Συλλογικη Συνειδητοτητα: Καθαρση, Αγαπη, Φως... : Ομαδα !

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

  • Ενταξει Ηλια καταλαβα...

    Ο καθενας για τον εαυτο του...

    Τοτε ποιο το νοημα να μιλαμε, αν ταξιδευουμε μονοι μας ;
Το ταξίδι ενός ανθρωπου δεν είναι και το ταξιδι κάποιου άλλου..
  • Τα εργαλεια ομως Ηλια ειναι κοινα μαλλον ή οχι ;
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Φιλε Σκαπανεα μαλλον καταλαβες λαθος... οτι εγραψε ο Ηλιας..

Υπαρχει νοημα να μιλαμε για το ταξιδι αν μη τι αλλο ανταλασουμε πληροφοριες και εμπειρειες...
Ο στοχος ειναι ιδιος για ολους... η διαδρομη ειναι διαφορετικη γιατι εχει να κανει με τα βιωματα μας κτλ...
Ολοι θελουμε να φτασουμε και γιαυτο προσπαθουμε αλλωστε...
αλλα αυτο δεν γινεται ουτε με χαρτι ουτε με οδηγιες απλα δουλλευουμε με τον ευατο μας....ουτε ο χρονος ειναι ιδιος για ολους....
Μηπως ψαχνοντας συνεχεια για τον τροπο και την διαδρομη δεν δινεις χρονο στο ταξιδι?
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Μιλάμε σκαπανέα για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο.. να συζητάμε προβλήματα..
Οχι για να δείξουμε ο ένας στον άλλο τον δρόμο...Η βάσω και ο κάθε άλλος δεν έχουν κανενα χάρτη να ακολουθησεις εσύ ή όποιος άλλος..
Τον χάρτη σου όπως σου έχω ξαναπέι.. τον φτιάχνεις εσυ..

Τα εργαλία είναι κοινα... αλλα δεν είμαι σιγουρος αν τα έχεις αντιληφθει σκαπανέα... Ποια είναι τα εργαλεια κατα την άποψη σου;;
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Φιλε Σκαπανεα μαλλον καταλαβες λαθος... οτι εγραψε ο Ηλιας..

Υπαρχει νοημα να μιλαμε για το ταξιδι αν μη τι αλλο ανταλασουμε πληροφοριες και εμπειρειες...
Ο στοχος ειναι ιδιος για ολους... η διαδρομη ειναι διαφορετικη γιατι εχει να κανει με τα βιωματα μας κτλ...
Ολοι θελουμε να φτασουμε και γιαυτο προσπαθουμε αλλωστε...
αλλα αυτο δεν γινεται ουτε με χαρτι ουτε με οδηγιες απλα δουλευουμε με τον εαυτο μας.... ουτε ο χρονος ειναι ιδιος για ολους....
Μηπως ψαχνοντας συνεχεια για τον τροπο και την διαδρομη δεν δινεις χρονο στο ταξιδι?
Αγαπητη Αμαλια, οταν εσυ θες να ταξιδεψεις μονη σου, οπου και να πας, θα πρεπει να ξερεις να οδηγεις, να εχεις αυτοκινητο, να εχεις μερος να το παρκαρεις καθημερινα, να πληρωνεις τα τελη κυκλοφοριας και ολα τα σχετικα για να μπορεις να το παρεις καποια στιγμη και να πας εκει που θελεις.

Κανεις δεν θα σου πει φυσικα που να πας, γιατι δεν γνωριζει τις δικες σου τις επιθυμιες, τα δικα σου τα βιωματα και τις δικες σου οφειλες...

Αλλα θα σου πει:
εχεις αμαξι φιλε μου ;
το' χεις σε καλη κατασταση ;
ξερεις να το οδηγεις ;
γεμισε το βενζινη και τραβα οπου τραβαει η ορεξη σου...

Αν δεν τα 'χεις ολα αυτα και οτι αλλο χρειαζεται, δεν μπορεις να κανεις βημα...

Αν ο τοπος σου και ο προορισμος σου ειναι γνωστος και καθορισμενος, τοτε φροντισε να παρεις και μερικες πληροφοριες για το τι θα συναντησεις εκει και τις συνηθειες των ανθρωπων που κατοικουν σε αυτο τον τοπο γαι να μη πεσεις απο τα συννεφα...

Αν θελεις και παλι ολα αυτα...

Αλλιως τραβα οπως εισαι... και ο θεος βοηθος...

Ολοι θελουμε λοιπον να φτασουμε Αμαλια ( οσοι θελουμε βεβαιως απο μας και δεν κοροϊδευομαστε μεταξυ μας ), αλλά που και πως, ειναι αγνωστο...

Και μη μου μιλατε συνεχως για δουλεια με τον εαυτο μας αοριστα και οτι δεν υπαρχουν οδηγιες και οτι οι διαδρομες του καθενος ειναι διαφορετικες και οτι δεν εχει καμια σχεση το ταξιδι του ενος με το ταξιδι του αλλου...

Αυτο το ταξιδι του Ανθρωπου στην τεταρτη διασταση δεν περιγραφει ο Ομηρος στην Οδυσσεια ;

Η επιστροφη στην Ιθακη δεν ειναι η επιστροφη του ανθρωπου στον Εαυτο του ;

Και αν ο Ομηρος το εδωσε τοτε το ταξιδι συμβολικα, πραγμα που σημαινει οτι το εκανε πραγματικα, σημερα ειμαστε τελειως απειροι σε αυτα και δεν υπαρχει κανείς που να το βιωσε και να μπορει να το παρουσιασει με λεπτομερειες, μαζι με το πως ως αλλος Οδυσσεας αντιμετωπισε τα θερια του ;

Ή ειναι τοσο απεριγραπτα τα πραγματα που δεν λεγονται για να μη τρομοκρατηθει ο κοσμος ;

Καταλαβαινεις λοιπον καλη μου Αμαλια οτι αυτη η μυστικοπαθεια καθως και η αδυναμια εκλογικευσης ολων των σχετικων παραμετρων και διαδικασιων που συνιστουν το γεφυρωμα του χασματος 3ης-5ης ειναι το αντικειμενο που χρειαζεται κατ΄εμε καθαρες διευκρινησεις και αναφορες-οροσημα για οσους βαδιζουν στο δρομο αυτο !
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Μιλάμε σκαπανέα για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο... να συζητάμε προβλήματα..

Επι ποίου θεματος Ηλια, αν σε αυτο το θεμα π.χ. υπαρχει αρνηση ή αδυναμια ;

Οχι για να δείξουμε ο ένας στον άλλο τον δρόμο...

Γιατι οχι; Μηπως γιατι ο δρομος ειναι γνωστος σε ολους μας;

Η Bάσω και ο κάθε άλλος δεν έχουν κανενα χάρτη να ακολουθησεις εσύ ή όποιος άλλος...

Τον χάρτη σου όπως σου έχω ξαναπέι.. τον φτιάχνεις εσυ..

Ναι αλλά μπορεις να πεις το πως φτιαχνεις αυτο το χαρτη :?:

Τα εργαλεία είναι κοινα... αλλα δεν είμαι σιγουρος αν τα έχεις αντιληφθει σκαπανέα...
Ποια είναι τα εργαλεια κατα την άποψη σου;;

Μηπως αντιφασκεις λιγο;
Αμφιβαλλεις αν τα εχω αντιληφτει και με ρωτας ποια ειναι;
Εγω ρωταω για τα εργαλεια, γιατι πιστευω οτι πρεπει να ειναι κοινα αφου η μοιρα ολων μας ειναι κοινη και συ με ρωτας να απαντησω αυτο που ρωταω ;
Μαλλον λιγο παραδοξο μου μοιαζει αυτο..
. :wink: :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Στην αναζητηση αυτη το οχημα ειμαστε εμεις..το μονο που χρειαζομαστε ειναι θεληση,πιστη ,εμπιστοσυνη,και θαρος φυσικα να ψαξουμε μεσα μας ,να αναθεωρησουμε ,να ελευθερωθουμε απο τα προτυπα αφου πρωτα τα αναγνωρισουμε.....
Αυτο το ταξιδι ειναι για ολους οσους διαθετουν τα παραπανω εφικτο και εχει μονο ομορφια φως και αγαπη..
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Αγαπητη Αμαλια, οταν εσυ θες να ταξιδεψεις μονη σου, οπου και να πας, θα πρεπει να ξερεις να οδηγεις, να εχεις αυτοκινητο, να εχεις μερος να το παρκαρεις καθημερινα, να πληρωνεις τα τελη κυκλοφοριας και ολα τα σχετικα για να μπορεις να το παρεις καποια στιγμη και να πας εκει που θελεις


