απορίες

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Για μενα Βασω μου πιστευω πως ο ανθρωπος οντως ειναι το χειροτερο ον αλλα μπορει να εξευγενιστει...Πιστευω πως ειμαστε ερμαια οποιουδηποτε φυσικου φαινομενου...ανεξαρτητα αν εχουμε καταφερει με την τεχνολογια να κανουμε τα παντα ειμαστε ανημποροι μπροστα σε εναν σεισμο, ανεμοστροβιλο κ.α. Το θεμα ειναι πως μονοι μας καταστρεφομαστε...γι αυτο και μας θεωρω κατωτερους...γιατι ειμαστε αχαριστοι και απληστοι με αυτα που μας χαριστ
Ο ’νθρωπος, όπως το αισθάνομαι εγώ θα στο πω Ζωγραφιά μου, είναι κατ' εικόνα και καθ'ομείωση του Θεού, έχει δλδ Θεϊκή δύναμη αλλά παράλληλα προικίστηκε και με την Ελεύθερη Βούληση για να καταφέρει να κατακτήσει μόνος του την εθύνη του εαυτού του και των επιλογών του και εκεί δεν μπορεί κανείς να επέμβει!!ΌΜΩΣ είναι η δική του διαδρομή προς την αυτογνωσία και αυτη εμπεριέχει και όλα αυτά που περιγράφεις πιο πάνω!!και ο άνθρωπος ο ίδιος οδηγείται κάποιες φορές σε αδιέξοδα για να μπορέσει μετα να αναδυθεί και νακληθεί να δει κατάματα τι συμβαίνει!γιαυτό και παράλληλα με όλο αυτό που εμείς ίσως βιώνουμε ως δυσκολή περίοδος της ανθρωπότητας, βλέπεις ότι παντού υπάρχει μια τάση να ανακαλύψουμε το μεσα μας και τον εαυτό μας!!όλα τα άλλα οδήγησαν στο πουθενά!! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zwgrafia
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 12 Οκτ 2008 1:55 pm

Δημοσίευση από zwgrafia »

Ναι Δωρα μου οντως μαζι γραφαμε...για την ακριβεια εγω πηγαινοερχομουν και ετρωγα...μιλαγα στο τηλεφωνο...χαζευα στο ιντερνετ... :)) :))
ένας άνθρωπος για να πληγεί απο χαμιλών δονήσεων χειρισμούς ο εσωτερικός του κόσμος, αυτό που εκπέμπει έχει συμβατότητα!βρίσκεται δηλαδή και αυτός σε παράλληλη εσωτερική κατάσταση για να υπάρχει αντιστοιχία!!
Προσεξε, οταν για παραδειγμα καποιος ερχεται με τετοιες χαμηλες δονησεις για να τον βοηθησει ο χ ψ και επικαλει γι αυτο καποιον αρχαγγελο, ποιος μου λεει πως εξαιτιας αυτων των χαμηλων δονησεων αντι για αρχαγγελος δεν θα ερθει κατι αλλο που ισως εχει και την μορφη αυτου...Δεν εχω ακουσει κατι ικασιες κανω... :x
Ζωγραφιά μου η εσωτερική μας ισορροπία δεν εξαρτάται απο κανέναν αλλο,ούτε τον Θεό, παρα μόνο απο εμας τους ίδιους και την πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι ο ’νθρωπος εμπεριέχει τον ίδιο τον Θεό μεσα του και έχει τεράστια δύναμη,(αντίθετα με ό,τι άλλοι θέλησαν να μας περάσουν για να μας χειρίζονται μεσα απο το φόβο)να κατακτήσει το παν και την ολοκλήρωση μεσα του!!

εμείς δλδ που είμαστε άνθρωποι τι στο καλό ήρθαμε να κάνουμε σε αυτόν τον πλανήτη, δεν έχει κανένα σκοπό αυτη η ανθρώπινη οντότητα παρα μόνο να τρώει και να διασκεδάζει και να περιμένει απο εξωγενείς παράγοντες(Θεό, γονείς, φίλους, σύντροφο) να του πουν ποιος είναι?? κανέις δε θα το κάνει α υτό παρα μόνο εμείς θα σκίψουμε με ειλικρίνεια και αποδοχή να δούμε ποιοι πραγματικά είμαστε και να κατακτήσουμε την ολοκλήρωση και τη θέωση!!! Rose

Οκ εδω συμφωνω αν και απο μεσα παλευω να αποδεχτω μια τετοια αποψη καθως τοσα χρονια ακουω τα εντελως αντιθετα... @};- :x
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Ζωγραφιά μπαίνοντας σε κατάσταση διαλογισμού, ηρεμεί ο νους και διευρύνεται η συνειδητότητα ώστε να μπορέσουμε να παρατηρήσουμε συνειδητά την Ύπαρξή μας. Προσπαθούμε να βιώσουμε την Αγάπη και να (αυτο)ενεργοποιήσουμε το Φως στο πεδίο μας. Με εσωτερική σιγή κι ειλικρίνεια, συναντιόμαστε με τον Εαυτό μας, ξεκινάμε να ερευνούμε τα βάθη του και καταλήγουμε να αγκαλιάζουμε τη ζωή και την εξωτερική πραγματικότητα, γιατί μολονότι οι άλλοι δεν φτιάχνουν την ευτυχία μας, η αποκοπή μας από τους άλλους μας φέρνει μεγάλη δυσαρέσκεια.
Αν ένας άνθρωπος είναι θρησκευόμενος τι πιο φυσικό από το να νιώσει ότι ο Θεός του ενεργοποιεί το Φως αυτό. Σε όποια θρησκεία κι αν ανήκει, το ρέικι δεν ξεχωρίζει τους Θεούς σε ανώτερους και κατώτερους.
Ξέρεις οι άνθρωποι δεν είμαστε απόλυτα όμοιοι και συγκρίσιμοι, κι αυτό μας κάνει τόσο ενδιαφέροντες. Διαφορετικές οι φωνές κι οι μορφές των κατεστημένων μας, κοινωνικά πρέπει, φοβίες, ανασφάλειες, ηθική... Υπάρχει όμως μια κοινή φωνή σε όλους, μια κοινή μορφή: Είναι η φωνή της συνείδησης, του πραγματικού μας Εαυτού, η φωνή του Θεού μέσα μας. Αυτή- όπως κι αν λέγεται, είναι μέσα στον καθένα μας, κι αυτή αναζητάμε. Ο Θεός, οι άγγελοι, οι πνευματικοί κόσμοι δεν είναι καταστάσεις "έξω" από μας, αλλά μέσα μας. Πιο κοντά κι από κοντά δλδ ο Θεός μας και διόλου τιμωρός όπως μας έχουνε μάθει.
Οι σκεπτο-μορφές, είναι δημιουργήματα του νοητικού και συναισθηματικού μας μηχανισμού, μορφές που "ξεπηδούν" από δυσαρμονικές σκέψεις, ενεργειακά εκπορευόμενες, σκέψεις συχνά τόσο βαθιά ριζωμένες που δεν τις παρατηρούμε νιώθοντάς τες σαν απόλυτα φυσιολογικές. Για να τις σβήσουμε χρειάζεται η δική μας θέληση και μόνο, γιατί ακριβώς εμείς κάτι "κάναμε" και τις ενεργοποιήσαμε: Να τις ξεριζώσουμε απόμέσα μας λοιπόν.
Οκ εδω συμφωνω αν και απο μεσα παλευω να αποδεχτω μια τετοια αποψη καθως τοσα χρονια ακουω τα εντελως αντιθετα...
Για όλους μας υπάρχουν tu much πράγματα που μας ξαφνιάζουν, μας θυμώνουν κάποιες φορές ή μας ξεβολεύουν.
:*
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εκπληκτικό Αγγέλα!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ζωγραφιά, σε αισθάνομαι !!!
Εχεις απ οτι φαίνεται ορισμένες απόψεις σχηματισμένες στο μυαλό σου. Αυτές προέρχονται απο κάποιο σύστημα που πιθανως εχεις μελετήσει στο παρελθόν η είναι απλώς δικές σου σκεψεις?

Παρατηρώ ενα συνοθύλευμα συμπαρασμάτων απο διάφορα ...που ομως δεν εχουν ταξινομηθεί και ''δουλέυουν'' μεσα στο φόβο.
Αν θέλεις να τις εκθέσεις ωστε να μπορέσουμε να τις αναλύσουμε..
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα αυτό του σατανά και της δαιμονοληψίας, που αναφέρεις, Ζωγραφιά και νομίζω δεν συζητιέται μέσα από δύο αράδες.

Οι πεποιθήσεις των ανθρώπων βασίζονται στον φόβο, από ασυνείδητα πρότυπα και συνεχίζονται από ιστορίες με δαίμονες και αγγέλους του σκότους, που έχουν προέλευση απο την θρησκεία μας...

Μάγια, μαγεία και κακό...

Δεν το έχω συναντήσει πουθενά σε άλλα πεδίά, Ζωγραφιά, το κακό, εκτός από εδώ...Το κακό είναι ο ανθρωπάκος που πασχίζει να επιβιώσει και λειτουργεί με τον εγωισμο, βασιζόμενος στην "εξυπνάδα" του.

Πως να εξαπατήσει και να επιβιώσει...Χρειάζεσαι δηλαδή τον σατανά, για να εκδηλώσεις τον φόβο και την άγνοια για τον Εαυτό σου?

Δεν νομίζω ότι χρειάζονται ούτε οι άγγελοι του σκότους, ούτε ο κακός μάγος να οδηγήσει την ανθρωπότητα στον εγωισμό...
Φτάνει ο φόβος...

όλα είναι θέμα του Εαυτού μας και της εξοικείωσης με τον θεό, μέσα από αυτόν...΄Οποιος κι αν είναι ο θεός για τον καθέναν μας!


@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ποιος μου λεει πως εξαιτιας αυτων των χαμηλων δονησεων αντι για αρχαγγελος δεν θα ερθει κατι αλλο που ισως εχει και την μορφη αυτου...
και άντε να δεχθούμε αυτό το τρελλό σενάριο...
ε και?
Ας έρθει...τι μπορεί να σου κάνει, εκτός από αυτό που θα του επιτρέψεις με τον φόβο σου?

ότι επιτρέπεις στον κάθε άνθρωπο να σου κάνει, αυτό το ίδιο θα επιτρέψεις και στον "κακό" άγγελο να σου κάνει...
Γιατί κανένας άνθρωπος και κανένας άγγελος δεν είναι πιο δυνατός και πιο ανώτερος από τον ΕΑΥΤΟ σου, αρκεί να ξέρεις ποιός είσαι εντέλει...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Γιατί κανένας άνθρωπος και κανένας άγγελος δεν είναι πιο δυνατός και πιο ανώτερος από τον ΕΑΥΤΟ σου, αρκεί να ξέρεις ποιός είσαι εντέλει...
Ζωγραφιά μου εστιάσου να μαθεις εσένα μεσα σε σενα.Νοιωσε τους φοβους σου και κάνε τους χειροπιαστους,νοιωσε τους δαίμονές σου γιατι εινα μεσα σε σενα κι εχουν σχεση με τα οσα εσύ δημιουργήσες!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

νοιωσε τους δαίμονές σου γιατι εινα μεσα σε σενα κι εχουν σχεση με τα οσα εσύ δημιουργήσες!
ΣΥΜΦΩΝΩ ολοκληρωτικα΄.
Οι ανθρωποι στην προσπάθεια τους να εξηγήσουν και να αθωώσουν την προσωπικότητα τους που ερχεται σε αντίθεση με την φωνή της συνειδήσεως τους δημιούργησαν τους ''δαίμονες'' και τους ''θεούς'' ....Σκεπτομορφές τις οποίες οι ίδιοι ενδυναμώνουν και στις οποίες παραδίδουν τον εαυτό τους που αρνουνται να δούν.
Δλδ εφτιαξαν κατι απέξω που υποτίθεται οτι επηρεάζει το μεσα τους.
Αρα η ευθλυνη μετατοπίσθηκε.
Ολοι βρισκόμαστε κατα καιρούς δέσμιοι των σκέψεων και των φόβων μας.

Υπάρχουν ολοκληρα συστήματα που εχοντας μεταφράσει στραβά την αλήθεια αντί να ελευθερώνουν τους ανθρώπους , τους προκαλλούν περισσότερο σχοινιά και θηλιές γύρω τους.

Δεν μπορούμε να λέμε << μην κάνεις αυτό ..αλλα κάνε εκείνο...γιατί αν δεν το κάνεις θα πάθεις αυτό και εκείνο κλπ...>>
Δεν υπάρχουν κανόνες προκάτ στα αισθήματα των ανθρώπων.
Το υποσυνείδητο δεν καταλαβαίνει την αρνηση και την μεταφράζει ως φόβο. Ετσι και η ελλειψη του καλού είναι για εκείνο κάτι φοβικό , αρα κακό ,αρα δαιμονικό...

Ας βασιστούμε στις δικες μας αισθήσεις και αισθήματα, τις σκέψεις μας και το φως και τότε δεν θα βρίσκουμε ουτε δαίμονες ουτε εξορκισμούς και αλλα υστερικά φαινόμενα που προκάλεσε ο Μεσαίωνας των θρησκειών.....
Άβαταρ μέλους
zwgrafia
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 12 Οκτ 2008 1:55 pm

Δημοσίευση από zwgrafia »

Δεν σας ξεχασα...απλα ηταν πολλες οι πληροφοριες που μου δωσατε και δυσκολο να τις επεξεργαστω τοσο γρηγορα και να τοποθετηθω οταν δεν εχω και πολλα κεφια...αλλα ξερω οτι με καταλαβαινετε και δεν με παρεξηγειτε...

Λοιπον ας τα πιασω ενα ενα....
Ο Θεός, οι άγγελοι, οι πνευματικοί κόσμοι δεν είναι καταστάσεις "έξω" από μας, αλλά μέσα μας. Πιο κοντά κι από κοντά δλδ ο Θεός μας και διόλου τιμωρός όπως μας έχουνε μάθει.
Κοιταξε τοσα χρονια μας μαθαιναν στο σχολειο πως ο θεος βρισκεται στον ουρανο και οι αγγελοι επισης...οταν προσευχομαστε η προσευχη φτανει μεχρι ψηλα εκει δηλαδη που βρικσεται ο θεος...οταν πεθαινουμε θα παμε ψηλα επισης... Ειναι πραγματα που τα ακουω χρονια. βεβαια θα μου πεις και τι κακο θα παθεις αν πιστεψεις πως ο θεος ειναι μεσα σου και ισως με πεις και κολλημενη.

Οχι δεν ειμαι κολημμενη. Αλλα ουτε και μπορω να μπω σε τοσο βαθεια θρησκευομενες αποψεις. Η μια θρησκεια λεει ετσι...η αλλη λεει αλλιως...δεν μπορω λοιπον να παρω κατι ως δεδομενο...

Καποιοι λενε πως οι αγγελοι και οι αγιοι βρισκονται απλα σε αλλες διαστασεις και εμεις επισης σε καποιες αλλες...αρα αυτο αναιρει το γεγονος πως οι αγγελοι ή εστω κατι θεικο βρισκεται μεσα μας...

Θα μου πεις μπαινω σε λεπτομεριες...ναι αλλα πως να μην μπω οταν οι αποψεις ειναι τοσο διαφορετικες μεταξυ τους...σε μπερδευουν...αλλα και παλι δεν στεκομαι εκει γιατι στο τελος θα θεωρηθω και χαζη...
Οι σκεπτο-μορφές, είναι δημιουργήματα του νοητικού και συναισθηματικού μας μηχανισμού, μορφές που "ξεπηδούν" από δυσαρμονικές σκέψεις, ενεργειακά εκπορευόμενες, σκέψεις συχνά τόσο βαθιά ριζωμένες που δεν τις παρατηρούμε νιώθοντάς τες σαν απόλυτα φυσιολογικές. Για να τις σβήσουμε χρειάζεται η δική μας θέληση και μόνο, γιατί ακριβώς εμείς κάτι "κάναμε" και τις ενεργοποιήσαμε: Να τις ξεριζώσουμε απόμέσα μας λοιπόν.

Θα σου διηγηθω μια δικη μου προσωπικη ιστορια...ημουν γυμνασιο..ενα παιδι χωρις φοβιες σχετικα με αυτα που λενε φαντασματα κ.τ.λ. καμια φοβια το τονιζω...Το δωματιο μου ηταν καπως απομωνομενο απο το υπολοιπο σπιτι.Μπαλκωνι που κλειστηκε και εγινε δωματιο για να καταλαβεις...Συνηθως μετα της 12 το βραδυ ακουγοταν παντα και καθημερινα ενας θορυβος σαν αλυσιδες που σερνονται.Ετσι ακριβως. Αυτο γινοταν πανω απο ενα 3μηνο.
Γενικα δεν εδινα και πολυ σημασια, νομιζα πως ροχαλιζε ο παππους που εμενε απο κατω...νομιζα πως ηταν ο σκυλος στην αυλη...γενικα σκαρφιζομουν διαφορες δικαιολογιες αλλα η ολη κατασταση δεν με φοβιζε διολου. Γι αυτο και δεν το ελεγα...καποια στιγμη ο ηχος αυτος αρχισε να δυναμωνει αρκετα τοσο που με ενοχλουσε και δεν μαφηνε να κοιμηθω. Ετσι και το ειπα στους δικους μου να το ψαξουμε. η αδερφη μου με κοροιδευε. καποια στιγμη που λειπαν οι δικοι μου την φωναξα στο δωματιο μου να το ακουσει για να με πιστεψει...Το δωματιο της αν και βρισκοταν ακριβως διπλα απο το δικο μου δεν ακουγοταν ο παραμικρος θορυβος!

Μολις που εκανε ενα βημα μεσα και το ακουσε φοβηθηκε και εφυγε τρεχοντας...εκεινη γενικα φοβοταν κατι τετοια. Μετα απο λιγο καιρο φωναξαμε ενα παππα να μας διαβασει, να διαβασει και το δωματιο. και μαντεψε ο θορυβως εξαφανιστηκε!

Τι ηταν τι δεν ηταν, τοτε ουτε που με ενοιαξε...ηταν που ειχα χασει και τον υπνο μου γι αυτο...

Ισως εννοουσες κατι αλλο για τις σκεπτομορφες απλα εγω ετσι το εξελαβα...
Άβαταρ μέλους
zwgrafia
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 12 Οκτ 2008 1:55 pm

Δημοσίευση από zwgrafia »

Εχεις απ οτι φαίνεται ορισμένες απόψεις σχηματισμένες στο μυαλό σου. Αυτές προέρχονται απο κάποιο σύστημα που πιθανως εχεις μελετήσει στο παρελθόν η είναι απλώς δικές σου σκεψεις?

