Tι σκέφτεσαι τώρα;

καμιά φορά ξεχνιόμαστε...
και εκτός από την "καλημέρα"
λέμε και ότι νιώθουμε!!
Ινατος

Re: Tι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευση από Ινατος »

Vasoula έγραψε:Ούτε καν την είχα ακούσει την συγγραφέα...
Διάβασα λίγα πράγματα γι' αυτήν, με την ευκαιρία της ανάρτησής σου Κωστή και κατάλαβα ότι είναι επαγγελματίας συγγραφέας, οπότε βρίσκω και λογική την διαμαρτυρία της.
Αυτό που μειώνει όμως το λογικό της υπόθεσης είναι ότι κοινοποίησε δημόσια τον θυμό της, ενώ υπάρχουν χίλιοι τρόποι να προστατεύσει τα πνευματικά της δικαιώματα, χωρίς να προσβάλει κανέναν και κυρίως τον εαυτό της.

Συνήθως οι άνθρωποι μπερδεύουν το δημιουργικό έργο με το επάγγελμα και δεν συγχωρούν ότι παίρνεις χρήματα γι' αυτό. Το έχω ακούσει άπειρες φορές ακόμα και για το ρέικι και τους δασκάλους του.

Τώρα μου κάθισε λίγο αυτό το σχόλιο σου βρε Κωστή μου, ότι είναι συγγραφέας της παραλίας και της τουαλέτας. Γιατί δεν μειώνει την συγγραφέα, αλλά τους εκατοντάδες χιλιάδες αναγνώστες της.
Δεν σε κρίνω για τις απόψεις σου, προσεξε μην με παρεξηγήσεις...Αλλά θεωρώ ότι είναι εντελώς διαχωριστικό να κρίνει κανείς τις επιλογές των άλλων, και ο διαχωρισμός τις περισσότερες φορές δεν μας εξυψώνει σαν Άτομα.

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Βασούλα :)
Θεωρώ ,θεωρώ,ότι ζούμε μία κρίση πρώτα ηθική και μετά οικονομική,εννοείται ότι είναι επαγγελματίας και ότι βιοπορεί απ'τη συγγραφή(αν και είναι και συνταξιούχος της ολυμπιακής..).. Το ότι θα μπορούσε να κάνει όμως μερικές δωρεές σε συνεργασία σε κάποιες δανειστικές βιβλιοθήκες,δε σημαίνει όμως ότι θα μείωνε το εισόδημα της.Έτσι και αλλιώς στις δανειστικές βιβλιοθήκες πηγαίνουν κυρίως άνθρωποι που για τον χ ψ λόγο δε μπορούν να αγοράζουν βιβλία.Είμαι της αρχής ότι οι άνθρωποι ,κυρίως των τεχνών και των γραμμάτων, και έπειτα των θεαμάτων, πρέπει να επιστρέφουν κάτι στους ανθρώπους που τους ανέδειξαν.Ειδικά οι πρώτοι έχουν ,θεωρώ,ηθικό χρέος να προάγουν ακόμα περισσότερο τον πολιτισμό .. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί πολλοί απλοί καθημερινοί άνθρωποι έχουμε γίνει πιο συλλογικοί και δεν έχουν γίνει οι πνευματικοί άνθρωποι που πρώτιστα θα έπρεπε να δίνουν το παράδειγμα.. Δεν είπε κάποιος να μοιράσει 1000δες αντίτυπα.θα μπορούσε να κάνει μερικές δωρεές και δυστυχώς αυτό δεν το έχω δει από κανέναν.. Είμαι λίγο ιδεαλιστής και πιστεύω σε έναν κόσμο καλύτερο ,πιο συλλογικό,πιο συντροφικό, πιο ανιδιοτελή.. Δεν ξέρω τι ποσοστό λάθους έχει αυτό..

Το αν την είπα συγγραφέα παραλίας και τουαλέτας δε μειώνει τους αναγνώστες της.Το ότι έβλεπα Ερωτοδικείο και Αυτόφωρο μανιωδώς δε με καθιστά "flat" ,το ότι ακούω ντίσκο πχ δε με καθιστά κιτς και το ότι θα διάβαζα αν το είχα το βιβλίο της Χειλουδάκη αν το είχα,δε με καθιστά ρηχό.Άλλο η τέχνη άλλο η "ψυχαγωγία"..Δε διαβάζουν και Καζαντζάκη,ούτε είναι και απ'τους "λογοτέχνες" που το έργο της μπορεί να κριθεί κλασικό.. Διεκπαιρεωτική επαγγελματίας συγγραφέας είναι.. Ούτε καν αφουγκράζεται και μεταφέρει στα έργα της τα τόσα κάθε είδους θέματα που έχει η εποχή μας σε αντίθεση με τους παλαιότερους συγγραφείς που πραγματικά αποτύπωναν την εποχή τους στο έργο τους γιατί ήθελαν να περάσουν τα μηνύματα τους.Η Λιλίκα Νάκου,η Ζωρζ Σαρή,η Άλκη Ζέη κτλ δεν έκαναν συγγραφή.Έκαναν επανάσταση.Γι'αυτό και ακόμα μεγαλώνουν οι νέες γενιές με τα βιβλία τους και θα συνεχίσουν να μεγαλώνουν.. Αν ,λοιπόν,κάποιος διαβάζει τα βιβλία της εν λόγω κυρίας και θεωρεί ότι διαβάζει κάποιο ανάγνωσμα υψηλής διανόησης ,απλά κάνει λάθος.Είναι ανάλαφρα αναγνώσματα για πρόσκαιρα συναισθήματα,που σαφώς χρειάζονται και αυτά..Χρειαζόμαστε το ανάλαφρο στη ζωή μας..

Τέλος,αν κάποιοι δάσκαλοι του ρέικι ζητάνε πολύ μεγαλύτερα ποσά ,απ'τους υπόλοιπους το θεωρώ λάθος .Θεωρώ ότι έγιναν δέσμιοι του χρήματος.. Σαφώς και ο δάσκαλος του ρέικι πρέπει να πληρώνεται για πολλούς αυτονόητους λόγους.Για τον χρόνο που διαθέτει,για τον συνολικό κόπο του,για να εκτιμήσει κάποιος τα χρήματα που δίνει κτλ κτλ κτλ Όταν πχ ο δάσκαλος μου του πρώτου βαθμού μου είπε ότι όταν πρωτοήρθε το ρέικι στην Ελλάδα, κάποιοι πουλούσαν διαμερίσματα και σπίτια για τον όποιο βαθμό(αν ισχύει κιόλας όλο αυτό) και το θεωρούσε φυσικό θύμωσα..Όχι τόσο για το ύψος του ποσού που χρειάζονταν,αλλά για τον λόγο ότι το θεωρούσε φυσικό.Γιατί να κοστολογείται η αγάπη δλδ τόσο υψηλά; Υποτίθεται ότι πρέπει να "φέρουμε" όσο πιο πολλή συμπαντική ενέργεια στον πλανήτη.Υποτίθεται ότι ζούμε μία πνευματική μετάβαση ως ανθρωπότητα .Αυτοί που έχουν δικαίωμα στη μετάβαση είναι μόνο οι έχοντες;

Ξέρω ότι φαίνομαι λίγο γραφικός και υπερβολικός.Αυτές είναι όμως οι αρχές μου .. Είναι λάθος μου ότι λόγω παρόρμησης,απαξιώνω κάποιους ανθρώπους που τους θεωρώ γρανάζι ενός κακού συστήματος στον πλανήτη που πρέπει να διορθωθεί αν θέλουμε να γίνουμε καλύτεροι. Νιώθω ,όμως,έμμεσα ότι δια της αλυσιδωτής θεωρίας ότι είναι απειλή για μένα και για όλους εσάς και ίσως να είναι και λάθος.. Ξέρω το τίμημα για όλο αυτό .. Απλά στην παρούσα φάση,τα ερεθίσματα είναι πολλά και δε μπορώ να βρω την "ηρεμία".Όταν θα φτιάξω το παραθαλάσσιο σπιτάκι με το περιβόλι (μακάρι) και θα σας καλώ όλους για σου κου και φιλοξενία,τότε θα πω "δεν πειράζει ρε συ που τα λέει αυτά η Δημουλίδου..Αγάπη και φως.." :D O:-) :sunny:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88547
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Tι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευση από Vasoula »

Κωστή μου, συμφωνώ με τον ρομαντισμό σου, άλλωστε και εγώ είμαι...
Όμως σε τούτον τον κόσμο που ήρθαμε οικειοθελώς, η ασθένεια λέγεται πόλωση και αυτήν χρειάζεται να θεραπεύσουμε μέσα στον δικό μας κόσμο πρώτα, για να γίνονται ολοένα και λιγότεροι οι ασθενείς...

Όταν θεραπεύω τον Εαυτό μου, ένα μέρος της ανθρωπότητας είναι θεραπευμένο...Αυτός είναι ο Στόχος του καθενός μας και όχι να βλέπει πόσοι είναι οι ασθενείς...Αν εγώ είμαι θεραπευμένος, δεν θα φοβάμαι την ασθένεια του άλλου...επί της Ουσίας πάντα μιλάω

Τα πάντα εδώ είναι ενοχλητικά, αν θέλουμε να τα βλέπουμε έτσι...
Μένω σε πολυκατοικία και ουδέποτε ενοχλήθηκα από κάποιον γείτονα, ότι και να έκανε...Οι άλλοι ενοχλούνται όμως, γιατί κάποιος βάζει πλυντήριο το βράδυ, κάποιος ποτίζει τα λουλούδια και ρίχνει νεράκι στο μπαλκόνι του άλλου, κάποιος τινάζει και γεμίζει σκόνη τους γύρω του, κάποιος ροχαλίζει, κάποιος κάνει πιο δυνατά σεξ, κάποιος ακούει μουσική. Αν κοιτάς την επιφάνεια, τότε σίγουρα είναι όλα ενοχλητικά...

όσο για τα ποσά στο ρέικι, ο καθένας ζητά όσα θέλει αν υπάρχουν άνθρωποι που τα πληρώνουν. Εμένα γιατί να με νοιάξει?
Άλλωστε όσα και να πληρώσει ή να μην πληρώσει κανείς, αν θέλει να θεραπευτεί μπορεί να το κάνει με ή και χωρίς ρέικι. Απλά με το ρέικι έχει μεγαλύτερες ευκαιρίες να φτάσει στην ασθένειά του. Και δεν εννοώ σωματική ασθένεια ε?

Τουτον τον κόσμο εμείς τον κάναμε χάλια, εμείς θα τον ξαναφτιάξουμε...Και σ' αυτό ο καθένας είναι μόνος του, γιατί πρώτα φτιάχνεται ο μέσα κόσμος και μετά ο έξω, αντίθετα δεν γίνεται με τίποτα, όσο και να καταγράφεις τα αρνητικά του έξω κόσμου...

Οι εσωτερικές απειλές, Κωστή μου, έχουν ανυπολόγιστο κόστος, θεαματικά λιγότερο από τις εξωτερικές.

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ινατος

Re: Tι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευση από Ινατος »

Έχεις δίκιο.Αλλά νομίζω ότι είναι πιο "βαθύ" το να ζητάς κάτι από κάποιον άνθρωπο που θεωρείται ότι λόγω της πένας του θα μπορούσε να είναι και (βάζω πολλά εισαγωγικά) """υποδειγματικός""" ,απ'το να σε ενοχλεί ο μέσος γείτονας.Στην πρώτη περίπτωση κάποιος μπορεί να είναι..δεν ξέρω,βάλε όποιον χαρακτηρισμό θες.. ,στη δεύτερη περίπτωση κάποιος είναι κοινωνικά υποχόνδριος ή παράξενος ή ιδιόρυθμος ή ότι θες πες το..Νομίζω ότι άθελα σου υποβαθμίζεται η πρώτη κατάσταση μέσω του παραλληλισμού αυτού.Έτσι και αλλιώς η μικρότητα μας ενοχλεί γενικά και όλους.Πχ βλέπε πολιτική.Δηλαδή μόνο όταν επηρρεάζεται η τσέπη μου πρέπει να ενοχληθώ και να κρίνω; (βέβαια υπάρχει το μη κρίνεις ,για να μην κριθείς,αλλά σιγά μην κάτσω να σκάσω κιόλας άμα κριθώ για τις απόψεις μου γενικότερα..είπαμε το τίμημα το πληρώνουμε κτλ κτλ :lol: )

Στο δεύτερο κομμάτι ,κάποιος που θα πουλούσε σπίτι ,όπως είχα προαναφέρει,σημαίνει ότι δεν έχει..Επίσης είναι βασικό ότι ζούμε σε μία εποχή με έντονα οικονομικά προβλήματα.Ξέρω πολύ κόσμο που θα ήθελε να πάρει τον πρώτο βαθμό στο ρέικι και δεν έχει.Βέβαια θα μου πεις ότι αν το ζητήσεις ,θα τα έχεις ,που σημαίνει ότι είσαι έτοιμος και να πάρεις τον βαθμό,όπως εγώ μ\στην περίπτωση του πρώτου..Ας βάλω ένα παράδειγμα τον εαυτό μου πάλι.Πχ θα ήθελα να πάρω τον 3α ή να πάρω τους βαθμούς στο καρούνα.Ακόμα και στο δρόμο να βρω αύριο το ποσό που χρειάζεται για όλα αυτά,έχω τόσα χρέη που δυστυχώς πρέπει να τα δώσω εκεί για να μην τοκίζονται και διαιωνίζονται και πάει λέγοντας.Και δυστυχώς εκεί δε μπορώ να πω ότι είναι θέμα προτεραιοτήτων,γιατί η έννοια του οικονομικού χρέους είναι κάτι που σε αγχώνει ,έστω και ασυνείδητα σε περίπτωση που έχεις αποφασίσει να μην τα σκέφτεσαι πχ.. Έτσι ,λοιπόν,πολύς κόσμος θα ήθελε να πάρει τον πρώτο ή τους πρώτους δύο βαθμούς,αλλά ακόμα και αν έβρισκε το ποσό θα έπρεπε να το διαθέσει στην επιβίωση του ή σε αποπληρωμές.Δυστυχώς δε ζούμε προ κρίσης που τα πράγματα δεν ήταν το ίδιο,ούτε κάποιοι έχουν τη δυνατότητα ελιγμού ώστε να διαθέσουν για το ρέικι σε σχέση με κάποιους άλλους που μπορούν να πουν "και εγώ ζορίζομαι αλλά τα έδωσα για το ρέικι"..Πες πως είναι διακοπές.Κάποιοι έχουν τη δυνατότητα να αναβάλλουν κάποιες πληρωμές για να πάνε διακοπές ώστε να ξεκουραστούν και να έχουν μία πνευματική και ψυχολογική ανάταση,κάποιοι όχι..
Τώρα ως προς το "εάν κάποιος τα έχει(προφανώς πολλά) και μπορεί να τα δώσει" διαφωνώ..Εκτός εάν τα πάρει απ'αυτόν τον κάποιο και τα δώσεις σε αγαθοεργίες..Ας μη μπω σε διαδικασία να αναλύσω το σκεπτικό μου αυτό γιατί ήδη έγινα φλύαρος.. B-)
Ινατος

Re: Tι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευση από Ινατος »

Σε ευχαριστώ για τον διάλογο :x >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88547
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Tι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευση από Vasoula »

.Αλλά νομίζω ότι είναι πιο "βαθύ" το να ζητάς κάτι από κάποιον άνθρωπο που θεωρείται ότι λόγω της πένας του θα μπορούσε να είναι και (βάζω πολλά εισαγωγικά) """υποδειγματικός""" ,απ'το να σε ενοχλεί ο μέσος γείτονας.
Νομίζω ότι οι άνθρωποι που δεν έχουν τον Εαυτό τους, όσο φήμη ή μόρφωση και να έχουν, στην "ασθένεια" είναι ίδιοι, Κωστή μου.
Το νοητικό του ανθρώπου φτάνει μέχρι ένα επίπεδο ευφυίας, αλλά η συναισθηματική νοημοσύνη του, δυστυχώς, είναι στο ελάχιστο της δυναμικής του, όσο για την πνευματική νοημοσύνη του είναι σχεδόν ανύπαρκτη στην πλειοψηφία.
Οπότε δεν μπορώ να ζητήσω από κάποιον επώνυμο να είναι υποδειγματικότερος (φαντάζομαι εννοείς πιο ηθικος) από κάποιον ανώνυμο, γιατί το ασυνείδητο λειτουργεί ίδια για όλους που δεν είναι συνειδητοί, ανεξάρτητα από την κοινωνική τους υπόσταση.

όσο για το ρέικι, θα διαφωνήσω...αυτοί που δεν μπορούν να πάρουν το ρέικι, δεν είναι λόγω οικονομικής κρίσης, αλλά λόγω προτεραιοτήτων (μην σου πω και μιζέριας). Στην αυτογνωσία το ερώτημα πάντα είναι "Ζωή ή επιβίωση" και ανάλογα ο καθένας πράττει. Δεν πιστεύω ότι η αυτογνωσία είναι για τους πλούσιους, αλλά γι' αυτούς που έχουν Ψυχή...

Μην ξεχνάς ότι τα χρέη πολλών νοικοκυριών δεν έγιναν την τελευταία 5ετία, αλλά είναι πολύ παλαιότερα, τότε που χρεώνονταν όλοι για να πάνε διακοπές ή να πάρουν τηλεόραση πλάσμα. Σ' αυτά τα χρέη τους βρήκαν τα μνημόνια, οι απολύσεις και η ανεργία και άρχισε η κατρακύλα

Θα σου μιλήσω για την δική μου εμπειρία...Το ρέικι δεν το παίρνεις αν σου περισσεύουν, το παίρνεις γιατί δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.
Δεν είναι θέμα "πνευματικής" μόδας, ή για να μάθεις κάτι παραπάνω, αλλά ζήτημα Ζωής.

Απόλυτα σεβαστή και η δική σου άποψη και η οπτική που βλέπεις τα πράγματα :)


>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Tι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευση από AMALIA »

Το νοητικό του ανθρώπου φτάνει μέχρι ένα επίπεδο ευφυίας, αλλά η συναισθηματική νοημοσύνη του, δυστυχώς, είναι στο ελάχιστο της δυναμικής του, όσο για την πνευματική νοημοσύνη του είναι σχεδόν ανύπαρκτη στην πλειοψηφία.
Οπότε δεν μπορώ να ζητήσω από κάποιον επώνυμο να είναι υποδειγματικότερος (φαντάζομαι εννοείς πιο ηθικος) από κάποιον ανώνυμο, γιατί το ασυνείδητο λειτουργεί ίδια για όλους που δεν είναι συνειδητοί, ανεξάρτητα από την κοινωνική τους υπόσταση.


... @};-

όσο για το ρέικι, θα διαφωνήσω...αυτοί που δεν μπορούν να πάρουν το ρέικι, δεν είναι λόγω οικονομικής κρίσης, αλλά λόγω προτεραιοτήτων (μην σου πω και μιζέριας). Στην αυτογνωσία το ερώτημα πάντα είναι "Ζωή ή επιβίωση" και ανάλογα ο καθένας πράττει. Δεν πιστεύω ότι η αυτογνωσία είναι για τους πλούσιους, αλλά γι' αυτούς που έχουν Ψυχή...

Θα σου μιλήσω για την δική μου εμπειρία...Το ρέικι δεν το παίρνεις αν σου περισσεύουν, το παίρνεις γιατί δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.
Δεν είναι θέμα "πνευματικής" μόδας, ή για να μάθεις κάτι παραπάνω, αλλά ζήτημα Ζωής.

Συμφωνω με την Βασουλα.. @};- επιβιωση ειχα οταν οικονομικα ημουν ανετοτατη για διαφορους λογους που δεν εχουν στην παρον σηζητηση σημασια. ... Ζωη εχω τωρα που τα οικονομικα μου ειναι οπως ολων των Ελληνων..

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Tι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Μην ξεχνάς ότι τα χρέη πολλών νοικοκυριών δεν έγιναν την τελευταία 5ετία, αλλά είναι πολύ παλαιότερα, τότε που χρεώνονταν όλοι για να πάνε διακοπές ή να πάρουν τηλεόραση πλάσμα. Σ' αυτά τα χρέη τους βρήκαν τα μνημόνια, οι απολύσεις και η ανεργία και άρχισε η κατρακύλα

Θα σου μιλήσω για την δική μου εμπειρία...Το ρέικι δεν το παίρνεις αν σου περισσεύουν, το παίρνεις γιατί δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.
Δεν είναι θέμα "πνευματικής" μόδας, ή για να μάθεις κάτι παραπάνω, αλλά ζήτημα Ζωής.
:x @};- >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30029
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Tι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Στην αυτογνωσία το ερώτημα πάντα είναι "Ζωή ή επιβίωση" και ανάλογα ο καθένας πράττει. Δεν πιστεύω ότι η αυτογνωσία είναι για τους πλούσιους, αλλά γι' αυτούς που έχουν Ψυχή...
:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Tι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Το ρέικι δεν το παίρνεις αν σου περισσεύουν, το παίρνεις γιατί δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.
Δεν είναι θέμα "πνευματικής" μόδας, ή για να μάθεις κάτι παραπάνω, αλλά ζήτημα Ζωής.
@};-
Στην αυτογνωσία το ερώτημα πάντα είναι "Ζωή ή επιβίωση" και ανάλογα ο καθένας πράττει. Δεν πιστεύω ότι η αυτογνωσία είναι για τους πλούσιους, αλλά γι' αυτούς που έχουν Ψυχή...
:x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11320
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: Tι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευση από JOANNA »

Στην αυτογνωσία το ερώτημα πάντα είναι "Ζωή ή επιβίωση" και ανάλογα ο καθένας πράττει. Δεν πιστεύω ότι η αυτογνωσία είναι για τους πλούσιους, αλλά γι' αυτούς που έχουν Ψυχή...
:x :x :x
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Ινατος

Re: Tι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευση από Ινατος »

Vasoula έγραψε:
.Αλλά νομίζω ότι είναι πιο "βαθύ" το να ζητάς κάτι από κάποιον άνθρωπο που θεωρείται ότι λόγω της πένας του θα μπορούσε να είναι και (βάζω πολλά εισαγωγικά) """υποδειγματικός""" ,απ'το να σε ενοχλεί ο μέσος γείτονας.
Νομίζω ότι οι άνθρωποι που δεν έχουν τον Εαυτό τους, όσο φήμη ή μόρφωση και να έχουν, στην "ασθένεια" είναι ίδιοι, Κωστή μου.
Το νοητικό του ανθρώπου φτάνει μέχρι ένα επίπεδο ευφυίας, αλλά η συναισθηματική νοημοσύνη του, δυστυχώς, είναι στο ελάχιστο της δυναμικής του, όσο για την πνευματική νοημοσύνη του είναι σχεδόν ανύπαρκτη στην πλειοψηφία.
Οπότε δεν μπορώ να ζητήσω από κάποιον επώνυμο να είναι υποδειγματικότερος (φαντάζομαι εννοείς πιο ηθικος) από κάποιον ανώνυμο, γιατί το ασυνείδητο λειτουργεί ίδια για όλους που δεν είναι συνειδητοί, ανεξάρτητα από την κοινωνική τους υπόσταση.
Σωστά..Οπότε πρέπει ο κόσμος να μην συνδέει τον τραγουδιστή ή τον λογοτέχνη που μιλάει,τραγουδάει για την αγάπη με την αγάπη.Να μη συνδέει αυτόν που μιλάει έμμεσα για αρχές και αξίες με τις αρχές και τις αξίες κοκ .. Πολύς κόσμος όμως αγαπά και υποστηρίζει συγκεκριμένους ανθρώπους των τεχνών,των γραμμάτων ,του θεάματος κτλ γιατί τους συνέδεσε αυτό το "κάτι" που πρέσβευσαν και έθιξαν ..
Vasoula έγραψε:όσο για το ρέικι, θα διαφωνήσω...αυτοί που δεν μπορούν να πάρουν το ρέικι, δεν είναι λόγω οικονομικής κρίσης, αλλά λόγω προτεραιοτήτων (μην σου πω και μιζέριας). Στην αυτογνωσία το ερώτημα πάντα είναι "Ζωή ή επιβίωση" και ανάλογα ο καθένας πράττει. Δεν πιστεύω ότι η αυτογνωσία είναι για τους πλούσιους, αλλά γι' αυτούς που έχουν Ψυχή...

Μην ξεχνάς ότι τα χρέη πολλών νοικοκυριών δεν έγιναν την τελευταία 5ετία, αλλά είναι πολύ παλαιότερα, τότε που χρεώνονταν όλοι για να πάνε διακοπές ή να πάρουν τηλεόραση πλάσμα. Σ' αυτά τα χρέη τους βρήκαν τα μνημόνια, οι απολύσεις και η ανεργία και άρχισε η κατρακύλα

Θα σου μιλήσω για την δική μου εμπειρία...Το ρέικι δεν το παίρνεις αν σου περισσεύουν, το παίρνεις γιατί δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.
Δεν είναι θέμα "πνευματικής" μόδας, ή για να μάθεις κάτι παραπάνω, αλλά ζήτημα Ζωής.

Απόλυτα σεβαστή και η δική σου άποψη και η οπτική που βλέπεις τα πράγματα :)


>:d< >:d< >:d< >:d<
Δεν ξέρω αν λαμβάνεις υπόψιν ότι αλλιώς ήταν η έννοια του χρέους πριν από 6 χρόνια ,πριν από 16 χρόνια ή 26 και αλλιώς είναι τώρα.. Τώρα τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα και με θλίβει-δε σου κρύβω- η χρήση της λέξης "μιζέρια".Ίσως έχεις συγκεκριμένα παραδείγματα στο μυαλό σου και άλλα εγώ στο δικό μου. Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που θα πούνε "σιγά μη δώσω 200 ευρώ πχ για το ρέικι ,θα τα δώσω στο σόπινγκ που θα μου κάνει μεγαλύτερο καλό"-λέμε τώρα.. Αυτοί ναι.Δεν το έχουν ανάγκη.Ίσως να έπαιρναν κάποιο βαθμό από μόδα,γιατί τους μίλησε κάποιος φίλος,γιατί ήθελαν να το παίξουν new age και για διάφορους άλλους λόγους..Δεν είναι όμως όλοι έτσι.
Κάνω παρένθεση να σου πω τη δική μου ιστορία.Στον πρώτο βαθμό ζήτησα τα χρήματα και την επόμενη μέρα τα είχα.Στο δεύτερο βαθμό ζήτησα κάποιον να μου κάνει διακανονισμό -εφόσον ο πρώτος μου "δάσκαλος" και "φίλος" κιόλας αρνήθηκε- και βρήκα έναν άνθρωπο πρώτα και δάσκαλο έπειτα και μου έκανε διακανονισμό.Αυτή τη στιγμή δε μπορώ ούτε σε διακανονισμό να μπω.Ούτε πχ μία φίλη μου φοιτήτρια από άλλη πόλη που έχει 100ε το μήνα περιθώριο για σίτιση και προσωπικά έξοδα,ούτε η γνωστή μου η άνεργη που με μεροκάματα δεξιά και αριστερά βιοπορίζει μετά βίας,ούτε ένας φίλος μου που δίνει κάθε μήνα το μισό απ'το χαμηλό μισθό του περίπου για γιατρούς και φάρμακα-όχι δικά του- ,κάποια άλλη δίνει σχεδόν όλα τα χρήματα της στην ανατροφή των παιδιών της που ήδη μεγαλώνουν με στερήσεις κτλ κτλ Για αυτούς τους άνθρωπους μιλάω(και ελπίζω να μη φάνηκε μελό όλο αυτό),που έχουν καθημερινά προβλήματα και δεν ξεχωρίζουν μες στο πλήθος,ούτε θα βγάλουν τα θέματα τους 'στη φόρα" για να τους λυπηθεί κάποιος και να τους κάνει δωρεά το οτιδήποτε..Ζητάνε -ο καθένας με τον δικό του τρόπο απ'το σύμπαν -και περιμένουν να βρει το σύμπαν τον τρόπο και να τους δώσει αυτό που επιθυμούν.Όμως για να γίνει αυτό πρέπει οι άνθρωποι να διευκολύνουν αυτοί τη διαδικασία και αυτό δεν γίνεται εύκολα..Οπότε περιμένουν..
Μία κοπέλα κάποτε μου ζήτησε να βρω κάποιον τρόπο να κάνει μύηση στον α'βαθμό δωρεάν γιατί δεν είχε κανέναν οικονομικό πόρο και το ήθελε πολύ και της είπα να το ζητήσει σε ένα γκρουπάκι που έχω στο fb και έχει 5-6 δάσκαλους του ρέικι μέσα.Έκανε ανακοίνωση,τάγκαρα τα ονόματα που ήξερα και βρέθηκε μία δασκάλα να της δώσει τον βαθμό.Είχε το θάρρος και το ζήτησε.Δεν το έχουν όμως όλοι το θάρρος αυτό.Μία άλλη περίπτωση που ξέρω είναι μίας γυναίκας μετανάστριας που ζήτησε τον α'βαθμό από μία δασκάλα και της τον έδωσε με ανταλλαγή εργασίας,επειδή η δασκάλα το δεχόταν αυτό..Υπάρχουν περιπτώσεις λοιπόν που το ζητάς και έρχεται,αλλά έτσι όπως έχει γίνει σύνθετη η κοινωνία μας,κυρίως σε πιο "φτωχές και λαϊκές" περιοχές,δεν είναι πάντα δυνατόν αυτό..
Οπότε ακόμα και το ζήτημα ζωής που λες έχει αρκετές δυσκολίες ως προς το να γίνει πραγματικότητα γιατί τα ζητήματα ζωής έχουν αυξηθεί..
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88547
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Tι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευση από Vasoula »

Κωστή μου, δεν έγραψα για κανόνες, φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις και δεν συγκρίνω εποχές αλλά προθέσεις. Και η πρόθεση δεν έχει να κάνει με τα χρήματα...
Σου μοιράστηκα απλά την δική μου εμπειρία, που ήμουν σε πολύ δύσκολη οικονομική κατάσταση, με δύο παιδιά, και ασθενής...
Ρέικι όμως πήρα...

και όχι δωρεάν...Δεν θα το δεχόμουν κάτι τέτοιο, για εμένα...

Όμως έχεις δίκιο. Το ρέικι δεν είναι για όλους...


>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6437
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Tι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

όσο για το ρέικι, θα διαφωνήσω...αυτοί που δεν μπορούν να πάρουν το ρέικι, δεν είναι λόγω οικονομικής κρίσης, αλλά λόγω προτεραιοτήτων (μην σου πω και μιζέριας). Στην αυτογνωσία το ερώτημα πάντα είναι "Ζωή ή επιβίωση" και ανάλογα ο καθένας πράττει. Δεν πιστεύω ότι η αυτογνωσία είναι για τους πλούσιους, αλλά γι' αυτούς που έχουν Ψυχή..
Θα σου μιλήσω για την δική μου εμπειρία...Το ρέικι δεν το παίρνεις αν σου περισσεύουν, το παίρνεις γιατί δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.
Δεν είναι θέμα "πνευματικής" μόδας, ή για να μάθεις κάτι παραπάνω, αλλά ζήτημα Ζωής.
:x :x @};-

Κωστη με εξαιρεση ισως τον α βαθμο που ειχα μια σχετικη ανεση τους αλλους βαθμους τους πηρα οντας σε μια δυσκολη οικονομικη κατασταση.. αλλα ηταν θεμα προτεραιοτητων για μενα καθε φορα.. ηταν πιο σημαντικο καθε φορα να κανω αυτο παρα κατι αλλο :x :x @};- Η πρωτη επαφη που ειχα με το ρεικι πριν απο πολλα χρονια προ φορουμ με εκανε να ψαχτω τοτε για να παρω τους βαθμους. τα ποσα που ζητουσαν ομως ηταν αποτρεπτικα και το αφησα.. το ξαναβρηκα "τυχαια" μπροστα μου ενω το ειχα πια ξεχασει.. :x :x :x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88547
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Tι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευση από Vasoula »

Αλλά νομίζω ότι είναι πιο "βαθύ" το να ζητάς κάτι από κάποιον άνθρωπο που θεωρείται ότι λόγω της πένας του θα μπορούσε να είναι και (βάζω πολλά εισαγωγικά) """υποδειγματικός""" ,απ'το να σε ενοχλεί ο μέσος γείτονας.
βρε Κωστή μου, με το που διάβασα αυτό που έγραψες, για το πόσο υποδειγματικός μπορεί να γίνει κάποιος επώνυμος, μου ήρθε στο νου ο Ρουβάς (που δεν είναι ο μέσος γείτονας)

και...έλα λίγο να γελάσουμε μαζί :)) :)) :)) :)) :))


Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ινατος

Re: Tι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευση από Ινατος »

:)) :)) :))

Επιστροφή στο “Η ΠΑΡΕΑ - ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!”