Ο "ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ" ΕΝΟΣ ΜΕΛΟΥΣ

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Ο "ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ" ΕΝΟΣ ΜΕΛΟΥΣ

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Σήμερα το πρωί στο γραμματοκίβώτιο μου άνοιξα την παρακατω επιστολη της REIKI MASTER Βικης Χρυσού.
Θεωρω υπορχρέωση απέναντι στον εαυτο μου,απεναντι σε σας κι απεναντι στην Βασω να σας την γνωστοποιήσω μαζι με την δικη μου απάντηση.
Τα συμπερασματα δικα σας.

Ίσως... να θέλεις να γνωρίζεις....
Πέμπτη, 25 Σεπτέμβριος 2008, 3:12
Από:
"Vicky Chrysou"
Προβολή στοιχείων επαφής
Προς:
adalispitsa@yahoo.gr
τη συμπεριφορά της Βάσως,
τι έγινε?

εδώ και αρκετό καιρό δεν μπορούσα να συνδεθώ ως μέλος...
Από τότε στην ουσία που είχε ανεβεί Θεσσαλονίκη και ίσως λίγο μετά....

Ενημερώθηκα από τρίτο άτομο για την... ευγενική κόκκινη κάρτα που έφαγα από τη Βάσω.
Είχα από την πρώτη στιγμή την υπόνοια, αλλά δεν άργησε να το επιβεβαιώσει μόνη της...

Προφανώς της πάτησα κάποιο κουμπί που δεν έπρεπε?
Μαζί με το σκαπανέα έκανε face controll και σε όποιον άλλο δεν "κολάκευε" αρκετά?
Δεν παπαγαλίζαμε και δεν υποκλινόμασταν "βαθειά"?
Σκεφτόμασταν μόνοι μας?....
Ενόχλησε το http://reikilove.blogspot.com? Δεν μπορώ να ξέρω...

Ξέρεις η ΑΛΗΘΕΙΑ πάντα μα πάντα λάμπει...
Δεν μπορείς να είσαι κάλπικος και να παριστάνεις τον άγιο ιεραπόστολο...

Τι πιο απλό, ΑΝ ήταν πρόβλημα άλλης φύσεως, να επικοινωνούσαμε με μυνήματα ή MSN με τα υπόλοιπα παιδιά στις ομάδες? Ακόμη και να έβαζε η ίδια τα ποστ/μυνήματα μου με copy paste στο φόρουμ?
Αλλά βλέπεις δεν ήταν... άλλης φύσεως... Ήθελε για κάποι δικό της λόγο να κρατήσει τη Βίκυ εκτός και στη συνέχεια να πει πως δήθεν "επειδή δεν συμμετέχει ενεργά στο φόρουμ" ....
και πάνω σε αυτό το ψέμα να πει επιπλέον πως "δεν μπορεί να αναπτυχθεί εμπιστοσύνη ανάμεσα στα μέλη....αν δεν συμμετέχει"
.... -μα πως? αφού μου μπλοκάρανε το ID στο SERVER τους?
και εκ του πονηρού θα μπορούσα να πω?

ΑΝ θέλει κάποιος να βρει λύση τη βρίσκει. Αυτό ξέρω.

Και το πιο γελοίο? Να με ενημερώσει ο συντονιστής της ομάδας μας?
Γιατί? Αφού έχει το e-mail μου... η ίδια η Βάσω!

Δες το και βήμα βήμα στην απάντηση που έδωσε....
"Ζεφυράκι δεν μπορεί να συμμετέχει η Βικουλα στο σεμινάριο του 2ου κέντρου, γιατί είναι μια κλειστή ενότητα μόνο για μέλη.

Βέβαια αφού φρόντισε να με διαγράψει... και δεν είχε καν τη ντοπροσύνη να μου το πει, ούτε και το γιατί....μόνο θέατρο ευγενείας? τα υποκοριστικά για ποιον? για τα "επιτρεπόμενα μέλη"?

Λυπάμαι, αλλά από την στιγμή που άνοιξε και αρχίσαμε να γράφουμε, κανείς άλλος δεν θα μπορέσει να μπει, έτσι κι αλλιώς.

Ξέρεις, ξέρω όπως ξέρει και η ίδια πως λέει ψέματα... Η Αμαλία, η ’ντζελα, ακόμη και η Ζεφύρα μπήκανε στην ομάδα μας πολύ αργότερα από το ξεκίνημα της. Στο χέρι του αντμιν είναι...

