Blue generation

Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Blue generation

Δημοσίευση από Ichor »

Υπάρχει ένα θέμα που με απασχολεί πολύ τελευταία.

Έχω ακούσει πολλά. Για παιδιά indigo, για παιδιά κρυστάλλους, για τα πνεύματα του φωτός που ενσαρκώνονται συνεχώς για να βοηθήσουν την ανθρωπότητα.
Πήρα και ένα βιβλίο από τα λίγα που κυκλοφορούν που μάλλον δεν με ικανοποίησε καθόλου.

Παρόλα αυτά είδα ορισμένα "σημεία" που αναγνώρισα...

Κάποια λοιπόν από τα ενσαρκωμένα πνεύματα που τελικά σε ορισμένη στιγμή μπήκαν στη διαδικασία της αφύπνισης είχαν κάτι κοινο στα παιδικά τους χρόνια.....

(Λέγοντας αφύπνιση εννοώ την ανάγκη να ψάξουν)

Αισθάνονταν ότι δεν ανήκουν εδώ.
Είχαν δυσκολία στην επικοινωνία με τους συμμαθητές τους.
Τους θεωρούσαν περιθωριακούς, ιδιαίτερους, τεμπέληδες, ανόητους.
Είχαν δυσκολία στην προσαρμογή τους στην οικογένεια.
Είχαν ένα αναλυτικό μαθηματικό μυαλό, με αδυναμία στην αποστήθιση κειμένων (σήμερα τους λέμε "δυσλεκτικούς").
Έβλεπαν την φύση με άλλα μάτια. ’κουγαν τους ήχους της αλλιώς
Και εν πάση περιπτώσει κάτι τους έφταιγε στην ύλη.
Τελικά ένοιωθαν να έχουν ένα προορισμό χωρίς όμως να μπορούν να καταλάβουν ποιόν?

Τελικά υπάρχει κάποιο Θεϊκό σχέδιο σωτηρίας.
Πηγάζει από την αγάπη του Δημιουργού.
Πως όμως καθοδηγείς τέτοια παιδιά?
Πως τα γλιτώνεις από το βομβαρδισμό της εποχής?
Πως τα σώζεις πριν φτάσουν στον πάτο?

Γιατί πάντα υπάρχει η ελεύθερη βούληση να βολευτούν στον πάτο

Δεν θα 'πρεπε να ανησυχώ? Ίσως.
Δεν θα 'πρεπε να επεμβαίνω στο Θεϊκό σχέδιο? Ίσως.
Να τις αφήσω να βρουν το δρόμο μόνες τους? Ίσως.

Το σίγουρο όμως είναι ότι κάτι μου λέει ότι εκεί έξω κάποιοι προσπαθούν να πετάξουν ομίχλη στο δρόμο τους.
Πολλές φορές το καταφέρνουν (τις περισσότερες θα 'λεγα). Τις βλέπω να κλαίνε, να θυμώνουν, να μισούν, να γίνονται βίαιες απέναντι σε αδικίες που αναγνωρίζουν.

Απλά, έγώ σα μητέρα τους επιθυμώ να πονέσουν όσο λιγότερο γίνεται.

ΓΙΝΕΤΑΙ??????????


Με αγάπη,
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Δεν θα 'πρεπε να ανησυχώ? Ίσως.
Δεν θα 'πρεπε να επεμβαίνω στο Θεϊκό σχέδιο? Ίσως.
Να τις αφήσω να βρουν το δρόμο μόνες τους? Ίσως.

Το σίγουρο όμως είναι ότι κάτι μου λέει ότι εκεί έξω κάποιοι προσπαθούν να πετάξουν ομίχλη στο δρόμο τους.
Πολλές φορές το καταφέρνουν (τις περισσότερες θα 'λεγα). Τις βλέπω να κλαίνε, να θυμώνουν, να μισούν, να γίνονται βίαιες απέναντι σε αδικίες που αναγνωρίζουν.
Δυστυχώς έτσι γίνεται.. όταν τα παιδιά βγαίνουν στο "δρόμο" θα πληγωθούν θα πονέσουν θα κλάψουν.. αλλα και θα παίξουν θα γελάσουν και θα χαρούν.. πολλές φορές οι γονείς θελωντας να τα προστατέψουν προσπαθούν να τα προηδοποιήσουν να τους πούν κάτι.. να κάνουν κατι..
Τα παιδιά θέλουν να ζήσουν κι αυτά.. να συλλέξουν εμπειρίες μεσα από τη διαδρομή.. (Αυτό δεν κάναμε και κάνουμε ακόμα όλοι;;) μιλήστε στα παιδιά αλλα μην προσπαθήσετε να τα εμποδίσετε να πληγοθούν ή να πονέσουν.. συμβουλέψτε τα παιδιά αλλα μην τα περιορίσετε.. ανακαλύπτουν τη ζωή..

