ετος 2012

Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Παρατήρησα στην νεαρή μου ηλικία, δύο σημαντικές ομάδες της κοινωνίας μας, τους θρησκευόμενους πάντα εξαρτημένους από την τυπολατρία, από την μια, και τους πολιτικά ενταγμένους σε κόμματα της αριστεράς, από την άλλη. Η διαφορά τους είναι και η μεγαλύτερη ομοιότητά τους! ΄Ένας μεγάλος θυμός για την ζωή!
Οι μεν τον απέδιδαν στους δε!


Σε αυτούς αναφέρομαι και εγώ.. με έπιασες κατευθείαν!

Και κάτι άλλο με προβληματίζει. Πως μπορείς να βοηθήσεις έναν άνθρωπο, ο οποίος έχει πνευματικές εμπειρίες από μωρό, αλλά για κοινωνικούς λόγους, και από έναν βαθύτερο φόβο, φοβάται να ασχοληθεί με αυτήν την πτυχή του Εαυτού του.. Είναι κρίμα να χάνει κανείς την επαφή με τον Εαυτό του, μόνο από φόβο..
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88528
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σε αυτούς αναφέρομαι και εγώ.. με έπιασες κατευθείαν!
;) >:d<

Πως μπορείς να βοηθήσεις έναν άνθρωπο, ο οποίος έχει πνευματικές εμπειρίες από μωρό, αλλά για κοινωνικούς λόγους, και από έναν βαθύτερο φόβο, φοβάται να ασχοληθεί με αυτήν την πτυχή του Εαυτού του
Η μεγαλύτερη βοήθεια είναι να τον αποδέχεσαι, και να μην προσπαθήσεις να εντείνεις τον φόβο του.

Ο Δρόμος του καθενός μας περνάει από διάφορα στάδια που είναι αναγκαία για την ψυχή του! Ακόμα και ο φόβος για την βαθύτερη ύπαρξή του, είναι μία επιλογή, που μπορεί να φαίνεται "άνευ όρων", αλλά τελικά και μέσα από την πλήρη παράδοση, μπορεί, τελικά, να ανακαλύψει το δώρο της θείας βούλησης, αν το σχέδιο του περνάει από την αφυπνιστική διαδικασία.

Θα μπορούσα να πω, ότι το καλύτερο "φάρμακο" για τον φόβο, είναι η αποδοχή του! ΄Ετσι μόνο δεν του εναντιώνεσαι!
Να είσαι σίγουρος, Βασίλη μου, ότι αυτός ο άνθρωπος θα φτάσει σε τέτοιο σημείο ανουσιότητας, που θα "αναγκαστεί" ψυχικά να βιώσει την εμπειρία του!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Είναι κοντά.. Σ'ευχαριστώ!
Πολέμα και Οραματίσου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Danny έγραψε:Πολλά χρόνια ακουγα , πίστευα και ΔΕΝ ερευνούσα!
Ειχα ανάγκη από την αποδοχη τους, γιατι είμουν με μιά λέξη τους και εγώ σημαντική, αγνή και αμόλυντη!
Τελικά για να αποσπάσω τη λέξη τους, εισέπραττα ανταλλάγματα και ταμπέλες , και αυτο δεν είναι αγάπη χωρις όρους.

Θυμώνω με μένα ακόμα και σε ρωταω περισσότερο γιατι προσπαθώ να καταλάβω με ποιο τρόπο μπορει να συμβαδίσει η πνευματική ανεξαρτησία κάποιου (που έχει θεωρητικά όλη τη γνώση να κατεβασει το Πνευμα του στο πιάτο), με το να κάθεται να ακούει κύρηγμα για τους Μαγια.
Τουναντίον, μέσα στο φόρουμ έχω νιώσει αρκετά άβολα μερικές φορές από τις εκφράσεις κάποιων για αυτή μου την πλευρά, και ότι έπρεπε να δώσω εξηγήσεις , κάτι που ουδέποτε δεν μου συνέβη με τους παπάδες....
Λυπάμαι αν σε έκανα να νιώσεις άβολα, αλλά πέρασαν πολλά χρόνια μεχρι να μάθω να τιμώ αυτα που διαβάζω και να τα επεξεργάζομαι νοητικά τόσο, ωστε να απαντώ, συμφωνα πάντα με τα δικά μου βιώματα! :-D
Ντανιελάκι μου, αρχίζοντας να απαντώ από το τέλος, όχι δεν είσουνα εσύ που με έκανες να νιώσω άβολα!!! ΣΑΦΩΣ ΟΧΙ!! Τώρα βέβαια εγώ πιστεύω ότι η μαγγιά βρίσκεται στο να μπορείς μέσα από την βαθειά σου γνώση να διακρίνεις να επιλέγεις και να απορρίπτεις! Εγω που έχω διάβασει και δέκα πράγματα για τους Μαγιας σαφώς και με πιάσανε τα γέλια!!! Γι αυτό και βγήκα άλλωστε! Για να μην τους την χαλάσω! Αυτοί οι άνθρωποι που ελάχιστα γνωρίζουνε για κάποια πράγματα πολλές κοτσάνες θα πετάξουνε αλλά δεν είναι απόλυτα υπεύθυνοι για αυτό!! Πέφτουνε διαρκώς στην ίδια τους την παγίδα! Ουδέποτε έψαξα τον Θεό μέσα από τους ιερείς αν και βρήκα και κάποια φωτισμένα άτομα που μου έδωσαν μια άλλη εικόνα του Θεού και ευχαριστώ καθημερινά το Σύμπαν για αυτά τα άτομα!! Ηταν μεγάλο δώρο!! Για μένα ωστόσο Ντανιελάκι μου που είναι εξίσου πολύτιμο δώρο η διαδρομή μου με το ρέικι όπως και η διαδρομή μου μέσα στην εκκλησία μου ουδέποτε έχαβα ό,τι μου δίνανε, γιατί αλλιώς δεν θα έμπαινα στο δρόμο που μπήκα και γιατί αν έχαβα όλες εκείνες τις ιστορίες περί....καθαρτηρίου πυρ θα ήμουνα τώρα ακόμα καλόγρια!! Σε ένα κύρηγμα όταν πάω περιμένω πάντα να ακούσω και τις αδέσποτες αλλά η πορεία μου μέσα στην εκκλησία με έχει βοηθήσει αρκετά και στην πνευματική μου ζωή και στην προσευχή μου και στη σχέση μου με τον Θεό! Γι' αυτό αυτό που υπολογίζω εγώ μέσα σε μια λειτουργία, είναι η συνπροσευχή, ο Λόγος, και η Θεία Κοινωνία στο τέλος!!! Εχω πνευματικό αλλά και εφημέριο που ΞΕΡΩ πόσο με αγαπούν και πόσο με σέβονται και ουδέποτε μπήκαν σαν εμπόδια στο δρόμο μου! Αυτή την απάντηση θέλησα να δώσω παραπάνω και δεν ξέρω αν έγινα αντιληπτή τελικά!! ΝΑΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΡΕΙΚΙ ΜΑΣΤΕΡ!!! Ποτέ δεν μου στέρησαν κανένα από τα μυστήρια της εκκλησίας, μέχρι πρότινως περίμεναν το Σεπτέμβρη για να ξαναγίνω κατηχήτρια, αλλά τους ειπα πως δεν μπορώ να ξαναγίνω, και γενικά θεωρούμε μέλλος της εκκλησίας μου και νιώθω ότι είμαι και από τα πολύ αγαπητά μέλη της! Κατηχήτρια δεν θα ξαναγίνω γιατί όπως το έχω ήδη πει και σε αυτούς, δεν πιστεύω ούτε στο καθαρτήριο ούτε στην κόλαση, και σε διάφορα άλλα που λέει η εκκλησία, και δεν θέλω να λέω στα παιδάκια πράγματα που δεν με αντιπροσωπεύουνε ακόμα κι αν αντιπροσωπεύουνε το δόγμα της εκκλησίας μου!! Ελπίζω να έγινα αντιληπτή αυτή τη φορά!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88528
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ότι σου φέρνει αρμονία στον δρόμο σου Ναταλί, είναι καλό για σένα! :-D

Αρκεί να μην είναι μόνο παρηγοριά! >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:ότι σου φέρνει αρμονία στον δρόμο σου Ναταλί, είναι καλό για σένα! :-D

Αρκεί να μην είναι μόνο παρηγοριά! >:d< >:d<
Δεν είναι μόνο παρηγοριά Βασούλι! :* Αυτά που είναι μόνο παρηγοριά δεν μπορούνε να φέρουνε κανένα είδος πληρότητας ούτε βοηθάνε ουσιαστικά στον δρόμο!! Αν ομως οι δρομοι μπλεχτούν μεταξύ τους και αλληλοσυμπληρωθούνε τότε βλέπει κανείς ότι τελικά ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ!! Eνα σύμβολο που με εμπνέει απόλυτα και έχω διαλογιστεί σε αυτό άπειρες φορές είναι το σύμβολο του Γινγιάνγκ!! Ειδικά την λευκή κουκίδα στο μαύρο και την μαύρη κουκίδα στο λευκό αλλά και την αρμονία όπου το μαύρο και το λευκό ενώνονται μεταξύ τους! Αν σκεφτείς αυτο το σύμβολο θα καταλάβεις και τους δύο δρομους που αν και μπορεί να πιστεύουνε πολλοί ότι αλληλοσυγκρούονται στην ουσία συνυπάρχουν αρμονικότατα!! (%) (%) (%) (%) (%) (%) (%) (%) (%) (%) (%) (%) (%) (%) (%) (%)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nαταλία-Νεφέλη την 03 Δεκ 2009 1:07 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88528
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν θεωρώ ότι οι δρόμοι αλληλοσυγκρούονται...Μάλλον οι συγκρούσεις προκύπτουν εσωτερικά.

Δεν θεωρώ ότι κάποιος δρόμος εμπεριέχει περισσότερη αλήθεια από έναν άλλο, αν δρας σαν ατομική ύπαρξη και όχι σαν πρόβατο!

Γιατί και στο ρέικι έχω δει το ίδιο που έχω δει και στους θρησκευόμενους. Μεταφορά έχει γίνει από την μία πίστη στην άλλη και έτσι δικαιολογεί κανείς την άρνησή του στο ένα σύστημα, μπλέκοντας στα επιφανειακά γρανάζια του άλλου...

Σου λέγω, Ναταλί, ότι τίποτα δεν είναι αλήθεια, εκτός από αυτήν που βιώνεις με όλη σου την ψυχή στον ατομικο σου δρόμο προς τον θεό!
Σ' αυτό έγκειται και η εσωτερική μας θεραπεία! Αλλιώς από συστήματα έχουμε ένα σωρό!

Γι' αυτό συνετά και με ταπεινότητα ακολουθούμε το μονοπάτι του Εαυτού μας προς την τελειότητα...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

;) :thumbsup: :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88528
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μάλλον είμαι στο σωστό τόπικ!

2012!!

αυτήν την ταινία θα την δούνε χιλιάδες άνθρωποι στον κόσμο!
Αλλοι από περιέργεια, αλλοι από συνήθεια, άλλοι για να έχουν άποψη...

Είναι φρικτό το μήνυμα που περνάει!!! Χειρότερο και από τον πιο καταστροφικό σεισμό, τσουνάμι, ηφαίστειο...

αυτοί που θα σωθούν, τελικά, ειναι αυτοί που έχουν χρήματα!!!

πολύ ωραίο μήνυμα...Εύγε στον δημιουργό της!!

Κάποιος μίλησε για τρόμο! Τίποτα δεν είναι πιο τρομαχτικό, από το να παίρνουν οι νέοι τέτοιου είδους μηνύματα!

Περίμενα να δω μια ταινία υπερβολής, με εφέ και χαζές αμερικανιές, μα βαθύτερα υπάρχει ένα τρομαχτικό μήνυμα που μάλλον οι περισσότεροι άνθρωποι αγνόησαν...΄Εμειναν στον θάνατο και ξέχασαν την ζωή...ως συνήθως! :-( :-( :-(




:? :? :?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
WonderBoy
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008 11:37 am
Τοποθεσία: veria

Δημοσίευση από WonderBoy »

Ναταλία μου θέλω απλά να σου πως πραγματικά χαιρομαι πολές φορές να διαβάζω τα σχόλια σου γιατί βλέπω πως ζείς έντονα αυτό το διάστημα της αναζήτησής σου και σκέφτεσε συνηδητά ,κοιτάς και κάτω απ'το χαλί να δείς και τα κρυμένα,

keep walking ........ >:d< @};-
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Βάσω και εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα-χειρότερα για την ταινία.. δεν θα κάνω τον κόπο να πάω να την δω.. 9 ευρώ για μαλ@@@@ς είναι αρκετά.. :-D
Όταν θίγουν τέτοια θέματα οι Αμερικανοί δεν περιμένω ποτέ κάτι πιο ουσιώδες και εσωτερικό.. πάντα η γνωστή ρηχότητα που τους διακατέχει..
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88528
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μμμ...κάνεις λάθος Βασίλη μου, περί ρηχότητας!

αυτήν την φορά δίνουν ένα πολύ βαθύτερο μήνυμα! Μόνο που αυτό δρα στο υποσυνείδητο!

Και κανείς δεν το παίρνει είδηση!!!! :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

WonderBoy έγραψε:Ναταλία μου θέλω απλά να σου πως πραγματικά χαιρομαι πολές φορές να διαβάζω τα σχόλια σου γιατί βλέπω πως ζείς έντονα αυτό το διάστημα της αναζήτησής σου και σκέφτεσε συνηδητά ,κοιτάς και κάτω απ'το χαλί να δείς και τα κρυμένα,

keep walking ........ >:d< @};-
Τάσο μου, Ευχαριστώωωω :x @};- >:d<
Τι μπορεί να τρομάξει όμως τόσο πολύ σε μια ταινία που την διακατέχει τόσο βαθειά η αμερικάνική ρηχή φιλοσοφία του υλισμού; Θεωρώ πως σαν λαός όλοι λιγο πολύ την αντιληφθεί την αμερικανιά αυτή!! Πάντως δεν ξέρω αν χτυπάει πιο πολύ στον τρόμο ή στον υλ ισμό, για εκείνους που δεν βρίσκονται σε ένα δρόμο αναζήτησης σύγουρα είναι κάτι επικύνδυνο αλλά ας μην ξεχνάμε ότι ο καθένας μας επιλέγει πως θα ζήσει!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88528
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όχι Ναταλί, χτυπάει στον υπαρξιακό φόβο του ανθρώπου, κι αυτό δεν έχει να κάνει με τον δρόμο της πνευματικής μας ανάπτυξης, γιατί μέχρι αυτός να "εδραιωθεί" βαθιά μέσα μας, περνάει έντονα από τον μηχανισμό του εγωισμού της επιβίωσης!

Βαθύτερα σε κάνει να νιώθεις "χαμένος", αν δεν ενταχθείς στον μηχανισμό της οικονομικής παγκοσμιοποίησης. Σε κάνει να νιώθεις ξεκρέμαστος και άρα "εκτός"...Και όλα αυτά "υποσυνείδητα" κάτι που είναι μάλλον νέο εύρημα των αμερικανών για να περάσουν το μήνυμά τους περί νέας τάξης!

Κανείς από όσους είδαν την ταινία δεν έμεινε σ' αυτό το μήνυμα, αλλά έμειναν όλοι στην καταστροφή και μέσα από αυτήν στην ενοποίηση των ανθρώπων...Ναι, αλλά ποιών ανθρώπων?????
Αυτών που έχουν...΄Οσοι δεν είχαν το χρηματικό τίμημα ούτε καν ενημερώθηκαν...
Η οικογένεια (και εκεί φαίνεται το μελό των αμερικάνων) που σώθηκε ήταν οι ήρωες της παρέας...΄Ολοι ταυτίστηκαν και με αυτήν, αφήνοντας στην άκρη τις διαφορές με την δική τους οικογένεια...΄Ελεος βρε παιδιά!!!!!!!!!!!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

>-) >-) >-) >-) >-) >-) Αυτό νιώθω ότι εκφράζει απόλυτα την αμερικάνική νοοτροπία!!!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”