Αλλα θα σου πει:
εχεις αμαξι φιλε μου ;
το' χεις σε καλη κατασταση ;
ξερεις να το οδηγεις ;
γεμισε το βενζινη και τραβα οπου τραβαει η ορεξη σου...

Αν δεν τα 'χεις ολα αυτα και οτι αλλο χρειαζεται, δεν μπορεις να κανεις βημα...

Αν ο τοπος σου και ο προορισμος σου ειναι γνωστος και καθορισμενος, τοτε φροντισε να παρεις και μερικες πληροφοριες για το τι θα συναντησεις εκει και τις συνηθειες των ανθρωπων που κατοικουν σε αυτο τον τοπο γαι να μη πεσεις απο τα συννεφα...
!
Και καποιος αλλος θα πει για να παω ταξιδι θελω ξενοδοχειο 5 αστεριων, δερματινες βαλιτσες,ακριβα ρουχα, πιστωτικες με μεγαλο πιστωτικο οριο, κτλ. κτλ
Συμβολαιο με το συμπαν οτι δεν θα φυσηξει,δεν στραβωπατησουμε,δεν ,δεν δεν....α και οτι θα μας αρεσει η κουζινα τους.......

ΔΥΟ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΒΛΕΠΩ..

ΠΡΩΤΗ ΠΑΣ ΜΕ ΟΣΑ ΜΕΣΑ (ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ, ΤΡΕΝΟ,ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ,ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ,ΠΛΟΙΟ,ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ ΚΤΛ ) ΒΡΙΣΚΕΙΣ.

ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΕΝ ΠΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΛΟΤΤΟ( ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΙΣ ) ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ...

Με ολο τον σεβασμο αλλα νομιζω οτι ριχνουμε τις δονησεις μας οταν μιλαμε για πνευματικο ταξιδι και εργαλεια που χρειαζομαστε για αυτο και αναφερουμε εστω και μεταφορικα τα παραπανω..
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Σκαπανέα, με όλο το σεβασμό:
Νομίζω ότι στους προβληματισμούς σου έχει προστεθεί η αίσθηση ότι ''κάποιος -κάτι σου κρύβει''.. Κάποιος θέλει να σε ξεγελάσει. Κάποιος σου κρύβει ένα μεγαλειο...
η μυστικοπαθεια καθως και η αδυναμια εκλογικευσης ολων των σχετικων παραμετρων και διαδικασιων που συνιστουν το γεφυρωμα του χασματος 3ης-5ης ειναι το αντικειμενο που χρειαζεται κατ΄εμε καθαρες διευκρινησεις και αναφορες-οροσημα για οσους βαδιζουν στο δρομο αυτο
Θέλεις παραμέτρους και διαδικασίες για να πατήσεις στην τέταρτη διάσταση? (Στο δημόσιο έχουν τέτοιες)... Εγώ θα σου πρότεινα να κοιμάσαι περισσότερο :wink:
Κάνεις λες και βρίσκεσαι φυλακισμένος , η δεσμοφύλακας σου σου δείχνει επιδεικτικά το κλειδί που θα σε απελευθερώσει, αλλά δεν στο δίνει!!
Και σου λέω:
Κάνε με εμένα έναν Σκαπανέα επειδή στο ζητάω!
Πως γίνονται τα ταξίδια της ενέργειας σου!!?
Ελα μετέδωσέ μου την μαθηματική σου γνώση, χωρίς να παιδευτώ, να διάβάσω και να προβληματιστώ!
Γίνεται???
Μπορείς να με απελευθερώσεις με τα δικά σου κλειδιά?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Λοιπόν Σκαπανέα για να στα πώ λίγο τα πράγματα διαφορετικά...