είναι πολύ δύσκολο για τους γονείς να μενουν άπρακτοι όταν κάποιος/α ή κάτι πληγώνει το παιδί τους ... Είναι δύσκολο να βλέπουν οι γονείς "λαθη" που έκαναν στο παρελθόν αυτοί να πανε να κάνουν τα ίδια τα παιδιά τους και μεγάλος ο πειρασμός να τα σταματήσουν.. Γονείς.. Σκεφτείτε λιγο σαν παιδιά.. μπορεί να μεγαλώσατε αλλα είστε και εσείς ακόμα παιδιά στην ψυχή.. Θυμηθήτε και τότε θα βρείτε τις απαντήσεις...
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

όλα καλά, κάποιες φορές είναι εύκολο να θυμάσαι ότι ήσουν παιδί και επιθυμείς να αφήσεις το δικό σου να συλλέξει εμπειρίες.

Το θέμα είναι οτι θυμάσαι και τα λάθη σου, που με αγώνα μεγάλο προσπαθείς να συγχωρήσεις. Και βάζεις το εαυτό σου απέναντι....

Και βλέπεις το 13χρονό σου να καπνίζει (αδέξια κιόλας).
Από τη μια βάζεις τα γέλια γιατί έχει πλάκα ο τρόπος που το κάνει
Από την άλλη σου θυμίζει το λάθος που ακόμα δεν έχεις διορθώσει.
Και μετά το άγχος της συνέπειας της πράξης και στον εαυτό σου και στο παιδί σου

Όμως θυμάσαι και κάτι άλλο.....: την αγάπη του πατέρα σου να σου επισημαίνει το λάθος. ’λλοτε με το "καλό" και άλλοτε με το "άγριο".

Και ξέρεις κάτι...? τις περισσότερες φορές θυμάμαι και το "άγριο" με αγάπη
Θαυμάζω τον καλό του τρόπο και το κουράγιο του να το αντιμετωπίσει με ηρεμία.... γιατί μου έδινε σεβασμό.
Με ακολουθεί όμως πιο έντονα η αγάπη που εκδηλωνόταν με το "άγριο", γιατί τελικά συνοδευόταν και από την ανησυχία του, εκείνο το νοιάξιμο, εκείνη η κραυγή..... σ' αγαπάω, σταμάτα....!
Και τελικά εκεί μπερδεύομαι.....! και χάνομαι....!


Βοήθειαααααα.......
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Όταν στο έλεγε ο πατέρας σου το σταμάτησες;;; ναι σε προειδοποιησε ναι σου αγρίεψε ... ναι το έκανε επειδη σε αγαπούσε αλλα εσυ τι σκέφτηκες τότε;;; γιατί δεν το έκοψες;; ήσουν παιδί.. όπως είναι τώρα το παιδί σου.. πες του ότι είναι κακό.. προειδοποιησε το... αλλα το παιδί βλέπει και εσένα..
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Αχ Ηλία μου, όχι μόνο δεν το έκοψα.....
αλλά το υποσχέθηκα να το κόψω όταν ο πατέρας αποχαιρετούσε τον κόσμο αυτό..... και τα κατάφερα για ενάμιση μήνα....!

Το θέμα είναι οτι εγώ καπνίζω 20 χρόνια.... για την μικρή μου όμως είναι ακόμα νωρίς....!

Δεν αξίζει να προσπαθήσω?

:shock: :shock: :?:

Βέβαια αυτό πράγματι είναι το λιγότερο....!

Η κατεύθυνση που θα πάρει το μυαλό τους σε σχέση με την υπόλοιπη ζωή τους είναι το θέμα που καίει....!
Οι γνώσεις, οι παρέες, ο έρωτας, οι σχέσεις με φίλες-φίλους, που στρέφει το μυαλό τους η σημερινή διαφήμιση....!
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Νομίζεις πως όσο κι αν την πιέσεις θα το κόψει;;
Γιατι δεν δοκιμάζετε να το κοψετε παρέα;;
Το θέμα είναι να το αποφασίσει καποιος για τον εαυτό του όχι για άλλους λόγους..
και εγώ κάπνιζα και το έκοψα αλλα το έκανα για μένα.. ούτε για λόγους υγείας ούτε για θέμα οικογένειας.. για ΕΜΕΝΑ..
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Iexor,
πονεμένη ιστορία με τα παιδιά ίντιγκο.
Η γενιά των ίντιγκο ξεκίνησε λίγο μετά τον πόλεμο και τελείωσε το 1969 περίπου.

Τα ίντιγκο παιδιά ήρθαν για να δώσουν στην ανθρωπότητα, κίνητρα να παλέψουμε με την παλιά ενέργεια και να απομακρύνουμε πρότυπα, είτε θρησκευτικά, είτε κοινωνικά, είτε ακόμα και οικογενειακά.
Τα παιδιά ίντιγκο είχαν εσωτερική αφύπνιση, η οποία δυστυχώς τα εγκλώβισε σε ένα "μοναχικό" κόσμο, και πολύ λίγα από αυτά κατάφεραν να βρεθούν σε ισορροπία με τον εαυτό τους.
Οι γονείς τους τα αποδέχθηκαν σαν "ελαττωματικά" και προσπάθησαν να τα βοηθήσουν "να προσαρμοστούν"! Αυτό τα έφερε σε αντιπαλότητα με τον ίδιο τους τον εαυτό, τον οποίον θεώρησαν "προβληματικό" και προσαρμόστηκαν σε μια άσχημη πραγματικότητα, που τους απέκλεισε κάθε πνευματική εξέλιξη.
Η γενιά των ίντιγκο "χάθηκε"...έτσι για να μας θυμίσει ότι υπάρχει μεν το θεϊκό σχέδιο, αλλά υπάρχει και η ελεύθερη βούληση...
Κανείς πνευματικός διδάσκαλος δεν θα επέμβει στην διαδρομή της ψυχής που έχει σαν σκοπό "να θυμηθεί" και να εξελιχθεί μέσα από την εμπειρία της 3ης διάστασης.

Η γενιά των ίντιγκο μας έχει δώσει όμως και κάποια παιδιά, που βρήκαν το μονοπάτι τους από νεαρή ηλικία και κατάφεραν να "επικοινωνήσουν" με τις πνευματικές σφαίρες. Πήραν σαφή μηνύματα και μπορούν σήμερα να εκδηλώνουν φως και αγάπη!
΄Ηταν εκείνες οι "σταθερές" ψυχές που είχαν όραμα και δεν "επέτρεψαν" στο περιβάλλον τους να τους κάνει να αλλάξουν πορεία. Αυτά τα παιδιά ίντιγκο είναι σήμερα ενήλικες! Και ξεχωρίζουν από την σοφία και την αγάπη που εκπέμπουν!
Είναι αυτοι που προετοίμασαν την κοινωνία να αποδεχτεί τα κρυστάλλινα παιδιά που είναι η "γενιά των παιδιών-δασκάλων".

Για να υποδεχθεί η ανθρωπότητα τα κρυστάλλινα παιδιά έπρεπε να ανοίξουν τον δρόμο τα παιδιά ίντιγκο.

Τα κρυστάλλινα παιδιά είναι δάσκαλοι από μικρή ηλικία. Δεν επιτρέπουν επεμβάσεις και αφυπνίζουν το περιβάλλον στο οποίο γεννιούνται. Είναι τα παιδιά που "βλέπουν", "ακούν", "νιώθουν" από μικρή ηλικία, τα λόγια τους είναι σοφά, είναι δυσανάλογα σοφά για την ηλικία τους, και αποδέχονται την ψυχή και την διαδρομή της με μία φυσικότητα που εκπλήσσει.
Μιλουν και ενδιαφέρονται πολύ για τους κρυστάλλους, για τα ενεργειακά συστήματα, για τα οράματα, για τα μηνύματα. ΄Εχουν σαφή προορισμό, που τον ξέρουν και τα ίδια.
Δεν χάνουν χρόνο με παιχνίδια, ούτε με άλλες ασχολίες της ηλικίας τους, αλλά δεν είναι απομονωμένα, γιατί τραβούν τους συνομηλίκους τους σαν "μαγνήτης".
Σε πολύ νεαρή ηλικία έχουν γνώσεις που για άλλους ανθρώπους μπορεί να κρατήσει χρόνια. Είναι σχεδόν όλα πχ. σε ηλικία 19-20 ετών Reiki-Masters (σου φέρνω ένα απλό παράδειγμα, για το ρέικι, δεν αποτελεί ένδειξη όμως)
Δεν τα ξεχωρίζεις από την ευφυΐα τους, αλλά από την σοφία τους. Συνήθως όλα έχουν "ανώτερες" επικοινωνίες και δεν ντρέπονται να το δηλώσουν. Δεν τα ενδιαφέρει -σε αντίθεση με τα ίντιγκο- να γίνουν αποδεκτά από το περιβάλλον, αλλά δεν απομονώνονται από αυτό. Ζουν και συνυπάρχουν αρμονικά και με άτομα που μπορεί να μην τα καταλαβαίνουν, αλλά τα θαυμάζουν.
΄Εχουν συνήθως "υπηκόους" (με την καλή έννοια), ανθρώπους που τους ακολουθούν, ακόμα και αν δεν γνωρίζουν. Υπάρχει μαγνητισμός στην ομιλία τους, ορθότητα στην σκέψη, και ξεκάθαρη δήλωση του θεϊκού, σ' αυτά τα παιδιά.

