Σύμβολα - Έννοιες - Ορισμοί

Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Σύμβολα - Έννοιες - Ορισμοί

Δημοσίευση από Sofoula »

Μια φίλη είχε πει πως "τα σύμβολα χρησιμοποιούνται με ανεστραμμένη έννοια". Αυτό, μαζί με την εργασία μου σε αυτόν τον χώρο, με έβαλε πολύ έντονα στην ανάγκη να εκφράσω την δική μου μετατόπιση σε έννοιες, ορισμούς, συμβολισμούς. Βλέπω πως ο προγραμματισμός είναι τόσο ισχυρός, που το συναίσθημα αντιδράει έντονα, όσο και αν έχουμε διαβάσει για μια διαφορετική οπτική. Λοίπει εκείνη η εμπειρία, που θα αντιστρέψει τον προγραμματισμό και θα μας δώσει αντίληψη και ερμηνεία εκ των έσω.

Ένας ορισμός είναι, όπως λέει και η λέξη, ότι το ορίσεις να είναι. Από κει και πέρα, αν αυτό είναι καλό ή κακό, έχει να κάνει με το συναίσθημα του καθενός. Ή καλύτερα, με την αντίληψη του καθενός.

Θυμάμαι που, όταν είχα γνωριστεί με την Βάσω, στο πρώτο διάστημα, είχαμε διαφωνήσει με βάση μια λέξη. <<Φυσιολογικός>>. Εκείνη το όριζε κάπως σαν "οι λειτουργίες του φυσικού ανθρώπου" και εγώ το όριζα ως "οι λειτουργίες του ανθρώπου όπως θα πρέπει να είναι".

Βλέπω πολλούς ανθρώπους να αντιδρούν όπως και εμένα, τότε. Γιατί, ο μόνος λόγος του να μην μπορείς να "δεις" μια λέξη και από άλλη οπτική, είναι να εξαρτάσαι από τον ορισμό της. Να νιώθεις την ανάγκη να σε ορίζει ως άνθρωπο.

Για παράδειγμα, η λέξη "σωστός", είναι απόλυτα νοητική. Και όμως, αν έχεις μάθει πως είσαι σωστός, επειδή κάνεις αυτό, αυτός ο προγραμματισμός δεν σου αφήνει το περιθώριο να δεχτείς πως κάποιος άλλος, έχει κάτι άλλο ως σωστό.

Αν νιώσεις όμως, τι είναι σωστό για σένα... Μπορεί και να γνωρίσεις με ευρεία κατανόηση αυτήν την έννοια.

Το ίδιο είδα σε μένα και με την χρήση του συμβόλου του Σταυρού. Όσο στο συναίσθημά μου, ο Σταυρός ήταν το σύμβολο της θυσίας (και άρα "πραγματικής αγάπης", με βάση την εκπαίδευσή μου), τόσο έμενα μακριά από τον Στόχο μου. Να φέρω τον Σταυρό μέσα μου, ως διεύρυνση του εσωτερικού και εξωτερικού μου κόσμου, πέρασε από την αυτόεπίκριση της αμαρτίας.

Θα παραθέσω στην συνέχεια και άλλες περιπτώσεις. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι, αν έχετε και εσείς, με κάποιον τρόπο, αντιστρέψει μέσα σας μια έννοια. Αν μέσα στην διαδρομή σας, είδατε κάτι διαφορετικά από αυτό που μάθατε. Και όχι μόνο στην νοητική αντίληψη, αλλά περισσότερο στην βιωματική. :x Thank you ^_^
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88562
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Σύμβολα - Έννοιες - Ορισμοί

Δημοσίευση από Vasoula »

Για παράδειγμα, η λέξη "σωστός", είναι απόλυτα νοητική. Και όμως, αν έχεις μάθει πως είσαι σωστός, επειδή κάνεις αυτό, αυτός ο προγραμματισμός δεν σου αφήνει το περιθώριο να δεχτείς πως κάποιος άλλος, έχει κάτι άλλο ως σωστό.
Σοφάκι μου, ο προγραμματισμός του "σωστού" δεν θα σε κάνει να έχεις την παραμικρή αμφιβολία...΄Οταν κάποιος σου φέρει επιχειρήματα και αντιληφθείς τελικά, ότι ναι δεν ήταν "σωστό" ότι θεωρούσες εσύ σαν σωστό, νομίζεις ότι τελειώνει το θέμα εκεί?

Δυστυχώς δεν τελειώνει...Θα έλεγα τότε αρχίζει ο πόλεμος...

Γιατί η λογική σου μπορεί να δέχεται να νέα δεδομένα του "σωστού", αλλά υπάρχει και ένα δυνατό πεδίο, που αν δεν το συμπεριλάβεις, δεν θα μπορείς να συνθέσεις καμία πληροφορία...

Ετσι άλλα θα λέει η λογική σου για το σωστό, άλλα θα νιώθεις και άλλα θα κάνεις τελικά...

Για να ανοίξεις σε μια νέα ερμηνεία μιας έννοιας ή ενός ορισμού στο οτιδήποτε, χρειάζεται να συνθέσεις την πληροφορία, που σημαίνει ότι δεν δίνεις εντολή στον νου ότι ναι το αντιλήφθηκα, αλλά να του δώσεις εντολή να συνθέσει ολόκληρη την πληροφορία...Εκείνος τότε θα μπει μέσα σου και θα βρει πληροφορίες, για αυτό που του έδωσες εντολή να αναζητήσει...

Η λέξη "φυσιολογικός" που κάποτε μας πήρε ώρες σε διάλογο :)) ήταν γιατί ενώ μπορούσες να το αντιληφθείς νοητικά, το συναίσθημα σε χτύπαγε σε ότι εσύ θεωρούσες "μη φυσιολογικό" και το έκρινες...

Η φυσιολογική λειτουργία όμως ενός ανθρώπου δεν μπορεί να αμφισβητηθεί από καμία λογική! Μόνο από το συναίσθημα γίνεται...

Αγνοια διακατέχει τον άνθρωπο, Σοφάκι μου...Θεωρεί ότι είναι απλό ον, ενώ είναι πολυδιάστατο και από την άλλη πιστεύει ότι η ζωή είναι πολύπλοκη, ενώ είναι εντελώς απλή...

Παρ' το αυγό και κούρεφτο δηλαδή :))

΄Ομως έχει ενδιαφέρον να ακούσουμε και τις απόψεις των φίλων μας. ΄Ομορφο θέμα O:-) O:-) O:-)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σύμβολα - Έννοιες - Ορισμοί

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Αγνοια διακατέχει τον άνθρωπο, Σοφάκι μου...Θεωρεί ότι είναι απλό ον, ενώ είναι πολυδιάστατο και από την άλλη πιστεύει ότι η ζωή είναι πολύπλοκη, ενώ είναι εντελώς απλή...
:x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Σύμβολα - Έννοιες - Ορισμοί

Δημοσίευση από VasilisM »

Από που να αρχίσω... :roll:

'Οταν ξεκινήσεις το ταξίδι αυτό της Αυτογνωσίας, πρέπει να ξεχάσεις ό,τι μέχρι τώρα ήξερες. Μαθαίνεις ξανά τις λέξεις με άλλο Νόημα, εσωτερικό..

Για εμένα το πρώτο μεγάλο σοκ ήταν η λέξη εαυτός και Εαυτός..

Και μετά φυσικά παρατηρούσα σιγά σιγά κι άλλες λέξεις που έπαιρναν άλλο νόημα μέσα μου.. όπως Αγάπη αντί για αγάπη. Το θέμα του σωστού και του λάθους εννοείται.. Αλλά όλα αυτά ξεκινάνε από την συνειδητοποίηση πως όλα είναι υποκειμενικά τελικά..

Καθημερινά το Νόημα αλλάζει όσο αλλάζουμε κι εμείς.. και γίνεται όλο και πιο αφηρημένο και όλο και πιο δύσκολο να το εξηγήσεις σε κάποιον..

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Σύμβολα - Έννοιες - Ορισμοί

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Σοφάκι δεν μπορώ να πω ένα ή δυο πράγματα που ήξερα αλλιώς και τώρα μαθαίνω αλλιώς...

Το μόνο που μπορώ να πω είναι πως οτιδήποτε ήξερα, δεν το ήξερα!

Δεν μπορεί να μείνει να τίποτα ίδιο γιατί όλα ήταν λάθος. Λάθος ακόμη και η έννοια της ίδιας της λέξης 'λάθος'....

Τί να ξεχωρίσω από τα τόσα που έχουν ήδη αλλάξει, αλλάζουν ή πρόκειται να αλλάξουν? Είναι τα πάντα, ξεκινώντας από αυτό που θεωρείται αυτονόητο, από το 'είμαι άνθρωπος'...
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Σύμβολα - Έννοιες - Ορισμοί

Δημοσίευση από Sofoula »

Ελενάκι μου, σε καταλαβαίνω τόσο πολύ... Αν και θα μου άρεσε, αν ήθελες και εσύ, να γράψεις για την Συμπόνοια ;;)
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Σύμβολα - Έννοιες - Ορισμοί

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Εγώ κοριτσάκι, να γράψω για την Συμπόνοια? :-(

Ας γράψω...

Ας γράψω πως έβαζα το χέρι μου στην φωτιά θεωρόντας με ένα συμπονετικό άτομο γιατί πάντα βοηθούσα.... Γιατί στενοχωριόμουν για τους άλλους και έπαιρνα τα προβλήματά τους να τα λύσω εγώ ως δικά μου... Γιατί ήμουν καλός άνθρωπος... Αυτά όμως, με τον τρόπο και για τον λόγο που τα έκανα, δεν είναι Συμπόνοια. Αυτά, ήταν η προσπάθεια ενός ανθρώπου ήθελε να πειστεί πως είναι 'καλός'. Γι'αυτό άπλωνε το χέρι του με κάθε ευκαιρία και, ενίοτε, την δημιουργούσε κιόλας... Έτσι ερχόταν και η επιβεβαίωση από τους γύρω πως ήμουν 'καλός άνθρωπος' και ησύχαζα γιατί κάποια στιγμή, έστω και μετά θάνατον, θα μου ερχόταν πίσω. Μούφα συμπόνοια δηλαδή.... Ποιος συμπονετικός βοηθά άλλους ακόμη και εις βάρους του εαυτού του γιατί φοβάται μην κριθεί, ποιος συμπονετικός ριμάζει έναν συνάνθρωπος αφαιρώντας του την ευκαιρία να προσπαθήσει κι αυτός να λύσει το πρόβλημά του με ιδία συμμετοχή, ποιος συμπονετικός κάνει το οτιδήποτε με σκοπό να πάρει πίσω, ποιος ψάχνει την επιβέβαιωση για το τί είναι... Όχι, όλα αυτά δεν είναι Συμπόνοια... είναι όμως, όοοοο,τι αντίθετο! Τουλάχιστον!
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33575
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Σύμβολα - Έννοιες - Ορισμοί

Δημοσίευση από Δωρουλα »

ποιος συμπονετικός ριμάζει έναν συνάνθρωπος αφαιρώντας του την ευκαιρία να προσπαθήσει κι αυτός να λύσει το πρόβλημά του με ιδία συμμετοχή
Ελενακι!! @};- >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30040
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Σύμβολα - Έννοιες - Ορισμοί

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Αχ κοριτσάκια μου @};- >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26080
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Σύμβολα - Έννοιες - Ορισμοί

Δημοσίευση από Βικούλα »

Ελενίτσα :x :x >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9941
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: Σύμβολα - Έννοιες - Ορισμοί

Δημοσίευση από nondas »

Ελενάκι :x @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Σύμβολα - Έννοιες - Ορισμοί

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

αχ Ελενάκι ακριβώς τα ίδια λάθη έκανα για τους ίδιους λόγους :-(

>:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31592
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Σύμβολα - Έννοιες - Ορισμοί

Δημοσίευση από Fotinoula »

είναι πολλά αυτά που μου έχουν κάνει τρομερή εντύπωση για το πόσο παρεξηγημένα ειναι εντυπωμένες οι έννοιες μέσα μας

εκείνο όμως που δεν θα ξεχάσω είναι την ηθική και το Ήθος!

όταν άρχισα να ανοίγω τις πόρτες σιγά σιγά έβρισκα και βρίσκω την ηθικολογία, γκρεμίζοντας σταδιακά όμως έδωσα χώρο μέσα μου να αντιληφθώ και το Ήθος που έχω μέσα μου σαν ουσία και Αλήθεια
η διάκριση των δυο ήταν και είναι για εμένα πολύ σημαντικό κλειδί :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33575
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Σύμβολα - Έννοιες - Ορισμοί

Δημοσίευση από Δωρουλα »

εγω απο την αλλη επαθα την πλακα μου με την εννοια "Εγωισμος"!ολα οσα πιστευα οτι ειναι εγωιστικα ηταν η ελλειψη αυτοσεβασμου μου κι οταν δεν υπαρχει αυτοσεβασμος φανταστειτε ποσο στα αληθεια εγωιστης γινεται ενας ανθρωπος προσπαθωντας να συλλεξει με οποιο τιμημα την αποδοχη απο τους αλλους!

:x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Σύμβολα - Έννοιες - Ορισμοί

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Δωρα έγραψε:κι οταν δεν υπαρχει αυτοσεβασμος φανταστειτε ποσο στα αληθεια εγωιστης γινεται ενας ανθρωπος προσπαθωντας να συλλεξει με οποιο τιμημα την αποδοχη απο τους αλλους!
:doh:
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”