Συλλογικη Συνειδητοτητα: Καθαρση, Αγαπη, Φως... : Ομαδα !

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Έχεις δίκιο
Δεν κατάλαβα σε τι αναφερόντουσαν οι λέξεις υπομονή και αγανάκτηση γι' αυτό ρώτησα.
Μου ακούστηκαν βαριές οι λέξεις και νόμιζα ότι αναφερόσουν στην δική μου εμπειρία που έγραψα και ότι δεν προσπάθησα να το εξηγήσω στους άλλους.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:D :D :D :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Γιατι σκαπανέα περιγραφεις πολύ ομορφες εικόνες με πολύ ωραίες λέξεις.. αλλα δεν εβγαζαν νοημα για μένα.. για άλλους μπορει...

μιλω για θέμα σκαπανέα γιατι απο τα λόγια σου χωρίς εξηγησεις δεν έβγαλε νόημα κανείς..

μιλώ για θέμα γιατί μπορεί στο μυαλό σου και στην ψυχή σου αυτές οι λέξεις να σημαίνουν κάτι μπορεί να νοιώθεις το νόημα τους.. αλλα εγω δεν ένοιωσα τίποτα που να μου δωσει το θέμα συζήτησης αυτου του topic....

ναι μου άρεσαν τα όσα έγραψες.. όπως άρεσαν και σε όλους νομίζω όσους τα διάβασαν.. αλλα το μόνο που ένοιωθα ήταν μια ωραία εικόνα..

Γενικά το έχεις πολλές φορές αυτό σκαπανέα.. να λες ένα πραγμα και να κρυβεις απο πίσω χιλιάδες άλλα...
να λες μια φραση και να περιμένεις απο τους άλλους να την αναλύσουν.. αλλα σαν δασκαλος είσαι συνηθισμένος σε αυτή την μέθοδο..
Εγω δεν μπορω να λειτουργησω με αυτό τον τρόπο.. για αυτό και ζητησα εξηγησεις..

Το κομματι όμως που ζήτησες απο τη Βασω να σου εξηγησει το έχουμε ξανασυζητησει πολλές φορές.. για το πως κάθετι που αντιμετωπίζουμε είναι μέσα μας... και για το ότι σε αυτή την εσωτερική αναζήτηση είμαστε μόνοι μας....
Ηλια καλε μου φιλε, το μεγαλο προβλημα των νοητικων τυπων ειναι να δημιουργουν εικονες οταν προσπαθουν να κατανοησουν κατι...

Και λεμε οτι καταλαβαμε κατι μονο οταν σχηματιζεται η εικονα του στο νου μας...

Διαφορετικα δεν γινεται τιποτα...

Εσυ λοιπον οχι μονο καταλαβες αυτοματα το νοημα των "περιγραφομενων" αλλά εισεπραξες και μια ωραια εικονα κατα τα λεγομενα σου...

Αυτη την εικονα μοιρασου την μαζι μας..΄.

Αν θελεις φυσικα...

Γιατι εχεις καταλαβει ηδη το θεμα και δεν υπαρχει λογος να ζητας εξηγησεις και να διαμαρτυρεσαι οτι το topic ειναι α-θεμα-τιστο...

Γιατι το θεμα μου δεν μπορει να μπει σε "μερικες" μονο λεξεις...

Μπορουμε ομως να ψηλαφησουμε μαζι τις εικονες για το ομαδικο ταξιδι στην 4η διασταση...

Γιατι μπορει ο καθενας να αντιμετωπιζει μονος του το "θεριο" καθως λεει και η Βασω, αλλά κανεις δεν ειναι πραγματικα μονος του οταν επιχειρει κατι που ολοι ειναι υποχρεωμενοι να περασουν, ειτε τωρα ειτε μετα, ακολουθωντας την κοινη μας μοιρα...

Διοτι το χασμα μεταξυ 3ης και 5ης ολοι πρεπει να το γεφυρωσουμε διασχιζοντας την 4η, ωστε μετα να μας φαινεται και να ειναι πραγματικα παιχνιδι το ανεβοκατεβασμα μας στη γεφυρα !

Εσυ Ηλια εχεις πραγματικη εικονα για τη γεφυρωση του χασματος της 4ης διαστασης ;
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Οπότε σκαπανέα το θέμα είναι η διαδρομη στην 4η διάσταση....

Οσο για την είκόνα είναι ακριβως αυτη που περιγραφεις..