Σε πάρα πολλά τοπικ κάνεις το ίδιο πράγμα και συνέχεια σου απανταμε τα ίδια πράγματα... τι γίνεται τα ξεχνας;;

Σκαπανέα η δουλεια με τον εαυτό σου είναι να αναγνωρίσεις τα μπλοκαρίσματα σου και να τα αντιμετωπίσεις... να κατεβάσεις τις μάσκες που φορας και προσποιείσαι στους άλλους να αντιμετωπίσεις τους δαίμονες σου..

ΠΩΣ;;;

Να τους αποδεχτείς και να επιλέξεις συνηδειτα το τι θα κάνεις απο εκει και πέρα απο τη στιγμή που τους αναγνωρισες... Η επιλογές είναι τα εργαλία σου Σκαπανέα .. και το ρέικι η βοήθεια σου..

με τις καθημερινές σου επιλογες φτιάχνεις τον χαρτη του δικού σου μονοπατιου..

Ο λαβυρυνθος που ακους πολλούς εδω να λένε είναι να κοιτάξεις μέσα σου και να δεις γυμνό τον εαυτό σου.. χωρίς εγωισμό χωρίς μάσκες τον αληθινό εαυτό σου..

Όσα σεμινάρια κι άν κάνεις όσους βαθμούς και να πάρεις.. αν δεν κοιτάξεις μέσα σου βήμα δεν θα κάνεις..

ο Ομηρος που λές με τον γυρισμό στην Ηθάκη μπορεί να το θεωρησεις ότι μιλάει για αυτό το ταξίδι.. για το ταξίδι της ζωής Σκαπανέα... τα τερατα που αντιμετωπισε σε αυτό το ταξίδι ο Οδυσέας ήταν οι προσωπικοί του δαίμωνες.. όχι οι δαίμονες όλης της ανθρωπότητας.. οπότε μπορείς να πάρεις τον χάρτη του οδυσέα .. αλλα δεν θα φτάσεις πουθενα θα χαθεις..
Δεν θα βρεις ΄τους δαίμονες σου αν ακολουθησεις τον χάρτη του..
ούτε την ηθάκη σου
Εμπιστεψου τον εαυτό σου.. και αφεσου στο άγνωστο.. ζήσε στο Τωρα και άνοιξε τα μάτια της ψυχής σου.. δες τον σκαπανέα στα μάτια και πέτα τις μάσκες που φοράς..
Ναι θα πονέσεις.. ναι θα κλάψεις.. αλλα στο τέλος θα βγεις απο αυτό ανανεομένος..

Δεν μπορεί κανεις να σου πεί τι θα βρεις εκέι που θα φτάσεις.. δεν μπορει κανέις να σου πει τι βηματα να κάνεις..
Η θρησκεια είναι πιο εύκολη.. σου δίνει 10 εντολές σου λέει κάνε και την προσευχή σου και πήγαινε στην εκκλησία και θα πάς στον παραδεισο..
Εε αυτό το ταξίδι δεν έχει ουτε 10 εντολές ούτε θεό να ευχαριστησεις.. έχεις τον εαυτό σου μοναχά στο μονοπάτι της ζωής σου και δεκάδες πρότυπα να γκρεμίσεις και συναισθηματικά μπλοκαρισματα να καθαρισεις.. λοιπόν ξεκίνα να σκάβεις.. Σκαπανέα.. άσε τις γέφυρες.. που ενωνουν τις διαστάσεις και σκάβε μέσα σου.. μετα θα δείς τον δρόμο

Ελπίζω τωρα να καταλαβες...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Skapaneas έγραψε:Μιλάμε σκαπανέα για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο... να συζητάμε προβλήματα..

Επι ποίου θεματος Ηλια, αν σε αυτο το θεμα π.χ. υπαρχει αρνηση ή αδυναμια ;

Δεν υπάρχει ούτε αρνηση ούτε αδυναμία..

Οχι για να δείξουμε ο ένας στον άλλο τον δρόμο...

Γιατι οχι; Μηπως γιατι ο δρομος ειναι γνωστος σε ολους μας;

Οχι αλλα γιατί ο δρόμος είναι διαφορετικός για όλους.. απο διαφορετικές εμπειρίες θα περάσεις εσυ άλα πράγματα θα βιώσεις.. και άλλα εμπόδια θα αντιμετωπίσεις εσυ και άλλα κάποιος άλλος..

Η Bάσω και ο κάθε άλλος δεν έχουν κανενα χάρτη να ακολουθησεις εσύ ή όποιος άλλος...

Τον χάρτη σου όπως σου έχω ξαναπέι.. τον φτιάχνεις εσυ..

Ναι αλλά μπορεις να πεις το πως φτιαχνεις αυτο το χαρτη :?:

Σου έχω απαντησει σε αυτό σε πολλά τόπικ.. όπως και πιο πάνω.. βήμα βήμα με τις επιλογες που κάνεις καθημερινα..

Τα εργαλεία είναι κοινα... αλλα δεν είμαι σιγουρος αν τα έχεις αντιληφθει σκαπανέα...
Ποια είναι τα εργαλεια κατα την άποψη σου;;

Μηπως αντιφασκεις λιγο;
Αμφιβαλλεις αν τα εχω αντιληφτει και με ρωτας ποια ειναι;
Εγω ρωταω για τα εργαλεια, γιατι πιστευω οτι πρεπει να ειναι κοινα αφου η μοιρα ολων μας ειναι κοινη και συ με ρωτας να απαντησω αυτο που ρωταω ;
Μαλλον λιγο παραδοξο μου μοιαζει αυτο..
. :wink: :wink: :wink:

Καθόλου παραδοξο.. Τα εργαλία σκαπανέα απλά δεν θες να τα δεις.. και να τα αποδεχτεις.. γιατι αυτά τα εργαλία δεν είναι όπως το σφυρί ή το κατσαβίδι..
Τα εργαλεία σκαπανέα αυτα που αναζητας.... είναι ένα βασικό.. να εξερευνήσεις τον εαυτό σου.. και θα στο πω πολλές φορές ακόμα είμαι σίγουρος... και σε αυτό και σε επόμενα τοπικ.. το ξέρω... απλά δεν θές να αποδεχτείς την απάντηση αυτή ίσως γιατι κάποια στιγμή όταν δείς τον εαυτό σου έτσι όπως είναι και γκρεμίσεις τους τοιχους που έχεις χτίσει.. θα πονέσεις.. και εσυ όπως και όλοι ... για αυτό το λόγο ψάχνεις συνέχεια μια δοκιμασμένη οδο.. και εργαλεία.. ένα χάρτη να σε οδηγησει... παρέα στο ταξίδι... γιατι απλά το ταξίδι αυτό περιλαμβάνει και πόνο..και προσπαθείς να προστατέψεις τον εαυτό σου απο αυτο..
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

για αυτό το λόγο ψάχνεις συνέχεια μια δοκιμασμένη οδο.. και εργαλεία.. ένα χάρτη να σε οδηγησει... παρέα στο ταξίδι... γιατι απλά το ταξίδι αυτό περιλαμβάνει και πόνο..και προσπαθείς να προστατέψεις τον εαυτό σου απο αυτο..
Στην δουλειά μου, για να πάμε βαθιά στα συναισθήματα των ανθρώπων και να τους "επιβάλλουμε" κατά κάποιον τρόπο να αγοράσουν το προϊόν μας, χαράζουμε μια στρατηγική...
Αυτή η στρατηγική οριοθετείται από έρευνες που βασίζονται στην ψυχολογία της "μάζας"...΄Ενα από αυτά τα ευρήματα των ερευνών, πάνω στο οποίο στηρίζονται οι στρατηγικές των διαφημίσεων είναι η αξια!
Η κοινωνική αξία, που κάνει τους ανθρώπους να μην θέλουν να διαφέρουν από το "μαζικό όνειρο"!!!

Αυτό το "μαζικό όνειρο" είναι και η αιτία που οι ανθρωπότητα απομακρύνεται ολοένα και πιο πολυ από την πραγματικότητά της...

Η πορεία της έχει χάρτη που μπορούμε να τον ακολουθήσουμε και να είμαστε συνεπείς σε ότι μας δίδαξαν οι γονείς μας, το σχολείο, η θρησκεία, η κοινωνία γενικοτερα...

Δεχόμαστε την μοίρα αυτού του χάρτη και ακολουθούμε την πορεία του, γιατί νομίζουμε ότι δεν μπορουμε να χαραξουμε άλλον χάρτη…Και δεν θέλουμε να χαθούμε! Ο φόβος μας κρατά δέσμιους σε μια «στρατηγική» που κάνει τα ανθρώπινα συναισθήματα να ανήκουν σε μαζική παραγωγή, που μας επιβάλλει πότε θα χαρούμε, πότε θα λυπηθούμε, πότε θα ερωτευθούμε…

Οι ανθρώπινες συμπεριφορές έχουν την ίδια «στρατηγική»…΄Οσο διαφορετικοί κι αν είναι οι χαρακτήρες μας, η συμπεριφορά μας ακολουθεί τον χάρτη που ήδη έχει χαραχθεί και η κάθε παρέκκλιση από την πορεία του «θεωρητικά» σε απομονώνει…

Αν αντέξεις αυτήν την «απομόνωση», τότε έχεις χαράξει τον δικό σου χάρτη, την πορεία του οποίου ακολουθείς με αφοσίώση, παρακάμπτοντας την «γνώριμη» διαδρομή, παίρνοντας συγχρόνως και το ρίσκο της αλλαγής…
Δεν θυμάσαι πιο δρομάκι ακολούθησες…Γνωρίζεις όμως ότι δεν ακολούθησες την κοινωνική πορεία του χάρτη…Είναι το μονο, για το οποίο είσαι σίγουρος!

Και επειδή ακριβώς είσαι σίγουρος, βγαίνεις και το φωνάζεις και στους υπόλοιπους…
«Παιδιά, μην ακολουθείτε την πορεία του κοινωνικού χάρτη, δημιουργείστε τον δικό σας, είναι η μόνη λύση για να νιώσετε άνθρωποι!»

΄Αλλοι νιώθουν την αλήθεια αυτήν και ξεκινάνε να βρούνε τον ΑΝΘΡΩΠΟ, με αλλαγή σχεδίου…
Αλλοι φοβούνται και παραμένουν σταθερά στην πορεία του κοινωνικού χάρτη, περιμένοντας κάποιον να χαράξει μια νέα στρατηγική…

Εγώ προσωπικά είμαι αντίθετη με τις στρατηγικές…
Τις χρησιμοποιώ μόνο για το επάγγελμά μου!

Για την προσωπική μου πνευματική εξέλιξη, ακολουθώ μόνο τον Εαυτό μου…
Ετσι με αφήνει αδιάφορη, ακόμη και η στρατηγική της πνευματικής εξέλιξης της μάζας!!! New Age!!!

Δεν υπάρχουν τρόποι για να χαράξεις την πορεία σου…Υπάρχει το θάρρος της επιλογής της όμως! Και αυτό ακολουθώ…

Να μοιραστώ μαζί σας, ότι σ’ αυτήν την πορεία, μόνο έναν άνθρωπο βρήκα που ένιωσα ότι προχωράμε μαζί…

΄Όμως βρήκα πολλούς, μα πάρα πολλούς, που με εμπιστεύθηκαν και ξεκίνησαν την νέα τους διαδρομή, με θάρρος και αφοσίωση…Γιατί αυτή η εμπιστοσύνη στηρίζεται μόνο στην ελευθερία και είναι η μόνη έμπνευση που μπορώ να τους δώσω, ώστε να μην φοβούνται να τολμήσουν…

Οτιδήποτε άλλο πω, θα βασίζεται σε στρατηγική και δεν είναι χαρακτηριστικό της πνευματικής μου εξέλιξης…

Αφήνω λοιπόν ελεύθερους όλους τους ανθρώπους να επιλέξουν την δική τους διαδρομή, ακόμα και αν αυτή περνάει από το κόψιμο των καρμικών τους μέσω ενός εκκρεμούς, ή μέσω των Αρχαγγέλων…Απλά, δεν είναι η δική μου!!

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι η δική μου είναι και η μόνη...
Ο καθένας μας προχωράει με γνώμονα μόνο την ισορροπία που αποκτά και την πραγματικότητα που φέρνει στην ζωή του στον φυσικό κόσμο...
Γνωρίζω καλά ποιά είμαι εδώ στον φυσικό κόσμο, όπως γνωρίζω καλά ποιός είμαι στο σύμπαν...

Ναι ίσως αισθάνομαι μερικές φορές "απομόνωση" εδώ στον φυσικό κόσμο! Γιατί εδώ, το "μαζί" έχει την έννοια του "χειρίζομαι", "επιβάλλω", "διαχωρίζω"...

Ενώ το "μαζί" στο σύμπαν, έχει την σημασία του "σέβομαι", "ζω", "επιλέγω"...
Και εγώ αυτό το "μαζί" έχω επιλέξει!!!

΄Οποιος το έχει επιλέξει επίσης, έρχεται "μαζί" μου ελεύθερα...
΄Οποιος έχει επιλέξει το πρώτο "μαζί", με θεωρεί εγωίστρια, μυστικοπαθή, ξεχωριστή... Και απλά, δεν είναι "μαζί" μου!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:

΄Όμως βρήκα πολλούς, μα πάρα πολλούς, που με εμπιστεύθηκαν και ξεκίνησαν την νέα τους διαδρομή, με θάρρος και αφοσίωση…Γιατί αυτή η εμπιστοσύνη στηρίζεται μόνο στην ελευθερία και είναι η μόνη έμπνευση που μπορώ να τους δώσω, ώστε να μην φοβούνται να τολμήσουν…

!

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ..
Και βρισκω καθε μερα τις αξιες μου.....
Εμπιστοσυνη, αποδοχη,αγαπη,θαρρος,δυναμη,κουραγιο,πιστη.....να με βρω να με δω να χαραζω με αυτα το ταξιδι μου.......
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Αφήνω λοιπόν ελεύθερους όλους τους ανθρώπους να επιλέξουν την δική τους διαδρομή, ακόμα και αν αυτή περνάει από το κόψιμο των καρμικών τους μέσω ενός εκκρεμούς, ή μέσω των Αρχαγγέλων…Απλά, δεν είναι η δική μου!!
Γιατι, τι αλλο θα μπορουσες να κανεις ; :wink:

Με οποιαδηποτε αλλη επιλογη θα αποδεικνυες την ανελευθερια σου :)

Το μονο μου προβλημα στην πορεια της δικης μου ελευθεριας, ειναι το οτι μερικες φορες οι ανθρωποι νομιζω οτι δεν με καταλαβαινουν...

Και αυτο μου δειχνει οτι ειμαι εγω που δεν εχω καταλαβει καλα καποιες παραμετρους της πορειας μου...

Εσενα ποιο ειναι το προβλημα σου ταξιδευοντας στο αγνωστο ;
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Danny έγραψε:Και σου λέω:
Κάνε με εμένα έναν Σκαπανέα επειδή στο ζητάω!
Πως γίνονται τα ταξίδια της ενέργειας σου!!?
Ελα μετέδωσέ μου την μαθηματική σου γνώση, χωρίς να παιδευτώ, να διάβάσω και να προβληματιστώ!
Γίνεται???
Μπορείς να με απελευθερώσεις με τα δικά σου κλειδιά?
  • Ετοιμασου ! :P :) :lol: :D 8) :evil: :)
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Πώς μπορεί κανείς να συντονιστεί με τις δονήσεις του συλλογικού ασυνέιδητου, αν δεν εχει πρώτα βρεί τις δονησεις του δικού του ασυνείδητου;
Πως μπορεί κανείς να αναζητά να ανακαλύψει ποσο τον βοηθάει "το εργαλειο" το "μέσον",τό "όχημα "του άλλου άν πρωτα δεν εχει ανακαλύψει,δεν εχει αποκωδιποιήσει ,δεν έχει ταυτοποιήσει τον δικό του Εαυτό;
Πως είναι δυνατον μεσα απο μια διαδικασία αμφισβητησης να υπάρξει τελικά συντονισνός,αφού ήδη εχουμε απομακρυνθεί απο τον στοχο του "μαζί";
Και επισης για να πω και κάτι αλλο γενικότερο..........μεγαλο πραγμα η ουδετερότητα!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”