Ενοχές και ασθένεια

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29986
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Δηλαδή, εγώ φταίω που είμαι διαφορετικός από το σύνολο και από ότι το ορίζει σαν καλό!
Η ασθένεια προκύπτει από την προσπάθεια να γίνεις ίδιος...
Ετσι απέκτησα 3 ινομυώματα. Ηταν η "αθώωσή μου" ...... πόσο άσχημα αισθανόμουν που δεν ήθελα παιδιά....
τι να εξηγήσω σ' όσους με ρωτούσαν, ούτε εγώ ήξερα.... ήθελα μόνο να τους φωνάξω ότι δεν είμαι κακιά,
τα αγαπάω τα παιδιά. Οταν έμαθα για τα ινομυώματα, φοβήθηκα αλλά και χάρηκα συγχρόνως, τώρα μπορούσα
να λέω ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να κάνω παιδιά χωρίς να ντρέπομαι ....

Σε κάθε εξέταση που έκανα ήταν και ποιό μεγάλα.

Μετά ήρθε το Reiki στη ζωή μου, οι τηγανιές της Βάσως, η Αγάπη όλων σας φιλαράκια μου γλυκά........
βοήθεια και συνειδητοποιήσεις κάθε μέρα, κάθε στιγμή. @};-

Στην τελευταία μου εξέταση, ο γιατρός δεν το πίστευε, είχαν αρχίσει να μικραίνουν .... Αποφάσισα ότι δεν
τα χρειαζόμουν άλλο!!! :-D

>:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Τάρα :) >:d< >:d<

Διάβασα το πρωί όσα μέχρι εκείνη την ώρα ήταν γραμμένα. Φτάνοντας στο θέμα τσιγάρο άρχισα και να βήχω :)) :)) :)) :))
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27313
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Ellaki »

Περισσότερο έχει να κάνει με την αντίληψη ότι είσαι διαφορετικός από όλους τους άλλους και άρα βλαπτικός, και τότε την βλάβη την φέρνεις μέσα σου...Γίνεται δική σου από την αντίληψη και όχι σαν πραγματική αιτία...

Δηλαδή, εγώ φταίω που είμαι διαφορετικός από το σύνολο και από ότι το ορίζει σαν καλό!

Η ασθένεια προκύπτει από την προσπάθεια να γίνεις ίδιος...
μμμμμμμμμμ :-?

Όταν κάναμε τις πρόβες για το χορευτικό των γενεθλίων, αρκετες φορές νόμισα ότι δεν θα τα κατάφερνα να ανταπεξέλθω σωματικά.
Τελικά, μια χαρά τα πήγα, όταν αποφάσισα να μην δεχτώ τους περιορισμούς που επέβαλα εγώ η ίδια στο σώμα μου, πεπεισμένη ότι δεν μπορούσα να κάνω κάτι παραπάνω.

Γιατί ............. η βλάβη είχε γίνει δική μου από αντίληψη και όχι σαν πραγματική αιτία.
Για να καταλάβετε, ο γιατρός μου είχε πει ότι ήμουν τυχερή που μπορούσα να περπατήσω και να κάνω βασικά πράγματα.
Μου είχε απαγορεύσει κάθε είδους άσκηση ή οδήγημα ή σωματική κόπωση, εκτός από το κολύμπι.

Δεν αποδέχτηκα πλήρως την άποψή του και σαν εργατική πεισματάρα άρχισα σταδιακά να γυμνάζω το σώμα μου με αποτέλεσμα να είναι σε καλύτερη κατάσταση απ' ότι πίστευα.
Ασυνείδητα όμως και είχα φοβηθεί αλλά και πέρασα την φάση <τάθελες και τάπαθες>.
Αρρώστησα γιατί έπρεπε να γίνω όπως η μάννα μου κι εγώ μαθήτευα κοντά στην Βάσω.
Ενοχές ????? :P :P :P
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24609
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Οταν ένα μικρό αθώο παιδί μεγαλώνει και αρχίζει από την φύση του να πειραματίζεται με όλα γύρω του , θέλει να δοκιμάσει τα πάντα ,να μεγαλώσει , να προχωρήσει , να γνωρίσει τον κόσμο , γνωρίζει ακόμα ελάχιστα,όμως είναι σε επαφή με την ψυχή του και το συναίσθημα του και το μόνο που ξέρει είναι να κάνει αυτό που αισθάνεται , χωρίς κρίσεις, απαγορεύσεις , προγραμματισμούς , δεύτερες σκέψεις και άλλα τέτοια.

Ομως αυτό δεν κραταεί πολύ , έρχονται οι γονείς , το στενό και το ευρύ περιβάλλον , το σχολείο , η εκκλησία και η κοινωνία , για να το διαπαιδαγωγήσουν και για να το κάνουν “άνθρωπο”.
Μη κάνεις αυτό είναι κακό , μη αντιμιλάς , μη κοιτάς , μη φωνάξεις , μη γελάς ,μη,μη....... γιατί δεν θάσαι καλό παιδί και δεν θα σε αγαπώ , γιατί είναι ντροπή ,γιατί είναι αμαρτία , γιατί είναι ανήθικο , γιατί αν δεν είσαι καλό παιδί και δεν υπακούς και δεν κάνεις αυτό που σου λέμε , θα τιμωρηθείς , θα πάθεις πολλά ,κανείς δεν θα σε θέλει, θάσαι κακός ,θα μείνεις μόνος , θασαι αμαρτωλός και σε τιμωρήσει ο Θεός .
Πρέπει να κάνεις αυτό , αυτό κι αυτό ....για να γίνεις καλό παιδί , καλός μαθητής , καλός επαγγελματίας , για να σε αγαπάμε , να σε φροντίζουμε , πρέπει να γίνεις σαν και μας ,να μην παρεκλίνεις , να ακολουθείς τα πρότυπα , για να αποκτήσεις αγαθά ,
να ανέβεις , να έχεις αξία , να ξεχωρίσεις , πρέπει να αγαπάς τους γονείς σου και το Θεό , νάσαι πρώτος και καλύτερος και όλα αυτά για το καλό σου , για νάχεις μια καλή ζωή και για να γίνεις άνθρωπος ....να...να ...να .....

Ναι τα κατάφερα ..... έγινα καλός άνθρωπος , με μια θέση και μια καλή ζωή , που για να τα αποκτήσω έθαψα την ψυχή μου , τόσο βαθιά που την ξέχασα .
Οι ενοχές και ο πόνος που πληρώνουμε σαν αντίτιμο , δεν
λογαριάζονται , κουκουλώνονται και αγνοούνται σταθερά με αποτέλεσμα να αρχίζουν να εμφανίζονται τα συμπτώματα της αρρώστιας στη ψυχή και μετά στο σώμα , που αρκετές φορές οδηγούν στο θάνατο ,ο οποίος έρχεται στο τέλος , αφού ήδη έχουμε πεθάνει .

Οι αρρώστιες ,ο πόνος και ο θάνατος ήταν πολύ γνώριμα και συνηθισμένα για την οικογένεια που μεγάλωσα ,
τόσο που πίστευα πως και για μένα , ορισμένα πράγματα ήταν προδιαγεγραμμένα ,
αλλά αυτό ίσχυε μέχρι τη στιγμή αποφάσισα να ακούσω την ψυχή μου, που μου φώναζε και με καλούσε,από εκεί που την είχα κρύψει . :x @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Vasoula »

σας είπα πόσο σας Αγαπώ? :cry: >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Δηλαδή, εγώ φταίω που είμαι διαφορετικός από το σύνολο και από ότι το ορίζει σαν καλό!

Η ασθένεια προκύπτει από την προσπάθεια να γίνεις ίδιος...
Απαπαπαπα τί φωτιές ανάβεις τώρα Βάσω...
Οταν έμαθα για τα ινομυώματα, φοβήθηκα αλλά και χάρηκα συγχρόνως, τώρα μπορούσα
να λέω ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να κάνω παιδιά χωρίς να ντρέπομαι ....
Οπότε η ασθένεια σου δίνει την "υπέροχη" δικαιολογία που χρειαζόσουν... πολύ ενδιαφέρον... μου "μίλησε" μέσα μου... θα το ψάξω... :x
για να δούμε λίγο και σε ποιόν τα "χώνουμε"....ασυνείδητα πάντα!
Εγώ ανακάλυψα ότι είχα μείνει στο στάδιο του παιδιού: όταν τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά, γκρίνιαζα και κατηγορούσα τους "γονείς" μου (οικογένεια, κοινωνία, θρησκεία, κλπ) που δεν πήγαιναν καλά. Και αυτό φυσικά γιατί εγώ δεν λάμβανα την ευθύνη της ζωής μου, αλλά την άφηνα σε αυτούς.


Τελικά η συναισθηματική Ελευθερία είναι ίσως από τα πιο σημαντικά βήματα στην Διαδρομή μας! Να αισθανόμαστε χωρίς ενοχές, χωρίς επίκρηση, χωρίς οριοθετήσεις!
@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Vasoula »

Θοδωράκο μου δεν υπάρχει συναισθηματική ελευθερία. Υπάρχει πνευματική ελευθερία, γιατί μόνο εκεί συμπεριλαμβάνονται τα συναισθήματα και η Λογική σαν ένα!

όταν δεν εξαρτάσαι από κανενός είδους συναίσθημα, τότε είσαι ώριμος να βιώσεις την Αγάπη στην πιο βαθιά μορφή της...Αυτό είναι η θεραπεία...

Εγώ ανακάλυψα ότι είχα μείνει στο στάδιο του παιδιού: όταν τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά, γκρίνιαζα και κατηγορούσα τους "γονείς" μου (οικογένεια, κοινωνία, θρησκεία, κλπ) που δεν πήγαιναν καλά. Και αυτό φυσικά γιατί εγώ δεν λάμβανα την ευθύνη της ζωής μου, αλλά την άφηνα σε αυτούς.
Ναι Θοδωράκο αυτό σηματοδοτεί την συναισθηματική ανωριμότητα που αντιπαραβάλλεται διαρκώς στην νοητική ωριμότητα...΄Ολοι οι άνθρωποι είναι έτσι! Δεν διαφοροποιείται κανείς, χωρίς εσωτερική εργασία, γι' αυτό ο κόσμος είναι έτσι!
΄Ισως πρέπει κιόλας, τι να πω...

Οι γονείς είναι θέμα του 2ου κέντρου...Το 3ο δεν το αγγίζουν εύκολα...



:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11715
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Vaso έγραψε:
το θέμα είναι πόσο αντέχεις την επίκριση για να το κάνεις! Αν ξεπεράσεις αυτό το κομμάτι σου που δέχεται την επίκριση, τότε έχουν τελειώσει όλα...
Vaso έγραψε:
Η ασθένεια προκύπτει από την προσπάθεια να γίνεις ίδιος...
@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Θοδωράκο μου δεν υπάρχει συναισθηματική ελευθερία. Υπάρχει πνευματική ελευθερία, γιατί μόνο εκεί συμπεριλαμβάνονται τα συναισθήματα και η Λογική σαν ένα!

όταν δεν εξαρτάσαι από κανενός είδους συναίσθημα, τότε είσαι ώριμος να βιώσεις την Αγάπη στην πιο βαθιά μορφή της...Αυτό είναι η θεραπεία...
Ναι, Βάσω μου, αυτό ήθελα να πω. Απλά δεν μπόρεσα να το εκφράσω σωστά, μάλλον. :x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Vasoula »

:* >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Sofoula »

Αλεξάκι μου, ευχαριστώ για το μοίρασμα ψυχούλα μου >:d< >:d< >:d< Θοδωράκο :x :x :x
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Danielli »

Είναι συγκλονιστικά τα μοιράσματα σας ... :-( @};-

Η ενοχή όπως την έχω βιωσει εγώ, είναι το βασικο συστατικο του σκιώδη Εαυτού μας... είτε νιώθει ανημπορος, ανασφαλής, ανάξιος, ασχημος, και όποιο άλλο -αρνητικο- επίθετο υπάρχει στο κόσμο... θα έχει πάντα ..ενοχή... για αυτο που Είναι... @};-

Θεραπεία είναι να κοιτάξουμε μέσα στη σκιά , να την ακούσουμε με αλήθεια, να μετακινησουμε τον πόλο ελξης των εμπειριών της ζωης μας στον Ανώτερο εαυτο ... μέρα-μέρα...να τον αφήσουμε να "γεμίσει" τα κενά μας με την υποστηριξη του... και να Του ζητησουμε να ζήσουμε Μαζί με αυτογνωσία, συνειδηση και εμπνευση και Θέληση!!

:x :x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27313
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Ellaki »

Vaso έγραψε:σας είπα πόσο σας Αγαπώ? :cry: >:d< >:d< >:d<
Εικόνα
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ετσι απέκτησα 3 ινομυώματα. Ηταν η "αθώωσή μου" ...... πόσο άσχημα αισθανόμουν που δεν ήθελα παιδιά....
τι να εξηγήσω σ' όσους με ρωτούσαν, ούτε εγώ ήξερα.... ήθελα μόνο να τους φωνάξω ότι δεν είμαι κακιά,
τα αγαπάω τα παιδιά. Οταν έμαθα για τα ινομυώματα, φοβήθηκα αλλά και χάρηκα συγχρόνως, τώρα μπορούσα
να λέω ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να κάνω παιδιά χωρίς να ντρέπομαι ....
Ταρουλι σε νιωθω! @};- >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ενοχές και ασθένεια

Δημοσίευση από Fotinoula »

TAPA έγραψε:
Δηλαδή, εγώ φταίω που είμαι διαφορετικός από το σύνολο και από ότι το ορίζει σαν καλό!
Η ασθένεια προκύπτει από την προσπάθεια να γίνεις ίδιος...
Ετσι απέκτησα 3 ινομυώματα.
Ταρούλη προσπάθησα και εγώ πολύ να γίνω ίδια, να παντρευτώ, να νοικοκυρευτώ, να αθωώσω τις σεξουαλικές μου ενοχές, αφου το σεξ είναι ανήθικο, μέσα απο ένα γάμο,
και αφου έκανα τον γάμο να τον επισφραγίσω κιόλας με παιδιά...

αφάιρεσα το ένα ινομοίωμα και το άλλο που έχω με την σταδιακή αποκάλυψη συναισθηματικά του παραπάνω προγραμματισμού να γίνω ίδια με το ρεύμα, έχει παραμείνει σταθερό και δεν μεγαλώνει πια O:-) O:-)
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”