Ποιοί Είμαστε...

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88637
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Ποιοί Είμαστε...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ενα συγκινητικό βίντεο από μία επιστήμονα που έπαθε εγκεφαλικό...

αλήθεια, δεν είμαστε μόνο αυτό που βλέπουμε...

Το θέμα είναι ότι δεν χρειάζεται να πάθουμε εγκεφαλικό για να μάθουμε να ζούμε και με τα δύο ημισφαίρια του εγκεφάλου μας!

Η διορατικότητα, η αίσθηση του Πνεύματος μέσα μας, είναι αυτό που μας κάνει να βιώνουμε την αιωνιότητα, στο παρόν μας, πέρα από τα "σκληρά" όρια του περιορισμού μας...

:x :x :x

Jill Bolte Taylor - Stroke of insight
http://youtu.be/mExtDbG-PmQ" onclick="window.open(this.href);return false;
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Ποιοί Είμαστε...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Φοβερό... :-(
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88637
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ποιοί Είμαστε...

Δημοσίευση από Vasoula »

το μόνο που αξίζει να βρούμε στην Ζωή είναι αυτή η πρωτογενής κατάσταση της Αγάπης...

Δεν ξέρω αλήθεια να σας πω τι είναι θεός και ίσως να μην ενδιαφέρει και κανέναν να μάθει...
όπως ίσως να μην ενδιαφέρει να μάθει τον τρόπο που δημιουργήθηκε ο ΄Ανθρωπος...

Υπάρχουν πολλές θεωρίες και περί θεού και περί ανθρώπου...

από επιστημονικές, θρησκευτικές, φιλοσοφικές, έως και μεταφυσικές...

άλλες τόσες θεωρίες υπάρχουν περί Αγάπης...όσες σκέψεις υπάρχουν διαχωρισμένες από τον Εαυτό τους, τόσες και οι απόψεις!

όμως η Αγάπη δεν είναι μια άποψη, μια θεωρία, μια φιλοσοφία...έτσι όπως την έχω αντιληφθεί εγώ!

Είναι εκείνή η κατάσταση που βιώνεις την Σύνδεση, όπως την περιγράφει σαν νιρβάνα η Ταίηλορ...

Από εκείνή την εσωτερική κατάσταση του είναι μέχρι αυτό ΄που είμαστε εδώ σαν φυσικοί άνθρωποι, υπάρχουν τόσο όμορφα αισθήματα να βιώσουμε ο ένας με τον άλλον, που θεωρώ μόνο ότι χάνουμε χρόνο προσπαθώντας να ερευνήσουμε τα μυστήρια της Ψυχής, του θεού και του Σύμπαντος, ενώ όλα αυτά υπάρχουν μέσα μας σαν Αγάπη...

Ας παιξουμε το έργο της Ζωής μας, αλλά ας το παίξουμε όμορφα...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88637
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ποιοί Είμαστε...

Δημοσίευση από Vasoula »

αλληγορικά θα σας το πω...

έτσι όπως βλέπετε τον εγκέφαλο διαχωρισμένο, σκεφτείτε ότι αυτό ενδιάμεσο "κενό" είναι αυτό που συναισθηματικά μας προκαλεί τον φόβο και που χρειάζεται να υπερβούμε με το "άλμα" μας...Να μπορούμε να ενώσουμε τα δύο, ώστε να λειτουργουν συνεργατικά και να μας ολοκληρώνουν σε μια διορατική πνευματική κατάσταση της παρούσης στιγμής, είναι το ζητούμενο...

να ζούμε το εδώ και τώρα μέσα στο παρελθόν και το μέλλον...αυτή είναι η αιωνιότητα...


τι σου κάνει ένα όργανο ε? @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33703
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Ποιοί Είμαστε...

Δημοσίευση από Annoula »

Εκπληκτικό. :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33634
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ποιοί Είμαστε...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

έτσι όπως βλέπετε τον εγκέφαλο διαχωρισμένο, σκεφτείτε ότι αυτό ενδιάμεσο "κενό" είναι αυτό που συναισθηματικά μας προκαλεί τον φόβο και που χρειάζεται να υπερβούμε με το "άλμα" μας...Να μπορούμε να ενώσουμε τα δύο, ώστε να λειτουργουν συνεργατικά και να μας ολοκληρώνουν σε μια διορατική πνευματική κατάσταση της παρούσης στιγμής, είναι το ζητούμενο...
Πολυ καλο! :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17558
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Ποιοί Είμαστε...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:cry: @};-

Υπέροχο!
έτσι όπως βλέπετε τον εγκέφαλο διαχωρισμένο, σκεφτείτε ότι αυτό ενδιάμεσο "κενό" είναι αυτό που συναισθηματικά μας προκαλεί τον φόβο και που χρειάζεται να υπερβούμε με το "άλμα" μας...Να μπορούμε να ενώσουμε τα δύο, ώστε να λειτουργουν συνεργατικά και να μας ολοκληρώνουν σε μια διορατική πνευματική κατάσταση της παρούσης στιγμής, είναι το ζητούμενο...

να ζούμε το εδώ και τώρα μέσα στο παρελθόν και το μέλλον...αυτή είναι η αιωνιότητα...
:x
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30132
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ποιοί Είμαστε...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Συναρπαστικό!!! πόσο πολύ με βοήθησε να προσδιορίσω όσα νιώθω.

Βασούλα μου :* ευχαριστούμε >:d< >:d< >:d<

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ποιοί Είμαστε...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

εκπληκτικό βιντεάκι :x :x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23595
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποιοί Είμαστε...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x :x :x

Μία... αντίρριση έχω μόνο... ότι στο βιντεάκι μιλάει τόσο πολύ για το συναισθηματικό ημισφαίριο κλπ, που με έκανε να αναρωτηθώ: άραγε, σκοπός δεν είναι η ισορροπία των δύο; Το να είμαστε πλήρως συναισθηματικοί δεν είναι "κακό" όπως το να είμαστε πλήρως λογικοί; Στο βίντεο αναφέρεται τόσο πολύ στο συνιασθηματικό, σαν να λέει ότι το άλλο μισό είναι το "κακό" ημισφαίριο, που "μας κάνει ζημιά"...

(Οκ, υπερέβαλλα λίγο. Αλλά το θέμα της ισορροπίας μου φάνικε πως δεν το ανέφερε καθόλου...)

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17558
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Ποιοί Είμαστε...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Αλλά το θέμα της ισορροπίας μου φάνικε πως δεν το ανέφερε καθόλου...
Νομίζω Θοδωρή ότι η ισορροπία είναι αυταπόδεικτη απ΄τη στιγμή που ξεπέρασε το επεισόδιο, μιλάει για την εμπειρία της μπροστά σε τόσο κόσμο και διδάσκει...Χωρίς αυτήν την ισορροπία δεν θα μπορούσε να βάλει σε Λόγο (αριστερό ημισφαίριο) τα όσα ένιωσε (δεξί ημισφαίριο). @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Ποιοί Είμαστε...

Δημοσίευση από elenaki »

έτσι όπως βλέπετε τον εγκέφαλο διαχωρισμένο, σκεφτείτε ότι αυτό ενδιάμεσο "κενό" είναι αυτό που συναισθηματικά μας προκαλεί τον φόβο και που χρειάζεται να υπερβούμε με το "άλμα" μας...Να μπορούμε να ενώσουμε τα δύο, ώστε να λειτουργουν συνεργατικά και να μας ολοκληρώνουν σε μια διορατική πνευματική κατάσταση της παρούσης στιγμής, είναι το ζητούμενο...

να ζούμε το εδώ και τώρα μέσα στο παρελθόν και το μέλλον...αυτή είναι η αιωνιότητα...
Αυτη ειναι.... @};-
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88637
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ποιοί Είμαστε...

Δημοσίευση από Vasoula »

Μία... αντίρριση έχω μόνο... ότι στο βιντεάκι μιλάει τόσο πολύ για το συναισθηματικό ημισφαίριο κλπ, που με έκανε να αναρωτηθώ: άραγε, σκοπός δεν είναι η ισορροπία των δύο
Θοδωράκο μου ίσως γίνεις πιο διαλλακτικός αν σκεφτείς ότι ο φυσικός άνθρωπος δεν έχει επαφή με τα συναισθήματά του.

Εκείνο το πεδίο των συναισθημάτων, εκείνο που επηρεάζει την υγεία μας και την ψυχική μας ισορροπία, είναι αυτό που αγνοούν περισσότερο οι άνθρωποι, γιατί έμαθαν να αναπτύσσονται με την λογική, την διανόήση και τον ορθολογισμό...

Φυσικά και χρειάζεται η αρμονία και στα δύο...Αλλά αυτό το κενό μεταξύ τους πως θα "γεμίσει"?

Ή Ταίηλορ θεωρώ ότι δίνει έμφαση στα συναισθήματα, γιατί μέχρι να πάθει το εγκεφαλικό τα αγνοούσε προφανώς!

Μην ξεχνάς ότι τις περισσότερες φορές μια βαριά ασθένεια σε κάνει να κάνεις άλματα, εκεί που προηγουμένως αναγκαζόσουν να "συρθείς"...


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23595
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποιοί Είμαστε...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μην ξεχνάς ότι τις περισσότερες φορές μια βαριά ασθένεια σε κάνει να κάνεις άλματα, εκεί που προηγουμένως αναγκαζόσουν να "συρθείς"...
:x >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Ποιοί Είμαστε...

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

έτσι όπως βλέπετε τον εγκέφαλο διαχωρισμένο, σκεφτείτε ότι αυτό ενδιάμεσο "κενό" είναι αυτό που συναισθηματικά μας προκαλεί τον φόβο και που χρειάζεται να υπερβούμε με το "άλμα" μας...Να μπορούμε να ενώσουμε τα δύο, ώστε να λειτουργουν συνεργατικά και να μας ολοκληρώνουν σε μια διορατική πνευματική κατάσταση της παρούσης στιγμής, είναι το ζητούμενο...

να ζούμε το εδώ και τώρα μέσα στο παρελθόν και το μέλλον...αυτή είναι η αιωνιότητα...
ευχαριστω @};- @};- @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”