησει ο Δασκαλος την δικη του "θεραπεια" μεσα απο εναν Χορο για να μπορεσει να μεταδωσει αυτη την Εμπνευση και στους μαθητες του.... Αν εγω δεν ειχα νιωσει "θεραπευμενη" ή να με εχει αγγιξει στην Ψυχη μου αυτος ο Χορος δεν θα ηταν το ιδιο για τους μαθητες μου... Ο καθε Χορος ειναι μοναδικος για τον καθε δασκαλο...το θεμα ειναι ποια Πηγη θελει να τον Δονει και Μαζι με αυτον και τους μαθητες του >:d< >:d< >:d<
σε λίγο και να μου το θυμηθείτε, η σχολή θα αφήσει εποχή στο αργεντίνικο...
8-> :romance-hearteyes: :romance-heartstiny: :romance-kisscheek: :romance-inlove: :romance-heartbeating:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: TANGO ο παθιασμενος!!!

Δημοσίευση από Vasoula »

:romance-kisscheek: :romance-adore:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: TANGO ο παθιασμενος!!!

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Και στο αργεντίνικο, όπως ακριβώς και στην Ζωή, για να εκφράσεις και το παραμικρό συναίσθημα, χρειάζεται ειρήνη μέσα σου και είναι αυτή που σε κάνει να νιώθεις την ενέργεια σου και την ενέργεια του άλλου σαν ένα και παρ' όλα αυτά να διατηρείς την ατομικότητά σου και την δύναμή σου και να επιτρέπεις στον άλλον να κρατήσει την δική του...Σεβασμός αναπτύσσεται τότε, γιατί κανείς από τους δύο δεν θέλει να πολεμήσει...Δεν είναι ένας άντρας και μια γυναίκα που χορεύουν, είναι δύο άνθρωποι που ξεπέρασαν την συνήθεια να πολεμάνε μεταξύ τους...

όσε φορές και να το διαβάσω..... :romance-heartbeating:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: TANGO ο παθιασμενος!!!

Δημοσίευση από nondas »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: TANGO ο παθιασμενος!!!

Δημοσίευση από Βικούλα »

:romance-heartsthree: :romance-heartsthree:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: TANGO ο παθιασμενος!!!

Δημοσίευση από ALEXOULA »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-hearteyes: :romance-hearteyes:
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: TANGO ο παθιασμενος!!!

Δημοσίευση από JOANNA »

Το θέμα για έναν άνθρωπο δεν είναι να μάθει να πολεμάει, αλλά να αγαπάει..
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: TANGO ο παθιασμενος!!!

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vasoula έγραψε: Το να μάθει κανείς τα βήματα είναι το απλό...Είναι όπως διαβάζεις ένα βιβλίο Σοφίας και θυμάσαι κάθε του πρόταση, μα όταν πας να την εφαρμόσεις στην Ζωή σου, καταλαβαίνεις τι σημαίνει Σοφία και τι σου έχει κάνει η συνήθεια...γιατί δεν μπορείς να την εφαρμόσεις, όσο κι αν θέλεις...

Η συνήθεια σε έχει μάθει να ελέγχεις, να κρατάς άμυνες, να μην εμπιστεύεσαι ούτε τον Εαυτό ΄σου, ούτε τους άλλους, να μην αφήνεσαι..

Η συνήθεια έχει μάθει τις γυναίκες να πολεμούν για μια ισότητα που τις αλλοτριώνει, έχει μάθει τους άντρες να προσπαθούν να κρατήσουν μια πρωτιά, που διαρκώς χρειάζεται επιβεβαίωση...

Και στο αργεντίνικο, όπως ακριβώς και στην Ζωή, για να εκφράσεις και το παραμικρό συναίσθημα, χρειάζεται ειρήνη μέσα σου και είναι αυτή που σε κάνει να νιώθεις την ενέργεια σου και την ενέργεια του άλλου σαν ένα και παρ' όλα αυτά να διατηρείς την ατομικότητά σου και την δύναμή σου και να επιτρέπεις στον άλλον να κρατήσει την δική του...Σεβασμός αναπτύσσεται τότε, γιατί κανείς από τους δύο δεν θέλει να πολεμήσει...Δεν είναι ένας άντρας και μια γυναίκα που χορεύουν, είναι δύο άνθρωποι που ξεπέρασαν την συνήθεια να πολεμάνε μεταξύ τους...
@};- @};- @};-
Vasoula έγραψε: σε λίγο και να μου το θυμηθείτε, η σχολή θα αφήσει εποχή στο αργεντίνικο...
:romance-inlove: :romance-heartsthree:
Emmaki έγραψε: Παναγιωτακο μου χρειαζεται να αναζητησει ο Δασκαλος την δικη του "θεραπεια" μεσα απο εναν Χορο για να μπορεσει να μεταδωσει αυτη την Εμπνευση και στους μαθητες του.... Αν εγω δεν ειχα νιωσει "θεραπευμενη" ή να με εχει αγγιξει στην Ψυχη μου αυτος ο Χορος δεν θα ηταν το ιδιο για τους μαθητες μου... Ο καθε Χορος ειναι μοναδικος για τον καθε δασκαλο...το θεμα ειναι ποια Πηγη θελει να τον Δονει και Μαζι με αυτον και τους μαθητες του >:d< >:d< >:d<
:romance-inlove: :romance-adore:

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ifaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3238
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 10:42 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: TANGO ο παθιασμενος!!!