Η συμβουλή μου, για το πως συμπεριφερόμαστε σ' αυτά τα παιδιά είναι: Δεν μας αφήνουν πολλά περιθώρια να συμπεριφερθούμε αλλιώς, απ' αυτό που χρειάζονται.
Απλά, μην θεωρούμε ότι τα κρυστάλλινα παιδιά δεν θα είναι παιδιά.
Η σοφία και η γνώση είναι γι' αυτά οικεία θέματα, όμως η "υλική" ηλικία τα κάνει να θέλουν να δοκιμάσουν και να τεστάρουν το εγώ τους. Κανείς και τίποτα όμως δεν μπορεί να τα αποπροσανατολίσει. ΄Εχουν χαραγμένη πορεία και την ακολουθούν, ακόμη και αν κάνουν πράγματα που για τους γονείς δεν συμβαδίζουν με την πνευματικότητα!!!
Ψάχνουν πάντα να βρουν τους ενήλικες ίντιγκο και συνδέονται μαζί τους με ψυχική επαφή, γιατί γνωρίζουν ότι είναι η αρχή...
Η σχέση τους μαζί τους μπορεί να είναι φιλική, ή ακόμα και ερωτική. Αισθάνονται έλξη και βαθιά αναγνώριση μεταξύ τους και τους συνδέει κοινή πορεία.

Οι ενήλικες ίντιγκο αποτελούν "φάρο" για τα κρυστάλλινα παιδιά που τους δίνει φως για την διαδρομή που γνωρίζουν ότι θα διανύσουν.
Τα κρυστάλλινα παιδιά αποτελούν "υπηρεσία" για τους ίντιγκο ενήλικες, γιατί γνωρίζουν για την διαδρομή τους και τα διευκολύνουν.

Αυτά αγαπημένη μου Iexor, δεν υπάρχουν σε βιβλία! Μου ήρθαν μέσω channeling, γιατί και εμένα προσωπικά με ενδιέφερε να μάθω...

Τώρα για τα παιδάκια σου! Για τις κορούλες σου!
Μείνε σταθερά στην πορεία "αγαπώ και ελευθερώνω"
΄Οταν αγαπάς, δίνεις όλα τα εναύσματα στα παιδιά σου να αγαπούν κι αυτά.
Γινόμαστε πάντα καλύτεροι μέσα από την αγάπη. Και αν ακολουθείς την καρδιά σου, δεν θα κάνεις λάθος στο άγγιγμα των ψυχών τους.
Γιατί εσωτερικά γνωρίζεις ότι η μόνη διαδρομή είναι "σεβασμός στην ελευθερία". Και αυτό το μήνυμα θα τους δώσεις.

Το αν καπνίζουν, είναι το λιγότερο που πρέπει να σ' ενδιαφέρει.
Το αν η ψυχή τους εισπράττει αγάπη και όχι εγκλωβισμό, νομίζω ότι πρέπει να σε ενδιαφέρει περισσότερο.
Σε ενδιαφέρει περισσότερο να τα κάνεις να εμπιστευθούν αυτήν την αγάπη. ΄Οτι δεν έχει κανένα όφελος για σένα.
Σε ενδιαφέρει περισσότερο να τους δείξεις τις διαδρομές και να τα αφήσεις να αποφασίσουν μόνα τους.
Σε ενδιαφέρει περισσότερο, να μην στηρίξεις πάνω τους τα δικά σου όνειρα και να μην θέλεις να κάνουν, όσα δεν μπόρεσες, ή δεν σου επιτρέψανε άλλοι, να κάνεις εσύ.
Σε ενδιαφέρει περισσότερο να είσαι εσύ ισορροπημένη και χαρούμενη, για να λειτουργείς γι' αυτά σαν κίνητρο...
Σε ενδιαφέρει περισσότερο να αγαπάς τον εαυτό σου, να ξεχειλίζεις εσύ από αγάπη για σένα. Και εκείνα πάρουν από αυτό το περίσσευμα που δεν θα στερέψει ποτέ. Και θα το νιώθουν. ΄Οπως νιώθουν, όταν παίρνουν από το υστέρημα...

