Συλλογικη Συνειδητοτητα: Καθαρση, Αγαπη, Φως... : Ομαδα !

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Πάρε τώρα κι εσύ μια από τα ίδια!!!
Το 'φχαριστιεσαι, ε; :P
Και την 4η διάσταση θα εξερευνήσουμε, και την 5η, και την 6η...μέχρι να βρούμε αυτόν τον "θρόνο" για να κάτσουμε...
Και μετα δεν υπαρχουν αλλες διαστασεις ; :roll:
και η μητέρα των μαχών, είναι μόνο ο εαυτός μας! Οι υπόλοιποι εκεί δεν πλησιάζουν...
Ο εαυτος μας ;

Κι εγω που νομιζα οτι ο εαυτος μας ειναι φιλος μας, εκανα λαθος ;

Βασω με μπερδευεις...

Και ποιοι ειναι οι υπολοιποι που δεν πλησιαζουνς εκει ;

Ειδες οτι δεν μιλας καθαρα ; :wink:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ισως θες .. και τα βλέπεις μπερδεμένα..... :wink:

αντι να διαβάζεις τις λέξεις δες το νόημα.. ή μάλον νοιώσε το νόημα...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ισως θες .. και τα βλέπεις μπερδεμένα.....

αντι να διαβάζεις τις λέξεις δες το νόημα.. ή μάλον νοιώσε το νόημα...
Ηλια φιλε μου, για να νιωσω το νοημα θα πρεπει πρωτα να το "δω"...

Πως ομως ;

Ξερω...

Μαλλον θα πεις προσπαθησε και θα τα καταφερεις...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

όλα όσα είναι να νιώσεις πρέπει πρώτα να τα δείς?
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Εσυ πως μπορεις να νιωσεις κατι χωρις να το δεις, να το ακουσεις, να το μυρισεις, να το γευτεις ή να το πιασεις ;

Πως ειναι δυνατο να το βιωσεις χωρις την αμεση συμμετοχη μιας τουλαχιστον απο τις αισθησεις ;
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

"Αφουγκράζεσαι" την πιο ηχηρή σιωπή.Αυτή βρίσκεται έξω απο τις αισθησεις.
και η μητέρα των μαχών, είναι μόνο ο εαυτός μας! Οι υπόλοιποι εκεί δεν πλησιάζουν...

Μόνο ο εαυτος σου ,και μόνο αυτός είναι που μαχεται,ειναι αρκετός και παντα μΟνο αυτος πολεμάει.Ολοι οι αλλοι που μας απειλουν,μας αμφισβητουν,μας καταδιώκουν,μας απορρίπτουν είναι η υλοποιηση των δικών μας πολέμων,είναι η προβολή της συνειδητότητάς μας.
Ειναι ο νους που θελει αποδείξεις ειναι ο νους που ζητάει επιβεβαιώσεις ,ειναι ο νους που νοιώθει να καταπατείτει η σιγουρια του,είναι ο νους που νοιώθει προσβεβλημενος.
Αυτου μεσα ειναι η μητέρα των μαχών!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Οταν αγαπάς σκαπανέα με ποια αίσθηση το νοιώθεις;;

με την αφή;; την ακοή;; την όραση ;; την γευση;;

με ποια;;

Αφησε τις λέξεις να μιλησουν μέσα σου.. και νοιώσε το νόημα τους
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

  • Εσυ τοτε Ηλια μου, γιατι με ρωτας γι΄αυτο ;
  • Τα κυματα της ενεργειας απλωνονται αχανως γυρω απο το χαος !

    Τα δαχτυλιδια της ενεργειας υψωνονται ορατα απο το κεντρο της ομαδας !

    Κατατρωγουν απο την κορυφη κατερχομενα τον ημιαδιαβρωμενο πυργο της ανοδου !

    Βυθιζονται αναλισκοντας τον εντος του αναβραζοντος υδατος που εμβαπτιζεται !

    Απο τον πυθμενα αναδυεται το συμπαγες ορος της ανανεωσης !

    Εκ της κορυφης του εκπεμπονται σφαιρικα κυματα φωτος στο ελευθερο χωρο !

    Αγκαλιαζουν τον κοσμο ως ενα σημαντρο χαρας και υποσχεσης !

    Εληλυθεν η ωρα της σωτηριας του γενους των ανθρωπων !

