ΚΕΧΡΙΜΠΑΡΙ

Μια άλλη ζωή...
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

ΚΕΧΡΙΜΠΑΡΙ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

ΚΕΧΡΙΜΠΑΡΙ

Θεωρείται κρύσταλλος αν και στην πραγματικότητα είναι ρητίνη δένδρου απολιθωμένη.
Συνήθως είναι αδιαφανής κρύσταλλος αλλά υπάρχει και διαφανές κεχριμπάρι.
Το χρώμα του είναι καφέ κίτρινο ή χρυσαφί.
Σε σωματικό επίπεδο δρα ως καθαριστικό και ιαματικό και ωφελεί ιδιαίτερα το στομάχι, την σπλήνα,τα νεφρά το συκώτι.
Σε ψυχολογικό επίπεδο διώχνει την θλίψη και δίνει θάρρος.
Σε νοητικό επίπεδο προωθείτην θετική σκέψη (Από εγχειρίδιο της Ιωάννας Μπράτη )
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Γνωστό και ως Ήλεκτρον, στους Τσερόκε συμβολίζει την ηλιακή μορφή του οργανισμού, τη θετικότητα προς τη ζωή, την ισορροπία του ανθρώπινου με το γήινο πεδίο.
Οι αρχαίοι Έλληνες χρησιμοποιούσαν σκόνη ήλεκτρου σε λάδι ή νερό, για τη θεραπεία παθήσεων των ματιών, των αυτιών, των πνευμόνων και της ουροδόχου κύστεως.
και ωφελεί ιδιαίτερα το στομάχι
Οι Ατζέκοι θεραπευτές καταπραϋναν τα στομαχικά προβλήματα δίνοντας στον άρρωστο να πιει νερό με είχαν βράσει μέσα κεχριμπάρι.

Πίστευαν ότι προστατεύει από τους ρευματισμούς, το χορηγούσαν ως ηρεμιστικό και για ενδυνάμωση της μνήμης.
Απομακρύνει την κατάθλιψη και τις τάσεις για αυτοκτονία.

Χρειάζεται συχνό καθαρισμό γιατί απορροφά τις τοξίνες του περιβάλλοντος.

Στο βιβλίο "τα πολύτιμα πετράδια της αιώνιας σοφίας" η Λίνα Σαινά γράφει: θα σας συνιστούσα να αγοράζετε μόνο καθαρό κεχριμπάρι, για να μην επηρεάζετε τα ενεργειακά σας πεδία με την ενέργεια της καταστροφής και του θανάτου, που έχει φυλακιστεί μέσα στα κεχριμπάρια με τα έντομα.
Φορέστε το στο δεξί χέρι ή στο λαιμό. Αν φορεθεί στο αριστερό χέρι προκαλεί εμπλοκές ανάμεσα στο εσωτερικό σας αρσενικό και στο εσωτερικό σας θηλυκό.

Εικόνα
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Απλά υπέροχο όπως όλα!!!!!
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Προσθέτω ότι έχει δυνατούς συνδέσμους με τη Γή και είναι μια πέτρα με μεγάλες ιδιότητες γείωσης υψηλότερων ενεργειών. Το κεχριμπάρι είναι ένας δυνατός θεραπευτής και καθαρίζει βαθιά τραβώντας την α-σθένεια απο το σώμα.Απορροφά τις αρνητικές ενέργειες και τις μεταλλάσσει σε θετικές δυνάμεις. Συνδέει τον καθημερινό εαυτό μας με την ανώτερη πνευματική πραγματικότητα.

Σε ψυχολογικό επίπεδο, το κεχριμπάρι φέρνει σταθερότητα στη ζωή, αλλά και δραστηριοποιεί. Οι ζεστές φωτεινές του ενέργειες μεταφράζονται σε μια φωτεινή αυθόρμητη διάθεση.
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ειδα προσφατα ενα κομπολοι απο πολυ σπανιο κεχριμπαρι,το οποιο οταν το γυριζεσ στο φωσ γινοταν μπλε,μου ειπαν οτι μονο 2 ατομα εχουν τετοιο κομπολοι,ηταν ολα τα λεφτα,πανεμορφο! :x :x :x :x περιτο να πω οτι ηταν πανακριβο 2,5χιλιαδεσ ευρω.τι κριμα να μην εχω τα λεφτα να το παρω :mad: :mad: :mad:
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Ω Χριστούλι μου!!!! :-o :-o :-o :-o Δηλαδή αν τα είχες θα τα έδινες;
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

' Ελα ντε!!! :-o
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Για το κεχριμπάρι δεν ξέρω... ένα ρόλεξ μπορει να το κτύπαγα1 :)) :))
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Danny έγραψε:Για το κεχριμπάρι δεν ξέρω... ένα ρόλεξ μπορει να το κτύπαγα1 :)) :))
:thumbsup:

ναι μαζι σου !!! με πολλα διαμαντακια και λουρακι ροζ!!!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

AMALIA έγραψε:με πολλα διαμαντακια και λουρακι ροζ!!!
Αλλη μια με ροζ ιστορίες!! Αυτό δεν είναι μόνο ξανθοφόρουμ τελικά είναι το φόρουμ της barbie! Μήπως εχετε κουμπαριές με την Βασούλα καλέ;
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Danny έγραψε:Για το κεχριμπάρι δεν ξέρω... ένα ρόλεξ μπορει να το κτύπαγα1 :)) :))
:)) :)) :))
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Nαταλία-Νεφέλη έγραψε: Αλλη μια με ροζ ιστορίες!! Αυτό δεν είναι μόνο ξανθοφόρουμ τελικά είναι το φόρουμ της barbie! Μήπως εχετε κουμπαριές με την Βασούλα καλέ;
Τι κακο εχουν εχουν οι ροζ ιστοριες :-?
και πως δεν καταλαβες οτι ειμαστε φαν του ροζ νομιζω ειναι παντου εμφανες :-?
Οσο για την Βασουλα δεν εχουμε κουμπαριες αλλα κατι πιο βαθυ και ουσιαστικο @};-
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

=)) :)) =)) :))
Χαχα!! τώρα το ξέρω!! Καλά μην ζορίζεσαι πλάκα έκανα για τις κουμπαριές με την Βασούλα!! Πάντως μου έχει γινει συνειρμός πια μόνιμος όταν βλέπω κάτι ροζ να σκέφτομαι πρώτα τη Βασούλα!!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Nαταλία-Νεφέλη έγραψε:=)) :)) =)) :))
Χαχα!! τώρα το ξέρω!! Καλά μην ζορίζεσαι πλάκα έκανα για τις κουμπαριές με την Βασούλα!! Πάντως μου έχει γινει συνειρμός πια μόνιμος όταν βλέπω κάτι ροζ να σκέφτομαι πρώτα τη Βασούλα!!
Σιγα βρε Ναταλι μην ζοριστω για καθετι που ρωταει καποιος...
Απλα απευθινοσουν σε εμενα ρωτωντας και απαντησα!!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Nαταλία-Νεφέλη έγραψε:Ω Χριστούλι μου!!!! :-o :-o :-o :-o Δηλαδή αν τα είχες θα τα έδινες;
ναταλι μου αν ειχα πολλα λεφτα θα τα εδινα φυσικα!ασε που θα αγοραζα και αλλα σπανια κομματια μιλαμε για μεγαλο ερωτα με τουσ κρυσταλλουσ. @};- :x :-D :))

Επιστροφή στο “ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΙ”