ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ΤΑΥΡΟΣ

Ο Ταύρος είναι το ζώδιο του μεγαλύτερου κίνητρου της ζωής, επειδή ο Ταύρος είναι το σύμβολο της επιθυμίας.
Ο Βούδδας ήταν που ξεκαθάρισε για τον άνθρωπο την φύση της επιθυμίας και τα αποτελέσματα της με τις δυσάρεστες επιπτώσεις της όταν η επιθυμία είναι επίμονη και αφώτιστη.
Ο Χριστός ήταν Εκείνος που δίδαξε την μετουσίωση της επιθυμίας, όπως εκφράζεται στην Καινή Διαθήκη, δηλαδή τη συμμόρφωση της ανθρώπινης θέλησης(η οποία εκφραζόταν μέσα από την επιθυμία) με τη θέληση του Θεού. Συμμόρφωση όμως με την θέληση του Θεού χωρίς κατανόηση αλλά με εμπιστοσύνη και με εσωτερική βεβαιότητα, ότι η θέληση του Θεού είναι για το καλό τόσο για το ατομικό όσο και για το σύνολο.
Τώρα καθώς η ενέργεια της Σαμπάλλα, του ανώτατου αυτού κέντρου πνευματικής δύναμης, διαχύνεται μέσα στον κόσμο, ο άνθρωπος αναζητά μια άλλη ερμηνεία της θέλησης του Θεού, που δεν θα περιλαμβάνει την μέχρι τώρα τυφλή συγκατάθεση στις ανεξιχνίαστες Βουλές κάποιας ισχυρής Πρόνοιας ,αλλά την συνεργασία με το Θείο Σχέδιο γεμάτη από κατανόηση και συγχώνευση της ατομικής θέλησης με την θεία θέληση για το ανώτερο καλό. Το Θείο Σχέδιο για την ανθρωπότητα που σε γενικές γραμμές αρχίζει να γίνεται φανερό για την αναπτυσσόμενη νοημοσύνη του ανθρώπου.
Ο μέσος άνθρωπος που ανήκει στο ζώδιο του Ταύρου και δεν έχει εξελιχθεί πνευματικά εκδηλώνει ισχυρογνωμοσύνη και πεισματική προσκόλληση στους σκοπούς της προσωπικότητας. Αντίθετα ο αναπτυγμένος πνευματικά άνθρωπος εκφράζει την θέληση του με αγάπη και νοημοσύνη όπου η προσκόλληση εδώ γίνεται στον σκοπό της ψυχής που αποτελεί και την μοναδική του επιθυμία.
Η θέληση του Θεού είναι ορατά σαν ο μόνος επιθυμητός στόχος. Αλλά ο άνθρωπος πολλές φορές δεν καταλαβαίνει αν έχει την δύναμη να κινηθεί προς εμπρός κατά μήκος της γραμμής υπηρεσίας. Του αποκαλύπτεται τότε κάποιο συγκεκριμένο επιχείρημα που τον κάνει να ενσωματώσει την θεία θέληση και να πράξει αυτό που του έχει ανατεθεί και έχει την δυνατότητα να εκφράσει. Η εμπειρία του Κήπου της Γεσθημανή όπου ο μικρός εαυτός υποτάσσεται στον μεγαλύτερο εαυτό για το ανώτερο καλό.
Ο Ταύρος κυβερνά τον λαιμό και τον θυρεοειδή αδένα. Ο λαιμός είναι το σημείο όπου πρέπει να ανυψωθεί η ενέργεια του ιερού κέντρου, έτσι ώστε η δημιουργία μέσα από την αγάπη και την θέληση να αποδείξει το εξευγενιστικό αποτέλεσμα της σεξουαλικής ενέργειας για ανώτερη χρήση.
Και ο Λόγος είπε: « Ο αγώνας ας παραμείνει ακατάπαυστος»
Η ψυχή αποκρίθηκε:« Βλέπω και όταν ο οφθαλμός ανοίξει όλα είναι Φως»
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εδώ και χρόνια λέω ότι δεν με επηρεάζουν οι πλανήτες και οι άναδρομες θέσεις τους. Εδώ και χρόνια εξηγώ ότι οι εκλείψεις είναι για μένα ένα απλό φαινόμενο και αισθανόμουν μάλλον χαζή όταν έβλεπα όσα συνέβαιναν στους ανθρώπους του περιβάλλοντός μου, κατά την διάρκειά τους.
Πολλές φορές είχα έρθει σε δύσκολη θέση μαζι τους, εξηγώντας τους ότι "παθαίνουμε" μόνο ότι έχουμε αποφασίσει εμείς...γιατί με κοιτούσαν σαν "εξωγήινο"...

Θεωρώ ότι όταν φτάσει ο άνθρωπος σε κάποιο σημείο αφύπνισης, μπορεί να "συνεργάζεται" με τους πλανήτες και να ενσωματώνει τα "χαρίσματα" τους, αντιστρέφοντας ότι δυσμενές έχει καταγραφεί από τους αστρολόγους για την επίδρασή τους. Πριν από όλα όμως πρέπει ο άνθρωπος να έχει "συνδεθεί" με τις ενέργειες της Γης, και να έχει βρει την "αλήθεια" αυτού του πλανήτη. ΄Ετσι η "ζωή" του εδώ θα είναι γεμάτη επίγνωση και θα αναγνωρίζει την θέση του στο Σύμπαν, που θα του επιτρέπει την διεύρυνση των στόχων του σε μια "αιώνιο" ζωή με πλήρη συνείδηση.

Οι τάσεις της προσωπικότητας, στην οποία αναφέρονται οι γενέθλιοι χάρτες είναι το σημείο έναρξης της αναγνώρισης του εαυτού μας και σκοπός μας είναι να εμβαθύνουμε σ' αυτές και να τις διευρύνουμε, περνώντας συνειδητά από όλα τα ζώδια, ώστε να αφεθούμε στην υπέρβαση της μετατροπής της προσωπικότητας σε ύπαρξη!
Αναγνωρίζοντας την υλική σημασία των ζωδίων, υπερβαίνουμε τον στατικό τους "χαρακτήρα" και αναζητάμε την "οδό" που θα μας φέρει κοντά στον στόχο της ψυχής μας, που είναι η αναγνώριση του σκοπού της, έτσι ώστε να κάνουμε εκείνα τα βήματα που θα μας φέρουν κοντά στην ολοκλήρωση.

Χάρηκα όταν διάβασα τις παραπάνω ερμηνείες των ζωδίων, που είναι μια μικρή επιβεβαίωση για μένα, για όλα αυτά που είναι οι μοναδικά δικές μου απόψεις, χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα για άλλους, που δεν συμμερίζονται αυτές τις αλήθειες.

Χάρηκα όταν διάβασα τον επίλογο της Χρυσούλας...
΄Οχι, γιατί με δικαιώνει, γιατί αυτό ούτε με αφορούσε, ούτε με αφορά, αφού οι απόψεις μου είναι ακλόνητες και ότι νιώθω και βιώνω αφορά μόνο στην δική μου εξέλιξη, αλλά γιατί κατάλαβε και η ίδια, αυτό που τόσο πολύ βίωνε μαζί μου, χωρίς να το πιστεύει και προπαντός να το εμπιστεύεται...

΄Ετσι λοιπόν γράφω τον επίλογό της και την ευχαριστώ πολύ γι αυτήν την πολύτιμη παράθεση των απόψεων, που στηρίζονται στα όσα ο Τβαλ Κουλ (δάσκαλος της 2ης ακτίνας) είχε "μεταφέρει" στην Αλίκη Μπέιλη...

-------------------------------------------------------------------------------------

Μερικά λόγια...έτσι σαν επίλογος!!


Ολοκληρώνοντας τα αποσπάσματα από το Βιβλίο της Εσωτερικής Αστρολογίας της Αλίκης Μπέιλη νοιώθω την ανάγκη να εξηγήσω την ώθηση που με έκανε να μοιρασθώ αυτά τα αποσπάσματα μαζί με κάποιους που πιθανόν να έχουν αντιμετωπίσει τις ίδιες καταστάσεις όπως εγώ.
Για μεγάλο χρονικό διάστημα πίστευα, ότι ήμουν δέσμια κάποιας δυσμενούς πλανητικής επιρροής, η οποία μου δημιουργούσε απίστευτα προβλήματα τόσο σε αισθηματικό επίπεδο όσο και επαγγελματικό.
Διάβαζα ωροσκόπια κάποιων εξειδικευμένων σε αυτά περιοδικών, είχα ζητήσει από κάποιους γνωστούς στον χώρο αστρολόγους να μου φτιάξουν τον γενέθλιο χάρτη, καθώς και την καρμική μου αστρολογία. Όταν είχα κακή διάθεση ή κάτι δεν πήγαινε όπως το περίμενα έφταιγε ο ανάδρομος Ερμής, ή συζυγία της Αφροδίτης με κάποιον άλλο πλανήτη ή ο κακός και δύστροπος Κρόνος. Ποτέ δεν μου είχε περάσει από το μυαλό προτού κάνω την μεγάλη βουτιά σε αυτό που η αδελφή μου ονομάζει «λαβύρινθο», ότι όλα αυτά ήταν κάποιοι τρόποι για να με αφυπνίσουν από την βαθιά Λήθη. Μελετώντας διάφορα βιβλία κατέληξε στα χέρια μου αυτό και με ταρακούνησε για τα καλά όσο αφορά τις πλανητικές επιρροές και πόσο εμείς οι ίδιοι αφηνόμαστε να παρασυρθούμε από το απατηλό της ψευδαίσθησης. Οι πλανήτες μας επηρεάζουν μέχρι να αντιληφθούμε. Αφού κατανοήσουμε το μάθημα που πρέπει πάρουμε κανείς Κρόνος, Ποσειδώνας , Ερμής δεν μπορεί να δημιουργήσει κάτι που εμείς δεν έχουμε σχεδιάσει σε ανώτερο επίπεδο.
Κάποια στιγμή θα το καταλάβει αυτό και η παραδοσιακή αστρολογία και τότε θα στραφεί προς το ωροσκόπιο της ψυχής και την εξήγηση του ρόλου της ψυχής στην συγκεκριμένη ενσάρκωση του εκάστοτε ενδιαφερόμενου, προσπαθώντας να τους βοηθήσει να αντιληφθούν αυτό που πραγματικά θέλουν να τους πουν οι πλανήτες. Τότε θα αναβαθμισθεί ουσιαστικά η αστρολογία και θα συμβάλλει πραγματικά στην εξέλιξη της ανθρώπινης ψυχής.

Ευχαριστώ
Χρυσούλα Νικολοπούλου
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

O Θεός μεσα μας!Είναι τό μόνο που νοιώθω να πω.
Η έκφραση της φύσης είναι η δική μας έκφραση.

Οταν διαβασα τον Ταυρο κατάλαβα την διαδρομή μου.Ποτέ δεν πιστεψα στα άστρα ,ποτε δεν θεώρησα υπευθυνους άλλους,αλλά.........δεν μπορούσα να καταλάβω τι συνεβαινε.Τώρα διαβάζοντας κι έχοντας επίγνωση της δικής μου αλλαγής,το αποκωδικοποιήσα.
Ο Θεός είναι μεσα μας!Ας το νοιώσουμε!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16545
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Ευχαριστω :?: :?: :?: :?
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μαργαρίτα μου :D

το :? και τα :?: :?: :?: σημαίνει ότι υπάρχει κάποια σύγχυση?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16545
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Υπαρχουν καθημερινα τοσα πολλα που μου φανερωνονται που ενω το ξερω οτι μπορω να τα καταφερω νοιωθω τοσο μα τοσο :? :? :? :? Βεβαια κατανοω οτι τελικα μαλλον αυτος ειναι ο σκοπος μου αλλα οι συνεχεις ψυχικες μεταπτωσεις μου με αποδιοργανωνουν :? :cry:
Ειναι εντελως διαφορετικο να γνωριζεις το μονοπατι απο το να το διαβαινεις.
Η ανυπομονησια μου :x Η οκνηρια μου :oops: να ξεφυγω απο την μιζερια μου και την παραπονιαρικη φυση μου με αποσυντονιζουν τοσο πολυ που υπαρχουν στιγμες χωρις ενεργεια ν ανταπεξελθω σε οτιδηποτε.Θεωρωντας οτι ολα ειναι ματαια και παιχνιδια του μυαλου μου :?: :?:
Οπως συνηδιτοποιω βρισκομαι σ εναν αδιακοπο συνεχη πολεμο του εγω με εμενα ο οποιος σιγα σιγα κατανοω οτι πρεπει να παψει να υφισταται :?: γιατι μονο μεσα απο την αποδοχη του ΕΙΜΑΙ θα μπορεσω να νικησω το Εγω και να κερδισω την πιστα :roll: και ν ανεβω επιπεδο :?: :?: :?
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

η γνώριμη διαμάχη...την έχω συναντήσει αρκετά!!!

Και πρώτος "διδάξας" η αδερφή μου!!!

Για κάποιους είναι δύσκολο να αποδεχθούν, για κάποιους ευκολότερο...

Μην δίνεις σημασία Μαργαρίτα μου, προχώρα κόντρα... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16545
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Κατα τα λεγομενα σου καλη μου μαλλον ερποντας και υπογειως :?: :?: :?: :?
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αχ Μαργαρίτα μου τον ξέρω τον δρόμο αυτόν πολύ καλά!!!

Εκεί μέσα είναι όλη η ουσία όμως!!!

Στο φως και περπατώντας μια χαρά "κανακεύεται" το εγώ μας!!χαχα!!
Για βάλτο λίγο στο "υπόγειο" να μπουσουλήσει...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Το Stellium του Ταύρου στις 3 Μαΐου 2000


http://www.myhoroscope.gr/99-%E1%ED%E1% ... 000-a.html
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος galazia_sfaira την 04 Μαρ 2008 2:36 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Μπουχτήσαμε με τον Ταύρο....!!!!!!!!!!
Sorry Καλλιόπη μου ε???!!! :wink:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

χαχαχα τί έπαθες πουλάκι μου :
Ποιός Ταύρος σε πείραξε:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ωχ σφαιρούλα...

κάτι για τον σκορπιό έχεις? για να έρθει στα ίσια της
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Μα αυτά πανε μαζί βρε!
Νίκο οοοοοοοοοοοοοο καλά τα λεω;;;;;
κατσε κατσε θα βρω την αντιστοιχία..... :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Συγνώμη παιδιά μου αλλά ...δεν εχω καμία όρεξη για στενή τωρα που βρίσκω τον εαυτο μου.
Συγνώμη!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος galazia_sfaira την 04 Μαρ 2008 2:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ”