Μετενσάρκωση!!

Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:ενοχος :shock: :?: :?: :?: :?:

Εδώ και χρόνια έχω σταματήσει με αυτό το σπορ!!!

Απλά, επειδή και εσύ είπες, ότι τα λόγια μας ακούγονται από χιλιάδες ανθρώπους, και παίζουν ρόλο στην ψυχική τους ισορροπία, θέλω να γνωρίζω προς ποιά κατεύθυνση τους σπρώχνω...

ισορροπία ή τρέλλα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Βασούλα μου και η ανάπτυξη της Κουνταλίνι είναι κάτι καλό αλλά μπορεί να οδηγήσει και στην τρέλα!! Μήπως είναι η Κουνταλίνι υπεύθυνη ή το πως εμείς την αφυπνίζουμε;;; Γι αυτό μην μου αγχώνεσαι!! Το να δειξεις μια πορτα δεν οδηγει στην τρέλα!! Το να παρέμβεις στο πως θα την ανοίξει ο άλλος ή στο πως θα μπει μέσα απο αυτήν είναι άλλη ευθύνη αλλά απ' ότι καταλαβαίνω τόσο συναντώντας σε όσο και μέσα απο το φόρουμ και τις κάρτες της Ρώρ που έγιναν καθημερινός μου σύντροφος, δεν είσαι από τους παρεμβατικούς τύπους χιτλερικού τύπου!! :)) :)) :)) :)) :))
Πάντως για να επανέλθω στο θέμα της Μετενσάρκωσης, για μένα ήταν πάρα πολύ δύσκολο να την παραδεχτώ έτσι που ήμουν βουτηγμένη στον χριστιανισμό του δόγματός μου και μου τε είχανε πρήξει και με το γ@@@@@@νο καθαρτήριο!! Η μεγάλη στροφή της ζωής μου, πολύ πριν γίνω καλογρια ήταν όταν το 1988 πήγα στην Ινδία. Εκεί συνάντησα και έζησα με τον αλληλογράφο μου και την οικογένεια του. Ινδουιστική οκογένεια. Μεγάλη εμπειρία!! Μια μέρα με πήγε σε έναν ινδουιστικό ναό έξω από την Πούνα. Εκεί ένιωσα ότι σε αυτό το χώρο έγω έχω ζήσει κάποια στιγμή και μου ήταν δύσκολο να μην του το πω. Του περιέγραψα τι βρισκόνταν πισω από τα παραπετάσματα. Τα σκεύη και τον χώρο. Ετρεμα ολόκληρη!! Ο Ναρέντρα μου χαμογέλασε απλά και μου είπε: Το ξέρω πως σαν χριστιανή θα σου είναι δύσκολο να το πιστεύψεις αλλά προφανώς εχεις ζήσει εδώ ως Ινδουιστής ιερέας!!! Μόνο οι ιερείς γνωρίζουν τι υπάρχει εκεί μέσα. Ο χώρος μου ήταν φοβερά οικείος και ονειρεύομαι συνέχεια να επιστρέψω εκεί. Πιστεύω οτι θα μουνα πολύ ευτυχισμένη αν μπορούσα να ξαναζήσω στην Ινδία!!!! Είμαι ερωτευμενη με αυτή τη χώρα!! Τώρα πως στην ευχή μετά από όλα αυτά έγινα καλόγρια αυτό είναι ένα μεγάλο ΜΥΣΤΗΡΙΟ!!! Πάντως αρχισα να πιστεύω στην μετενσάρκωση πριν γίνω καλόγρια και όταν χρειάστηκε να γίνω κατηχήτρια ποτέ δεν έλεγα άμεσα στα παιδιά για Παράδεισο και Κόλαση. Τους έλεγα μονο ότι όταν ζουνε με αγάπη αυτό μόνο μετράει στην ζωή τους με τον Θεό και εκείνος ξέρει να φροντίζει όλα του τα πλάσματα.
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Ναταλία εισαι καλογρια???
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

