Βάφτιση... τί συμβαίνει?

Άβαταρ μέλους
WonderBoy
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008 11:37 am
Τοποθεσία: veria

Βάφτιση... τί συμβαίνει?

Δημοσίευση από WonderBoy »

Θα ήθελα αν γίνετε να σχολιάσουμε λίγο το θέμα της βάφτισης

Εχω διαβάσει και ακούσει κατα καιρούς διάφορα περί του θέματος αυτού,πως γίνοντε κάποια κλειδώματα και ξεκληδώματα απο τους ιερείς κατά το μυστήριο αλλά τπτ ξεκάθαρο.Οπως και το κλασικό ερώτημα-το αφού δε το επιλέγεις εσύ συνειδητά.... συμβαίνει ή απλά καταγράφεσε ως χριστιανός για να μεγαλώσει το κιταπια της η εκκλησία?
Αν κάποιος γνωρίζει ασ ρίξει κανα σχόλιο...........
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33587
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Θεωρώ ότι τα εκκλησιαστικά μυστήρια έχουν δόνηση και ισχύ όπως όλες οι μυητικές διαδικασίες σε κάθε θρησκεία και όχι μόνο!Κάθε μυστήριο έχει τον δικό του αποσυμβολισμό και σηματοδοτεί μια νέα περίοδο στη ζωή του ανθρώπου!για παράδειγμα το μυστήριο του γάμου που το έχω ψάξει συμβολίζει τον ιερό γάμο με τον Ανώτερο Εαυτό μας!και έχει και λογική περα απο την μεταφυσική του ερμηνεία!όταν ένα ζευγάρι αποφασίζει να παντρευτεί, για να ευδικιμίσει ο έγγαμος βίος ο καθένας έχει κάνει βήματα στην εξέλιξή του για την αγάπη στον εαυτό του, την ελευθερία μεσα στη συντροφική σχέση, την έλλειψη επιβολής και ελέγχου απέναντι στο σύντροφο του και πολλά άλλα!θα μου πεις εγώ θα περιμένω να παντρευτώ στην εκκλησία για να κατακτήσω αυτό το κομμάτι του εαυτού μου???όχι είναι η απάντηση!το θεμα όμως είναι ότι όλα εξαρτώνται απο τη δική μας συνειδητότητα του πως βιώνουμε μια τελετή και απο τον άνθρωπο που λειτουργεί ως κανάλι για φως εκείνη τη στιγμή γιατί εδώ θεωρώ ότι δυσκολεύει το πράγμα!όσον αφορά τη βάφτιση εγώ θα ήθελα να βαφτιστώ με τη δική μου επιλογή σε μεγάλη ηλικία!αλλά....... :roll: :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Christina

Δημοσίευση από Christina »

Αχ βρε wonderboy!

Μέσα στο υπαρξιακό σε βρίσκω!

Την μία σε απασχολεί η μητρότητα την άλλη η βάπτιση.

Εσύ και ο Αλμπερ Καμύ.....

Δεν μου λες!

Γιατί να μην ασχοληθούμε με ΕΣΕΝΑ???

Αυτό το θέμα θα είναι πραγματικά ενδιαφέρον!

Πες μας για ΕΣΕΝΑ!
Πες μας πολλά!

Ανεξάντλητα!
Τα πάντα!

η ότι θες
..ό,τι χρειάζεσαι να θες ή να πεις!

Υπάρχουν πολλοί εδώ που θα διαβάσουν ΕΣΕΝΑ wonderboy!

:wink:
Άβαταρ μέλους
WonderBoy
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008 11:37 am
Τοποθεσία: veria

Δημοσίευση από WonderBoy »

Χριστινάκι :P :P :P :P :P :P
Μου το λέν συνέχεια,μιλάς πολύ και μονίμως ρωτάς τους άλλους.
Αυτό το κάνω γιατί ακούγοντας τους άλλους βλέπω μαζί τους απο άλλη οπτική γωνία τα πράγματα και μετά τα απλώνω μπροστά μου όλα μαζί και κάνω ανασκόπηση και εκτίμηση.

Οσο για τα ερωτήματα και που ίσε ακόμα :lol: :lol: :lol: :lol:
Αν αρχίσω τα πρωσοπικά μου θα γελάσουμε πολύ(έκλαψα πολύ και τώρα μόνο αστεία μπορώ να τα δώ).

Θα μιλήσω για μένα.Περιμένω το ΟΚ και θα το κάνω, είναι αρκετά πρωσοπικά και θέλω να γίνει στην ώρα του με τους κατάληλους μαζί μου. :wink:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33587
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Αν αρχίσω τα πρωσοπικά μου θα γελάσουμε πολύ(έκλαψα πολύ και τώρα μόνο αστεία μπορώ να τα δώ).
Σε πάω μια κοντρίτσα!Μην την ψάχνεις πολλοί κλάψαμε και θα κλάψουμε το θέμα είναι αυτό που λες και εσύ, μετα απο την μπορα έρχεται και η ξαστεριά! :D :wink:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Christina

Δημοσίευση από Christina »

:D

Wonderboy!

Σε ευχαριστώ αρχικά για την απάντηση.
Καταλαβαίνω απόλυτα ότι λες και να σου πω την αλήθεια χαίρομαι τόσο πολύ μέσα μου που έκανες το ξεκίνημα σου έτσι.

Να χαμογελάς!
Να μιλάς περισσότερο αν σε κάνει να χαμογελάς.

Κι αν το να ρωτάς σε κάνει να μιλάς και να χαμογελάς ταυτόχρονα

ΡΩΤΑ!

ΡΩΤΑ!

ΡΩΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

Δεν είναι τρομερό το πόσα έχουμε να πούμε???? :lol:
Άβαταρ μέλους
WonderBoy
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008 11:37 am
Τοποθεσία: veria

Δημοσίευση από WonderBoy »

Θα ξανανοίξω το θέμα της βάφτισης για να ρωτήσω κάτι,όποιος γνωρίζει κάτι ασ μου πεί please 8)

Σε 10 μέρες βαφτίζει ο αδελφός μου το παιδί του και θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι με τη μυηση που θα δεχτεί.

Εγω τη βάφτισα πρίν 15 μέρες γιαυτό και το ερώτημα, δυστηχώς όπως όλοι και εγώ χωρίς να έχω ιδέα τι γίνετε

Αν μπορώ να κάνω κάτι για το ανίψη θα το ήθελα και φυσικά για γνώση :wink: :wink:

βέβαια μου ακούγετε κάπως δηλ.εγώ κόντρα στην εκκλησία ,οι δυνάμεις μας ,κάπως είναι που δε μου κολάει

πέστε μου κάτι βρε παιδιά

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23128
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Προσωπικά θεωρώ ότι όταν μαζεύεται μια οικογένεια με αγάπη στην εκκλησία για το μυστήριο, η πρόθεση όλων είναι η αγάπη ,η υγεία και η ευτυχία του παιδιού.
Πιστεύω ότι άγγελοι και πλάσματα του φωτός μαζέυονται να ευλογίσουν αυτή τη στιγμή!
Εκείνη τη στιγμή, που οι δονήσεις στο χώρο είναι ανεβασμένες, μπορείς να προσευχηθείς για ό'τι επιθυμείς για το ανώτερο καλό του παιδιού.
Και τα παιδάκια που δεν βαφτίζονται όμως , το ίδιο ευλογημένα είναι! :wink:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88570
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τάσο θα σου πω την άποψή μου...

Δεν θεωρώ την βάφτιση μυστήριο.
Η μύηση που παίρνει ένας άνθρωπος, έχει κατ'αρχήν την βαθιά του αποδοχή, και αγγίζει την ουσία της ύπαρξής του.
Εχω λάβει μυήσεις και νιώθω ότι αυτό το βαθύτερο αίσθημα είναι η απόλυτη ταύτιση του πνεύματος-της ψυχής και του σώματός μας.