Είναι μια κλειστή ομάδα, που όπως όλες, χρειάζεται τον χρόνο της να εμπιστευθεί και να μοιραστει, και οποιαδή νέα συμμετοχή θα την αποδιοργάνωνε...
Ναι βρε παιδί μου μας σωθήκανε οι λύσεις... και αμάν Αυτή η ανακατώστρα θα μας "αποδιοργανώσει"... σε ποιον αφελή νομίζει πως απευθήνεται?

Θα ήθελα επίσης να πω στην Βικούλα, πως με αυτόν τον απαίσιο αποκλεισμό, που με έχει στενοχωρήσει πάρα πολύ, δεν μπορεί να συμμετέχει και στην ομάδα ανταλλαγής ενέργειας, γιατί κι αυτή έχει τις δικές της ανάγκες εμπιστοσύνης και μοιράσματος.

Ναι με έπεισε. Με τον αποκλεισμό που προκάλεσε η ίδια την έκοψε ο πόνος.... και μια και βολεύει ας φύγει και από την άλλη ομάδα... Γιατί αλλιώς θα συζητούσε λύσεις, δεν θα δήλωνε αποφάσεις αποκλεισμού...

Σ' αυτήν την ομάδα της, θα μπορεί να επανέλθει όταν βρεθεί λύση για τον αποκλεισμό,
Που δεν πρόκειτε, αφού μπλοκάρανε το ID... αλλά για να' χουμε καλό ερώτημα από πότε κόβει και ράβει και στα εσωτεικά των ομάδων?

μια ούτε καν να μπει να διαβάσει δεν μπορεί, ούτε να γράψει και να ανταλλάξει εμπειρίες, που είναι σημαντικό για κάθε ομάδα.

Προφανώς δεν φαντάζεται πως όταν θέλει κάποιος επικοινωνεί με μυνήματα με msn κτλ...με τα υπόλοιπα μέλη και δεν σκοντάφτει στο πρόβλημα που προκλήθηκε στο φόρουμ?

Λυπάμαι πάρα πολύ! Sad

Δεν λυπάτε καθόλου. Υποκρίνεται και μάλιστα με ασυμβίβαστο προς το χώρο του Ρείκι τρόπο- Που είναι η "αγάπη" αλήθεια?

Τώρα που το σκέφτομαι δεν με ενοχλεί και καθόλου....

Στο φινάλε το Ρεϊκι για μένα είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από την υποκρισία και τα δήθεν.

Με απογοήτευσε θα έλεγα αν δεν είχα ήδη καταλάβει...
οπότε λέω πως επιβεβαίωσε τα ερωτηματικά που μου είχαν ήδη δημιουργηθεί....

Βίκυ


H δική μου απάντηση!

[quote]Στο φινάλε το Ρεϊκι για μένα είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από την υποκρισία και τα δήθεν.
Με απογοήτευσε θα έλεγα αν δεν είχα ήδη καταλάβει...
οπότε λέω πως επιβεβαίωσε τα ερωτηματικά που μου είχαν ήδη δημιουργηθεί....[/quote]


Αν αυτα ένοιωθες θα συμφωνησω μαζι σου Βικη στο οτι, οχι τα επιβεβαιωσε, ΑΛΛΑ ότι ΕΣΥ απλά τα εκδηλωσες!

Αυτο που ξερω ειναι οτι αδυνατεις να εισελθεις στο φορουμ και συνεβη σε σενα ,συγκεκριμενη στιγμη!ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΔΗΛΩΣΗ!και ειναι ενεργειακή!

Ό,τι εινα η πιστη μας, αυτο το Συμπαν μας το φερνει σερβιρισμενο στο πιατο.
Γιατι απορείς αφου ΕΣΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΧΕΣ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ;
Τα ερωτηματικά σου επιβεβαιωνονται!


Οσο για τα δηθεν και την υποκρισία τίποτα δεν εκδηλωνεται εξω απο μας που να μην ειναι μεσα σε μας!

ΑΛηθεια τι νομιζεις οτι μπορει να φοβηθηκε απο σενα η Βασω, Βικη;
Τις γνωσεις σου;
Την ικανότητα σου;
Μήπως το Μαστερ Ρεικι;

Γιατι δε συγκρινεις τον εαυτο σου με τον Σκαπανεα;Εχεις αναγκη απο συγκρισεις και ταυτισεις ώστε να μπορεσεις να δικαιολογησεις κάτι;

Καλωσυνη σου να με ενημερωσεις και εγω ενημερωσα την Βασω για τις αποψεις σου, γιατι απλά εμαθα να σεβομαι και φιλια και σχεση ουσιαστική,εκατέρωθεν ΑΝ υφισταται.
Διαφωνίες προβληματα και "χωρισμοί" μπορεί να υφιστανται στην πορεία των ανθρωπων αλλα ακόμα και ο τρόπος που γίνεται αποδεικνύει και την σοβαρότητα και την ποιότητα.
Καλλιόπη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος galazia_sfaira την 25 Σεπ 2008 10:33 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Την ενημέρωσες την Βίκυ πως θα δημοσιευτεί στο φόρουμ, το μήνυμά της σε σένα?
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88510
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εχω συγκλονιστεί!!

και είναι η δεύτερη φορά στην ζωή μου, που μου συμβαίνει αυτό!!

δεν θέλω ούτε να εξηγήσω, ούτε να πω κάτι στην Βίκη.

Το λέω όμως στα μέλη...που την ενημέρωσαν


το ευχαριστώ μου φαίνεται λίγο...

και η αγάπη του ρέκι, ακόμα λιγότερη...


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

evi έγραψε:Την ενημέρωσες την Βίκυ πως θα δημοσιευτεί στο φόρουμ, το μήνυμά της σε σένα?
Οχι την ενημερωσα οτι ενημερωνω την Βασω.
Το θεμα πλεον για μενα δεν ειναι η Βικη αλλα η ΡΕΙΚΙ ΜΑΣΤΕΡ ΒΙΚΗ.Και σε αυτο απάνω εχω απολυτη ευθυνη για ενημερωση ΡΕΙΚΙ αν θελω να ειμαι Ρεικι.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Μπορώ να θέσω μερικές ερωτήσεις?
Γιατί εγώ ούτε Ρέικι είμαι και φυσικά μακράν είμαι από Ρέικι Μάστερ.
Έτσι, ίσως να μην έχω και λόγο επ' αυτού...
Αλλά επειδή, δεν μου αρέσει όλο αυτό θα ήθελα να το ξεκαθαρίσω, για μένα.
Αλλά αυτό μπορεί να γίνει και με άλλους τρόπους και όχι μέσα από μια ανοιχτή συζήτηση... :lol:
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:cry: :cry: :cry: :cry: [/quote]
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88510
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Eυούλα ίσως να είναι και η πρώτη φορά στην ζωή μου, που θα αφήσω έναν άνθρωπο με απορίες...

Λυπάμαι, αλλά επί της ουσίας του θέματος δεν θα πω τίποτα άλλο
ούτε μέσα από ανοιχτή, ούτε μέσα από κλειστή συζήτηση...

Ο καθένας μας κρίνεται από το έργο του...Ε, δεν μπορεί αυτό να αρέσει σε όλους! Τι πιο απλό!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Οι ερωτήσεις ήταν για την Καλλιόπη όχι για σένα Βάσω.
Αλλά είναι απολύτως σεβαστό αυτό που λες και το κατανοώ...
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ακριβως Ευη μου επιδη το θεμα αφορα το Ρεικι,κι ας μην ειναι εξωδικο,γι αυτο το εβαλα στο φορουμ.
Θυμασαι τι μου ειχες πει για την Fab;"σκεφτηκα οτι ειναι προσωπικο"
Λοιπον τιποτα δενειναι προσωπικο αλλα εχει να κάνει με τοπως οι άνθρωποι διαχειριζονται το καθε τι ,αναλογα με τον βαθμο συνειδητότητας ,ευθυνης κι ελευθερίας.
Τα κρυφα αναμεσα σε δυο τρεις,ειναι προσωπικά οταν αφορουν τους ιδιους.
Για μενα αφορα την Ρεικι Βασω Την Ρεικι Καλλιοπη και το ΡΕΙΚΙ που με φιλοξενει.
Δεν το θεωρω ουτε καλο ουτε κακο.
Απλα ειναι εκ-δηλωση!Και αυτην γνωστοποιώ!

Εξ'αλλου για να το κάνω πιο γήινο,το μεγαλυτερο ρίσκο το πηρα έναντι της Βασως με τα οσα της καταμαρτυρουνται......την εκ-θετω εκεινη περισσοτερο απο ολους μας.
Γιατί αυτο το παρέκαμψες;Θεωρησες δεδομένο τι; :wink:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ΟΤΑΝ το παραπονο μας πνίγει και η αδικία τυλίγεται γύρω μας , δεν βρίσκουμε κανενα νόημα στο να υπερασπιστούμε τον εαυτό μας απέναντι σε κάτι που μας φαίνεται οφθαλμοφανές και ολόλαμπρο.

Δεν ξέρω αν αυτό είναι η όχι το αρμόζον στην καθημερινοτητα.
Στην ψυχική επικοινωνία όμως , που ολοι αντιλαμβανόμαστε την αλήθεια μάλλον τα πολλα λόγια περιττεύουν....