    Η Λεωφορος της Υπερβασης γεφυρωνει το χασμα των διαστασεων !

    Οι ποδες των τολμηρων οδευουν με περισκεψη προς την μητερα των μαχων !
  • Γιατι δεν αφηνεις τις λεξεις να μιλησουν μεσα σου και να νιωσεις το νοημα τους ;

    Γιατι λεβεντη μου μου μιλας για... θεμα, οταν το εχεις μπροστα σου φωτεινο και ακτινοβολο ;

    Γιατι ;
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Γιατι σκαπανέα περιγραφεις πολύ ομορφες εικόνες με πολύ ωραίες λέξεις.. αλλα δεν εβγαζαν νοημα για μένα.. για άλλους μπορει...

μιλω για θέμα σκαπανέα γιατι απο τα λόγια σου χωρίς εξηγησεις δεν έβγαλε νόημα κανείς..

μιλώ για θέμα γιατί μπορεί στο μυαλό σου και στην ψυχή σου αυτές οι λέξεις να σημαίνουν κάτι μπορεί να νοιώθεις το νόημα τους.. αλλα εγω δεν ένοιωσα τίποτα που να μου δωσει το θέμα συζήτησης αυτου του topic....

ναι μου άρεσαν τα όσα έγραψες.. όπως άρεσαν και σε όλους νομίζω όσους τα διάβασαν.. αλλα το μόνο που ένοιωθα ήταν μια ωραία εικόνα..

Γενικά το έχεις πολλές φορές αυτό σκαπανέα.. να λες ένα πραγμα και να κρυβεις απο πίσω χιλιάδες άλλα...
να λες μια φραση και να περιμένεις απο τους άλλους να την αναλύσουν.. αλλα σαν δασκαλος είσαι συνηθισμένος σε αυτή την μέθοδο..
Εγω δεν μπορω να λειτουργησω με αυτό τον τρόπο.. για αυτό και ζητησα εξηγησεις..

Το κομματι όμως που ζήτησες απο τη Βασω να σου εξηγησει το έχουμε ξανασυζητησει πολλές φορές.. για το πως κάθετι που αντιμετωπίζουμε είναι μέσα μας... και για το ότι σε αυτή την εσωτερική αναζήτηση είμαστε μόνοι μας....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και για το ότι σε αυτή την εσωτερική αναζήτηση είμαστε μόνοι μας....
όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις Σκαπανέα, τόσο πιο πολύ θα μπορέσεις να ενσωματώσεις και τα συναισθήματα...

Μόνος σου θα πας στο λαβύρινθο, αυτό σου το υπογράφω...
Εκεί δεν έρχεται κανένας μα κανένας μαζί σου.

Και αν είπα για την 4η διάσταση, δεν εννοούσα σε καμία περίπτωση, ότι εγώ θα "πολεμήσω" μαζί σου...

Απλά θα σε περιμένω έξω...για να έχεις ένα χέρι να σε βαστάει όταν θα βγεις...

Αν όμως δεν εμπιστευθείς τον εαυτό σου, πως θα εμπιστευθείς εμένα?

Αν δεν σταματήσεις να δημιουργεις απλά εικόνες, αλλά προσπαθήσεις αυτές τις εικόνες να τις βιώσεις, πως θα εμπιστευθείς τις δικές μου εικόνες? Τα δικά μου βιώματα είναι οι κρυστάλλινες ρίζες του φωτός μέσα μου! Και αυτές δυστυχώς δεν "δανείζονται"!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

H συνάντηση με το φως έρχεται και σε συγκλονίζει...
Το γκρέμισμα κάθε "δωματίου" φέρνει ταραχή, ανάταση, γαλήνη...
Μετά δεν έχει "πως" και "γιατί"... Σκαπανέα!

΄Ομως είναι η περιφρούρηση των δωματίων, που σε κάνει να μην τολμάς να "γκρεμίσεις", γιατί ξέρεις ότι ένας ολόκληρος "κόσμος", μια ζωή, θα τιναχτεί στον αέρα...Και δεν είσαι σίγουρος ότι το θέλεις...