Τα πάντα στην φυσική ζωή μας έχουν αξία, όταν μπορούμε και τα κατανοούμε. Ερήμην μας δεν γίνεται τίποτα προς το πνεύμα μας.

Η θεία χάρη που υποτίθεται πως λαμβάνουμε με την βάφτιση, δεν έχει νόημα για το βρέφος, που είναι ήδη συνδεδεμένο με το πνεύμα του και μυημένο στην ύπαρξή του!

Η θεία χάρη λαμβάνεται μετά από κατανόηση και βαθιά κατάνυξη εσωτερική και τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει αυτήν την σύνδεση με μία εξωτερική πράξη, που είναι ανούσια στην ηλικία που γίνεται...

΄Ομως...

΄Οπως έχω ξαναγράψει...
Η βάφτιση αποτελεί πλέον ένα κοινωνικό πρότύπο, που ακόμα και αν εμείς το ξεπεράσουμε, δεν είμαι σίγουρη ότι δεν θα "στιγματίσει" το παιδί, που θα αισθάνεται άβολα, μια και δεν θα είναι σε θέση να κατανοήσει την δική μας επιλογή, να μην το βαφτίσουμε.

Δεν μπορώ να το αξιολογήσω αυτό, μια και δεν έχω συναντήσει κανέναν άνθρωπο που να μην έχει βαφτιστεί!!! ΄Ομως νιώθω ότι δεν θα είναι ευχάριστο για το παιδί που προσπαθεί να ενταχθεί στην κοινωνία, να διαφέρει από τα υπόλοιπα παιδιά, μια και δεν θα είναι σε θέση να τεκμηριώσει αυτήν την διαφορά...

Δεν ξέρω τι ισχύει νομικά!
Πάντως εγώ προσωπικά, αν μπορούσα να επιλέξω να πάρει το παιδί μου όνομα, χωρίς βάφτιση, θα το επέλεγα...

Η θρησκεία δεν μου λέει τίποτα άλλο, παρά έναν χειρισμο, και τον χειρότερο, που μπορεί να υποστεί η ανθρώπινη ύπαρξη!!!!

Αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος πάντως, δεστο χαλαρά, σαν ένα κοινωνικό γεγονός, όπως τόσα άλλα στην ζωή μας!!!

Ντάννυ, οι άγγελοι δεν είναι μέσα στην εκκλησία μόνο!
Η ιερότητα του χώρου δεν έχει να κάνει με το κτίσμα, αλλά με την αγνότητα της καρδιάς μας!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23128
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε: Δεν ξέρω τι ισχύει νομικά!
Υπάρχει η ονοματο-δωσία :roll:
Τα παιδιά που είναι από διαφορετικες΄θρησκείες οι γονείς απλά δηλώνουν ένα όνομα στο δημαρχείο...
Ντάννυ, οι άγγελοι δεν είναι μέσα στην εκκλησία μόνο!
Η ιερότητα του χώρου δεν έχει να κάνει με το κτίσμα, αλλά με την αγνότητα της καρδιάς μας!!!
Εννούσα την πρόθεση των παρεβρισκομενων και την ιερότητα της στιγμής!!!! :wink:
Αν ρωτήσεις εμένα , τους ψάχνω και στην τουαλέτα :lol: :lol: :lol:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88570
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εννούσα την πρόθεση των παρεβρισκομενων και την ιερότητα της στιγμής
Θα σου πω κάτι, που δεν το έχω πει, γιατί δεν χρειάστηκε!!

΄Οταν ήμουν μικρή και η μητέρα μου με πήγαινε στην εκκλησία στις γιορτές, ένιωθα να χάνω όλη μου την ενέργεια, μου ερχόταν να λιποθυμήσω και να νιώθω πολύ αδύναμη...
Δεν μπορούσα τότε να καταλάβω τι συμβαίνει...Η μητέρα μου είχε τρομάξει...΄Ομως το ίδιο μου συνέβαινε και σε άλλους χώρους με πολυκοσμία!!!

΄Αρχισα να φοβάμαι...
Αργότερα κατάλαβα για το ευαίσθητο ενεργειακό μου πεδίο και εκει άρχισα να κατανοώ και την "διαφορετικότητά" μου!

Δεν είναι καθόλου θετικη η ενέργεια που βγαίνει από τους ανθρώπους, ακόμά και στην εκκλησία...Γιατί η κατάνυξη εκεί μέσα, είναι από πεποίθηση στους περισσότερους και όχι από ψυχική ευφορία!!!!! Δυστυχώς!

Η Εμμανουέλα λιποθυμούσε κάθε φορά που βρισκόμασταν στην εκκλησία...Την μεταφέραμε έξω και τρομάζαμε να την συνεφέρουμε... Το απέδωσε η ίδια στο "λιβάνι"...Εγώ δεν της είπα τίποτα άλλο!!! ΄Ηθελα να το ανακαλύψει μόνη της...

Δυστυχώς, όσες φορές βρέθηκα σε ναούς με κόσμο, αντιλήφθηκα τόσο δυσάρεστα συναισθήματα να αναδύονται από τους ανθρώπους, που κρατούσαν μακρυά κάθε πνευματική ενέργεια!

΄Ετσι κατέρριψα τον μύθο, περί ευλογίας κλπ. σε τέτοια μέρη, όπου οι άνθρωποι δεν μπορούν να ανακαλύψουν την εσωτερική αγάπη και ανάταση, παρά μόνό το τυπικό καθήκον!!!

Αν θέλεις, μπορεις να επισκεφτείς το εκκλησάκι που είναι δίπλα στο σπίτι μού...Ζωοδόχος Πηγή, λέγεται...

Εκεί μέσα, είναι όλη η πνευματική διάσταση μαζεμένη...
΄Οσες φορές έχω βρεθεί μόνή μου εκεί, είναι σαν να είμαι στο "σπίτι" μου!!!!!!
Και το "σπίτι" μου είναι ευλογημένο, όπου και να το τοποθετώ...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
solyk
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 30 Αύγ 2007 12:27 am
Τοποθεσία: xολαργός

Δημοσίευση από solyk »

:shock: :shock: :shock: δεν ειναι δυνατον!! και εγω αυτο παθενα,και πιστευα οτι ηταν επειδη ειχα αναιμια,η αληθεια ειναι οτι τωρα που δεν εχω προβλημα με την αναιμια εχω χρονια να το παθω,αλλα ακομα και τωρα οταν ειμαι στην εκκλησια νοιωθω να πνηγομαι,αδυναμη,να θελω να βγω εξω να παρω λιγο καθαρο αερα :shock: οπως ειπες και εσυ βασουλα μου στο εκκλησακι(που δεν ηξερα οτι ειναι κοντα στο σπιτι σου :D )η Ζωοδόχος Πηγή ειναι απο τα αγαπημενα μου,εχουμε κανει πολλες φορες εκει λειτουργια,ειναι πολυ ομορφο!!παντα ειχα την απορια γιατι να νοιωθω ετσι στην εκκλησια και σε χωρους που εχει πολυ κοσμο,με ελεγα απομακρη,και κλειστη :roll:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88570
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σοφάκι...πολλές φορές η συγχρονικότητα μας φέρνει κοντά σε ανθρώπους για να πάρουμε κάποιες απαντήσεις... :D :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
solyk
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 30 Αύγ 2007 12:27 am
Τοποθεσία: xολαργός

Δημοσίευση από solyk »

:D :D :D οι απαντησεις που τοσα χρονια ψαχνω!εισαι μεσα στην καρδια μου βασουλα μου,και οχι επειδη με βοηθας,γιατι απο την πρωτη φορα που σε ειδα σε αγκαλιασα,και μεχρη τοτε ''ησουν μια ξεχη'' αλλα ενοιωθα οτι δεν εισαι :D :D
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

:D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Επισκέπτης την 10 Ιουν 2008 8:10 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”