απορίες

Συντονιστής: Vasoula

Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Vaso έγραψε:Δοκίμασε Βασίλη, όταν αισθάνεσαι έτσι, που νομίζεις ότι είσαι ματιασμένος, να κάνεις ρέικι στο στήθος παίρνοντας συγχρόνως βαθιές ανάσες...΄Οταν λέω βαθιές εννοώ να φτάνουν μέχρι τις πατούσες...

Δεν θα χρειάζεσαι ξεμάτιασμα! ;)
Thanksssssssssssssssssssssss :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:-D :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Η ενέργεια του ρέικι αποκόβεται με το νερό; Πχ μετά την αγωγή σε κάποιον, ο θεραπευτής πλένει τα χέρια του.
Όσο είμαστε μέσα στο νερό, γίνεται να δίνουμε ρέικι στον εαυτό μας;
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Όταν κάποιος είναι άρρωστος ή πονάει κάπου ζητάει να του στείλετε ενέργεια.Τι γίνεται όμως όταν αισθάνεται θλίψη ή απόγνωση?Εκεί η απόστολή ενέργειας βοηθάει ή είναι ένα κομμάτι που πρέπει να το δουλέψει μόνος του? @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δοκίμασε το Αγγέλα μου, για να έχεις δικό σου βίωμα... ;)

με το νερό αποκόβεσαι από την ενέργεια του άλλου, και όχι από την ενέργεια που είσαι συντονισμένη μαζί της...

το ρέικι δεν έχει χώρο και χρόνο...οπότε γιατί να είναι εμπόδιο να είσαι μέσα σ' αυτό, όταν κάνεις μπάνιο πχ.?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Ελλη μου εσύ έχεις ρέικι?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Όχι ακόμη.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τότε σωστά ρωτάς... :x

στο ρέικι δεν απομονώνουμε τα επίπεδα του ανθρώπου.

Πονάει το σώμα, αλλά πρωτίστως έχει "πονέσει" η ψυχή...

η θεραπεία δεν αποτελεί κώδικα για το σώμα...Για να θεραπευτεί αυτό, πρέπει προηγουμένως να έχεις βρεις τις δικές σου εσωτερικές αδυναμίες να υποστηρίξεις την ύπαρξή σου την ίδια...

σε όποιο πεδίο του ανθρώπου κι αν απευθύνεις την ενέργεια, εκείνη δεν απομονώνει κάποιο και ενεργεί...
Ενεργεί ολικά, αλλά είναι τόσο στιγμιαίο, αν δεν δραστηριοποιηθείς ο ίδιος εσωτερικά να "γκρεμίσεις" τείχη και να διευκολύνεις την ψυχή σου να βιώσει την ζωη με ελευθερία...

Και αυτό είναι το δύσκολο στην εφαρμογή του ρέικι, επί του πρακτικού...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Εχω μια απορια (εμ γι αυτο ειμαι εδω :-D ) @(*_*)@

Αν ζητηση καποιος αποστολη ρεικι ,μπορει ο αποστολεας να εντοπισει στο σωμα του παραληπτη αν πασχει απο καποια ασθενεια?

Δηλαδη:αν παραδειγματος χαρη αυτος που ζηταει ρεικι πασχει απο καρκινο ,μπορει να το νιωσει αυτος που στελνει ρεικι?

Υποθετω οτι το πασχων σημειο του σωματος θα τραβαει περισσοτερη ενεργεια :-? Ειναι ετσι?
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ναι Ξανθούλα μου, μπορεί να συμβεί και αυτό!!να μην ξεχνάς όμως πως έχει διαφορά το "εντοπίζω το μπλοκάρισμα και στέλνω ενέργεια εκεί που ρουφάει περισσότερο", απο το "βγάζω διαγνώσεις και ειδικά τόσο σοβαρές"!! @};-

Το να φτάσει κάποιος στο συμπέρασμα ότι ο άλλος έχει για παράδειγμα καρκίνο απαιτεί απο μέρους του πολύ σταθερότητα και νιώσιμο για να μην παρέμβει η προσωπικότητα!! >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Vaso έγραψε: Πονάει το σώμα, αλλά πρωτίστως έχει "πονέσει" η ψυχή...
η θεραπεία δεν αποτελεί κώδικα για το σώμα...Για να θεραπευτεί αυτό, πρέπει προηγουμένως να έχεις βρεις τις δικές σου εσωτερικές αδυναμίες να υποστηρίξεις την ύπαρξή σου την ίδια...
σε όποιο πεδίο του ανθρώπου κι αν απευθύνεις την ενέργεια, εκείνη δεν απομονώνει κάποιο και ενεργεί...
Ενεργεί ολικά, αλλά είναι τόσο στιγμιαίο, αν δεν δραστηριοποιηθείς ο ίδιος εσωτερικά να "γκρεμίσεις" τείχη και να διευκολύνεις την ψυχή σου να βιώσει την ζωη με ελευθερία...
Και αυτό είναι το δύσκολο στην εφαρμογή του ρέικι, επί του πρακτικού...
@};-
Δηλαδή πριν πάρεις τον πρώτο βαθμό θα πρέπει να έχεις βρει κάποια κομμάτια του παζλ ή το ρέικι σε βοηθάει ακόμη κι αν είσαι στην αρχή?
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Ευχαριστω >:d<

Την δευτερη παραγραφο ντεν καταλαβα :-D Μπορει τελικα η δν μπορει ???
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Εχω επιφύλλαξη ότι το μπλοκάρισμα που θα νιώσει κανείς σε αποστολή , μπορεί να καταλάβει ότι είναι καρκίνος ...

Το μπλοκάρισμα είναι μπλοκάρισμα ανέξάρτητα αν έχει εκδηλωθεί η αρρώστια στο φυσικό σώμα.
Το άτομο που το βιώνει, μπορεί να το βιώνει με διάφορους τρόπους....

Ετσι για παράδειγμα ,κάποιος που αντιμετωπίζει την ζωή του με μπλοκαρισμένη σεξουαλική έκφραση, μπορεί κανείς να δει ότι "τραβάει" στο λαιμό, αλλά να ασθενήσει στο γεννητικό σύστημα, και το αντίθετο.

Ο καρκίνος είναι το αποτέλεσμα και όχι η αιτία.

:x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Αν τωρα (κι αλλη απορια) καποιος ζητησει ρεικι απλα σαν εμπειρια ενω ειναι καλα σωματικα και ψυχικα ,μπορει αυτος που δινει ρεικι να καταλαβει οτι καποια ασθενεια υπαρχει που δεν εχει ακομα εκδηλωθει στον πασχοντα?
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Θεωρείς ότι υπάρχει άνθρωπος που "είναι καλά" ψυχικά και σωματικά ?? :-?
Αν υπάρχει... είναι σε θέση ο ίδιος να καταλάβει και την επίγνωση που φέρνει το μπλοκάρισμα εν όψη....
@};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”