=)) =)) =)) =)) =)) Είμουνα για οχτώ χρόνια ξανθούλα μου!! Τώρα.....επανήλθα στα......φυσιολογικά μου!!!! Πάντως.....μη φοβάσαι.....ακόμα και ως καλόγρια τρελή κι αλλοπαρμένη είμουνα και απορώ μάλιστα πως με αντέξανε οι άλλες τόσα χρόνια με τις αντιλήψεις που είχα!!!!! :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :*
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

@};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

8)

Διαβάζοντας σχετικά με τη μετενσάρκωση αλλα και τις βιωματικές γνώσεις της Βασως πάνω στο θέμα μπορώ να πω πως ένιωσα πολύ δυστυχισμένος.Μια απελπισία,ματαιοδοξία κάπως.Και ακόμα νιώθω κατι τετοιο μαζι με μια αγωνία...
Οχι ο νομος της μετενσάρκωσης αλλά το οτι σε κάποιο σημείο παύει.(ξερω πολυ μακρινό)
Δηλαδη ζώντας μετα σε άλλη διάσταση τι σκοπό έχεις;
Απλά νιώθω οτι ειναι εφιαλτική μια τέτοια "πραγματικότητα"...
Δηλαδη ο μοναδικος σκοπος ειναι να βοηθας την ανθρωπότητα μετά;

Ξερω δεν υπάρχει απαντηση σε αυτα που λεω απλα ηθελα να το γράψω...
Δλδ περισσότερο ανησηχω για το οτι υπάρχει αποκοπη απο το υλικό επιπεδο. Δηλαδη δεν εχει τιποτα να προσφέρει επειτα;
Γνωρίζεις τα πάντα κάπως ;

Ξερω πιθανον φαίνονται λιγο αλλοπρόσαλα αυτα που γραφω αλλα απλα ηθελα να τα γράψω...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

γιατί απασχολείς το μυαλουδάκι σου με έννοιες που σε κάνουν "δυστυχή", Πάρη μου?

Απόλαυσε το υλικό πεδίο και τις γνώσεις του και μετά ίσως σου είναι πιο εύκολο να εμβαθύνεις στην ζωή σε άλλα πεδία.

Τώρα, δεν είναι της παρούσης...Γιατί σε βάζει σε ένα μέλλον που δεν σε αφήνει να βιώνεις το παρόν! Η εξέλιξη συνεχίζεται και τίποτα δεν χάνεται...πως, που, πότε, κανείς δεν το ξέρει...
Γνωρίζεις ολοένα και πιο πολυ τον Εαυτό σου, σε κάθε σου βήμα, σε κάθε σου πράξη και σκέψη, έτσι ώστε ο υλικός κόσμος να είναι εξέλιξη για σένα και όχι δυστυχία ή στασιμότητα.

Είμαστε οδοιπόροι του σύμπαντος άλλωστε!! :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Απλά έπεσα πάνω σε αυτα τα θέματα.. κατα τις αναζητησεις μου για αλλο εσωτερικο θεμα!
Δεν θεωρω οτι ο υλικος κοσμος ειναι δυστυχία σταστιμοτητα εφοσον καποιος ζει συνειδητα..
Απο οτι φαίνεται πρεπει να το παραμερίσω αυτο το κομάτι και να μην ανησυχώ για το πολύ μετα, αφου λες οτι τίποτα δε χάνεται εξάλου... :-? @};- :-D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:x :x :x >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
swami kirtana
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009 8:19 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΥΛΙΔΑ

Δημοσίευση από swami kirtana »

Σκαναροντας τη Γνωση, ισως περασουμε πολλες φορες πανω απο την Αληθεια χωρις να την αναγνωρισουμε.Καποια στιγμη που η 'ορα-
ση ' θα ειναι ετοιμη η καταλληλη θα δουμε και ισως εκπλαγουμε με
την αυτονοητη υποσταση αυτης της Αληθειας, ομως τωρα δεν φαι-
νεται.Η ζωη και ο θανατος μαθαμε πως ειναι αντιθετα πραγματα.
Η χαρα της γεννησης, το δραμα του θανατου, ασπρο - μαυρο. Η
προικα μας - οι πεποιθησεις -ειναι βαρια κουρτινα στα ματια μας που
μας εμποδιζει να δουμε τη γεννηση και το θανατο οχι σαν αντιθετα αλλα σαν συμπληρωματικα κι' αναμεσα τους τη ζωη να ρεει .
Μετενσαρκωση, μετεμψυχωση, ομορφα θεματα ομως η προσοχη
μου ειναι σ' αυτη τη ροη και εκει μενω, γιατι μιλαω μονο για τις δικες
μου θεσεις, τις δικες μου ικανοτητες.Η dion fortun ελεγε πως αυτο
πουειναι τροφη για καποιον ειναι δηλητηριο για εναν αλλον.Καμια
φορα η ' ερευνα ' μας τραβαει σ' αλλους δρομους που ισως να μην
ειμαστε ακομη ετοιμοι γι' αυτους ! :x :-D @};-
Για να αλλαξεις τον Κοσμο, πρεπει πρωτα να
αλλαξεις τις σκεψεις σου.

Σαν την καλη μελισσα, περνω το μελι οπου το βρω.

Το Ταξιδι γινεται Εδω και Τωρα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ομως η προσοχη μου ειναι σ' αυτη τη ροη και εκει μενω
εμένα καλέ μου swami ούτε καν εκεί δεν είναι η προσοχή μου!

όταν αφήνεις τα πάντα να προκύπτουν πνευματικά, τότε δεν χρειάζεται να προσέχεις ούτε καν την ροή...Συμβαίνει φυσικά, έτσι κι αλλιώς!

πόσο συμφωνώ με όσα λες! Ειδικά για τα δηλητήρια της γνώσης! @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

εγω να σασ πω την αληθεια επιδη ημουν παιδι που μεγαλωσα μεσα στην εκκλησια δεν πιστευα στην μετενσαρκωση και κοροιδευα και οσουσ πιστευαν.οταν πριν δυο περιπου χρονια αρχισα να συνειδιτοποιω οτι ο εγκλοβισμοσ μου αυτοσ σε καποια προτυπα δεν με οφελησε σε τιποτα τα εψαξα ολα ξανα απο την αρχη.εχω πολλεσ αποριεσ για την μετενσαρκωση.
με καποιουσ ανθρωπουσ που νιωθουμε πολυ οικεια με το που τουσ βλεπουμε την πρωτη φορα υπαρχει περιπτωση να τουσ γνωριζουμε απο προηγουμενη ζωη μασ ?ειναι αληθεια οτι οταν βρισκομαστε σε ενα αλλο επιπεδο,εκει που ειναι οι ψυχεσ ολεσ τελοσπαντων,κανουμε συμφωνια με καποιουσ για να ζησουμε καποιεσ εμπειριεσ μαζι τουσ και να παρουμε καποια μαθηματα?

μπορει να σασ φαινονται γελοιεσ οι αποριεσ μου αλλα ασ μου τισ λυσει καποιοσ. :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-?

βασωωωωωωωωωωωω...... :x :x :x :x :x :x @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ιωάννα, ανεξάρτητα από την απάντησή μου, τα αόρατα πεδία είναι τομείς που καθένας ερευνά μόνος του. Δεν υπάρχει καμία επιβεβαίωση γι' αυτά, που μπορεί να δοθεί σαν τεκμηρίωση των όσων ο καθένας μας έχει βιώσει.

Υπάρχουν πολλές γνώμες, πολλές απόψεις για την μετενσάρκωση και ότι λέει ο καθένας ανταποκρίνεται ή σε γνώση που έμαθε από εξωτερικά ερεθίσματα ή σε μια πνευματική εμπειρία που έχει βιώσει.

Ουτε το ένα αποδεικνύεται, ούτε το άλλο!

΄Οπως δεν μπορώ να πείσω κανέναν ότι δεν υπάρχει η θρησκευτική κόλαση και ο θρησκευτικός παράδεισος, έτσι δεν μπορώ να έχω γενική άποψη για την μετενσάρκωση, παρά μόνο να έχω μια προσωπική εμπειρία από αυτήν.

Η μετενσάρκωση δεν αφορά σε καμία περίπτωση την προσωπικότητα ενός φυσικού ανθρώπου, αλλά είναι διαδρομές που ολοκληρώνουν έναν άνθρωπο πνευματικά, νοητικά και συναισθηματικά.

Μεταξύ μας όλοι οι άνθρωποι "γνωριζόμαστε" στο βαθύτερο επίπεδό μας και η ενθύμηση είναι θέμα ωρίμανσης του ατόμου.
Συμφωνίες δεν ξέρω αν υπάρχουν με την έννοια που το λες, όμως σίγουρα οι νόμοι του σύμπαντος σε φέρνουν μπροστά από επιλογές που μέσα από αυτές χρειάζεται να αναπτυχθείς, όχι υποτασσόμενος στην μοίρα, αλλά ορίζοντάς την εσύ μέσα από την πνευματική σου ωριμότητα και την εσωτερική εργασία σου.

΄Εχω ακούσει πάρα πολλές φορές τους ανθρώπους να μιλάνε για καρμικές «υποχρεώσεις», να μένουν σε κάποιες σχέσεις απλά επειδή έχουν πειστεί για την ανάγκη ολοκλήρωσης μιας εργασίας, αλλά, δυστυχώς, τους διαφεύγει η ουσία της ολοκλήρωσης, που αφορά μόνο το πεδίο ανάπτυξής τους!

Ο άνθρωπος έχει νοημοσύνη για να μπορέσει να βιώσει την φυσική του εμπειρία με πνευματική ανάπτυξη και να μην παραμείνει συναισθηματικά εγκλωβισμένος στην ζωή. Η έρευνα παλαιότερων εμπειριών του, έχει τότε μόνο σημασία, όταν είναι πνευματικά έτοιμος να τις κατανοήσει…Και πνευματικά ώριμος είναι όταν καταφέρει να περάσει μέσα στο ίδιο του το ασυνείδητο για να «συναντηθεί» με τον θείο Εαυτό του, ξεπερνώντας τον εαυτό του που είναι μόνο φοβισμένος, ανίσχυρος και «μικροπρεπής»…

Η ανάπτυξή μας αφορά μια τελείως ατομική δραστηριοποίηση προς τον θεό, αυτήν που αφορά τον άξονα ΑΓΑΠΗ, ώστε να μπορέσουμε να δράσουμε σαν ΑΝΘΡΩΠΟΙ, στον άξονα ΣΟΦΙΑ. Σ’ αυτές τις εσωτερικές διαδρομές η ενθύμηση του ποιοι είμαστε είναι μέρος της διαδικασίας που μας ελευθερώνει και δεν μας δεσμεύει στις καρμικές υποχρεώσεις, αλλά μας δομεί σύμφωνα με τους ηθικούς νόμους!

Στην διάρκεια αυτού του "ταξιδιού" θα συναντηθείς με πολλούς ανθρώπους, Ιωάννα, που θα σου μεταφέρουν μηνύματα για τον εαυτό σου, και αν μείνεις ανοιχτή σ' αυτήν την εμπειρία θα ωφεληθείς μόνο αν μπορέσεις να πάρεις τα μηνύματα αυτά για την δική σου ανάπτυξη και δεν μείνεις στην απλή συναναστροφή που φέρνει θυμό, πόνο και εμμονές!

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

βασουλινι μου ευχαριστω πολυ!
>:d< >:d< >:d<
@};- @};- @};-
:x :x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Βασούλα έχω μερικές απορίες :-?
λένε ότι όταν μία ψυχή όταν αποφασίζει να ενσαρκωθεί διαλέγει τους γονείς .....διαλέγουμε και το αν θα κάνουμε παιδιά :-?
αν αληθέυει ότι διαλέγουμε τους γονείς μας ,τότε τι συμβαίνει όταν μερικές γυναίκες αποφασίζουν να μην κρατήσουν το παίδι για οποινδήποτε λόγο :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”