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα
με πολύ αγάπη
Βάσω

Υπέροχο το μήνυμα που μου έστειλες. Κρίμα που δεν μπορώ να το βάλω εδώ! Θα προσπαθήσω να το αντιγράψώ και να το βάλω τουλάχιστον με λόγια! Σ' ευχαριστώ πολύ!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Η σοφία και η γνώση είναι γι' αυτά οικεία θέματα, όμως η "υλική" ηλικία τα κάνει να θέλουν να δοκιμάσουν και να τεστάρουν το εγώ τους.
Αυτό νομίζω είναι το μόνιμο "πρόβλημα" που αντιμετωπίζουμε. Έχοντας μία περίεργη "ωριμότητα" από τα πρώτα χρόνια της ζωής μας, πολλές φορές οι γύρω μας ξεχνάνε ότι ήμαστε μόνο π.χ. 15 χρονών. Πολλές φορές και εμείς οι ίδιοι ερχόμαστε σε εσωτερική σύγκρουση: από την μία θέλουμε να γευτούμε τις χαρές της κάθε ηλικίας, από την άλλη αυτή η "αίσθηση του σκοπού" μας εμποδίζει. Θέλει λίγο προσοχή σε αυτό το θέμα, γιατί κινδυνεύουμε να αποτραβηχτούμε από τον κόσμο.

Εγώ αυτό έπαθα: από διάφορους λάθους χειρισμούς, όπως για παράδειγμα το ότι συνέχεια μου τονίζανε το πόσο ξεχωριστός είμαι, με κυρίευσε το εγώ και απομονώθηκα από το σύνολο (βλέπε "εγώ δεν είμαι σαν και αυτούς, εγώ είμαι ανώτερος"). Μου πείρε κοντά στα 8 χρόνια να το ξεπεράσω.

Η συμβουλή μου είναι ότι χρειαζόμαστε πάνω απ'όλα αγάπη. Από εκεί και πέρα, μας αρέσουν οι συζητήσεις περί φιλοσοφικών/πνευματικών πραγμάτων. ’μα οι γονείς έχουν τέτοιες ανησυχίες, δεν θα πρέπει να δειλιάζουν να τις συζητήσουν με το παιδί τους, όσο μικρό και εάν είναι. Όμως, δεν θα πρέπει και κάθε τρεις και λίγο να του λένε το πόσο ιδιαίτερο και ξεχωριστό είναι - αυτό φυσικά το λέω από την δικιά μου εμπειρία. Αφήστε μας απλά χώρο να αναπνέουμε και να κινηθούμε.

Από την άλλη, άμα ένα παιδί είναι κρυσταλλικό, αλλά δεν δείχνει ενδιαφέρον για τα ενεργειακά και τα πνευματικά, δεν πρέπει να το ζορίζουμε ντε σόνει και καλά να ασχοληθεί. Θα το κάνει αυτό μόνο του κάποια στιγμή, είναι αδύνατον να ξεφύγει!

Αλλά πάνω απ'όλα η αγάπη. Αγάπη, τρυφερότητα, αποδοχή, στίριξη, αλλά και καθοδήγηση. Τα παιδιά είναι παιδιά και οι γονείς είναι γονείς - και μιά φωνή παραπάνω καμιά φορά χρειάζεται! (Μόνο όχι βία! Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να αντέξω να με βαρέσει κάποιος, έστω και φιλικά...)

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα λίγο. :)
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αλλά πάνω απ'όλα η αγάπη. Αγάπη, τρυφερότητα, αποδοχή, στίριξη, αλλά και καθοδήγηση. Τα παιδιά είναι παιδιά και οι γονείς είναι γονείς - και μιά φωνή παραπάνω καμιά φορά χρειάζεται! (Μόνο όχι βία! Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να αντέξω να με βαρέσει κάποιος, έστω και φιλικά...)
Σεβασμός στην Ελευθερία Θοδωρή μου και από τις δύο μεριές!
Τα όρια δεν επιβάλλονται ούτε με φωνές, ούτε με ξύλο.
Τά όρια υποδεικνύονται με αγάπη και προσωπική ευθύνη.
Δεν μπορείς να απαιτείς από τα παιδιά σου..
Πρέπει πρώτα να απαιτείς από τον εαυτό σου...

Κρυστάλλινα παιδιά, που μέχρι να αποκτήσουν την εμπιστοσύνη, χρειάζονται χώρο, παιχνίδι και αγάπη.
Παιχνίδι όχι συνηθισμένο! Χρειάζεται να "παίξουν" με την ζωή πρώτα...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Χαίρομαι για όσα αναφέρεις...
παίρνω κι εγώ τις δικές μου επιβεβαιώσεις :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Από την άλλη, άμα ένα παιδί είναι κρυσταλλικό, αλλά δεν δείχνει ενδιαφέρον για τα ενεργειακά και τα πνευματικά, δεν πρέπει να το ζορίζουμε ντε σόνει και καλά να ασχοληθεί. Θα το κάνει αυτό μόνο του κάποια στιγμή, είναι αδύνατον να ξεφύγει
Πρόσεξε τώρα τι γίνεται...

Γνωρίζοντας οι γονείς για τα παιδιά "ίντιγκο" (τα κρυσταλλινα τα γνωρίζουν πολύ λίγοι) θεωρούν πολλές φορές ότι τα παιδιά τους ανήκουν σ' αυτήν την "κατηγορία".

Μα δεν είναι όλα τα παιδιά που γεννήθηκαν από το 1970 και μετά κρυστάλλινα!!!

Πέφτουν λοιπόν στην παγίδα "το παιδί μου είναι ιδιαίτερο"...και προσπαθούν να το σπρώξουν σε κάποια κατεύθυνση...
αποκλείοντάς του την δυνατότητα να είναι ο εαυτός του.

΄Εχω μιλήσει με γονείς που με ρωτούν με "αγωνία", πως μπορούν να αναγνωρίσουν, να διευκολύνουν, να ωθήσουν τα παιδιά τους να μπουν γρήγορα στην "υπηρεσία" που τα καλεί.
Θεωρούν δεδομένο ότι τα παιδιά τους ανήκουν σ' αυτήν την φωτεινή γενιά των κρυστάλλινων παιδιών και δεν θέλουν να "χάσουν χρόνό".
Το αντίθετο με τους γονείς των παιδιών ίντιγκο!

Εγώ απλά θα πω: Ας αφήσουμε τα παιδιά μας, είτε ανήκουν στην κρυστάλλινη γενιά, είτε όχι, να αναπτύξουν την δική τους ανάγκη. Ας δεχθούμε τα μηνύματά τους και ας σεβαστούμε την ιδιαιτερότητά τους. Ας τους δώσουμε χώρο και χρόνο να προσαρμοστούν. Να μάθουν, να κάνουν λάθη, να ερευνήσουν τον εαυτό τους, μα και τους άλλους.
Ας τα αφήσουμε να είναι ο εαυτός τους!

Τα δικά μας τα λάθη Iexor μου, δεν είναι απαραίτητα και λάθη των παιδιών μας. Και η αντιμετώπιση από τους δικούς μας γονείς, για μένα τουλάχιστον, στάθηκε ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ.
Γιατί όσο και αν αντιλαμβάνομαι τώρα την αγάπη μέσα στην αυστηρότητα, ήταν για την ψυχή μου τότε δυσάρεστος βιασμός.

Σίγουρα, σήμερα, είμαι σε θέση να αναγνωρίζω την αγάπη των γονιών μου που προσπαθούσαν να την δείξουν μέσα από την αυστηρότητα και τον περιορισμό. Αλλά τότε???

Θεωρώ ότι κάθε εποχή περιέχει και τις ιδιαιτερότητές της. ΄Όμως ας μην λειτουργεί σαν παράδειγμα...Οι γενεές εξελίσσονται...
Το παρελθόν είναι παρελθόν.
΄Αδικο, να στηρίξουμε πάνω του, την δική μας εκπαίδευση προς τα παιδιά μας.
Γιατί τότε είναι εγκλωβισμός σε πρότυπα!

Ας ανακαλύψουμε τρόπους που θα δίνουν κίνητρα και σε εμάς και στα παιδιά μας, να ισορροπούμε μεταξύ ηθικης και ανηθικότητας.

Ας είναι η έρευνα και η τεκμηρίωση η δική μας διαδρομή, για να μπορέσουμε σταθερά να "δείξουμε" και όχι να "επιβάλλουμε".

Ας είναι η αγάπη καθαρή από εξαρτήσεις και διεκδικήσεις στα παιδιά μας, και ας υποκλιθούμε στην "εμπειρία" που θέλουν να συλλέξουν, ακόμα και αν είναι διαφορετική από την δικη μας πορεία.

Θεωρώ ότι δεν "γεννάμε" και δεν "μεγαλώνουμε" πανομοιότυπα με εμάς παιδιά. Δεν είναι δίκαιο να σεβαστούμε την διαφορετικότητα της προσωπικότητάς τους?
Ας τους δείξουμε την "εσωτερική" ομοιότητα...
Ας τους δείξουμε πως μπορούν τα ίδια να ακολουθήσουν τα όνειρά τους, ακόμα και αν αυτά τα όνειρα περνούν μέσα από "τον καπνό", ενός αθώου τσιγάρου!
Ας τους δείξουμε πως αυτό το "αθώο" τσιγάρο, είναι η ομοιότητα που θέλουν να έχουν με το περιβάλλον τους και ότι αυτό δεν είναι εξέλιξη, αλλά η ανάγκη τους να μην διαφέρουν.
Ας τους δείξουμε πως χρειάζεται "να διαφέρουν" και ας τα βοηθήσουμε να βρουν την εσωτερική ομοιότητα και όχι την εξωτερική.

Ας τους πούμε ότι η αλήθεια είναι αλλού και όχι στην κοινωνία ή την θρησκεία. Αλλά αυτό για να τους το πούμε, πρέπει εμείς να το ακολουθούμε σταθερά...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Αν ξέρατε τι ανακούφιση έχω πάρει από τα λόγια σας.....
μόνο να ξέρατε.....!

Και πόσες επιβεβαιώσεις...!
Σας ευχαριστώ και τους δύο πάρα πολύ.


Δεν σας συνάντησα τυχαία, πάνω στην ώρα.....!

Με σεβασμό
στη Θεϊκή συγχρονικότητα.....
Με αγάπη
σε όλους μας...
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γενικά αισθάνομαι, ότι αυτό το forum δεν στήθηκε τυχαία...

Πιστεύω τόσο πολύ στην ενότητα...που θεωρώ κάθε μήνυμα προς αυτήν την κατεύθυνση "ιερή συγχρονικότητα"

΄Ετσι όλοι μας εισπράττουμε αυτήν την ενότητα και την αγάπη μέσα από τα μηνύματά μας!

Δική μου ιδέα είναι άραγε??
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Δική σου ικανότητα είναι σίγουρα....! :) :) :)

όσο για το ότι είσαι Δίδυμος με Δίδυμο.....
να μη σου πω καλύτερα τι σημαίνει για μένα.....!
τουλάχιστον όχι τώρα.....! :D :D :D

Εν καιρώ θα καταλάβεις.....! :shock: :shock: :shock:


Με αγάπη γλυκιά μου
"δάσκαλε στην ώρα"...!
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Επαναφέρω αυτό το θέμα, από το "Μουσείο" της κατηγορίας, γιατί έχουν προκύψει τελευταία πολλές ερωτήσεις για τα παιδιά που έρχονται με "κατηγορία" "κρυστάλλινα, ουράνιο τόξο κλπ. και είναι μια συνέχεια των παιδιών ίντιγκο!!!

Η θερωρία λέει ότι στην σπουδαία αυτή εποχή, πολλοί δάσκαλοι θα ενσαρκωθούν για να δώσουν βοήθεια στην ανθρωπότητα να εξελιχτεί... Σαν κρυστάλλινα παιδιά, που θα συνεχίσουν το έργο των παιδιών ίντιγκο!!!!

Πολλοί γονείς με έχουν πλησιάσει, και με "αγωνία" με ρωτούν πως θα βοηθήσουν τα παιδιά τους που είναι σίγουροι ότι ανήκουν στην συγκεκριμένη "κατηγορία"...

Ανιχνεύοντας αυτήν την αγωνία, νιώθω ένα βαθύτερο συναίσθημα που την παρακινεί, και λυπάμαι τόσο πολύ!

Βλέπω παιδάκια που μεγαλώνουν σαν "η ενσάρκωση του Ιησού", από την ασυνείδητη πρόθεση των γονιών να βρουν αξία, από μια "πράξη ζωής" που δεν κατάφεραν οι ίδιοι να πραγματοποιήσουν...

Η γέννηση ενός πνευματικού δάσκαλου, μας βάζει στην θέση της Μαρίας, ασυνείδητα, και έτσι η λαχτάρα μας να ενσαρκώσουμε έναν άλλον "Ιησού", αποκτά ιδιαίτερη σημασία για την πνευματική μας εξέλιξη...

Τα παιδιά μας έτσι κι αλλιώς είναι ιδιαίτερα...
Δεν έχω ακούσει κάποιον γονιό, να μην το αναφέρει...
Και μέχρι εκεί, όλα είναι καλά...Η αγάπη για τα παιδιά μας περνάει από το οικογενειακό πρότυπο του "δικό μου" και έτσι διαχωρίζεται και συγκρίνει...Αυτή είναι η "ανθρώπινη οικογένεια", που κρατάει σταθερά τον διπολισμό του "ξεχωριστού" και του "κοινού" ανθρώπου...