Το να μην μπορείς να αφαιθείς να βιώσεις τον πόνο με ευγνωμοσύνη για το κλάμα που θα βγει, είναι για το εγώ μας μια προστασία. Δεν την θέλει την λύτρωση και την επίγνωση η συνείδησή μας, γιατί μετά ξέρει ότι δεν μπορεί να γυρίσει πίσω και να ξαναχτίσει ότι γκρέμισε... Αλλάζουν τα δεδομένα στην πραγματικότητά μας, Σκαπανέα, και εσύ μόνο ξέρεις αν τα αντέχεις!

Το να βιώσεις τις "σκεπτομορφές" σου είναι μοναδική απόφασή σου...Και αυτό περιέχει πολύ συναίσθημα. Περιέχει πόνο!!
Και θεωρώ ότι είναι μεγάλο εγχείρημα, για όποιον δεν είναι έτοιμος γι' αυτό...

΄Ομως σου λέγω τούτο...ό,τι δεν βιώσεις "ενσυνείδητα" θα το βιώσεις με την αποχώρησή σου από το σώμα, στην κατάσταση που εμείς οι άνθρωποι με την άγνοιά μας, ονομάζουμε "θάνατο"...Η ψυχή συνεχίζει να ταξιδεύει προς την "αθανασία"...αλλά για να την ολοκληρώσει πρέπει να περάσει από τον λαβύρινθο της "γνώσης"...
Είτε σε ενσάρκωση, είτε στην αιθερική της μορφή...
Αλλάζει μόνο η συνείδηση...Η συνειδητότητα παραμένει!

Οπότε είναι ένα εγχείρήμα που έχει νόημα!
Γι' αυτό λέω, οι άνθρωποι φοβούνται την "αλήθεια" και κάνουν πως δεν την βλέπουν, προτιμώντας να υποφέρουν "εν ζωή", και αυτήν την ζωή την περνάνε με "ταχύτητα", χωρίς επίγνωση...
΄Ομως όταν τους μιλάς γι' αυτήν, όλοι μα όλοι την αναγνωρίζουν!!!
Γνωρίζουν τι τους αρρωσταίνει, γνωρίζουν ότι ζουν μηχανικά, περιμένοντας να "πεθάνουν"... :cry:

Η "θεραπεία" δεν επέρχεται με ρέικι μόνο! Χρειάζεται και "μάχη"...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

΄Ομως σου λέγω τούτο...ό,τι δεν βιώσεις "ενσυνείδητα" θα το βιώσεις με την αποχώρησή σου από το σώμα, στην κατάσταση που εμείς οι άνθρωποι με την άγνοιά μας, ονομάζουμε "θάνατο"...Η ψυχή συνεχίζει να ταξιδεύει προς την "αθανασία"...αλλά για να την ολοκληρώσει πρέπει να περάσει από τον λαβύρινθο της "γνώσης"...
Βάσω θα μπορούσες να μου εξηγήσεις τα ανωτέρω?

Είχα πάντα την πεποίθηση ότι για να ολοκληρώσει η ψυχή την γνώση πρέπει να επιστρέψει στην 3η διάσταση. Δηλαδή ότι μετά τον θάνατο η ψυχή δεν μπορεί να προχωρήσει στην 5η αλλά μένει περιορισμένη στην 4η μέχρι την επόμενη μετενσάρκωση.
μιλω για θέμα σκαπανέα γιατι απο τα λόγια σου χωρίς εξηγησεις δεν έβγαλε νόημα κανείς..
Ηλία εγώ έβγαλα νόημα γιατί ένοιωθα να με πλημμυρίζουν οι ίδιες εικόνες. Υπάρχουν στιγμές που δεν μπορείς να επικοινωνήσεις με άλλο τρόπο. Που νοιώθεις το νοητικό να μπλοκάρει και αφήνεις τις εικόνες να σε περάσουν στο συναισθηματικό για να αφομοιώσεις την εμπειρία. Το θέμα μπορεί να είναι να μοιραστείς τις εικόνες σου και το στάδιο στο οποίο βρίσκεσαι με άτομα που νοιώθεις ότι θα σε καταλάβουν.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Είχα πάντα την πεποίθηση ότι για να ολοκληρώσει η ψυχή την γνώση πρέπει να επιστρέψει στην 3η διάσταση. Δηλαδή ότι μετά τον θάνατο η ψυχή δεν μπορεί να προχωρήσει στην 5η αλλά μένει περιορισμένη στην 4η μέχρι την επόμενη μετενσάρκωση.
Οι πεποιθήσεις αλλάζουν...με την εξέλιξη μας, ΄Ελλη μου!

