ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Κάλώς ήρθες Γιώργο >:d< >:d< >:d< >:d<

θα ήταν όμορφο να πάρεις την διάγνωση αυτή σαν ευκαιρία να ξεκλιδώσεις και να αγκαλιάσεις τις αιτίες ενός φυσικού αποτελέσματος, και ακόμα πιο όμορφο να στραφείς προς τα μέσα χωρις την προσδοκία της φυσικης θεραπείας απαραίτητα αλλά για να σε γνωρίσεις

απο προσωπική εμπειρία, όταν διαγνωστηκε στο σώμα μου μια "δυσλειτουργία¨", όπως ανακαλώ την πορεία μου στο χρόνο, αποκόμισα πολλά οφέλη και θησαυρούς απο την ευκαιρία να δω πίσω απο το φυσικό συμπτωμα, που στο τέλος το ίδιο το σύμπτωσα δεν θεραπεύτηκε με την ιατρική έννοια, αλλα είναι σαν να θεραπευτηκε πρώτον μέσα μου και σε φυσικό επίπεδο να σταμάτησε την επιδείνωση του

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:

Το μάθημα που πρέπει να διδαχτεί ο ασθενής και η λύση του θέματος της υπολειτουργίας είναι να αποτραβηχτεί το άτομο ενσυνείδητα στον εαυτό του. Η απάθεια με την οποία αντιμετωπίζει τα πάντα, πρέπει να μετασχηματιστεί στη φράση «γενηθήτω το θέλημά σου». ΄Όχι παραίτηση από την ζωή, αλλά υποχώρηση από το «θέλω».

Η ασθένεια ως γλώσσα της ψυχής
Ρύντιγκερ Νταλκε
Εκδόσεις Πύρινος Κόσμος
Χτές το βράδυ έπεσα πάνω σ'αυτό το θέμα................. για άλλη μια φορά κατάλαβα ότι ακουμε κάτι όταν ειμαστε έτοιμοι να το ακουσουμε ( και θέλουμε βεβαίως βεβαίως... :? ) όσο κι αν οι άλλοι μας το φωνάζουν θέλοντας να μας βοηθήσουν....... Διάβασα να γραφεις πράγματα Βάσω μου που μου χες πει στην πρώτη μας κι όλας συνάντηση αλλά .. μπενάκης βγενάκης τοτε .....
έπεσα απ'τα σύννεφα με την συνειδητοποίηση αυτή ..
Πάντα πίστευα και έλεγα ότι ο υποθειροειδισμός ειναι το λιγότερο εώς αμελητέο απο τα προβλήματά μου , μια που παίρνεις ένα χαπάκι και τέλος , λύθηκε το προβλημα :cry:
Βάσω μου σ'ευχαριστώ που το μοιράστηκες αυτο στο φόρουμ :x :x :x :sunny: :x >:d< >:d< και ευχαριστώ το ρέικι που με βοηθάει να βγάζω τις παρωπύδες :x :x :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

καρδούλα >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

για άλλη μια φορά κατάλαβα ότι ακουμε κάτι όταν ειμαστε έτοιμοι να το ακουσουμε
Αχ, Βικούλι! :)
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Βικούλι >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< :x :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Βικουλι!!! :x :x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Δωρουλα >:d< >:d< >:d< :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24615
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Βικούλι :* >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Βικουλα >:d< >:d< >:d< κι εγω "τυχαια" επεσα σημερα εδω περα.... που βηχω για "ασχετους" λογους... εχω θυροειδιτιδα χασιμοτο, κι αν με ρωτησει κανεις, δεν ξερω πολλα πραγματα γιαυτο, ομως ξερω οτι δημιουργηθηκε σε καποια φαση της ζωης μου που δεν ηθελα να εχω καμμια επαφη με τον εαυτο μου..... καθολου τυχαιο επισης που μου εκανε κλικ η ιδια φραση που εκανε και σε σενα "Γεννηθητω το θελημα Σου" @};- @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Ελενα Κ. έγραψε:ομως ξερω οτι δημιουργηθηκε σε καποια φαση της ζωης μου που δεν ηθελα να εχω καμμια επαφη με τον εαυτο μου.....
Αχ βρε Ελενάκι .......... :-( :-( :x :x
σε νοιώθω... >:d< >:d<
Ελενα Κ. έγραψε:καθολου τυχαιο επισης που μου εκανε κλικ η ιδια φραση που εκανε και σε σενα "Γεννηθητω το θελημα Σου" @};- @};-
θα το βάλω υπογραφή μου φαίνεται για να το βλέπω συνέχεια μπας και αφήσω τον έλεγχο :-( >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

να το βαλεις κοριτσακι μου >:d< >:d< >:d<
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
xanthia
Δημοσιεύσεις: 321
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2012 6:35 pm

Re: ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από xanthia »

>:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από eirini »

Η γνώση για το ταξίδι της ψυχής έρχεται μέσα από την συνειδητότητα σου και είναι η αδιαμφισβήτητη εμπειρία σου, όμως να που έρχεται σε αντίθεση με το «σύστημα» στο οποίο ανήκεις. Θέλεις να βιώσεις το πνεύμα σου, αλλά αυτή η θέληση έρχεται σε ρήξη με ότι σου έχει μεταβιβαστεί σαν κωδικός θεϊκής ηθικής, που σε τοποθετεί στην θέση του ανθρώπου, αφήνοντας σε έξω από τον θεϊκό άνθρωπο που είναι η κληρονομιά σου από την θεϊκή «γέννηση» της ύπαρξής σου..
ΕΞΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ :angry-screaming:
Κλείνω τα μάτια και αφήνω μια ακτίνα φωτός από την καρδιά μου να απλωθεί στην πόλη, σε καθε άνθρωπο, στην γη ολόκληρη
Βάσω :cry: :x :x :x
Το συναισθηματικό "βάρος" έτσι κι αλλιώς επηρεάζει τον οργανισμό μας μέσω των ενδοκρινών αδένων, γι' αυτό και οι ασθένειες του θυρεοειδούς έχουν να κάνουν με την συναισθηματική μας φόρτιση, ιδιαίτερα στην παιδική μας ηλικία που αργότερα γίνεται τρόπος ζωής, από την οποία οι ασθενείς διαρκώς προσπαθούν να "δραπετεύσουν"...
Εγώ θυμάμαι (είχα και συζήτηση πάνω σε αυτό προχθές το βράδυ) ότι εκτός από το πρήξιμο του λαιμού μου, των αδενών μου και όλου γενικά του συστήματος, είχα και απώλεια της φωνής μου γύρω στα 10-11 μου χρόνια :cry:
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ειρηνάκι μου :cry: >:d< >:d< >:d<

Μου αρέσει η υπογραφή σου :x O:-)
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”