Αλλα το να δεις μια εικόνα μέσα απο μια περιγραφή δεν εξηγει απαραιτητα και το θέμα....
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Οπότε σκαπανέα το θέμα είναι η διαδρομη στην 4η διάσταση....

Οσο για την είκόνα είναι ακριβως αυτη που περιγραφεις..

Αλλα το να δεις μια εικόνα μέσα απο μια περιγραφή δεν εξηγει απαραιτητα και το θέμα....
Μπορει να μην εξηγει αμεσα το θεμα, κατευθυνει ομως το νου στο στοχο και τον προσανατολιζει στη διερευνηση του.

Διοτι μια εικονα = χιλες λεξεις !

Οσοι εχουν λοιπον μια αποψη επι του θεματος τουτου του σπουδαιοτάτου την καταθετουν ωστε να υπαρξει συλλογικη αντιδραση και επεξεργασια εσωτερικη για την οικοδομηση της γεφυρας.

Η αποψη μου επ΄αυτου ειναι οτι ο εγκλωβισμενος σε κατωτερες δονησεις εαυτος, χρειαζεται μια χειρα βοηθειας απ' "εξω" για να μπορεσει να ανασυνταξει τις δυναμεις του, να αναδιαμορφωσει το χαρακτηρα του και να βαδισει ζωντανα προς το φως.

Τα διασπασμενα και αποσπασματικα λειτουργουντα ανθρωπινα κομματια, με τις ζωογονες ριπες του λογου του εκπορευόμενου απο τον Ανωτερο Εαυτο, ελκονται σε συνθεση και τακτοποιηση, ωστε να αποτελεσουν ενα "συμπαγες" και καθαρο οχημα κινησης προς τα "ανω".

Η αποψη μου ειναι οτι χρειαζεται καθαρος φορεας προβολης του Ανωτερου Εαυτου μας, στον χωρο της δρασης και συνθεσης ολων των υπο κριση δρασεων μας, ωστε με σοφια και συνεση να επιτελεστει το μεγα εργο μας.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Χαίρομαι Σκαπανέα, που έκοψες τα ληγμένα :lol: και έτσι μπορέσαμε να σε καταλάβουμε...

Γιατί με την εικόνα και τις λέξεις, παράθεσες και συναισθήματα...

Μάλλον δεν το κατάλαβες...αλλά εγώ τουλάχιστον το κατάλαβα...

Πριν λοιπόν ετοιμαστείς για την "χείρα βοηθείας έξωθεν", ετοιμάσου να αντιμετωπίσεις τον "κατώτερο εαυτό" όπως τον ονομάζεις...

Επέτρεψέ μου, για μία φορά μόνο, να έχω πλήρη άποψη επί του θέματος, το οποίο υπάρχει διάσπαρτο σε όλο το φόρουμ!!!!

΄Εχω ακούσει από πολλούς ανθρώπους, μα πάρα πολλούς, να λένε "συνδέομαι με τον ανώτερο εαυτό μου"...χωρίς προηγουμένως να έχουν σκύψει μέσα τους να βρούν που είναι...
Τον περιμένουν απ' έξω...
Γιατί ξεχνάνε...Πόσο εύκολα ξεχνάνε οι άνθρωποι!
Ξεχνάνε τα "οχυρά" που έχτισαν ή επέτρεψαν σε άλλους να τους χτίσουν...και δυστυχώς αυτά τα οχυρά τα κουβαλάει η ψυχή μας στην αιωνιότητα...

Η 4η διάσταση, είναι τα απατητα μονοπάτια μιας "πραγματικότητας" που χτίστηκε σύμφωνα με αυτά τα οχυρά...

Δεν υπάρχει χάρτης για εκεί...΄Οπως δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ που να μπορεί να "γκρεμίσει" αυτά τα "οχυρά" για εμάς!

Η διαδρομή περιέχει την σιγουριά και την πεποίθηση ότι είμαστε "αυτόφωτα" όντα και όχι "ετερόφωτα"...Μην περιμένεις λοιπόν το φως έξω από εσένα...Ψάξε να το βρεις μέσα σου!

Αλλιώς η 4η διάσταση θα είναι ένα ταξίδι που θα το κάνεις, δανειζόμενος πάλι...
Εδώ δεν παίζουν τα "δανεικά"...Εδώ "πληρώνεις" εσύ ο ίδιος!

Ο Ανωτερος Εαυτός μας δεν μπορεί να διαπεράσει τα οχυρά...Παραμένει έτσι, μια "πλασματική" πραγματικότητα, χωρίς ουσιαστικά να μπορεί να απλωθεί σε όλο σου το είναι...

΄Αλλο να τον γνωρίζεις, και άλλο να τον βιώνεις...Υπάρχει η ουσιαστική διαφορά του γνωρίζω και του βρίσκω...
Γιατί το "γνωρίζω" σε βάζει στην απάθεια, ενώ το "βρίσκω" σε κάνει να ψάχνεις! Σκάβεις για να βρεις τον θησαυρό! Και αφού τον βρεις, χρειάζεται να μπορείς και να τον διαχειριστείς!

Υπάρχει αρκετή αναφορά εδώ μέσα για αυτό το θέμα

Η ουσία είναι ότι ένα σεμινάριο μας δίνει γνώση...μας δίνει κίνητρα...μας δίνει ίσως και τρόπους...
Δεν μας δίνει όμως αυτόματα το φως του ανώτερου μέρους μας!! Αυτό χρειάζεται την δικιά μας ατομική προσπάθεια...

Γι' αυτό μένω με σεβασμό στα λόγια της Ντάννυς, που αντιπροσωπεύουν για μενα την αληθινή εικόνα των ανθρώπων που έχουν επίγνωση των πράξεών τους και δεν θεωρούν ότι με την γνωση, φωτίστηκαν κιόλας!!!!!!
Μου έλεγε ο Αν.Εαυτός μου!! ""Η ένωση μας σου έλειπε τρομάρα σου '' και η αλήθεια είναι ότι δεν του είχα κάνει χώρο... ουσιαστικά!!! Μες την ανασφάλεια, τα νεύρα, την έλλειψη εμπιστοσύνης. Μες τη χαμηλή δόνηση!!!
Πριν καταλάβουμε τι σημαίνει για μας "εαυτός", δεν μπορούμε να νιώσουμε τον ανώτερο εαυτό μας!!! Δεν γίνεται...γιατί πάντα θα υπάρχουν σημεία που θα προβάλει το "εγώ" μας, για να νιώσει μοναδικά "ανώτερο"....και διαφορετικό συγχρόνως!!! :cry:

Αυτή είναι και η ουσία της "θεραπείας", που οι άνθρωποι την τοποθετούν μοναδικά στο σώμα...αφήνοντας τα υπόλοιπα πεδία αστήριχτα και ασθενή!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Νομίζω ότι το σημαντικότατο μήνυμα που έδωσες θα πρέπει να το συμπεριλάβεις και στα σεμινάρια μπας και φάει κανείς καμμιά τηγανιά στο κεφάλι και συνειδητοποιήσει τον ουσιαστικό δρόμο .......

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩχχχχχ το καρούμπαλο πονάει !!!!
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ελλη μου.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Θα ήθελα όμως να καταθέσω και την προσωπική μου εμπειρία επί του θέματος.

Όταν κατάφερα να δεχτώ και να αγαπήσω τον εαυτό μου έτσι όπως είναι ατελής, ο Ανώτερος Εαυτός δεν μου αρνήθηκε την παρουσία του και με βοήθησε σημαντικά να διορθώσω τα <κακώς κείμενα> με αποτέλεσμα να δημιουργήσω περισσότερο χώρο για την παρουσία του.
Τώρα βρισκόμαστε στο σημείο που όταν μπλοκάρω και επαναλαμβάνω λάθη (πχ νεύρα, εγωισμός) να μην φοβάμαι πλέον την παρουσία του, να αναγνωρίζω φωναχτά τα λάθη μου και να δέχομαι την βοήθειά του.

Ο λόγος που γράφω αυτές τις εμπειρίες είναι γιατί στο παρελθόν θεωρούσα τον Ανώτερο Εαυτό ως τον Αυστηρό Κριτή των πράξεων μου, τον φοβόμουν και τον ντρεπόμουν. Τώρα πια νοιώθω ότι έχω έναν σύμμαχο στην αναζήτησή μου.

Βάσω ????
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ωωω Ελλη μου έτσι ακριβώς!!!

Ο ανώτερος εαυτός ακολουθεί δυστυχώς τα πρότυπα του θεού, σαν κριτή των πράξεων μας...Και πίστεψέ με, δεν έχει να κάνει με το πόσο θρησκευόμενη ήσουν εσύ ή η οικογένειά σου...Είναι τα ασυνείδητα μηνύματα που έρχονται και "καρφώνονται" στα κύτταρά μας, μέσα από τα εγρηγορότα που έχουν δημιουργήσει οι φανατικοί θρησκευόμενοι δια μέσου των αιώνων... Αλλά να μην σας μπλέξω με αυτά!!!!!

΄Ομως έτσι είναι όπως το λες...
Σε κάποιο μήνυμα του ο Ιησούς έλεγε ότι ο ανώτερος εαυτός μας υπάρχει σε όλες τις διαστάσεις...
Αποκωδικοποιώντας με βιωματική εμπειρία αυτό, κατάφερα να ανεβάσω την συνειδητότητά μου σε κάθε "διάσταση"...
Ο ανώτερος εαυτός μας υπάρχει παντού!!! ΄Οχι μόνο σε μία διάσταση...΄Οχι μόνο στην 5η.... (Δώρααααα :wink: )

Ξεπερνάμε τις δονήσεις της ύλης, που κι εδώ υπάρχει η ενέργειά του, για να περάσουμε στην ανώτερη δόνηση του...ένα βήμα την φορά...Εδώ, στην ύλη, χρειάζεται προσοχή και επαγρύπνηση...γιατί το "εγωιστικό" μας μέρος δεν έχει ακόμα αποδεχτεί την Παρουσία του!!!

Κοινώς, κάνει τα πάντα για να τον "καπελώσει"....!!!!
Εκεί μόνο συνιστώ προσοχή και πνευματικό προσανατολισμό!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ας το προχωρήσω λιγάκι...νιώθω ότι το τόπικ το σηκώνει...

Η ενέργεια του ανώτερου εαυτού μας στον φυσικό κόσμο "έρχεται" με το που αντιλαμβανόμαστε την έννοια "πνευματικότητα"...
Εδώ η γνώση παίζει σημαντικό ρόλο.
Το πρώτο πρότυπο που γκρεμίζουμε κυριολεκτικά, είναι του θεού!!! Χωρίς αυτό το "γκρέμισμα", το εγώ δεν μπορεί να αντιληφθεί την ουσιαστική συμμετοχή του ανώτερου...
Αντικατάσταση των δεδομένων, του προγραμματισμού μας, θα έλεγα πιο απλά! Ξεκαθάρισμα λογαριασμών θα έλεγα καλύτερα!

Μετά αρχίζει η αποκωδικοποίηση της αγάπης, μέσα από το καλό και το κακό! Αρχίζει ο ανώτερος εαυτός μας να μας δίνει μηνύματα για τον εαυτό μας, για τις αξίες μας, για τα λάθη, που τελικά αναγνωρίζουμε ότι δεν είναι λάθη, αλλά εμπειρίες...
Είναι η δόνηση του ανώτερου, που βρίσκεται στον φυσικό κόσμο!
Σιγά σιγά ανακτάμε την δύναμή μας...Οι κώδικες του υλικού κόσμου, αρχίζουν να μην λειτουργούν με πρότυπα, αλλά με την μνήμη του πνεύματος, αφού επιτρέπουμε πια στο εγώ να κάνει και λάθη, χωρίς να μας ενδιαφέρει η κριτική...
Εδώ χρειάζεται προσοχή, γιατί το "εγώ" εδώ σ' αυτήν την στιγμή νομίζει ότι κάτι έγινε, και επειδή δεν μπορεί να το πιστέψει, αρχίζει να φουσκώνει και να παίρνει την αξία της πνευματικότητας, εκδηλώνοντας "πνευματικό" εγωισμό.
Και η αποδοχή από τον Ανώτερο Εαυτό, νομίζουμε ότι μας δίνει την δυνατότητα να "κάνουμε ότι θέλουμε"...
Μέσα σ' αυτό το "ότι θέλουμε", ανήκει και η γρήγορη και βιαστική μας απόφαση να βοηθήσουμε τους άλλους ανθρώπους να ανακαλύψουν το πνεύμα τους...!!!! Χωρίς να έχουμε προχωρήσει σε πραγματική αποδοχή του, έτσι συνεχίζουμε να κρίνουμε τους άλλους σύμφωνα με τα κριτήρια που έχουμε τοποθετήσει στον Εαυτό μας...Καλό, κακό, πνευματικό, υλικό, αρνητικό, θετικό...Συνεχώς διαχωρίζουμε και κρίνουμε, σύμφωνα με τα νέα μας δεδομένα, που αν δεν έχουμε καλή γείωση, δεν θα αντιληφθούμε ότι είναι ακόμα ελλιπή!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ax Bασω.......
το τοπικ σηκωνει και αλλα....γραψε οτι νιωθεις....δεν ξερεις η μαλλον ξερεις οτι οι περισοτεροι βοηθιουνται η επιβεβαιουν πολλα πραγματα..
Σε παρακαλω μην σταματησεις.....



Σε ευχαριστω για οσα μπορω να ξεχωρισω,για οσα θα μπορεσω....
γιατι καθε μερα χαιρομαι και κατι...γιατι καθε μερα με αγαπαω πιο πολυ,γιατι καθε μερα βλεπω αλλιως την ζωη.......

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:D :D :D :D :D

κάθε μέρα αγάπης προς εσένα, είναι και μία νότα υψηλότερη, στην "οκτάβα" του ανώτερου μέσα σου!!!

γεμίζει το κύτταρο αξία!!!!!
και φως επίσης!!!!

να χαίρεσαι κάθε μέρα και περισσότερο Αμαλίτσα, όχι για κάτι...αλλά γιατί είσαι ΕΣΥ!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Χαίρομαι Σκαπανέα, που έκοψες τα ληγμένα και έτσι μπορέσαμε να σε καταλάβουμε...
Ελπιζω να τα σταματησεις κι εσυ, ωστε να μπορεσουμε κι εμεις με τη σειρα μας να σε καταλαβουμε...

Και μην αρχισεις παλι αυτα τα δεν μπορω να πω και δεν θα με καταλαβουν οι αλλοι και αυτα τα περι ασαφειων...

Στο κατω κατω της γραφης, την εμπειρια σου θα καταθεσεις ( με το ν και με το σ ) και οποιος θελει και δυναται ας αναλαβει το φορτιο για τον εαυτο του...

Αν θες φυσικα και δεν αποτελει επτασφραγιστο μυστικο το ταξιδι στο απροσπελαστο για τους κοινους θνητους...

Να σου θυμισω εδω ενα λογο δικο σου που ειναι και δικος μου ανεξαρτητα απο σενα:

Οι εποχες των ατομικων δρασεων και εξελιξεων περασαν.

Και προσθετω ακομα και τουτο:

Οι ανθρωποι οφειλουν πλεον να βαδισουν ομαδικα και συλλογικα προς τη σωτηρια τους.

Εαν αυτο δεν γινει αντιληπτο και κατανοητο, ενας ακομα λαβυρινθος τους περιμενει.

Και αυτη τη φορα θα ειναι χειροτερος απο τους αλλους, γιατι θα υποχρεωθουν μετα σε ομαδικο συντονισμο για να τον φωτισουν.
Και αν δεν μπορουν τωρα να διαχειριστουν τον ατομικο τους Γολγοθα, πως θα καταφερουν αργοτερα να διαχειριστουν το συλλογικο τους ;


Εαν Η Αληθεια Σου, Δεν Μπορει Να Γινει Αληθεια Μου, Τοτε Δεν Ειναι Αληθεια Κανενος !
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Αχ βρε Σκαπανέα.. πότε θα καταλάβεις ότι δεν έχει νοημα αυτό που λές.. δεν μπορεις να κάνεις το εσωτερικό σου ταξίδι με παρέα.. Γύρω σου μπορεί να έχεις ανθρωπους να σε βοηθάνε με κάποιο τρόπο.. αλλά την εξερευνηση του εαυτού σου την κάνεις μόνος και χωρίς χαρτη! δεν υπάρχουν οδηγείες!

Το ταξίδι ενός ανθρωπου δεν είναι και το ταξιδι κάποιου άλλου..

Απλά πιστευω σκαπανέα ότι ψαχνεις για τον ευκολο δρόμο.. και στο έχω ξαναπεί.. θες να πας απο τον δοκιμασμένο δρόμο και μάλιστα γρήγορα.. αυτή την εντυπωση μου δίνεις..

Αυτό που πρέπει να συνηδειτοποιήσεις είναι πως δεν υπάρχει δοκιμασμένος δρόμος... ούτε συλλογικό μονοπάτι... συλλογικός στόχος ναι... αλλα ο καθένας φτάνει σε αυτόν απο διαφορετική οδο...μα διαφορετικά βήματα και επιλογες..

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”