Ρέικι-Ιόχρουν φλόγα

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 14 Οκτ 2010 11:53 am
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Ρέικι-Ιόχρουν φλόγα

Δημοσίευση από Νίκος »

Γεια σας κι απο εμένα κι ένα ευχαριστώ για τα όσα γράφετε τα οποία είναι η αλήθεια του καθενός σας ξεχωριστά αλλά λειτουργούν σαν μια κοινή αλήθεια μέσα στον ίδιο ρυθμό και την ίδια συχνότητα.
Θα ήθελα να ρωτήσω τι γνωρίζετε για την ιόχρου φλόγα και τη σχέση έχει, αν έχει με το ρεικι και οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά.
Αγάπη είναι.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

καλώς ήρθες Νίκο! >:d< >:d< >:d<

Καμία σχέση δεν έχει η ιόχρους φλόγα με το παραδοσιακό Ουσούι Ρέικι.

Βέβαια, επειδή όλα πια ονομάζονται ρέικι΄+ κάτι μπορεί να υπάρχει και ένας συνδυασμός που δεν είναι ευρύτερα γνωστός.

Πάντως ο Ουσούι, ο Χαγιάσι και η Τακάτα δεν μας μετέφεραν τίποτα γι' αυτήν την εξαγνιστική ακτίνα , μέσα από την παραδοσιακή διδασκαλία του ρέικι.

Από όσο γνωρίζω η ιόχρους φλόγα είναι μία διαδικασία θεραπείας που εδόθη από τον Σαν Ζερμαίν και η Κουαν Γιν επίσης ανήκει σ' αυτήν την βιολετί ακτίνα θεραπείας...

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Βασούλα μήπως έχεις περισσότερες πληροφορίες για την ιόχρουν φλόγα :-? μου κίνησε το ενδιαφέρον :D
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δυστυχώς όχι Ιωαννάκι μου, δεν γνωρίζω πολλά...

Αφιερώθηκα σε έναν δρόμο και από εκεί βρήκα όλες τις βιολετί φλόγες του κόσμου! :-D :-D

Μπορείς όμως να βρεις απεριόριστες πληροφορίες στο διαδίκτυο...

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Νίκος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 14 Οκτ 2010 11:53 am
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευση από Νίκος »

Καλώς σας βρήκα!!!
Αυτό που άκουσα είναι ότι πρόκειται για μία πάρα πολύ λεπτή συχνότητα - δόνηση, τόσο εξαγνιστική και τόσο γεμάτη αγάπη λόγω της προέλευσής της. Θέλω να πάρω τον πρώτο βαθμό στο ρεικι και πάνω στην αναζητησή μου διάβασα από καποιον που ειχε ασχοληθεί και με Ρέικι ότι οταν ανακαλυψε τη Μωβ φλόγα ένιωσε πως ήταν ότι πιο δυνατό, πιο φωτεινό και ανώτερο ειχε συναντήσει ως τώρα.
Έχει να κάνει με τους αγγέλους και τις ιεραρχίες τους και λειτουργεί ως ενέργεια που καθαρίζει το/τα σώματά μς και η αποστολή της μετά από επίκληση συμβάλλει στη θεραπεία των γύρω μας και του ίδιου του πλανήτη.
Αυτά τα λίγα και ελπίζω να μην κούρασα κάποιον απλά είμαι σε αναζήτηση καιρό και πάνω που ήμουν έτοιμος για το ΄ρέικι ήρθε αυτό και όπως εγώ τουλάχιστον πιστεύω δεν υπάρχουν συμπτώσεις.
Αγαπητή μου Βάσω θα ήθελα να μου υποδείξεις έναν τρόπο που εσύ νοιώθεις καλύτερο να επικοινωνήσω μαζί σου, ευχαριστώ!
Αγάπη είναι.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Νίκο μου η συχνότητα της πνευματικής ένέργειας, ανεξάρτητα πως ονομάζεται, είναι έτσι κι αλλιώς λεπτοφυέστερη από την υλική δόνηση.
Η θεραπεία που μπορεί να επιφέρει είναι ανάλογη με την πρόθεσή σου να εργαστείς μαζί της σε πιο βαθύ επίπεδο. Η δική σου δόνηση μεταβάλλεται μέσα από την θεραπεία σου και τότε αντιλαμβάνεσαι τις λεπτοφυέστερες δονήσεις της ενέργειας και από όσο γνωρίζω από την εμπειρία μου δεν υπάρχουν διαφορετικά είδη πνευματικής ενέργειας, αλλά διαφορετικά εργαλεία θεραπείας...

΄Ολα τα "συστήματα" είναι εργαλεία για τον Δρόμο μας και δεν άντικαθιστούν την προσωπική προσπάθεια για βαθύτερη θεραπεία.

Η πεποίθηση ότι οι Αρχάγγελοι ή οι Διδάσκαλοι κάνουν την θεραπεία για εμάς είναι ουτοπία και σε διαβεβαιώ ότι καμία θεραπεία δεν συντελείται αν δεν κουνήσεις το δαχτυλάκι σου... :-D :-D :-D

Αν ήταν τόσο εύκολο και απλό, οι χιλιάδες άνθρωποι που ακολουθούν τέτοιου είδους παραπλανήσεις, θα είχαν ήδη φέρει μια τεράστια ανατροπή στην ανθρωπότητα...καθώς όλα τα συστήματα μιλανε για εξαγνιστική θεραπεία, φως, αγάπη κλπ κλπ.

Ο καθένας προσπαθεί από τον ατομικό του δρόμο, με "εργαλεία" που του ταιριάζουν, να βρει μέσα του αρμονία και θεραπεία, ενόσω είναι διατεθειμένος να ανοίξει σε μια συμπαντική κατανόηση του Εαυτού του και της "ασθένειας" που ονομάζεται "άγνοια"...

Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου με πμ :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:
΄Ολα τα "συστήματα" είναι εργαλεία για τον Δρόμο μας και δεν άντικαθιστούν την προσωπική προσπάθεια για βαθύτερη θεραπεία.

Η πεποίθηση ότι οι Αρχάγγελοι ή οι Διδάσκαλοι κάνουν την θεραπεία για εμάς είναι ουτοπία και σε διαβεβαιώ ότι καμία θεραπεία δεν συντελείται αν δεν κουνήσεις το δαχτυλάκι σου... :-D :-D :-D

Αν ήταν τόσο εύκολο και απλό, οι χιλιάδες άνθρωποι που ακολουθούν τέτοιου είδους παραπλανήσεις, θα είχαν ήδη φέρει μια τεράστια ανατροπή στην ανθρωπότητα...καθώς όλα τα συστήματα μιλανε για εξαγνιστική θεραπεία, φως, αγάπη κλπ κλπ.

Ο καθένας προσπαθεί από τον ατομικό του δρόμο, με "εργαλεία" που του ταιριάζουν, να βρει μέσα του αρμονία και θεραπεία, ενόσω είναι διατεθειμένος να ανοίξει σε μια συμπαντική κατανόηση του Εαυτού του και της "ασθένειας" που ονομάζεται "άγνοια"...
Θα συμφωνήσω απόλυτα :x
Αφιερώθηκα σε έναν δρόμο και από εκεί βρήκα όλες τις βιολετί φλόγες του κόσμου!
:-D @};- >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Νίκος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 14 Οκτ 2010 11:53 am
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευση από Νίκος »

Θα συμφωνήσω σε όσα λέτε απλά να προσθέσω πως όπως και με το ρεικι ετσι και με την ιόχρου φλόγα χρειάζεται πίστη βαθειά και δυνατή για να ''δουλεψει'' το όλο συστημα και αρκετή εσωτερική εργασία και ότι σας γράφω είναι ότι εχω διαβάσει και όχι προσωπική μου γνώμη που πώς να την έχω αφού δεν έχω τη γνώση(γι' αυτό και ρωτάω).
Την αγάπη μου
Αγάπη είναι.
Άβαταρ μέλους
Νίκος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 14 Οκτ 2010 11:53 am
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευση από Νίκος »

Βάσω μου σου έστειλα το μήνυμα και είμαι σίγουρος πως έχεις δει πολλά χρώματα στο δρόμο που πηγαίνεις και πως όλα ήταν μαγευτικά
Αγάπη είναι.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Nίκο μου δεν χρειάζεται πίστη βαθιά και δυνατή στο εργαλείο για να "δουλέψει", "δουλεύει" έτσι κι αλλιώς! :-D :-D

Θέλω να πω ότι το ρέικι, πχ., δεν βασίζεται στην πίστη σου γι' αυτό, για να λειτουργήσει θετικά, αλλά για να είναι χρήσιμο για σένα, χρειάζεται να αλλάξεις τις πεποιθήσεις σου σχετικά με το τι πιστεύεις!

Η εσωτερική θεραπεία βασίζεται περισσότερο σε "μετακινήσεις" του νου και κάθε δρόμος που σου ανοίγεται, σου δίνει κίνητρα για να το κάνεις. Τα κίνητρα όμως πολλές φορές δεν είναι αρκετά, χρειάζεται και η ουσιαστική και βαθιά απόφαση σου να "μετακινηθείς" μέσα στον χρόνο και τον χώρο που έχεις "περιοριστεί" σαν προσωπικότητα...

Οι διαφορές μεταξύ των διαφόρων "συστημάτων" που "υπόσχονται" θεραπεία, είναι ουσιαστικά ασήμαντες, αλλά εντέλει σημαντικές για τον κάθε άνθρωπο που βρίσκεται προ επιλογών...
Κάθε "σύστημα" έχει έναν "θεραπευτικό" στόχο, αν διαβάσεις και ενημερωθείς για τα χιλιάδες που υπάρχουν σήμερα...
΄Ολα οδηγούν σε αρμονία, ισορροπία, πνευματική αυτοπραγμάτωση, καθαρισμό των μπλοκαρισμάτων, με τελικό στόχο την θεραπεία, ώστε να μπορέσει κανείς να ζήσει υπεύθυνα και υγιής σε όλα του τα επίπεδα.

Η επιλογή του κάθε αναζητητή ενός δρόμου, έχει να κάνει με την δική του νοοτροπία και πως έχει φανταστεί την εσωτερική εργασία του.
Στην ουσία, κανένα "σύστημα" δεν είναι εύκολο και απλό και επίσης κανένα δεν σε οδηγεί μαγικά σε έναν κόσμο γεμάτο φως και αγάπη!
Βεβαίως ονειρικά μπορεί να το κάνει...Ο άνθρωπος σήμερα έχει ανάγκη από την πλάνη, για να ξεφύγει από τα αδιέξοδα...

΄Εχει ανάγκη λοιπόν να νιώσει τους Αρχαγγέλους να τον θεραπεύουν, γιατί νιώθει αδύναμος να το κάνει μόνος του. Οι Αρχάγγελοι όμως δεν είναι "σύστημα", αλλά μια βαθιά πνευματική επικοινωνία μέσα στον Εαυτό σου!

Θεωρώ ότι τα "συστήματα" που "υπόσχονται" επικοινωνία με το αγγελικό βασίλειο είναι εξ αρχής "καταδικασμένα" να σε οδηγούν σε μια πλάνη σχετικά με την βαθιά θεραπεία σου. ΄Οχι ότι δεν υπάρχουν πνευματικοί κόσμοι και οντότητες που μπορούν να σε υποστηρίξουν με καθοδήγηση, αλλά αυτό δεν μαθαίνεται σε συστήματα και σε σεμινάρια και δεν έχει οδηγίες στο πως να το κάνει κανείς.

Οι πνευματικές εσωτερικές επικοινωνίες προκύπτουν μόνο μέσα στον ατομικό σου δρόμο προς τον θεό και κανείς δεν μπορεί να σε μάθει να επικοινωνείς με το αόρατο, αν το αόρατο έχει συγκεκριμένες παραμέτρους για τον νου σου! Μαθαίνεις να αλλάζεις, την στιγμή που είσαι έτοιμος γι' αυτήν την αλλαγή και δεν θεωρείς ότι καθε αλλαγή έρχεται μαζικά και χωρίς ατομική προσπάθεια.

Θα σε συμβούλευα απλά, να ενημερωθείς ουσιαστικά για τα βήματα που θέλεις και χρειάζεσαι να κάνεις και να αποφύγεις οτιδήποτε σου προσφέρεται σαν "μαζικό χάπι ευδαιμονίας"!
Θεραπεία "υπόσχονται" όλα τα "συστήματα", το θέμα είναι να γνωρίζεις επακριβώς τι θέλεις εσυ να θεραπεύσεις και να επιλέξεις πιο σύστημα βοηθά την κατανόησή σου και την εξέλιξή σου!

Στο ρέικι έχω δει να έρχονται άνθρωποι που δεν θέλουν να αλλάξουν τον εαυτό τους, αλλά να αλλάξουν τους άλλους, θεωρώντας ότι ο κόσμος είναι ενοχλητικός και όχι ο εαυτός τους.

Στα άλλα συστήματα, κυρίως αυτά με συνδέσεις με τις αγγελικές ενέργειες, πάνε άνθρωποι που φοβούνται τις ευθύνες τους και θέλουν να τις αφήσουν στους αγγέλους, θεωρώντας ότι μαζί με τις ευθύνες θα αφήσουν και τον πόνο και την θλίψη τους...

Από όλα έχει ο "κήπος" της ανθρώπινης επινόησης!! Μέχρι και μαθήματα ανάληψης έχει...

Ενημερώσου βαθιά και ουσιαστικά Νίκο μου, ώστε οι επιλογές σου να αφορούν εσένα και τις δυνατότητες σου να γίνεις βαθιά Ανθρώπινος που είναι ο τελικός στόχος κάθε ανθρώπου!

:x :x :x >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16547
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Οι πνευματικές εσωτερικές επικοινωνίες προκύπτουν μόνο μέσα στον ατομικό σου δρόμο προς τον θεό και κανείς δεν μπορεί να σε μάθει να επικοινωνείς με το αόρατο, αν το αόρατο έχει συγκεκριμένες παραμέτρους για τον νου σου! Μαθαίνεις να αλλάζεις, την στιγμή που είσαι έτοιμος γι' αυτήν την αλλαγή και δεν θεωρείς ότι καθε αλλαγή έρχεται μαζικά και χωρίς ατομική προσπάθεια.
:x :x :x
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:
Η εσωτερική θεραπεία βασίζεται περισσότερο σε "μετακινήσεις" του νου και κάθε δρόμος που σου ανοίγεται, σου δίνει κίνητρα για να το κάνεις. Τα κίνητρα όμως πολλές φορές δεν είναι αρκετά, χρειάζεται και η ουσιαστική και βαθιά απόφαση σου να "μετακινηθείς" μέσα στον χρόνο και τον χώρο που έχεις "περιοριστεί" σαν προσωπικότητα...

Οι διαφορές μεταξύ των διαφόρων "συστημάτων" που "υπόσχονται" θεραπεία, είναι ουσιαστικά ασήμαντες, αλλά εντέλει σημαντικές για τον κάθε άνθρωπο που βρίσκεται προ επιλογών...
Κάθε "σύστημα" έχει έναν "θεραπευτικό" στόχο, αν διαβάσεις και ενημερωθείς για τα χιλιάδες που υπάρχουν σήμερα...
΄Ολα οδηγούν σε αρμονία, ισορροπία, πνευματική αυτοπραγμάτωση, καθαρισμό των μπλοκαρισμάτων, με τελικό στόχο την θεραπεία, ώστε να μπορέσει κανείς να ζήσει υπεύθυνα και υγιής σε όλα του τα επίπεδα.

Η επιλογή του κάθε αναζητητή ενός δρόμου, έχει να κάνει με την δική του νοοτροπία και πως έχει φανταστεί την εσωτερική εργασία του.
Στην ουσία, κανένα "σύστημα" δεν είναι εύκολο και απλό και επίσης κανένα δεν σε οδηγεί μαγικά σε έναν κόσμο γεμάτο φως και αγάπη!
Βεβαίως ονειρικά μπορεί να το κάνει...Ο άνθρωπος σήμερα έχει ανάγκη από την πλάνη, για να ξεφύγει από τα αδιέξοδα...

΄Εχει ανάγκη λοιπόν να νιώσει τους Αρχαγγέλους να τον θεραπεύουν, γιατί νιώθει αδύναμος να το κάνει μόνος του. Οι Αρχάγγελοι όμως δεν είναι "σύστημα", αλλά μια βαθιά πνευματική επικοινωνία μέσα στον Εαυτό σου!

Θεωρώ ότι τα "συστήματα" που "υπόσχονται" επικοινωνία με το αγγελικό βασίλειο είναι εξ αρχής "καταδικασμένα" να σε οδηγούν σε μια πλάνη σχετικά με την βαθιά θεραπεία σου. ΄Οχι ότι δεν υπάρχουν πνευματικοί κόσμοι και οντότητες που μπορούν να σε υποστηρίξουν με καθοδήγηση, αλλά αυτό δεν μαθαίνεται σε συστήματα και σε σεμινάρια και δεν έχει οδηγίες στο πως να το κάνει κανείς.

Οι πνευματικές εσωτερικές επικοινωνίες προκύπτουν μόνο μέσα στον ατομικό σου δρόμο προς τον θεό και κανείς δεν μπορεί να σε μάθει να επικοινωνείς με το αόρατο, αν το αόρατο έχει συγκεκριμένες παραμέτρους για τον νου σου! Μαθαίνεις να αλλάζεις, την στιγμή που είσαι έτοιμος γι' αυτήν την αλλαγή και δεν θεωρείς ότι καθε αλλαγή έρχεται μαζικά και χωρίς ατομική προσπάθεια.
:x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Νίκος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 14 Οκτ 2010 11:53 am
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευση από Νίκος »

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας.
@};- @};- @};-
Εύχομαι στο καθένα από σας μόνο υγεία και αγάπη και μία ζωή γεμάτη φίλους που να χαίρονται και να ευγνωμονούν όταν τους δίνεται η ευκαιρία να προσφέρουν.
@};- @};- @};-
Αγάπη είναι.
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Ευχαριστούμε Νίκο, επίσης!!! >:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ευχαριστουμε και σου ανταπωδιδουμε!!! @};-

>:d< >:d< >:d< >:d<

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”