Μάτι / Βασκανία

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23500
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Μάτι / Βασκανία

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ποιά είναι η άποψή σας για το "μάτι";

Εγώ έτσι όπως το αισθάνομαι, είναι μία διαταραχή του ενεργειακού πεδίου, που έχει σαν αποτέλεσμα να "βαραίνει". Αυτό το βάρος είναι που γίνεται αντιληπτό σαν ζαλάδα, αίσθηση κόπωσης, αδυναμία συγκέντρωσης και υπνηλία. Κατά την διαδικασία του "ξεματιάσματος" ανεβαίνουν οι δονίσεις της ενέργειας, θεραπεύεται το ενεργειακό πεδίο, το φορτίο που είχε απομακρύνεται και έτσι επανέρχεται η ισορροποία.

Και τι προκαλεί αυτήν την διαταραχή; Ο περισσότερος κόσμος πιστεύει πως αφορά κάποια κακή ενέργεια από άλλους, όπως φθόνος, ζήλια, μίσος. Εγώ όμως πιστεύω ότι αποτελεί δικιά μας ενέργεια, ότι εμείς οι ίδιοι προκαλούμε αυτήν την διαταραχή. Το πως ακόμα δεν μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς, το μελετάω ακόμα! :x

Εγώ προσωπικά πάντα ήμουν πολύ ευαίσθητος σε αυτό. Ήδη από το γυμνάσιο, θυμάμαι, κάθε μεσημέρι σχεδόν γυρνούσα από το σχολείο χάλια και έβαζα τον πατέρα μου και με ξεμάτιαζε. Στην ίδια ηλικία έμαθα κι εγώ να ξεματιάζω, μόνος μου με έναν απλό διαλογισμό και με την θέλησή μου. Όμως μου ήταν αδύνατον να ξεματιάσω τον εαυτό μου. Μόνο φέτος, με την βοήθεια της Καρούνα, άρχισα να καταφέρνω να ισορροπώ τα πεδία μου και να "ξεματιάζομαι".

@};-



Υ.Γ.: Θεώρησα καλό να ανοίξω ειδικό topic για το μάτι, παρ'όλο που έχω βρει εδώ-κι-εκεί αναφορές για αυτό, γιατί νομίζω ότι είναι ένα θέμα που ενδιαφέρει γενικώς. >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11721
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Μάτι / Βασκανία

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Συμφωνώ ότι το "μάτι" έχει να κάνει με διαταραχές στο ενεργειακό πεδίο. Το φαντάζομαι κυρίως σαν "τρύπες" στην αύρα από τις οποίες χάνουμε ενέργεια.
Έχω την αίσθηση ότι το "μάτι" έχει να κάνει και με εμάς και με τρίτους.
Σχετίζεται με συναισθήματα των γύρω μας, οι οποίοι με τις σκέψεις τους και τα συναισθήματα που δημιουργούνται από αυτές (φθόνος, ζήλια κ.λπ.) σε κάποιο επίπεδο επιτείθενται στην αύρα μας και προσπαθούν να μας ρουφήξουν ενέργεια. Παράλληλα όμως έχει να κάνει και με το πόσο ευάισθητοι είμαστε και εμείς στη κριτική και τη γνώμη των άλλων και κατά συνέπεια πόσο εμπιστευόμαστε τον εαυτό και το σκοπό μας. Έτσι δημιουργείται και η απαραίτητη προστασία απέναντι στην "ενεργειακή επίθεση" των άλλων.
Ίσως λοιπόν να μην φεύγει το μάτι γιατί δεν αρκεί να αναπληρωθεί η ενέργεια που φεύγει, αλλά γιατί πρέπει (1) να κλείσει η τρύπα που άνοιξε στην αύρα και (2) να δούμε που αισθανόμαστε ευάλωτοι στη κριτική ώστε να προχωρήσουμε ένα βήμα παραπέρα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Μάτι / Βασκανία

Δημοσίευση από Vasoula »

έτσι είναι...

΄Ολοι μεταξύ μας επιδρούμε ο ένας στον άλλον...Τα πεδία μας δεν μας ορίζουν μόνο μέσα στο σώμα μας...Το συναισθηματικό πεδίο επεκτείνεται, ακόμα κι αν δεν το αντιλαμβανόμαστε...Το πόσο ανοιχτοί είμαστε στην επίδραση από τους άλλους, αφορά στο πόσο ασυνείδητοι είμαστε μέσα στον Εαυτό μας...

Οι λεγόμενες "τρύπες" στην αύρα μας, δεν αφορούν στις "επιθέσεις" άλλων, αλλά στην α-συνειδησία μας...

Η "προσευχή" που γίνεται κατά το ξεμάτιασμα, λειτουργεί σαν εστία δύναμης ώστε να πάρουμε βαθιές ανάσες, γι' αυτό και χασμουριόμαστε, αλλά είναι το ίδιο όπως όταν δίνουμε ενέργεια στον Εαυτό μας, ενώ έχουμε "εξαντληθεί", που συνήθως χασμουριόμαστε...

Το χασμουρητό είναι ένας φυσικός τρόπος για να κάνουμε την λειτουργία της Αναπνοής φυσιολογική και να μην την κόβουμε...

Τα άτυπα συναισθηματικά άγχη μας κάνουν και κόβουμε την ανάσα μας, χωρίς να το συνειδητοποιούμε...

Περισσότερο συνειδητοί μέσα στον Εαυτό μας χρειάζεται να είμαστε...Οι άλλοι δεν είναι περισσότερο ή λιγότερο "κακοί" από εμάς, δεν έχουν περισσότερη ή λιγότερη "αρνητική" ενέργεια, είναι ανόητο να το σκεφτόμαστε...

΄Οταν εμείς είμαστε μέσα στον Εαυτό ΄μας συνειδητοί, οι "άλλοι" απλά δεν μπορούν να επιδράσουν μέσα μας!

Αυτός είναι ο Στόχος...Το πόσο θα το καταφέρουμε, είναι θέμα Απόφασης και Δράσης...


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26049
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Μάτι / Βασκανία

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Valia

Re: Μάτι / Βασκανία

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε: Περισσότερο συνειδητοί μέσα στον Εαυτό μας χρειάζεται να είμαστε...Οι άλλοι δεν είναι περισσότερο ή λιγότερο "κακοί" από εμάς, δεν έχουν περισσότερη ή λιγότερη "αρνητική" ενέργεια, είναι ανόητο να το σκεφτόμαστε...

΄Οταν εμείς είμαστε μέσα στον Εαυτό ΄μας συνειδητοί, οι "άλλοι" απλά δεν μπορούν να επιδράσουν μέσα μας!

Αυτός είναι ο Στόχος...Το πόσο θα το καταφέρουμε, είναι θέμα Απόφασης και Δράσης...
μου αρέσει αυτή η ανάλυση,συμφωνώ :)
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27341
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Μάτι / Βασκανία

Δημοσίευση από Ellaki »

Οι λεγόμενες "τρύπες" στην αύρα μας, δεν αφορούν στις "επιθέσεις" άλλων, αλλά στην α-συνειδησία μας...
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ανάλογα με τις <τρύπες> μας, ο άλλος αντικατοπτρίζει τις δικες μας ελλείψεις και ανασφάλειες.
Εν ολίγοις <τρέφεται> από την προσωπική μας έλλειψη ακεραιότητας, από τους φόβους και τα σενάρια που δημιουργούμε εμείς οι ίδιοι, εξαιτίας της ασυνειδησίας.

Σαν φάρμακο επέλεξα την Εμπιστοσύνη στην Ζωή και στον Άνθρωπο, κι όταν αισθάνομαι χάλια, ψάχνω να βρω τα αίτια μέσα μου που άφησα την ενέργειά μου να αναλωθεί στην αμφιβολία.
Συχνά δεν τα καταφέρνω, αλλά δεν παραιτούμαι γιατί Εγώ είμαι ο νικητής. B-)
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18648
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Μάτι / Βασκανία

Δημοσίευση από Μάνος »

Συμφωνώ με τις παραπάνω τοποθετήσεις πάνω στο "μάτι", για το τι ακριβώς είναι και πως δημιουργείται.
Από την δική μου εμπειρία έχω να πω πως ξέρω να ξεματιάζω (να και ένα καλό που μου έμαθε η μανούλα) και ευτυχώς πιάνει και στον εαυτό μου! όταν ο άλλος είναι ματιασμένος είτε χασμουριέμαι όπως ανέφερε πιο πάνω η Βασούλα, είτε δακρύζω (όταν είναι πολύ), ή μπερδεύω τα λόγια...
Η μάνα μου επίσης μπορεί και ξεματιάζει με ένα σχοινι. Το οποίο σχοινι όταν είσαι ματιασμένος μικραίνει και όταν ξεματιαστείς, μεγαλώνει πάλι... (...αυτό παλι πως το εξηγείτε;;;) Το έχω δεί μπορστά μου να συμβαίνει άπειρες φορές και πάντα απορούσα τι σκατά γίνεται... :eusa-think: :eusa-think: :eusa-think:

Πέρα και πάνω όμως από όλα αυτά, η φράση κλειδί προήρθε από την Βασούλα:
Βάσω έγραψε:Οταν εμείς είμαστε μέσα στον Εαυτό ΄μας συνειδητοί, οι "άλλοι" απλά δεν μπορούν να επιδράσουν μέσα μας!
...Οπότε ας εστιάσουμε σε αυτό!
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Μάτι / Βασκανία

Δημοσίευση από eirini »

εγώ το ξέρω με το λάδι...... παρ όλα αυτα πολύ ενδιαφέροντα :x :x :x >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18648
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Μάτι / Βασκανία

Δημοσίευση από Μάνος »

Ναι Ειρήνη μου, αυτό με το λάδι, αν και το πιο δημοφιλέστερο, δεν το έχω δεί ποτε...
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”