Τα παιδιά μιλούν για την αγάπη...

Συντονιστής: Emmaki

Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Οταν βρεις τις απαντήσεις Πέννη μου, δεν θα σε ενδιαφέρει ο γάμος!!!

Ούτε σαν πράξη κοινωνική, ούτε σαν μυστήριο θρησκευτικό!

Πολύ περισσότερο τότε, θα σε νοιάζει η ένωση...
:D :D :D
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Οταν βρεις τις απαντήσεις Πέννη μου, δεν θα σε ενδιαφέρει ο γάμος!!!

Ούτε σαν πράξη κοινωνική, ούτε σαν μυστήριο θρησκευτικό!

Πολύ περισσότερο τότε, θα σε νοιάζει η ένωση...
Aληθεια η ΕΝΩΣΗ με ποιόν τελικά............ :roll: ;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

H ένωση με το Πνεύμα μας. Η ένωση με την θεότητα, σαν πρωταρχική και αρχέγονη επιθυμία μας.
Η ένωση με τον άνθρωπο, φεύγει από την ανάγκη και γίνεται εμπειρία συν-διαδρομής.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Vaso έγραψε:H ένωση με το Πνεύμα μας. Η ένωση με την θεότητα, σαν πρωταρχική και αρχέγονη επιθυμία μας.
Η ένωση με τον άνθρωπο, φεύγει από την ανάγκη και γίνεται εμπειρία συν-διαδρομής.
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΑΠΟΟ ΣΕΝΑ!!!!!!!!!!!!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
yannis
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 8:46 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Δημοσίευση από yannis »

Δεν έχουμε πει μην τρεχετε μπροστα;;;
Εμεις ζούμε το τωρα...
και νοιωθουμε την αγαπη μας...

Οταν το μέλον γινει παρον τοτε θα το ζήσουμε...
ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΝΕΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΝ ΕΤΣΙ
ΠΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΥΡΟ ΜΑΣ
ΠΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΛΙΑΚΟ ΜΟΥ :lol: :lol:
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΠΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Αλλά δεν διδασκομαστε σε καμια περιπτωση το πως να συμβιωνουμε παραγωγικα και αποτελεσματικα με τον αντιθετο μας
και θα συμπλήρωνα........δεν διδασκόμαστε σε καμια περίπτωση το πως να συμβιώνουμε .....με τον ίδιο τον εαυτό μας....!
και πως να γίνει αυτό όταν η "απόριψη" είναι το υπ'αριθμόν ένα συναίσθημα που δε λείπει από την καθημερινότητά μας, από όπου κι αν προέρχεται.....! Μέχρι να βρούμε το κουράγιο να μην το εισπράττουμε....!
Οταν βρεις τις απαντήσεις Πέννη μου, δεν θα σε ενδιαφέρει ο γάμος!!!
και αυτό είναι που τους φοβίζει.....! Πάνε χαμένα χρήματα και επενδύσεις....! Πόσα χρήματα κατατίθενται καθημερινά στα δικαστήρια για "οικογενειακές" υποθέσεις....?!!!! Και πόσα είχαν κατατεθεί νωρίτερα, για τη σύναψη του "συμβολαίου"??????
(βέβαια είναι μεγάλο θέμα....διότι και η άρνηση σύναψης του συμβολαίου γεννά άλλου τύπου προβλήματα....!)

Και άκουσα και σημερα συμβουλή παπά (αξιοσέβαστος κατά τα άλλα) : Ο μόνος λόγος να χωρίσει ένα ζευγάρι είναι η μοιχεία.
και στην ερώτηση....."τι γίνεται με την αγάπη"?
η απάντηση....: "Τι να σου πω τώρα....?"

Ας βγάλουμε τα συμπεράσματά μας......! :oops: :oops: :oops:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Γιατι περιμένουμε απο παπαδες διαφορετικές απαντησεις απο τους απλους ανθρωπους που είναι δίπλα μας;; στην καθημερινότητα μας..επειδη υποτιθετε είναι του θεού;; ποιου θεου...;; του γερακου;;
και τι με αυτό πρεπει να ξέρουν κάτι παραπάνω απο τους υπόλοιπους;;;;
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Ilias έγραψε:Γιατι περιμένουμε απο παπαδες διαφορετικές απαντησεις απο τους απλους ανθρωπους που είναι δίπλα μας;; στην καθημερινότητα μας..επειδη υποτιθετε είναι του θεού;; ποιου θεου...;; του γερακου;;
και τι με αυτό πρεπει να ξέρουν κάτι παραπάνω απο τους υπόλοιπους;;;;
Σίγουρα δεν περιμένει κανείς άλλη απάντηση.....
(πολύ περισσότερο εγώ, που τσακώνομαι από 12 ετών αν "πρέπει να φοράω παντελόνι" με την ευρύτερη οικογένειά μου...! το σόι που λένε)

Το κατέθεσα όμως, έτσι, γιατί αυτές οι γνώμες καθοδηγούν και "διδάσκουν" μεγάλο μέρος της κοινωνίας που ζούμε.

Ακόμα και σήμερα Ηλία μου, προβληματίζομαι για το αν πρέπει να απαντήσω σε ερωτήσεις θρησκευτικο-κοινωνικού περιεχομένου.

:oops: :oops: :oops:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Πέννη μου μιλας σε κάποιον που όταν ήταν παιδί και πηγε παπας να μου δωσει το χερι του να το φιλησω και του έδωσα το δικό μου και τον χαιρετησα δια χειραψίας!! και όταν μου είπε η γιαγια μου παιδί μου φίλα το χερι του παππούλη.. γυρναω και λεω; μπα και γιατι;;;
και όταν μου λέει ο παπας παιδί μου έτσι είναι το πρέπον... του είπα εγω είμαι παιδί του πατερα μου και της μανας μου... όχι δικό σου..
η Γιαγια έμεινε κόκαλο ο παπας έφυγε λέγοντας δεν ντρεπεσαι;;;;
αλλα όταν φταναμε σπίτι και τα σκεφτοταν η γιαγια μου γελαγε και αυτη με το όλο σκηνικο..
Και με σορτσακι έχω πάει στην εκκλησία και ό παπας με ειδε αλλα δεν είπε τίποτα...(ο ίδιος παπας...)
Και όταν πηγαν να πουν κάτι σε μια φιλη παιδική που είχε έρθει εκκλησία με παντελόνι και ο παπας την εβγαλε εξω.. γυρισα και του είπα ποια η διαφορα;;; ο θεος θα μπερδευτεί και θα την περασει για αντρα;;;
και βγηκα και εγω εξω για διαμαρτυρία.. και το μισο σχολειο...οποτε αναγκαστηκε και υποχωρησε για να γινει η λειτουργεία αλλα μας περιόρησε εμενα και τη φίλη μου στο πίσω μέρος .. για τιμωρια....!!! εμεις περασαμε πιο καλα εκει!!! δεν πνιγομασταν και απο το πολύ λιβάνι!!!

Δεν θα κλεισω το στομα μου για κανενα σε θεματα εκκλησίας.. ή σε άλλα θεματα.. αυτο που πιστεύω θα το πω.. χωρις να προσβάλω αλλα θα το πω.. δεν θα καταπίνω τα θελω τους και θα καταπατω τα δικά μου...

Σιγουρα γίνονται διακρισεις αλλα όσο πάνε λιγοστεύουν Πέννη μου.....
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

βέβαια είναι μεγάλο θέμα....διότι και η άρνηση σύναψης του συμβολαίου γεννά άλλου τύπου προβλήματα....!)
Ποιά νομίζεις ότι ειναι αυτά Πέννη μου;
Πως τα φανταζεσαι;
Γιατι εγω τα μεγαλυτερα προβληματα τα εζησα σε γαμο με παιδιά παρα σαν αγαμη μητερα.
Αλλα ακόμα και αυτα (τα προβληματα)ηταν πάλι δικο μου θεμα.Αν μπορουσα να ΕΙμαι αυτό που ειμαι θα ηταν ολλα εξίσου ωραια κι απλά.Στο μυαλο μ ας ειναι τα προβληματα και στις συνηθειές μας και στις αναγκες μας.Τελικά μεσα μας.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Τα προβλήματα εκείνα είναι περισσότερο Νομικά.

Στα οποία δυστυχώς δεν είμαστε πάντα σε θέση να κλείσουμε τα μάτια..... :( :( :(

Ίσως είναι δευτερεύοντα.......αλλά πολλές φορές σημαντικά. Είτε αφορούν τα δύο μέλη της "Εταιρίας", είτε τους καρπούς αυτής....!

Όπως το ότι για να δώσει ο μπαμπάς των παιδιών χρήματα για να ζήσουν τα παιδάκια του, πρέπει να περάσεις πρώτα από το δικαστήριο, γιατί βλέπεις είναι μάγκες μερικοί..........και σκληροί Αντρες.....!

τσπ......δεν θάθελα να συνεχίσω στην αναφορά αυτών των προβλημάτων.
Απλώς, είναι κρίμα στην σημερινή εποχή.........έτσι απερίσκεπτα, να σπέρνουμε και να φεύγουμε.....!
Το πρόβλημα όμως, έχει πολύ βαθύτερα αίτια, για να σταθώ στα Νομικά...!
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

πστ...Πέννη μου....μπορεί ο υποτιθέμενος "πατέρας" να κέρδισε μερικά ψωροευρώ από την διατροφή που θα έδινε...αλλά ξερεις τι έχασε???

Την ανάσα των παιδιών του την κάθε στιγμή...
Γιατί αυτήν την χάρηκα μόνό εγώ...

Και δεν την αλλάζω με όλα τα ευρώ του κόσμου!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ο καθένας βάζει τις προτεραιότητες του και τις αξίες του σε μία σειρα και αποφασίζει... Μετα ζεί με τις συνέπειες...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Τι λενε τα παιδια για ολα αυτα;
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Οτι λενε τα παιδια για ολα κεινα........για το ξυλο ,για τις φαγωμαρες για την αποσταση γαι τηνανυπαρξια στα εντος κι εκτος.........για ολα οσα ζησανε.
Καποια εποχηστην προσπαθεια μου να ειμαστε μζι με τον πατερα του Ταξιαρχη μεναμε σε διαφοερτικά σπιτια και ειμασταν μαζι........στο τελος ο Ταξιαρχης ελεγε "Μαμά οταν μεγαλωσω θα παιρνω τα παιδακι αμου και θα πηγαινω στο σπιτι μου"Οτι βλεπουν αυτο διαμορωνουν.Ξυλο πεφετει στο σπιτι ........ξυλο αναπαραγαουν.Ασυνενοησια βλεπουν αυτην αναπαραγουν
Ανυπαρξια εισπραττουν αυτη αναπαραγουν.
Εγω σαν παιδι θα ηθελα η μανα μου κι ο πατερας μου να ητνα πιο ευτυχισμενοι,τωρα που γερασαν να ζαμογελουσαν αλλα.....δεν αν και 52 χροναι μαζι.
Με αγαπη κι αλλα μετα.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”