ÃÅÉÙÓÇ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
SoulSeek
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 23 Μαρ 2008 1:45 pm
Τοποθεσία: Υφαντόκοσμος

ÃÅÉÙÓÇ

Δημοσίευση από SoulSeek »

×áéñåôþ...
¸êáíá Ýíá ðñü÷åéñï search ìå ëÝîç-êëåéäß ôç "ãåßùóç" óôçí åíüôçôá ôçò Èåñáðåßáò, êáé ôï ìüíï áðïôÝëåóìá ðïõ ìïõ Ýâãáëå Þôáí ìéá áíáöïñÜ ôçò ëÝîçò óôï ôüðéê ôïõ õðåñèõñåïåéäéóìïý.
Áí Ý÷åé ãßíåé ó÷åôéêÞ óõæÞôçóç óå êÜðïéá Üëëç åíüôçôá, óõã÷ùñÝóôå ìå áëëÜ äåí ôçí åßäá. Óå áíôßèåôç ðåñßðôùóç, èåùñþ ðùò áõôÞ ôç ëÝîç èá ðñÝðåé íá ôç âÜëïõìå ãéá ôá êáëÜ óôï ëåîéëüãéü ìáò - êáé öõóéêÜ óôçí êáèçìåñéíÞ ìáò ðñáêôéêÞ!

ÄçëáäÞ... ìéëÜìå óõíå÷þò ãéá ÓõìðáíôéêÞ ÁãÜðç, ãéá áíþôåñåò ðïéüôçôåò åíÝñãåéáò, ãéá äéåýñõíóç ôçò óõíåéäçôüôçôáò, ãéá åîÝëéîç êáé ôÝëïò ðÜíôùí ãéá ðñÜãìáôá ðïõ åßíáé "áëëïý" ("áëëïý" ìå ôçí Ýííïéá üôé äåí ôá âéþíïõìå áðüëõôá óôï åäþ êáé ôï ôþñá). Êáé êÜðïõ åäþ ðñïâëçìáôßæïìáé! Óôü÷ïò ìáò åßíáé íá "öýãïõìå" ãéá íá ðñïóåããßóïõìå áõôÝò ôéò ðïéüôçôåò Þ íá ôéò öÝñïõìå óôï åäþ êáé ôï ôþñá? Êé åðåéäÞ ç áðÜíôçóç öáíôÜæïìáé ðùò åßíáé ç äåýôåñç, ôß êÜíïõìå ãé' áõôü?
Áí äåí ãåéþóïõìå üëåò áõôÝò ôéò åíÝñãåéåò êáé üëåò áõôÝò ôéò ðïéüôçôåò ãéá ôéò ïðïßåò ìéëÜìå êáé ìå ôéò ïðïßåò êáôáðéáíüìáóôå, ðþò ìðïñïýìå íá ëÝìå üôé íïéáæüìáóôå ðñáãìáôéêÜ ãé' áõôÝò ôéò ðïéüôçôåò? Áí äåí öÝñïõìå ôá áðïôåëÝóìáôá ôùí èåñáðåéþí óôï åäþ êáé ôï ôþñá, ìÝóù ôçò ãåßùóçò, ðþò èá åîåëé÷èïýìå óå öõóéêü åðßðåäï? Äåí èá åîåëé÷èïýìå êáí... ßóá-ßóá ðïõ èá '÷ïõìå êáé ðñüâëçìá! Êáé äõóôõ÷þò âëÝðù ðáíôïý ôñéãýñù ìéá ó÷åôéêÞ Ýëëåéøç ãåßùóçò ìå üóïõò êáôáðéÜíïíôáé ìå áõôÜ ôá èÝìáôá. ¼÷é ãéáôß äåí èÝëïõí ôï "åäþ êáé ôþñá", áëëÜ åðåéäÞ êáíåßò äåí ôïõò åßðå ðùò ðñÝðåé íá áöïìïéþóïõí ôéò ðïéüôçôåò ôçò åíÝñãåéáò ìÝóù ôçò ãåßùóçò.
ÄéáâÜæù ãéá ðáñÜäåéãìá âéâëßá (üðùò ôï "ÑÝéêé" ôïõ David F. Vennells) ôá ïðïßá ëßãï-ðïëý ëÝíå ãéá ôéò áðåñéüñéóôåò äõíáôüôçôåò ôïõ áíèñþðïõ, ãéá ôá èáõìáôïõñãÜ áðïôåëÝóìáôá ôùí åêÜóôïôå èåñáðåõôéêþí ôå÷íéêþí, ãéá ìåèüäïõò ðïõ èá ëýóïõí üëá ôá ðñïâëÞìáôá ôùí áíèñþðùí êôë êôë êôë
ÊáëÜ üëá áõôÜ âñå ðáéäéÜ, áëëÜ ðþò ôá ðåôõ÷áßíïõìå?
×Üèçêå ï êüóìïò íá ðñïóãåéùèïýìå ëßãï êáé íá ðñïóåããßóïõìå ôéò ìåèüäïõò áõôÝò ìå ëßãç õðåõèõíüôçôá ("ôáðåéíüôçôá" èá 'ëåãá, áëëÜ äå ì' áñÝóåé êáé ôüóï áõôÞ ç ëÝîç)?!...

Äåí îÝñù ðþò ôï âëÝðåôå åóåßò áõôü ôï èÝìá, áëëÜ ìå åíäéáöÝñåé íá áêïýóù ôç ãíþìç óáò ùò Üíèñùðïé êáé ùò èåñáðåõôÝò...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Φίλε SoulSeek, διάχυτη εδώ μέσα είναι η έννοια "γείωση"...

Μπορεί να μην έχουν λεχθεί τεχνικές γι' αυτήν, όμως είναι η μόνη "κατάσταση" που χρειάζεται, όσο και το σώμα μας.

Η αγάπη, η χαρά και η ενότητα, είναι λέξεις που βρίσκεις συνεχώς μεταξύ των ανθρώπων που ασχολούνται με το πνεύμα!!!
΄Ολοι μιλάνε για αγάπη, μα μόλις τους θίξεις τα συμφέροντα, γίνονται "θηρία"...Ξεχνιέται και η αγάπη και η ενότητα...

Γιατί?
Γιατί πολλοί, όπως έχω γράψει κι αλλού, ανοίγουν το κέντρο του κεφαλιού, αλλά τα κατω κέντρα δεν τα υπολογίζουν και πολύ...

Η βασική αρχή για την γείωση είναι ο Εαυτός μας! Αν δεν ξεκαθαρίσεις μαζί του, θα ζεις ονειρικά στην αγάπη και την ενότητα, και εσύ πάντα θα διαφέρεις από τους άλλους, που είναι "οι κακοί"...

Η γειώση για μένα είναι να βουτήξεις μέσα στα συναισθήματα που δουλεύουν υπόγεια, και να δεις τι έχεις σπρώξει και λειτουργεί πιεστικά για την ζωή σου.

Κακά τα ψέμματα! Δεν μπορείς να "θεραπευτείς" μόνο με το ρέικι! Δεν μπορείς να "θεραπευτείς" με κανένα πνευματικό σύστημα που υπόσχεται "αποκοπή καρμικών"....
Δεν μπορείς να "θεραπευτείς" με τους Αγγέλους...

Γιατί η "θεραπεία" γίνεται με δική σου αποκλειστικά συμμετοχή...Και αυτή η συμμετοχή σημαίνει και ξεκαθάρισμα και ενσωμάτωση των συναισθημάτων που έχεις αφήσει έξω από τον εαυτό σου νοητικά!!!

Αυτό είναι το κυριότερο μήνυμα που μπορώ να δώσω...και το έχω δώσει, πάντα με την δική μου εμπειρία...
Που με έκανε να αναγνωρίσω τις ενέργειες της γης και να συνεργαστώ μαζί της στην "θεραπεία" μου...

Το ζητούμενο δεν είναι να ανεβάσεις την συνειδητότητά σου προς το πνεύμα σου μόνο! Είναι να αφήσεις το πνεύμα σου να γεμίσει την φυσική σου ζωή. Αλλωστε αυτό είναι και ο σκοπός της αυτοπραγμάτωσής μας!

Αλλιώς...ξέρεις πόσα συστήματα υπόσχονται "πνεύμα"???

Η ουσιαστική μας εργασία είναι αμφίδρομη...Φυσικός-θεϊκός άνθρωπος δεν γίνεσαι αρνούμενος την ανθρώπινη φύση σου, αλλά αποδεχόμενος την πνευματική...Και για να γίνει αυτό χρειάζεται αρχικά να κατανοήσεις τους νόμους του φυσικού κόσμου...Ο δυαδισμός είναι μια υπαρκτή κατάσταση αυτού. Και από εκεί αρχίζει ο διαχωρισμός μας...και έτσι η αγάπη με όρους! Μου δίνεις-σου δίνω...

Από την "θεραπεία" που επιθυμεί κανείς, δυστυχώς, αφήνει έξω ένα κομμάτι του εαυτού που έχει να κάνει με τα βιώματα. Δεν τα υπολογίζει, γιατί ανήκουν στο παρελθόν...΄Ομως αυτά προκαλούν φόβο για το μέλλον. Πως λοιπόν να μπορέσει κανείς να ζήσει στο παρόν???
Αν καταστάσεις στην ζωή του τον έφεραν προ των πυλών ενός δυνατού φόβου, πως θα μείνει στο παρόν με εμπιστοσύνη?
Αν επιτρέπει σε πρότυπα να ελέγχουν τις σκέψεις του και επομένως τις πράξεις του, πως θα μπορέσει να ζήσει ελευθερος?

Η γειώση είναι γνώση...Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να ζήσεις πραγματικά και να αποφύγεις την έλλειψη εμπιστοσύνης στην ίδια σου την ζωή.

Η γείωση είναι να αναγνωρίσεις την ευθύνη της ζωής σου και να σκύψεις με αγάπη και ενδιαφέρον στον εαυτό σου, προτού προσπαθήσεις να λύσεις τον γρίφο που λέγεται "οι άλλοι"...

Εγώ? ποιός είμαι?
Ξέρουμε άραγε?

Πάντως επειδή το αναφέρεις, μέσα στο φόρούμ, σε καθε τόπικ, υπάρχει μια αναφορά σ' αυτό.
Δεν ξέρω αν περίμενες ασκήσεις να δοθούν για την γείωση...
Υπάρχουν κάποιοι διαλογισμοί, που σε βάζουν ονειρικά όμώς, σε κατάσταση γείωσης...
Μετά, εξαρτάται από εσένα, αν αυτοί οι διαλογισμοί παραμείνουν"ονειρικοί",ή αν σε βοηθήσουν να βρεις τα "εμπόδια", ώστε η γείωσή σου να μην γίνεται μέσα από διαλογισμό, αλλά μέσα από την ίδια σου την ζωή!

Ξεκινάς από εσένα...άφησε τους άλλους για λίγο, να βιώνουν τον διαχωρισμό...Εσύ είσαι η μοναδική αναφορά για τα δικά σου συναισθήματα. Οι άλλοι απλά υπάρχουν για να σου τα θυμίζουν.

Και μεταξύ μας...Ξέρεις πόσοι "αθεράπευτοι θεραπευτές" υπάρχουν? :(

Αφού η "θεραπεία" είναι για τους άλλους...Αυτοί είναι τελικά οι "άρρωστοι"... :wink:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 24 Μαρ 2008 8:49 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Kαι διαχυτη σημάινει ότι σε κάθε θεμα ,όπου αναφέρεται το πνεύμα,σε καθε παρατήρηση,υπαρχει και η αναφορά στο αν δεν θεραπευσεις την ψυχή σου μεσα στο εδω και τώρα,αν δεν βιώσεις τα συναισθηματα σου κι οσα σε ταλανίζουν,καμιά ένέργεια δεν θεραπευει.
Αλλά αυτο ,ΚΑΙ αυτό δεν εινα μεμονωμένο,δεν μπορεί δηλαδή να βαλεις σε μια μηχανή αναζήτησης "γειωση"και να νομιζεις ότι θα σε βγαλει στην "γείωση".Φυσικά και θα υπαρχουν συγκεκριμενα θεματα με συγκεκριμενες ασκησεις,αλλά........εδω μεσα δεν γινεται αναφορα σε ασκησεις γέιωσης,σε ασκησεις διαλογισμου,αλλα στον Εαυτο μας,οπως ο καθενας τον εχει κατανόησει κα με την βοήθεια όλων να κατανοήσει και να μπει στο βαιος του,οσο μπορεί ,όπως μπορεί.Ενα εινα σίγουρο όμως δεν θα βρεί μαγική συνταγή.
Εχεις δικιο λοιπον ως προς την αναζήτηση.
Τα όσα ομως παρατεθηκαν απο την Βασω ,ειναι αναφορες που συνανατάς σε κάθε θεμα,με τον όποιον καταθετει το οτιδήποτε.
Αυτό ειναι το ό,τι μεσα σ εαυτο το φορουμ,ποτε δεν θα περισσεύει.
Καλώς ήρθες!
Οπως και η γείωση έτσι και η καθε ψυχή δεν ανακαλύπτεται με ενα διαβασμα και με μια "αναζήτηση"!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Οπως και η γείωση έτσι και η καθε ψυχή δεν ανακαλύπτεται με ενα διαβασμα και με μια "αναζήτηση
Σωστό σφαιρούλα, αλλά θα αντικαθιστούσα την λέξη "ανακαλύπτεται" με την λέξη "αποκαλύπτεται"...

Μπορεί με το διάβασμα, να διαφαίνονται κάποιες "πόρτες"...Κάποιες "πόρτες" που δεν είχαμε προσέξει ότι υπάρχουν...

Συνήθως "βλέπουμε" τους άλλους...αλλά εμάς δεν μας βρίσκουμε πουθενά...

Και σήμερα, όλα γίνονται και λέγονται τόσο εύκολα πια!

Το ρέικι, συμπαντική αγάπη...Τι σημαίνει άραγε? Εκατσε κανείς από τους τόσους ρέικι να το "αποκαλύψει"????
΄Οχι...
Γιατί η συμπαντική αγάπη μας έρχεται από τον ουρανό...Και μας αγκαλιάζει ερήμην μας!!! Γινόμαστε κανάλια γι' αυτήν...
Δική μας όμως δεν την κάνουμε...

Χρειάζεσαι εμένα για να στο πω αυτό SoulSeek?

Αντικαταστήσαμε τον θεό, με την συμπαντική ενέργεια...
Γιατί τον θεό δεν τον πιστεύουμε ότι υπάρχει...Την ενέργεια όμως την νιώθουμε στο σώμα μας...Δεν αμφισβητείται...

Τι είναι αυτό όμως? Κάτι έξω από εμάς? Τι νοημα έχει η ενέργεια, αν όχι για να μας πει ότι ένα μέρος του σύμπαντος είμαστε κι εμείς?
Το δικαίωμά μας να ζούμε με αγάπη, το ρέικι απλά θα μας βοηθήσει να το αντιληφθουμε...Αν "αποκαλυψουμε" το βαθύτερο επίπεδο μας το θεϊκό, αυτό μόνο από την δική μας λογική συνέπεια της ζωής μας, εξαρτάται να αποκαλύψουμε...

Και τότε όλοι οι κόσμοι, όλα τα όντα, γίνονται μέρος μας. Η συνεργασία μαζί τους είναι αυτονόητη. Γιατί δεν υπάρχει ανώτερο και κατώτερο στο θεϊκό σύμπαν. Αυτό υπάρχει μόνο στον φυσικό κόσμο και είναι ο λόγος που βρισκόμαστε εδώ...Γιατί τελικά, ούτε εδώ υπάρχει ουσιαστικά, αλλά υπάρχει νοητικά. Το ξέρουμε καλά, ότι οι άνθρωποι φοβούνται να νιώσουν θεϊκοί! ΄Οπως φοβούνται να νιώσουν και άνθρωποι!!! Διαρκώς λοιπόν "μαλλώνουμε" μεταξύ μας για να το αποδείξουμε ο ένας στον άλλον. Με την διαφορά ότι τα αποδεικτικά στοιχεια τα ψάχνουμε στους άλλους...Εμείς???? :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
SoulSeek
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 23 Μαρ 2008 1:45 pm
Τοποθεσία: Υφαντόκοσμος

Δημοσίευση από SoulSeek »

Vaso, óõìöùíþ ìå ôçí ðñïóÝããéóÞ óïõ. :)
Éóïññïðßá ìå ôï êÝíôñï êåöáëÞò íá äïõëåýåé õðåñùñßåò êáé ôá õðüëïéðá íá õðïëåéôïõñãïýí, äå íïåßôáé. Áðï 'êåé êáé ðÝñá, ôï ôß êÜíïõìå ãé' áõôü åßíáé ôï èÝìá... ¼÷é ôüóï ìå ôå÷íéêÝò/ìåèüäïõò, üóï ìå ôï íá ìáò ãßíåé óõíåßäçóç ôï üôé ç ãåßùóç ðñÝðåé íá åßíáé áðáñáßôçôï êáé áíáðüóðáóôï êïììÜôé ôçò ðñáêôéêÞò ìáò.
Vaso έγραψε:Äåí ìðïñåßò íá "èåñáðåõôåßò" ìå êáíÝíá ðíåõìáôéêü óýóôçìá ðïõ õðüó÷åôáé "áðïêïðÞ êáñìéêþí"....
ÁíáöÝñåóáé óôï S.R.T? Èá Þèåëá íá ôï áíáëýóåéò êÜðùò ðáñáðÜíù, áí èÝëåéò óå êÜðïéï Üëëï ôüðéê ìéáò êáé åäþ èá åßíáé off-topic. :)
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Tί είναι το S.R.T ;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

SoulSeek, δεν θα αναλύσω τίποτα για κανένα σύστημα...
Η κριτική δεν ανήκει στις δικές μου ποιότητες.

Θα σου πω όμως τι δεν πιστεύω...Αν αυτό συγκρούεται με κάποια μέθοδο, δεν με αφορά...

Δεν πιστεύω ότι μπορούμε μέσω εξωγενών παραγόντων να θεραπευσουμε δικά μας κομμάτια...
Δεν πιστεύω ότι κάποιος θα μας πάρει από το χέρι για να μας θεραπεύσει...΄
Δεν πιστεύω ότι η "θεραπεια" συντελείται ερήμην μας!!!

Εχω παρακολουθήσει σεμινάρια πολλά...
΄Ολα "υπόσχονταν" γαλήνη και αγάπη, ισορροπία και χαρά...
Τόσο εύκολα!!!!

Να οι ΄Αγγελοι κοβουν τα καρμικά, να το ρέικι εξαφανίζει τα μπλοκαρίσματα, να το ένα, να το άλλο!!!

Τρελλάθηκα...

Δεν πίστευα τίποτα πια... Οπισθοχώρησα...αρρώστησα...βίωσα την ζωή από την κλασική πλευρά, αυτην της ασθένειας, της επιβίωσης, της πλευράς "άντε να τελειώνουμε με την ζωή αυτή, να πάμε γι'αλλα..." :wink:

΄Ολα αντιστράφηκαν οταν πήρα την ζωή μου στα δικά μου χέρια... Και εκεί είχαν νόημα και οι ΄Αγγελοι, και το ρέικι, και όλα!!!!

Αλλο υποστήριξη, άλλο τα κάνω για σένα!!!!

Κανείς δεν τα έκανε για μένα...΄Ομως πραγματικά με υποστήριξαν στην διαδικασία της γνώσης του εαυτού μου....Και έτσι τώρα το ξέρω και ειμαι εδώ για να το πω και σε σένα...

Κανείς δεν θα σου πει πως θα νιώσεις...
΄Ολοι όμως θα σου πουν, πως να σκεφτείς...

Εμ, εγώ δεν θέλω να μου πουν πως να σκεφτώ...και τελικά αφού δεν μπορει και κανεις να μου πει πως θα νιώσω, αποφάσισα να με εμπιστευθώ και να νιώσω πραγματικά ο εαυτός μου!!!!
Να νιώσω τι είμαι, και να γνωρίσω αυτό το τι, από μέσα!

Το ρέικι με υποστήριξε μέχρι ενός σημείου...Μέχρι του σημείου που το είχα "εξωτερικό συνεργάτη"...Μετά έγινε η "αφομοίωση"...!!!



Το SRT σφαιρούλα είναι μία τεχνική για σωματική , πνευματική , νοητική και συναισθηματική αναδόμηση μέσω του εκκρεμούς!

Μια άλλη τεχνική, που λύνει τα μπλοκαρισμένα τμήματα από άλλες ζωές, ώστε να ενωθεί ο άνθρωπος με το πνευμα του... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Κανείς δεν θα σου πει πως θα νιώσεις...
΄Ολοι όμως θα σου πουν, πως να σκεφτείς...
Kαί έγινε μαι κουβέντα το "σκέψου θετικά" .....μου θυμίζει φαστ φουτάδικο πνευματικό αυτό που τωρα τελευταια πουλαει.
Μυστικά που βγήκαν στην φόρα..........και μόνο μυστικά δεν ειναι!Ο όρος όμως πουλάει.
Παράδεισοι χωρίς συνειδητότητα αλλα μόνο ώς τόπος προορισμου,αλλη μια φυλακκή δηλαδή.
Τελικά αν δεν βρέξεις τα ποδια σου .......δεν θα φας ψάρια.
Αν δεν βουτήξεις μεσ στον εαυτο σου αν δεν βιώσεις τα συναισθήματα σου,δεν παει να χτυπας τους μεσημβρινους και να ανοιγοκλεινεις τα ματια...........ο φοβος θα καραδοκει σε καθε γωνια!Κι όταν τον νοιώθεις καμια σκεψη δεν μπορεί να ειναι θετική,κανενα μυστικό δεν θα αποκαλύψει την αιτία,παρα μόνο η δικη σου βουτια στα άδυτα της ψυχής.Και τότε ναι Σε αγαπας και Σε αποδεχεσαι και τοτε ναι συμφιλιώνεσαι και γίνεσαι Ενα!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Re: ΓΕΙΩΣΗ

Δημοσίευση από Skapaneas »

SoulSeek έγραψε:
Δηλαδή... μιλάμε συνεχώς για Συμπαντική Αγάπη, για ανώτερες ποιότητες ενέργειας, για διεύρυνση της συνειδητότητας, για εξέλιξη και τέλος πάντων για πράγματα που είναι "αλλού" ("αλλού" με την έννοια ότι δεν τα βιώνουμε απόλυτα στο εδώ και το τώρα). Και κάπου εδώ προβληματίζομαι! Στόχος μας είναι να "φύγουμε" για να προσεγγίσουμε αυτές τις ποιότητες ή να τις φέρουμε στο εδώ και το τώρα? Κι επειδή η απάντηση φαντάζομαι πως είναι η δεύτερη, τί κάνουμε γι' αυτό?
Αν δεν γειώσουμε όλες αυτές τις ενέργειες και όλες αυτές τις ποιότητες για τις οποίες μιλάμε και με τις οποίες καταπιανόμαστε, πώς μπορούμε να λέμε ότι νοιαζόμαστε πραγματικά γι' αυτές τις ποιότητες? Αν δεν φέρουμε τα αποτελέσματα των θεραπειών στο εδώ και το τώρα, μέσω της γείωσης, πώς θα εξελιχθούμε σε φυσικό επίπεδο? Δεν θα εξελιχθούμε καν... ίσα-ίσα που θα 'χουμε και πρόβλημα! Και δυστυχώς βλέπω παντού τριγύρω μια σχετική έλλειψη γείωσης με όσους καταπιάνονται με αυτά τα θέματα. Όχι γιατί δεν θέλουν το "εδώ και τώρα", αλλά επειδή κανείς δεν τους είπε πως πρέπει να αφομοιώσουν τις ποιότητες της ενέργειας μέσω της γείωσης.
Δεν ξερω να σου πολλα για ανωτερες ποιοτητες...
Αλλοι μαλλον ξερουν περισσοτερα...
Ξερω ομως να σου πω για τις ποιοτητες που ειναι διασπαρτες γυρω μας.
Φαντασου τον κοσμο σαν μια κοιλαδα γεματη με ολων των ειδων τις ποιοτητες "πραγματωμενες" στα διαφορα ειδη.
Αλλες απο αυτες τις ποιοτητες ειναι "καλες" για μας, αλλες ειναι "κακες" και αλλες ειναι "αδιαφορες".
Οι χαρακτηρισμοι αυτοι εχουν να κανουν με το ποσο κοντα ή μακρια ειναι απο τη δικη μας εξελιξη και τις δικες μας αναγκες στις συγκεκριμενες περιστασεις.
Αυτες που σημερα φαινεται να μας τραβανε "πισω" ειναι "κακες", μπορει σε αλλες συνθηκες να ειναι "καλες', γιατι αυτες θα υποδεικνυονται απο το παζλ της ζωης μας!

Για αυτες τις ποιοτητες λοιπον τις πραγματωμενες γυρω μας ( και οχι μονο βεβαια ) υπαρχει η λεγομενη Μεθοδος ή Δρομος της Αναβαθμισης, η οποια και αποτελει τη δικη μου βιωμενη αληθεια !

Επισημαινοντας οτι Η Αληθεια Ειναι Αδαμας Πολυεδρος !

Και οτι κανεις συνεπως δεν μπορει να διεκδικησει το μονοπωλειο της !

Και οτι το μονο που μπορει το πολυ να "ζητησει" ειναι η κατανοηση του δρομου του.

Στο εκτο σταδιο αυτης της διαδικασιας, βρισκεται αυτο που σε ενδιαφερει
  • Βηματα της Αναβαθμισης

    1. Βιωνω
    2. Εκλογεικευω
    3. Οικοδομω
    4. Σφραγιζω
    5. Ανασκευαζω
    6. Γειωνω
    7. Πραγματωνω
Με τη βοηθεια αυτης της διαδικασιας, μπορεις να προσεγγισεις πραγματικα οποια ποιοτητα θελεις και να τη μεταφερεις στη ζωη σου με αμεσο, χειροπιαστο και ααφαλη τροπο.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

΄Ολα αντιστράφηκαν οταν πήρα την ζωή μου στα δικά μου χέρια... Και εκεί είχαν νόημα και οι ΄Αγγελοι, και το ρέικι, και όλα!!!!

Αλλο υποστήριξη, άλλο τα κάνω για σένα!!!!

Κανείς δεν τα έκανε για μένα...΄Ομως πραγματικά με υποστήριξαν στην διαδικασία της γνώσης του εαυτού μου....Και έτσι τώρα το ξέρω και ειμαι εδώ για να το πω και σε σένα...

Πόσο δίκιο έχεις Βάσω!!!!!Σε ευχαριστώ!!! :wink:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

’ντε πάλι....... 8) Αυτό το ξανθό έχει μπει βαθιά στον εγκέφαλό μου!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μην ανησυχείς...έχεις την "μαγισσούλα" κοντά σου και τα φτιαχνει όλα!!!! :lol: :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ξανθιά κι αυτή βέβαια...αλλά εντάξει τα καταφέρνει...

Νίκοοοοοοοο για σένα το λέω!!! :lol: :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:D :D :D :D :D :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Οι αρχές τους ρέικι δεν είναι από μόνες τους ένα σημαντικό κλειδί γείωσης; Εγώ όταν άρχισα, μόλις πέρσυ, με το ρέικι, βρήκα ότι σε πάρα πολλά θέματα αν θεραπεία και αρχές δεν συμβάδιζαν στην ζωή μου όλα γίνονταν πολύ πιο δύσκολα!!

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”