απορίες

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Την δευτερη παραγραφο ντεν καταλαβα Μπορει τελικα η δν μπορει ???
Δεν είναι όλα Μαράκι άσπρο ή μαύρο!!!σου απάντησα ότι ναι μπορεί υπο ορισμένες στνθήκες που δεν μπορούμε όλοι να τις κατακτήσουμε εν μια νυκτί επειδή πήραμε συντονισμούς Ρεικι!!το Ρέικι είναι μια ολόκληρη διαδρομή αυτογνωσίας και ενδοσκόπισης που κρατάει όσο και η ζωή μας!!σε συτη τη διαδρομή υπάρχουν διαβαθμίσεις και εξελικτικά επίπεδα που ισχύουν για όλους όσους έχουν Ρέικι και μη!! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

ANGELS ON EARTH έγραψε:!το Ρέικι είναι μια ολόκληρη διαδρομή αυτογνωσίας και ενδοσκόπισης που κρατάει όσο και η ζωή μας!!
Συμφωνώ και συμπληρώνω!
"Διάγνωση"κάνουμε μόνο στον Εαυτό μας, όπου το λάθος εχει περιθώριο βελτίωσης ;)
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Μισο λεπτο να φερω το τσαγακι μου και να το κουβεντιασουμε φιλεναδες ~o) :)]

Καποιος νομιζει οτι ειναι καλα σωματικα και ψυχικα ,ετσι λεει τουλαχιστον ,και ειναι πολλοι που ετσι πιστευουν ενω ΔΕΝ

Και αποφασιζει εχοντας ακουσει για το ρεικι να ζητησει κι αυτος.

Μπορει αυτος που δινει το ρεικι να νιωσει τα μπλοκαρισματα στο σωμα του αλλου πριν ακομα εκδηλωθουν στον πασχοντα?

Και κατι πιο απλο:Η Βασουλα εδωσε τον πρωτο βαθμο στον Γιαννη ναι?

Την Ωρα λοιπον της μυησης θα μπορουσε να καταλαβει η Βασω αν υπαρχει μπλοκαρισμα που ακομα δεν εχει λαβει το μηνυμα ο Γιαννης?
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Και κατι πιο απλο:Η Βασουλα εδωσε τον πρωτο βαθμο στον Γιαννη ναι?

Την Ωρα λοιπον της μυησης θα μπορουσε να καταλαβει η Βασω αν υπαρχει μπλοκαρισμα που ακομα δεν εχει λαβει το μηνυμα ο Γιαννης?
Ναι!!!άλλος όμως εκπαιδευτης μπορεί να μην μπορούσε βρε κορίτσι μου να το κάνει!!!αυτό σου εξηγώ!!δεν μας καθιστά όλους ίδιους το ότι ασχολούμαστε με το Ρέικι!! :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Καταλαβα, ενταξει Δωρουλα :x

Ευχαριστω σας και τις δυο >:d<
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Μαράκι μεσα στη διαφορετικότητά μας όλοι είμαστε ίσοι απένατι σε αυτη την ενέργεια!!δεν μπορούμε όμως να είμαστε όμοιοι, γιατί καθε ψυχή έχει το δικό της δρόμο να διανύσει και η διαφορετικότητα δεν διαχωρίζει αλλά ενώνει!!! :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Παιδάκια να σας ρωτήσω, μήπως και ξέρει κανείς... Γίνεται συντονισμός (απο άλλο άτομο προς εμάς) της ενέργειας κουνταλίνι??Επίσης, το ρέικι έχει κάποια σχέση με την κουνταλίνι με όποιον τρόπο?? :-?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

είναι σαν να μου λες ότι κάποιος άλλος άνθρωπος μπορεί να ξεμπλοκάρει τα κέντρα μας, χωρις να εργαστούμε εμείς με τα θέματά μας...

Η κουνταλινι, ειναι το εν δυνάμει πνεύμα μέσα μας! Πως θα αφυπνιστεί με τις πράξεις ενός άλλου ανθρώπου, αν εμείς δεν εργαστούμε προς την αφύπνισή μας? Και αν αυτό γίνεται, λέω τώρα αν, μήπως είναι επικίνδυνο?
Το να έρθει πρόωρα η πνευματική γνώση, η φωτιά του πνεύματος, μπορεί να "κάψει" στο πέρασμά της οτιδήποτε ειναι ανίσχυρο να της αντισταθεί...Κυρίως τον εγκέφαλό μας!
Η πνευματική ανάπτυξη έχει στάδια αφύπνισης, με εργασία και αφοσίωση στον δρόμο μας, Βάλια μου.

Δεν ξέρω, αν μέσα σε όλα τα fast που υπάρχουν σήμερα στην ζωή μας, υπάρχει τώρα και η fast-αφύπνιση...Αλήθεια δεν το ξέρω!

Το ρέικι (για μένα) δεν είναι fast-τροφή...Είναι μια οδός αυτογνωσίας και διαρκούς μεταμόρφωσης, που δεν οφείλεται σε κάποιες αυτονόητες διεργασίες, αλλά στην ατομική δράση.

΄Ομως αυτή είναι απλά η δική μου άποψη...
Κάποιος άλλος θα έχει κάποια άλλη... :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

η ενεργεια δλδ είναι μια. Απλά τα διάφορα συστήματα της αποδίδουν ονομασίες? Δλδ η κουνταλίνι είναι πνευματική ενέργεια, το ίδιο με το ρέικι? Δλδ όταν ανέρχεται η κουνταλίνι νιώθεις περίπου όπως κάνοντας ρέικι??
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

η ενέργεια είναι μία σίγουρα.

Δεν ξέρω τις ομοιότητες με τα άλλα συστήματα, γιατί δεν έχω πειραματιστεί με κάποια άλλη ονομασία της ενέργειας, ούτε έχω πάρει άλλη μύηση επί του φυσικού.

Ξέρω μόνο ότι η αφυπνιστική διαδικασία, για είναι σταθερή και ωφέλιμη χρειάζεται στάδια που εγώ τα ονομάζω "ωρίμανσης"...

Φυσικά και υπάρχουν πολλοί δρόμοι για να βιώσεις το Πνεύμα σου και την ζωή σου, Βάλια μου. Απλά επιλέγεις αυτον που σου ταιριάζει καλυτερα, όπως και να ονομάζεται...Την εργασία με τον εαυτό σου όμως, σε κανέναν δρόμο, δεν την αποφεύγεις... ;)

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Ναι, δυστυχώς, δεν την αποφεύγεις... ένα κουμπί βρε παιδί μου, ένα χάπι δεν μπορούν να φτιάξουν?? Βέβαια, το "ταξίδι" είναι όλο το ζουμί της υπόθεσης ;)

Σ ευχαριστώ Βασάκι μου :x :x :x >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ένα κουμπί βρε παιδί μου, ένα χάπι δεν μπορούν να φτιάξουν??
=)) =)) =)) =))

Οφείλω να ομολογήσω ότι πολλοί άνθρωποι πήραν αυτήν την έκκληση πάνω τους και δημιούργησαν συστήματα που υπόσχονται χαρά και πνευματικότητα με το πάτημα ενός κουμπιού...

΄Ετσι πολλαπλά συστήματα "υπόσχονται" αποκοπές καρμικών, συντονισμούς κέντρων, "αναίμακτες" θεραπείες, εξαγνισμούς και εξορκισμούς και πάει λέγοντας η μακριά "βαλίτσα" της πνευματικότητας...

Δεν έχει κανείς παρά να δοκιμάζει αδιάκοπα τα όρια και των νεύρων του και της τσέπης του ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Σωστά :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Η κουνταλίνι απ'όσο ξέρω βρίσκεται στο ιερό οστό μας, στην βάση της σπονδυλικής στήλης. Όσο ανεβαίνει προς το 7ο τσάκρα τόσο αφυπνιζόμαστε και έχουμε επιγνώσεις, και καθαρίζουν και ισορροπούν τα τσάκρα. Την έχω ακούσει και σαν σεξουαλική ενέργεια. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

έτσι είναι Βασίλη μου...Μόνο που χρειάζεται ωριμότητα! Από την δική μου οπτική, αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να "ανέβει" με μιας, προτού ο άνθρωπος ανακαλύψει τον εαυτό του και την δυναμική του στα κάτω κέντρα του.

Η αφυπνιστική διαδικασία δεν γίνεται με τεχνικές. Γίνεται μόνο με εργασία... :x

Αλλά πάλι, αυτό γνωρίζω εγώ...Κάποιοι ίσως βρήκαν τον δρόμο τους άμεσα και γρήγορα...Περί αφύπνισης τα πάντα είναι σχετικά... @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”