κάθαρση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Aντωνια, καλως ηρθες στο κλαμπ της παρατηρησης και την αυτοπαρατηρησης... :-D
Namaste έγραψε:Επιπλέον ανακάλυψα ότι τώρα ποια βλέπω τους ανθρώπους με άλλο μάτι… Νομίζω ότι μπορώ να δω πλέον πίσω από την μάσκα τους- εμφάνιση τους και μπορώ και να αξιολογήσω τη συμπεριφορά τους αν τους γνωρίσω λίγο…
επειδη αυτο που αναφέρεις είναι ένα βαρυ φορτίο οταν δεν γνωρίζεις σε βαθος τον Εαυτο σου, τα χαρισματα και τα τρωτα σου σημεία, θελω να σου πω από την δική μου εμπείρια ότι ...ΟΣΑ βλέπεις στους άλλους, τα εμπεριέχεις ΟΛΑ!

Αν δηλαδή μπορεις να δεις πισω από τη "μασκα" του άλλου τη ζηλια ή την αλαζονεία... το συναισθημα που εγυρεται είναι επειδή σου καθρεπτιζει ένα αντιστοιχο δικο σου συναισθημα ζηλιας ή αλαζονείας!
(Ο λεγομενος καθρεπτης... που αν θυμάμαι καλα υπάρχουν σχετικα τόπικ να διαβασεις.)

Στο δρομο μας αυτο που χρειαζεται είναι αυτην την παρατηρηση να τη φέρουμε μέσα μας... και μονο... και να δούμε με αλήθεια και θάρρος, αυτο που είμαστε πραγματικά! :x

"Αν θες να γνωρίσεις το Συμπαν, γνωρισε τον Εαυτο Σου"


>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

Έτσι είναι Danny μου!!! Το ξέρω και το πιστεύω αυτό που λες…

Δε μου λείπει ούτε εμένα η αλαζονεία. Τουλάχιστον για αυτήν και όχι τόσο για τη ζήλεια έχω να πω ότι πιθανόν να την έχω και σε μεγάλο βαθμό μέσα μου. Τη δουλεύω καιρό τώρα προσπαθώντας να είμαι ποιο ταπεινή αλλά καμιά φορά μου βγαίνει…

Και συνήθως, για να μη πω πάντα, μου βγαίνει σε ανθρώπους που προσπαθούν να μου επιβληθούν χωρίς να έχουν ούτε τα προσόντα, ούτε τον τίτλο για να το κάνουν. Που με κάθε ευκαιρία δηλαδή μεγαλοπιάνονται….

Υπήρξα πολύ θύμα στη παιδική ηλικία και κάποια στιγμή ξύπνησα και βρήκα την αλαζονεία ως τρόπο άμυνας…. :oops: :oops:
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Aντωνία στην ενότητα Εσωτερισμός -Αυτογνωσία υπάρχει το τόπικ που σε παραπέμπει η Ντάνυ και λέγεται <τι σημαίνει ''καθρέφτισμα'' και πώς λειτουργεί >
αν θέλεις ρίξε μία ματιά ,ισως πάρεις κάποιες απαντήσεις.

@};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Namaste έγραψε:Υπήρξα πολύ θύμα στη παιδική ηλικία και κάποια στιγμή ξύπνησα και βρήκα την αλαζονεία ως τρόπο άμυνας…. :oops: :oops:
"Θύμα"... η αγαπημένη μου λέξη! 'O:-)
Ολα μας τα μπλοκαρίσματα από άμυνες προερχονται ......
Δεν ντρεπόμαστε γιαυτό... απλά τις αναγνωρίζουμε και τις κατανοούμε... :-D

Ετσι καταλαβαινουμε και το συναισθημα του "απέναντι", αλλά και βάζουμε τα όρια μας σε ό΄τι ειμαστε αποφασισμένοι να μην ανεχτούμε από αυτον! :x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

Σε ευχαριστώ Ιωάννα μου!!! Πάω να το διαβάσω…!!! >:d< :* >:d<

Danny!!!! >:d< >:d< >:d< Χαίρομαι πολύ όταν με καταλαβαίνουν!!!! :-D :-D :-D
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

>:d< >:d< >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

Διαβάζοντας ξανά αυτό που έγραψα ποιο πάνω… νομίζω πως πρέπει να κάνω μια διευκρίνιση… :-? Όταν λέω υπήρξα «θύμα»… εννοώ του εαυτού μου Danny μου ε!?! Δε ξέρω αν και εσύ εννοείς το ίδιο…

Ένιωθα θύμα γιατί είχα (και ακόμα έχω σε έναν βαθμό…) χαμηλή αυτοεκτίμηση… Και ο λόγος που ένιωθα έτσι… έχει να κάνει πάλι, με την αλαζονεία των γύρω μου που φυσικά σε μικρή ηλικία δεν είχα τα εφόδια να την αξιολογήσω και να την απορρίψω…
>:d< >:d< >:d<
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ένιωθα θύμα γιατί είχα (και ακόμα έχω σε έναν βαθμό…) χαμηλή αυτοεκτίμηση…

Αντωνία μου, με πρόλαβες! Και ό,τι ετοιμαζόμουν να σου πω ότι η αλαζονεία είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα ατόμων που έχουν συμπλέγματα κατωτερότητας..

Αυτό είναι σίγουρο ότι στην παιδική σου ηλικία σου προκλήθηκε από συμπεριφορές ανθρώπων γύρω σου.
Είσαι σε καλό δρόμο απ' τη στιγμή που το αναγνωρίζεις! Όλα θα πάνε καλά! :-D @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

ARTYADIS!!! >:d< >:d< >:d< :x :x
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
Sijune21
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 28 Απρ 2023 11:36 pm

Re: κάθαρση

Δημοσίευση από Sijune21 »

Ποιες είναι οι εμπειρίες σας σχετικά με την κάθαρση,τους ενεργειακούς καθαρισμούς,τι ισχύει με τις 21 ημέρες που διαβάζω συχνά όταν κάποιος κάνει ο ίδιος η άλλος εξ αποστάσεως για αυτόν γενικό καθαρισμό.


Μπορεί ο καθαρισμός να εστιάσει κάπου συγκεκριμένα,να ξεμπλοκαρει μια κατάσταση που νιώθουμε πως μας ταλαιπωρεί και είναι στάσιμη?
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: κάθαρση

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Καλημέρα, Sijune21, για τις 21 μέρες που γράφεις, έχει διαπιστωθεί ότι είναι ένας χρονικός κύκλος που ολοκληρώνοντάς τον, είναι αρκετός για να εδραιωθεί αυτό για το οποίο κάνουμε θεραπεία ή για κάτι που παρατηρούμε σε εμάς και μας προβληματίζει ή θέλουμε να το γνωρίσουμε βαθύτερα, να το κατανοήσουμε.

Αυτό που έχω παρατηρήσει σε μένα είναι ότι όντως οι καθαρισμοί συμβαίνουν σε κάτι που χρειάζεται θεραπεία την δεδομένη στιγμή, και μας δίνεται η ευκαιρία να το δούμε με μια βαθύτερη ματιά και να μάθουμε να το διαχειριζόμαστε.Αυτή είναι η αξία ενός καθαρισμού, γιατί ενώ κάτι που μας δυσκολεύει μπορεί να επανέρχεται ξανά και ξανά, η κατανόηση της βαθύτερης αιτίας του, μας βοηθάει να προχωρήσουμε και να εξελιχθούμε.

:romance-heartstiny:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sijune21
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 28 Απρ 2023 11:36 pm

Re: κάθαρση

Δημοσίευση από Sijune21 »

Δωρουλα έγραψε: 09 Νοέμ 2023 12:23 pm Καλημέρα, Sijune21, για τις 21 μέρες που γράφεις, έχει διαπιστωθεί ότι είναι ένας χρονικός κύκλος που ολοκληρώνοντάς τον, είναι αρκετός για να εδραιωθεί αυτό για το οποίο κάνουμε θεραπεία ή για κάτι που παρατηρούμε σε εμάς και μας προβληματίζει ή θέλουμε να το γνωρίσουμε βαθύτερα, να το κατανοήσουμε.

Αυτό που έχω παρατηρήσει σε μένα είναι ότι όντως οι καθαρισμοί συμβαίνουν σε κάτι που χρειάζεται θεραπεία την δεδομένη στιγμή, και μας δίνεται η ευκαιρία να το δούμε με μια βαθύτερη ματιά και να μάθουμε να το διαχειριζόμαστε.Αυτή είναι η αξία ενός καθαρισμού, γιατί ενώ κάτι που μας δυσκολεύει μπορεί να επανέρχεται ξανά και ξανά, η κατανόηση της βαθύτερης αιτίας του, μας βοηθάει να προχωρήσουμε και να εξελιχθούμε.

:romance-heartstiny:
Ωραια,καταλαβα το νοημα του καθαρισμου οπως τον περιγραφεις. >:d< :cheers:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: κάθαρση

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:romance-inlove: :romance-heartsthree:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”