Η επόμενη ενσάρκωση έρχεται πάντα για ολοκλήρωση...Πως το σκέφτηκες όμως? Δεν ολοκληρώνει ποτέ?
Κάποιες ψυχές ολοκληρώνουν, κάποιες όχι...

Αλλά όμως τι συζητάμε? Ο καθένας διανύει την διαδρομή του με ιδίαν γνώση επί του θέματος...
Η δική μου γνώση, αποτελεί μόνο άποψη για τους άλλους και έτσι θα επιθυμούσα να το εκλάβεις...

Το ταξίδι της ψυχής μετά "θάνατο", είναι κάτι που μπορεί να αποφύγει, αν το κάνει όταν είναι σε ενσάρκωση...αυτό εννοούσα μόνο! ΄Οτι έχει μεγαλύτερη αξία όταν υπάρχει η επίγνωση μαζί με την συνείδηση! Αυτό δεν σημαίνει ότι ολοκλήρωσε...

΄Ομως θα ένιωθα ότι από κοντά θα μπορούσαμε να ανταλλάξουμε απόψεις, για να μην "φαίνονται" οι δικές μου απόλυτες... Και μέσα από το φόρουμ δεν μπορεί αυτό να εξηγηθεί...
Ηλία εγώ έβγαλα νόημα γιατί ένοιωθα να με πλημμυρίζουν οι ίδιες εικόνες. Υπάρχουν στιγμές που δεν μπορείς να επικοινωνήσεις με άλλο τρόπο. Που νοιώθεις το νοητικό να μπλοκάρει και αφήνεις τις εικόνες να σε περάσουν στο συναισθηματικό για να αφομοιώσεις την εμπειρία.
΄Ελλη μου το συναισθηματικό βίωμα δεν μπορεί εύκολα να κατανοηθεί από τους άλλους...
΄Ετσι κάνεις διευκρινήσεις επί διευκρινήσεων, αν θέλεις να το μοιραστείς και δεν το "πετάς" έτσι αόριστα σε ένα τόπικ....

Σέβομαι απόλυτα την άποψή και του Σκαπανέα και την δική σου...Εσείς το κατανοήσατε, βιώσατε συναισθηματικά (??) μια εμπειρία και φυσικά μπορείτε και να την διαχειριστείτε νοητικά...

Θεωρώ όμως σεβασμό, αφού θέλετε να το μοιραστείτε κι όλας, να εξηγήσετε στους υπόλοιπους με υπομονή, όταν δεν καταλαβαίνουν...

Και μόνο σ' αυτό διαμαρτυρήθηκα εγώ τουλάχιστον!
Γιατί δεν ένιωσα "υπομονή", αλλά "αγανάκτηση"... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

΄Ομως θα ένιωθα ότι από κοντά θα μπορούσαμε να ανταλλάξουμε απόψεις, για να μην "φαίνονται" οι δικές μου απόλυτες... Και μέσα από το φόρουμ δεν μπορεί αυτό να εξηγηθεί...
Είναι ένα θέμα που θα ήθελα πολύ να συζητήσουμε.
Και μόνο σ' αυτό διαμαρτυρήθηκα εγώ τουλάχιστον!
Γιατί δεν ένιωσα "υπομονή", αλλά "αγανάκτηση"...
Υπομονή ???? Αγανάκτηση ?????
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γιατί απορείς ΄Ελλη μου? :roll:

Δεν καταλαβαίνω σημαίνει δεν καταλαβαίνω...

Και ή μου λες "δεν μπορώ να στο εξηγήσω"...ή κάθεσαι με υπομονή και μου δίνεις αυτό που θέλεις να κατανοήσω...Το μήνυμα ΄Ελλη μου!!!
΄Εχει σημασία το μήνυμα που λαμβάνουμε...Και εμείς δεν πήραμε κανένα...

αντίθετα εγώ εισέπραξα αυτό...
Ο Ηλιας ακολουθει τα χναρια σου και περιμενει να παρεις θεση για να συμφωνησει ή να διαφωνησει
δεν νομίζω ότι τιμά κανέναν μας μια τέτοια τοποθέτηση...Το προσπέρασα, απλά και μόνο γιατί είναι ο Σκαπανέας... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”