ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23116
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Καλλιόπη, Χαμόγελο, Αντζελα, Ζεφύρα,
Είναι υπέροχο που μοιράζεστε τη ζωή σας μαζί μας τώρα :cry:

Υπάρχει τίποτα ποιό ουσιαστικό από το να μοιραζόμαστε την αλήθεια;;
Την πραγματικότητα που αντιμετωπίζουμε κατάματα κάθε μέρα;;

Σας ευχαριστώ :cry:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Kalliopi
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2008 10:34 pm
Τοποθεσία: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευση από Kalliopi »

Danny έγραψε:Καλλιόπη, Χαμόγελο, Αντζελα, Ζεφύρα,
Είναι υπέροχο που μοιράζεστε τη ζωή σας μαζί μας τώρα :cry:

Υπάρχει τίποτα ποιό ουσιαστικό από το να μοιραζόμαστε την αλήθεια;;
Την πραγματικότητα που αντιμετωπίζουμε κατάματα κάθε μέρα;;

Σας ευχαριστώ :cry:
Αχ και να ήξερες Danny μου τι ευλογία είναι αυτό για μένα!!! Εγώ σας ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου. Σας ευχαριστώ που ΕΙΣΤΕ. :D :D :D
If you can fill the unforgiving minute with sixty seconds worth a distance...
R. Kipling

http://www.youtube.com/watch?v=tV8x2HKTRdM
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Να ζητήσεις? μμμ...δεν νομίζω ότι ζητάς, έρχεται πάντα όταν νιώθεις έτοιμος να την κάνεις!
Έτσι πιστεύω κι εγώ. Αν είναι να έρθει ένα παιδί ( δηλ μια ψυχή) σε μένα θα έρθει όταν πρέπει.
Γι' αυτό και είπα κάποτε σε έναν γυναικολόγο όταν μου πρότεινε την εξωσωματική ότι δεν θα πάω ενάντια στη φύση μου. Απλώς θα περιμένω.
Αν πάλι η αποστολή μου σε αυτήν την ενσάρκωση είναι να είμαι χωρίς παιδί, είναι τιμή μου να φροντίζω άλλους ανθρώπους.
Γι' αυτό που χαίρομαι, είναι που σαν ζευγάρι με τον άντρα μου έχουμε αποδεχτεί όλο αυτό και είμαστε μαζί με πολύ αγάπη μετά από δύσκολες καταστάσεις και πολύ δεμένοι.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ότι δεν θα πάω ενάντια στη φύση μου.


:D :D :D

αν και η εξωσωματική εντάσσεται στην υλική φύση σου, Zefira, παρ' όλα αυτά νιώθω ανησυχία με αυτήν την επιλογή...

όταν το αξιολογήσω βαθύτερα, θα αναγνωρίσω και την αιτία της!

Δεν μπορώ ακόμα να ισορροπήσω την "γνώση" του ποιά ψυχή ελκύουμε μέσα από την εξωσωματική...

γιατί έτσι κι αλλιώς αν δεν έχουμε επιλεγεί, δεν θα επιλεγούμε συνεχώς...

Ξέρεις πόσες εξωσωματικές έχουν αποτύχει?

Δεν παραβιάζεται, με την εξωσωματική, η γνώση, ότι η ψυχή επιλέγει να γεννηθεί και όχι οι γεννήτορες επιλέγουν...

όμως ποιές ψυχές επιλέγουν να έρθουν με αυτόν τον τρόπο, μου είναι ακόμα λίγο ασαφές... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27341
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Επίσης αυτό που με προβληματίζει με την εξωσωματική είναι ότι συνήθως γονιμοποιούνται πολλά ωάρια και εμφυτεύονται στην μήτρα αρκετά από αυτά με αποτέλεσμα στην συνέχεια να πρέπει να αφαιρεθούν.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Θα ηθελα να σας πω και την δικη μου εμπειρια σε αυτο το θεμα...

Η γεννηση του παιδιου μας εφερε εμεσα τον χωρισμο στην οικογενεια μου

Η πρωην συζυγος μου ειχε ασχημη λοχεια με καταθλιψεις αλλα και με εμμονες ιδεες...

Χωρις να ειχα κανει το παραμικρο μου εκανε φραστικες επιθεσεις και εγω λογω οτι ημουν απειρος αντι να εχω υπομονη και κατανοηση απαντουσα και μερικες φορες με λογια που πονανε..

Ετσι το ενα εφερνε το αλλο και ηρθε σιγα σιγα ο χωρισμος

Σημερα ειμαστε δυο πολυ καλοι φιλοι και συμφωνουμε και οι δυο για αυτα που σας εγραψα παραπανω.

Η αγαπη που ειχαμε ο ενας για τον αλλον εφυγε αλλα δε χαθηκε..

Απλα ενωθηκε και εγινε μια μεγαλυτερη αγαπη και των δυο μας προς το παιδι..

Τον λατρευουμε και οι δυο σαν μικρο θεο

Α ρε Θεμαρα!


:D
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Vaso έγραψε:
ότι δεν θα πάω ενάντια στη φύση μου.


:D :D :D

αν και η εξωσωματική εντάσσεται στην υλική φύση σου, Zefira, παρ' όλα αυτά νιώθω ανησυχία με αυτήν την επιλογή...

όταν το αξιολογήσω βαθύτερα, θα αναγνωρίσω και την αιτία της!

Δεν μπορώ ακόμα να ισορροπήσω την "γνώση" του ποιά ψυχή ελκύουμε μέσα από την εξωσωματική...

γιατί έτσι κι αλλιώς αν δεν έχουμε επιλεγεί, δεν θα επιλεγούμε συνεχώς...

Ξέρεις πόσες εξωσωματικές έχουν αποτύχει?

Δεν παραβιάζεται, με την εξωσωματική, η γνώση, ότι η ψυχή επιλέγει να γεννηθεί και όχι οι γεννήτορες επιλέγουν...

όμως ποιές ψυχές επιλέγουν να έρθουν με αυτόν τον τρόπο, μου είναι ακόμα λίγο ασαφές... :wink:
Ναι αυτό ακριβώς εννοούσα κι εγώ παραπάνω σε αυτά που έγραψα.

Αν είναι να γίνω μάνα θα γίνω. Δεν την ήθελα ΠΟΤΕ την εξωσωματική.

Γι' αυτό είπα ότι δεν θα πάω κόντρα στη φύση μου.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν θα πας κόντρα στην ΘΕΛΗΣΗ σου και όχι στην φύση σου!

Η θέλησή σου είναι η εναρμόνιση με την επιλογή της ψυχής σου και ανήκει στο λεπτοφυέστερο πεδίο, εκεί που οι "αποφάσεις" είναι σύμφωνες με την πνευματική μας εξέλιξη μέσα στην υλική φύση που θα εκδηλωθούν...

αυτήν την διαφορά θα ήθελα να κατανοήσουν, όσοι επιλέγουν την εξωσωματική σαν τρόπο τεκνοποίησης.

Το να επιλέγεις την ιατρική σε κάποια κομβικά σημεία της ζωής σου, για θεραπεία, δεν είναι λάθος!!!!!!!

Γιατί η θεραπεία δεν μπορεί να επέρθει με φυσικούς τρόπους μόνο, αλλά με συνειδητοποιήσεις...

Το βαθύτερο επίπεδο των επιλογών μας, είνα αυτό ακριβώς που λες Zefira μου!

Ειναι η ΘΕΛΗΣΗ μου...και αυτό αρκεί για να είσαι μέσα και έξω καλά!!!!!!!!!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Κάποιες φορές όμως η θέληση μπερδεύεται με το μυαλό και το μυαλό με το ΕΓΩ και το ΕΓΩ με τα πρέπει.

Αυτά προσπαθώ να ξεμπερδέψω χρόνια τώρα.

Κάποια πράγματα δεν ξέρουμε αν πρέπει να τα κάνουμε ή αν θέλουμε ή πως τα θέλουμε.

Αυτό που θέλω να αφουγκραστώ είναι τι ζήτησα να κάνω σε αυτή τη ζωή πριν γεννηθώ...

Ίσως να είναι "επιλογή" μου πριν την ενσάρκωσή μου το να μην έχω παιδί... Αν πάλι δεν είναι έτσι τότε η στιγμή που θα γίνω μαμά θα έρθει.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κάποιες φορές όμως η θέληση μπερδεύεται με το μυαλό και το μυαλό με το ΕΓΩ και το ΕΓΩ με τα πρέπει.
έχεις δίκιο σ' αυτό Zefira μου...

΄Οσο βρίσκεσαι στο μονοπάτι μπαίνεις ολοένα και βαθύτερα στον εαυτό σου, αναγνωρίζοντας τις σκιές των πρέπει και των θέλω, σαν τοίχους που εμποδίζουν την εσωτερική γνώση να απλωθεί στο είναι σου.

Αυτή η αναγνώριση είναι η αλήθεια! Και όσο την επιλέγεις, τόσο περισσότερο μικραίνεις την απόσταση από το εσωτερικό φως και την εσωτερική γνώση.

Θα έρθει κάποια στιγμή που οι μικρές σου θελήσεις θα γίνουν το ΘΕΛΗΜΑ ΜΟΥ…αυτό δεν μπορεί να διαφέρει από την εναρμόνιση του πνεύματος και της ψυχής σου και της συνείδησής σου, και είναι η εμπιστοσύνη στο ΘΕΛΗΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, αφού έχεις νιώσει την αλήθεια και οδεύεις προς το ΕΙΜΑΙ η αλήθεια…

Δεν είναι τόσο μακρύς ο δρόμος αυτός που περιγράφω…Ακόμα και αν τώρα νομίζεις ότι είναι ατέλειωτος!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
xamogelo
Δημοσιεύσεις: 1020
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2008 8:17 am
Τοποθεσία: Κύπρος

Δημοσίευση από xamogelo »

Επιτρεψετε μου να πω ότι με τα πιο πάνω περι, αν θα γίνω μαμμά θα γίνω και αν οχι δεν θα γίνω..... με κανατε να νιώθω ασχημα για τη δική μου επιλογή με το να υιοθετήσω ενα μωρό και να γίνω μαμμά σε όλες τις διαστάσεις της με μόνη τη διαφορά την εγκυμοσύνη και τη γέννα.

Το να φέρεις ένα παιδί στο κόσμο είναι ένα πράγμα το να το μεγαλώσεις και να το νουθετήσεις στη ζωή είναι άλλο.

Το να αποφασίσεις να υιοθετήσεις η να μείνεις χωρίς μωρό και φυσικά είναι επιλογή του ζευγαριου.

Ισως η δικιά μου περίπτωση που δέν είχα καμμιά πλέον ευκαιρία να αποκτήσω παιδί με ώθησε στην υιοθεσία, ισως σε άλλες κοπέλλες που έχουν ακόμα ευκαιρίες απόκτησης δικού τους παιδιού να μην σκέφτονται την υιοθεσία.

Όμως εχω σκεφτεί παρα πολλές φορές, μετά που έμαθα για την οικογένεια της κορης μου, πως θα μεγάλωνε αυτό το μωρό σε αυτό το περιβάλλο και που μεγάλωσε και τι δυνατότητες τις έχουν δωθεί στη ζωή της.

Οταν σας πω μονάχα ότι ο αδελφουλλης της ενα χρόνο μεγαλύτερος της ήτανε στα μμμμμ αζήτητα........ οπως λέει και το ίδιο ,,,,, στο νοσοκομείο επι δυο χρόνια........οταν ήτανε βρέφος. τι θα σκεφτείτε...

τώρα αυτό το παιδι εχει μεγαλώσει το παντρέψαμε και με αγαπάει και με φωνάζει μαμμα οπως η κόρη μου.....

Με αγαπάει και με αγκαλιάζει τόσο σφιχτά που νιώθω την αγάπη του να πλημμυρίζει.

Πως ήτανε δυνατό εγώ να κανω πίσω οταν με φώτισε ο Θεός να υιοθετήσω και να δώσω΄τις όποιες δυνατότητες μπορούσα σε ένα μωρό να μεγαλώσει σε υγιές περιβάλλο.

Μπορείτε να φανταστείτε την ημέρα που συναντήθηκαν τα αδέλφια;;;;;;;;;

Μπορείτε να φανταστείτε την συγκίνηση μας όταν πήρα την κόρη μου μαζί με τον αδελφό της στη μητέρα τους ......... εγώ πρώτη της μίλησα και τη χαιδεψα, ητναε αρρωστη στο κρεβάτι , γιατί αυτή μου χάρισε αυτό το παιδί ....

Σας ειπα και πιο πάνω καποιος μπορεί να γραψει βιβλίο.......
εχω τοσα πολλά να πω ............
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αυτο που εκανες Χαμογελο απο μονο του εινα υπεροχο.Δεν εχουν θεση οι συγκρισεις.
Ο καθενας βαδιζει τον δικο του μοναδικο δρόμο και εχει διαφορετικές εμπειρίες για να φτασει τον προορισμο του.
Ειστε υπεροχες με τις επιλογες σας!Περα απο οποιας μορφης συγκριση!
Σας φιλω με πολυ σεβασμο στις επιλογες σας και στον δρομο σας.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

xamogelo έγραψε:...
............
Αχ χαμόγελο... και τι παραπάνω να κάνει το βιβλίο που δεν έγραψες αν λες δυο αράδες και μας συγκινείς τόσο...
Να σαι πάντα καλά!
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

χαμογελάκι γιατί?????? :(

με κανατε να νιώθω ασχημα για τη δική μου επιλογή

δεν διάβασες ίσως με βάθος την άποψή...
Την "εκπαίδέυση" και την διαδρομή της όμως, μπορεί να την συνεχίσει διαφορετικά και με άλλους ανθρώπους

και άλλωστε δεν μιλάει κανείς με αυθεντία και δογματισμό, εδώ μέσα...

γιατί να αισθανθείς άσχήμα, για κάτι τόσο όμορφο που ένιωσες???

αισθάνομαι και νιώθω είναι η ζυγαριά της αλήθειας μας!!!

:D :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

αισθάνομαι και νιώθω είναι η ζυγαριά της αλήθειας μας!!!
Αυτο καλε πηγαινε το στην αυτογνωσια.
Μα καλα αυτο το φορουμ μονο αυτογνωσία ειναι ;;;;;;;;
Μονο αληθεια;
Και που εδρευει η αληθεια μας;
Αισθανομαι και νοιωθω!!!!!!!!!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”