Δημοσίευση από Ifaki »

Vasoula έγραψε:...Σεβασμός αναπτύσσεται τότε, γιατί κανείς από τους δύο δεν θέλει να πολεμήσει...Δεν είναι ένας άντρας και μια γυναίκα που χορεύουν, είναι δύο άνθρωποι που ξεπέρασαν την συνήθεια να πολεμάνε μεταξύ τους...
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: 8->

Vasoula έγραψε:Το θέμα για έναν άνθρωπο δεν είναι να μάθει να πολεμάει, αλλά να αγαπάει...[/i]
:-( :romance-grouphug:

Βασούλα μου >:d< >:d< >:d< :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ο μεγαλύτερος Σκοπός μας είναι να ενώσουμε τα μέρη της Ψυχής μας μέσα στην Αγάπη του Θεού και του Ανθρώπου
Χωρίς να μας νοιάζει ποιόν απογοητεύουμε

_________________
"Πολέμα και Οραματίσου"...

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: TANGO ο παθιασμενος!!!

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Το τάνγκο έχει θεραπευτικές ιδιότητες - Λειτουργεί όπως η κινησιοθεραπεία



Την καλή σωματική και ψυχική υγεία εξασφαλίζει μία πρωτοποριακή κινησιοθεραπεία βασισμένη στο αργεντίνικο τάνγκο. Η λεγόμενη «τανγκοθεραπεία» είναι μία μορφή εναλλακτικής ιατρικής που συμβάλλει στην ψυχική ανακούφιση και την πρόληψη ασθενειών.

Οπως εξηγεί η ψυχολόγος Μαρίνα Ελευθερίου, (η οποία είναι συνδιοργανώτρια σχετικού σεμιναρίου στη Θεσσαλονίκη),μιλώντας στο ΑΜΠΕ, «η θεραπεία μέσω τάνγκο είναι μια θεραπευτική τεχνική που χρησιμοποιεί το χορό και τη μουσική του αργεντίνικου τάνγκο σε συνδυασμό με ειδικές ασκήσεις. Συγκεκριμένα, χρησιμοποιείται για να βοηθήσει τους ανθρώπους να ζουν μια πιο χαρούμενη ζωή σε επαφή με τον εαυτό τους, με την κοινωνία και τις αλληλεπιδράσεις με το ζευγάρι.
Βοηθάει να ανακαλύψουν και να λύσουν συγκρούσεις, να αυξήσουν την αυτοεκτίμησή τους, να βελτιώσουν την εικόνα του σώματός τους, να ξεπεράσουν άγχη και φόβους, να δημιουργήσουν σχέσεις, να βελτιώσουν τη στάση του σώματός τους και την ισορροπία, την αεροβική ικανότητα και το συγχρονισμό, να βοηθήσουν τη θεραπεία για καρδιακή νόσο, υπέρταση, Αλτσχάιμερ και Πάρκινσον, κατάθλιψη, άγχος και κοινωνική φοβία»

Οπως αναφέρει η ψυχολόγος, η τανγκοθεραπεία εξασφαλίζει τα σωματικά οφέλη της κινησιοθεραπείας, (χαλάρωση και εύρος κίνησης, αύξηση της ισορροπίας, της δύναμης και της ευκαμψίας, του μυικού τόνου και του συγχρονισμού, της ελαστικότητας της άρθρωσης, τη βελτίωση του καρδιαγγειακού συστήματος) αλλά συμβάλλει και στη ψυχική ηρεμία του ατόμου, αυξάνοντας την ενημερότητα του εαυτού και ανακουφίζοντας από το στρες.
Παράλληλα η τανγκοθεραπεία συμβάλλει σε μεγάλο βαθμό στην αντιμετώπιση περιπτώσεων κατάθλιψης, όπου μέσω της ένταξης σε ένα τμήμα χορού, μειώνεται η αίσθηση της μοναξιάς και της απομόνωσης

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο μεγαλύτερο νοσοκομείο ψυχικών νοσημάτων του Μπουένος Άιρες υπάρχει πρόγραμμα, όπου οι ασθενείς χορεύουν τάνγκο με τους γιατρούς και τις νοσοκόμες προκειμένου να επέλθει ευκολότερα η ψυχική τους ισορροπία.
www.iefimerida.gr

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: TANGO ο παθιασμενος!!!

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: TANGO ο παθιασμενος!!!

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: TANGO ο παθιασμενος!!!

Δημοσίευση από Βικούλα »

:romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: TANGO ο παθιασμενος!!!

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: TANGO ο παθιασμενος!!!

Δημοσίευση από Μάνος »

Ε, μα!!!
:romance-inlove: :romance-inlove: :romance-inlove:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΧΟΡΟΣ”