ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

απλά πράγματα :))

:mrgreen:


κι όμως είναι απλή η ελευθερία, Ελλάκι μου! >:d<
Αρκεί να την βρίσκεις μέσα σου...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:)) ναι πράγματι εδω γελαμε...
Απλά πράγματα!!
"για να εργαστει με τα εμποδια....ΚΑΙ να τα υπερβεί..."
Στράβους τα χειλιας και ψαλι :?
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Δηαλδη να σταματησουμε να ασχολουμαστε τι εκαναν οι αλλοι σε μας αλλα τι εμεις επιτρεψαμε να μας συμβεί....
ΑΝτι δηλαδη να διεκδικουμε και να εχουμε αναγκη εξωτερικες καταστασεις που εχουν να κάνουν με τους αλλους...να εσωστραφουμε και να ανακαλυψουμε μεσα μας την μορφια,την δυναμη,την ελευθερία,την αφθονια την αγαπη
Ολα ειναι εσωτερική υποθεση έ; :* O:-) >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το θέμα είναι ότι αν δεν βρεις εσωτερικά την ελευθερία της ύπαρξης σου , να εκδηλώνεται απλά και φυσικά, αυτό που σου έκαναν οι άλλοι, το έχεις κάνει οπωσδήποτε και εσύ...

Δηλαδή η εξάρτηση από τα συναισθήματα είναι αμοιβαία...Δεν σου "έκαναν" οι άλλοι, "έκανες" και εσύ...

Τα ίδια "απωθημένα" έχουν όλοι οι απλοί άνθρωποι...Γιατί αυτό είναι το μυστικό...Ζούμε όχι με τα συνειδητά, αλλά με τα απωθημένα μας...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:thumbsup: >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

:* :* :* :*
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

:)) Βασούλα ευχαριστώ. Μάλλον πρέπει να τα γράψω κάπου και να τα διαβάζω συνέχεια αλλιώς δεν πρόκειται να τα εμπεδώσω!!!! Πάντως γλυκό μου κοριτσάκι εμένα μου φαίνονται βουνό!!! :-D Η μάνα μου λέει πως όχι μονο της έβγαλα την ψυχή ωσπου να γεννηθώ αλλά οι γιατροί τότε δεν κάνανε ΄τις ανάλογες εξετάσεις, γι αυτό έτρεχε και δεν έφτανε γιατί κοιμόμουνα συνέχεια και δεν ήξερε τι φταίει!!! Τι να πω δεν ξέρω!! Αλήθεια ή υπερβολές της μάνας μου; Πάντως έχει να το λέει ακόμα!!! Εχω πάααααααααααααααρα πολύ δρόμο μπροστά μου!! Ωρες ώρες δεν ξέρω πόσες ενσαρκώσεις θα με παρει να ξελασπώσω και να απελευθερωθώ επιτέλους, αλλά τουλάχιστον έγινε η αρχή!! Ευχαριστώ πολύ για αυτό που είπες για το θέμα της γείωσης. Είναι πάρα πολύ σημαντικό για μένα!! Δεν ξέρεις τι πόνους έχω!! Οντως το πέτυχες διάνα!! Οταν δίνω ρέικι πισω από το κεφάλι οι πόνοι και οι κράμπες δυναμώνουνε!!!
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Vaso έγραψε:
Νομίζω ότι σου λείπει η γείωση, γι' αυτό πονάνε τα πόδια σου.
Τα βήματά σου πάνω στην γη είναι "βαριά", δεν βρίσκεις γλύκα και χαρά εδώ...΄Ισως ακόμα υπάρχει φόβος γι' αυτό που συμβαίνει γύρω σου.
Κάνοντας ρέικι στο κεφάλι, ιδιαίτερα στην πίσω θέση, τροφοδοτείς κάποιες κεντρικές συνδέσεις με τα υπόλοιπα πεδία σου. Η πνευματική ενέργεια από το 7ο κέντρο δεν μπορεί να γειωθεί στο 1ο...
Το σημαντικό στην αυτοθεραπεία μας, είναι να βρίσκουμε τις αιτίες που δεν μπορούμε να βιώσουμε την ζωή μας με χαρά.
Το συναισθηματικό μας πεδίο, αυτό που έχει άμεση επιρροή με την συνείδησή μας, περιέχει συναισθήματα εγκλωβισμένα που δυσχεραίνουν την τροφοδότηση του οργανισμού μας και μας πιέζουν ασυνείδητα, δημιουργώντας μας και τις δυσκολίες...
Η ροή της ενέργειας δεν είναι μονόδρομος. Κατεβαίνει η πνευματική ενέργεια και ανεβαίνει η γήινη ενέργεια...Αυτό σημαίνει ότι τα κάτω κέντρα χρειάζεται να εργάζονται και να είναι λειτουργικά.
Ιδιαίτερα το 2ο και το 3ο είναι σημαντικά στην γείωση της πνευματικής ενέργειας και είναι αυτά που μας βάζουν στην ζωή με ευθύνη και ανεξαρτησία από τους άλλους και τον ρόλο τους στην ζωή μας.
Συνήθως η αλληλεπίδραση δεν μας αφήνει να γειωθούμε, γιατί επιτρέπουμε στους άλλους να μας επηρεάζουν χωρίς να συνειδητοποιούμε αυτήν την επιρροή...
΄Οταν εργαζόμαστε με τον εαυτό μας, βρίσκουμε αυτές τις αόρατες εξαρτήσεις που μας εγκλωβίζουν σε "πρέπει" και μας κάνουν να απωθούμε τα "θέλω" μας...

Ναταλί,(και όχι μόνο) δεν χρειάζεται να επικεντρώνεσαι στον κόσμο...Το τι κάνουν οι άλλοι για τον εαυτό τους, είναι δικαίωμά τους. Αυτό που μας θυμώνει, ασυνείδητα, είναι ότι δεν είναι οι άλλοι, τόσο "καλοί", όσο εμείς...Και αυτό από μόνο του είναι διαχωριστικό...

Επανεξέταση χρειάζεται όλη η ζωή μας που είναι βασισμένη στην ηθική της θρησκείας μας...
Αν το συναίσθημα που έχουμε μέσα μας είναι η αμαρτία του κόσμου, αυτό που θα καλέσουμε από το σύμπαν είναι η κοσμική αμαρτία...

Γνωρίζω ότι ορισμένα συναισθήματα έχουν ήδη διαμορφώσει και τον χαρακτήρα σου. Στην αυτοθεραπεία μας χρειάζεται να "αποχαρακτηριστούμε" από τις επίκτητες ιδιότητες και να αναζητήσουμε τα χαρίσματά μας, αυτά που η ψυχή μας έφερε σ' αυτήν την ενσάρκωση, για να εργαστεί με τα εμπόδια και να τα υπερβεί προς χάρη της εξελικτικής της πορείας...


:x :x :x

Έτσι εξηγούνται πολλά πράγματα... :-?

@};- @};- @};-
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) Τι ενοείς Ελλη μου;
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Η μάνα μου λέει πως όχι μονο της έβγαλα την ψυχή ωσπου να γεννηθώ αλλά οι γιατροί τότε δεν κάνανε ΄τις ανάλογες εξετάσεις, γι αυτό έτρεχε και δεν έφτανε γιατί κοιμόμουνα συνέχεια και δεν ήξερε τι φταίει!!! Τι να πω δεν ξέρω!! Αλήθεια ή υπερβολές της μάνας μου; Πάντως έχει να το λέει ακόμα!!!
Ναταλι ..βασει αυτων που γνωρίζω , αυτα εδω ειναι ασύνδετα μεταξυ τους και μαλλον η μαμά σου εχει το θεμα.
Η εξεταση που αναφέρεις γινεται σε ολα τα μωρα στο τριτο 24 ωρο , υποχρεωτικά....δλδ δεν βγαινει απο το τμήμα νεογνό αν δεν του πάρουμε αιμα .
Απ οτι φαίνεται τοτε η δεν γινοταν συστηματικά [ πραγμα που δε το πιστευω] η αργησε το αποτέλεσμα η κάποιος εκανε λάθος και καθηστερησε η αγωγη σου.
Ομως για τα υπολοιπα που λες...το 1970 δεν υπηρχαν στην Ελλάδα μέθοδοι που να μας επιτρέπουν να δουμε την κινητικότητα του εμβρύου οπως γίνεται τωρα...΄..αλλα και τωρα πάλι δεν τις θεωρούμε αξιοπιστες..
Ουτε υπέρηχο δεν ειχε τοτε ....ουτε καν μηχανηματα για τους παλμούς...αυτα αρχισαν να γινονται ευρεως γνωστά στην Αθηνα μετα το 75....ελαχιστοι τα ειχαν..
Ας αφησουμε ομως την ιστορία και ας επικεντρωθούμε στο σημαντικό που για μενα ειναι αυτο το << της έβγαλα την ψυχή >>

Δεν λέγεται αυτο ευκολα ....Ναταλί.....αν δεν εχει η ιδια η μητερα προσωπικα προβλήματα ανεξάρτητα απο το μωρακι..
Ο ερχομος ενος παιδιού ειναι ιερός και ειναι τοσο εντονα τα συναισθηματα που ακομη κι αν μια εγκυμοσύνη ειχε κάποιες περιπετειες ...πάλι ολα ξεχνιούνται με την γεννηση.
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Μωρέ το θέμα έιναι τώρα τι γίνεται!!!! Πως θα ξεφορτωθώ εγώ όλα αυτά; Εδώ είναι τα δύσκολα!!! Εχω πολύ δρόμο μπροστά μου Αετέ! Ομως άρχισα κι αυτό είναι θετικό!!! Που θα πάει θα την βρώ την άκρη!!! :-?
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σιγα σιγα ....ολοι αυτο κανουμε.... :x
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Nαταλία-Νεφέλη έγραψε:=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) Τι ενοείς Ελλη μου;
Ότι μάλλον κατάλαβα γιατί πονάν τα πόδια μου :x :x
mindopener
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 21 Απρ 2011 11:38 am

Δημοσίευση από mindopener »

Καλημέρα!

Ονομάζομαι γιώργος και πριν από περίπου 1 βδομάδα διαγνώστηκα με υποθυρεοειδισμό.

Ξεκίνησα και παίρνω το χάπι της θυροξινης και μπορώ να πω ότι βλέπω μία βελτίωση.

Παρόλα αυτα, μιας και είμαι 23, με ένα τέτοιο πρόβλημα υγείας, όπως είναι φυσικό - ή όχι;, φοβάμαι λίγο.

Έχω ακούσει ιστορίες όπου ο θυροειδής πήρε πάλι μπρος. ’ραγε υπάρχει θεραπεία;

Και αν υπάρχει πως πετυχαίνεται;

Πνευματικά; με Δίαιτα;

Θα μου άρεσε να άκουγα τις ιστορίες σας επί του θέματος.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

καλώς ήρθες mindopener Γιώργο :-D :-D :-D

ο θυρεοειδής αδένας είναι ο ρυθμιστής των φυσικών μας λειτουργιών...Αυτή είναι η κοσμική του αξία...

Η ψυχική του αξία είναι η έκφραση και η δημιουργικότητα στην Ζωή μας.

΄Οταν η Ζωή δεν είναι πια δημιουργική, όταν δεν μπορούμε να βρούμε την αληθινή μας έκφραση μέσα σ' αυτήν, τότέ γινόμαστε "νεκροί" άνθρωποι...

Ο υποθυρεοειδισμός μοιάζει με τον "θάνατο"...Αναστέλει όλες τις φυσικές λειτουργίες στο ελάχιστο...

Φυσικά και θεραπεύεται...΄Ενα χάπι κάθε ημέρα για όλη σου την ζωή και οι ρυθμίσεις επανέρχονται στο φυσιολογικό...

΄Ομως βαθύτερα χρειάζεται να βρεις την ουσία σου! Πιο βαθιά επαφή με τον Εαυτό σου και τα συναισθήματά σου, ώστε να είσαι περισσότερο συνειδητός στην Ζωή Σου!

Πάντως μην φοβάσαι...Οι ασθένειες του θυρεοειδούς είναι πια μια συνηθισμένη μορφή "βλάβης" της ίδια μας της ζωής, όταν σ' αυτήν δεν μπορείς να βρεις κανένα νόημα! Ενας στους δύο πάσχει από κάποια μορφή "βλάβης" στον θυρεοειδή...

Το 5ο κέντρο μας είναι ένα σημαντικό σημείο του ανθρώπου, όπου ακούει την εσωτερική του φωνή...νιώθει την βαθύτερη ΄Υπαρξή του και την σύνδεσή του με τον θεό. ΄Οταν είναι μπλοκαρισμένο, τότε μπορούν να συμβούν διάφορα...

Αυτό που μπορώ να σου πω από την δική μου εμπειρία είναι ότι κάποια στιγμή σταμάτησα να παίρνω το χάπι του θυρεοειδούς, χωρίς να έχω για πολλά χρόνια κάποιο σύμπτωμα δυσλειτουργίας, μετά βέβαια απο αρκετή πνευματική εργασία και κυρίως αυτογνωσία!
΄
Και όταν προέκυψε μια στιγμιαία δυσλειτουργια, άλλα ήταν τα αίτια και όχι ο θυρεοειδής...Που σημαίνει ότι επανηλθε πάλι στην φυσιολογική λειτουργία ταχύτατα, όταν τα αίτια απομακρύνθηκαν!

Μην φοβάσαι όμως γιατί αποδυναμώνεις την θεραπεία σου...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”