-------------------

Το μειλ , το πήρα και εγω, απ οτι βλέπω αυτή την στιγμή.

-----------------

Βίκυ , οταν μας διαβάσεις ..
1] Γιατί δεν ήρθες σε επικοινωνία εσύ με την Βάσω με μειλ, και μετα ας τοποθετούσες τα κείμενα σε κοινη θέα?

2] Ας εμπαινες με άλλο λογαριασμό αν πίστευες οτι εχεις αποκλεισθεί που δεν το πιστεύω ...εδω αρμενίζουν αλλοι κι αλλοι ...εσυ γιατί?

3] Αν χάλασε ο υπολογιστής σου, υπάρχουν και ιντερνετ καφέ και άλλοι υπολογιστές γύρωθεν.

4] Αποκλείεται να μην εχεις το τηλέφωνο του κέντρου.
Τέτοια ζητήματα , αν μας ενδιαφέρει σοβαρά αυτό που κάνουμε , δεν λύνονται μόνο με μειλ αλλά ακούει ο ένας τον άλλον...

5] Στο πιο φλέγον..
Εστειλες τις προάλλες , το μπλόγκ σου με μειλ ...εγω πάντως το εχω..
Οταν το διάβασα σκέφτηκα... << αυτα τα λέει ετσι κι αλλιώς στο ινετερεντ όλα ....αλλα αυτή γιατί τα μου τα στέλνει εμενα και μάλιστα γνωρίζοντας το φόρουμ?
Αν ο σκοπός ήταν η συζήτηση θα τα κατέθετες στο φόρουμ να συζητηθούν...αν ήθελες να τα συζητήσεις πιο ιδιωτικά, ειδικά εγω θα ήμουν ο τελευταίος που θα μπορούσε να γίνει καθότι ασχετη απο ρέικι και το ξέρουν όλοι.
Εκτός του οτι εχουμε να μιλήσουμε 3 χρόνια.
Ουτε συνόδευε κάποιο κείμενο το μπλόγκ...
Οπότε τι έμενε να σκεφτώ? Θέλει αυλή .....πιθανώς αλλά μοιάζει κανεις εδω για κοτόπουλο που αναζητά διοίκηση?

Δεν ξέρω αν η Βάσω ήταν ενήμερη η όχι για αυτο ...αλλά εγω το ξέρω και νιωθω οτι οι απορίες σου δεν θα επρεπε να υπάρχουν.

Στο κόσμο της σκέψης και εσυ και όι άλλοι και η Βάσω ξέρουν ήδη τι εχει συμβεί.... Τωρα αν θα θελήσει κανείς να τα φερει ''εδω κάτω'' και να αρχίσει τους δικανικούς λόγους πρός τέρψιν του ακροατηρίου ....δεν ξέρω...

Σκέψου και ξαναστείλε μας μέιλ αφου αυτά τα στέλνει ο υπολογιστής σου και τα λέμε πάλι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ελενη η Βικη δεν επικοινωνησε με την Βασω εστειλε απλά μαιλ σε ολους απ'οτι αντιλαμβανομαι εκτος της Βασως.Εγω κοινοποιησα το μαιλ της Βικης προς εμενα και την απάντηση μου,στο φορουμ .
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Εμένα δεν με έχει ενημερώσει για κατι!!!εκτός απο το μπλόγκ, Ρέικι Λοβ!!οι λόγοι μάλλον είναι αυτονόητοι!!! :?
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

τι να πω............................δεν ξέρω :cry: :?
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Ναι Φωτεινούλα θα συμφωνήσω ........... ούτε εγώ ξέρω τι να πω.... :cry: :cry: :cry:

Ας ελπίσουμε να είναι μια παρεξήγηση και ότι θα βρει τη λύση της. :cry: :cry:
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Εγώ δε θεωρώ ότι είναι θέμα παρεξήγησης!!!δεν είναι δυνατόν να αποκλειστώ απο το φόρουμ και να θεωρήσω ότι η Βάσω χωρίς κανένα λόγο και αιτία με διαγράφει.......υπήρχε υπόβαθρο για να κάνει τέτοιες σκέψεις και αυτό είναι κατι που μονο αυτη μεσα της μπορεί να ψάξει!!!τίποτα άλλο δεν έχω να πω!!α, και ας μην ξεχνάμε το σύμπαν, τις ενέργειες!!!δεν είναι δυνατόν εγώ προσωπικά να βιώνω την ενέργεια σε κάθε στιγμή της ζωής μου και να μου συμβεί κατι τετοιο χωρίς να μεταφραστεί απο μενα ενεργειακά!!! :?
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”