Πως είναι δυνατόν, ρωτάω τους γονείς, να μεγαλώσετε δασκάλους που από τα πρώτα στάδια της ζωής τους, τους κάνετε να αισθάνονται "ξεχωριστοί"??

Ο πραγματικός "δάσκαλος" δεν ανατρέφεται ξεχωριστά...
Ο πραγματικός "δάσκαλος" ξέρει στην ενσάρκωσή του τι ήρθε να κάνει και το κάνει, χωρίς να νιώθει ιδιαίτερος...
Ο πραγματικός "δάσκαλος" δεν ήρθε να μας διδάξει την ιδιαιτερότητα, αλλά την ενότητα και την αλήθεια της πνευματικής μας φύσης

Οι αληθειες του πνεύματος δεν διδάσκονται...Αναγνωριζονται απλά, από την βαθιά ένωση της ψυχής μας μαζί του!
Από την γεμάτη συνειδηση, που δεν έχει σκιές και διακρίσεις στο κάτω της μέρος...

Ρωτάω του γονείς... Τι σας κάνει να σκέφτεστε ότι μεγαλώνετε τον "μικρό" Ιησού? ΄Εχετε πνευματικές ρίζες και την αγνότήτα να μπορείτε να αναγνωρίζετε την φωτεινή οντότητα που ενσαρκώθηκε μέσα από εσάς?

Που βρίσκεστε στο θέμα της ένωσης? Ποιά ειναι η ζωή σας?
Αν εσείς δεν έχετε "καθαρίσει" την ιδιοτελή αγάπη, πως νομίζετε ότι θα βοηθήσετε το παιδί σας να το πράξει?

Μερικοί από αυτούς,θεωρούν ότι επειδή έκαναν κάποια πνευματικά σεμινάρια, έχουν ξεκαθαρίσει με το θέμα ΑΣΤΡΙΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ...
΄Οτι έχουν ελευθερώσει τον συναισθηματικό εγκλωβισμό της ψυχής και είναι πλέον ενωμένοι με τον Ανώτερο Εαυτό τους, ώστε να επιλεγούν σαν γονείς των οντοτήτων που θα ενσαρκωθούν σαν δασκαλοι!!!!!!!

Δεν αμφισβητώ καμία εργασία της συνείδησης...
Δεν είναι ο ρόλος μου αυτός και ούτε με ενδιαφέρει άλλωστε...

΄Ομως, αφού με ρωτάνε, δεν μπορώ να μην απαντήσω...

Δεστε βρε άνθρωποι την ζωή σας...Περιέχει αυτά τα συναισθήματα που εγκλωβίζουν την ψυχή στην εμπειρία της στον φυσικό κόσμο??

Μήπως έχετε "παραμυθιαστεί" με τον εύκολο δρόμο της πνευματικότητας μέσα από ένα "σεμινάριο"???

Και αν το έχετε κάνει, καλά το κάνατε για σας!!!

Αφήστε όμως ήσυχα τα παιδάκια να εκδηλώσουν τα χαρίσματά τους και την αγνότητα τους... Μην τους δίνετε ντε και καλά, ρόλο!!!
Βοηθήστε τα...
΄Ολα τα παιδάκια, αν οι γονείς το καταφέρουν, μπορούν να γίνουν πραγματικοί ΑΝΘΡΩΠΟΙ και να εξελίξουν την εμπειρία της ανθώπινης φύσης που η ψυχή τους έχει σαν σκοπό!!!!

Κοιτάξτε την ζωή σας και πόσο διαχωρισμό περιέχει, και αναγνωρίστε, αγνά, την αλήθεια της πνευματικής σας φύσης, που δυστυχώς παραμένει στο "ανοιχτό" 7ο κέντρο, χωρίς να έχετε καταφέρει συνειδητά να την φέρετε στην καρδιά σας!!!
Και κυρίως, χωρίς να έχετε καταφέρει να την εκδηλώσετε μέσα από το 1ο κέντρο, στην φυσική σας ζωή...

Ο Ιησούς είναι εδώ...αφήστε του χώρο να έρθει στην ζωή σας και στην ζωή των παιδιών σας, μέσα από αγνότητα και μην του βάζετε ξανά "ταμπέλες"...ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΣ!!!

Δεν υπάρχει εξέλιξη στον διαχωρισμό...Αυτό δεν το λέω εγώ...
Το λένε όλοι οι πνευματικοί δάσκαλοι από την 5η, 6η, 7η διάσταση...

Το λέει η καρδιά του θεού...από εκεί που εκχύνεται η αγάπη σε όλες τις καρδιές των ανθρώπων...
Αρκεί αυτές να είναι "ανοιχτές"....
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”