Παρατηρώ ενα συνοθύλευμα συμπαρασμάτων απο διάφορα ...που ομως δεν εχουν ταξινομηθεί και ''δουλέυουν'' μεσα στο φόβο.
Αν θέλεις να τις εκθέσεις ωστε να μπορέσουμε να τις αναλύσουμε..
Αγαπητε μου αετε να φανταστεις πως για χρονια πηγαινα κατηχητικο...αυτο λεει πολλα. Κατα καιρους ακουγα οχι μονο απο εκει αλλα και απο ατομα που ειχαν να κανουν με την "εκκλησια" διαφορα!Στην Αγια Γραφη λενε πως καποια στιγμη θα υπαρξουν ανθρωποι που θα κανουν καλα με τα χερια τους, θα αναστενουν νεκρους θα κανουν θαυματα. Αυτη θα ειναι η εποχη του αντιχρηστου και κανενας δεν θα πρεπει να πιστεψει σαυτους. Καποιοι αλλοι εχουν ονοματισει ολες τις ενναλλακτικες θεραπειες με την λεγομενη "Νεα Εποχη"...ακραιες αποψεις και ομως υπαρχουν.

Δεν ειμαι ουτε απο εκεινους που κοιμουνται αγκαλια με την αγια γραφη ουτε κ με την καινη διαθηκη. Αντιθετως αμφιβαλλω αν θα τα διαβασω και ποτε μου. Ωστοσο, Ο φοβος που μου χουν δημιουργησει με ολα αυτα ειναι αρκετος ωστε να γινομαι και καχυποπτη με κατι που ειναι διαφορετικο απο οσα μεχρι τωρα μου εχουν μαθει...

Η αποψη μου για την συντελια του κοσμου ή την δευτερα παρουσια μεχρι χθες ηταν πως θα ρθει και παλι ο χριστος αλλα αυτη την φορα οχι για να κανει θαυματα αλλα για να κρινει νεκρους και μη...πλεον ομως πιστευω πως η συντελια θα γινει απο εμας τους ιδιους που καταστρεφουμε την γη με ολα οσα κανουμε...

ειναι πολλα αυτα που μαθαινουμε σχετικα με την πιστη μας απο τα μικρατα μας και ισως αυτο ορισμενους μας κανει να γινομαστε διστακτικοι.

Πιστευω πως το ρεικι δεν ειναι κατι κακο ποσο μαλλον εκεινοι που το εφαρμοζουν. Απλα το γεγονος πως χρησιμοποιηουνται οροι οπως "μυηση" με ξενιζουν και ισως με φοβιζουν...προκατηλειμμενη!!!! :P :P :P :P

Επισης, δεν θελω να με παρεξηγησετε με αυτα που λεω απλα μεταφερω θεωρειες που υπαρχουν και τις ακουω απο μικρη. Εσεις εχετε ακουσει κατι αναλογο?
Άβαταρ μέλους
zwgrafia
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 12 Οκτ 2008 1:55 pm

Δημοσίευση από zwgrafia »

Δεν το έχω συναντήσει πουθενά σε άλλα πεδίά, Ζωγραφιά, το κακό, εκτός από εδώ...Το κακό είναι ο ανθρωπάκος που πασχίζει να επιβιώσει και λειτουργεί με τον εγωισμο, βασιζόμενος στην "εξυπνάδα" του.

Βασω μου απο την εμπειρια σου μου λες πως δεν υπαρχει το κακο στον αλλο κοσμο?Δηλαδη ο διαβολος, δεν υπαρχει? οι αγγελοι του σκοτους, οι δαιμονες?και οι σατανιστες ποιους επικαλουντε τοτε?Για ποιον κανουν τελετες?οι εξορκιστες ποιο κακο πολεμουνε?

Ολα αυτα συμβαινουν γυρω μας Βασω μου γι αυτο εχω και γω αυτη την αντιληψη.Αν καταλαβα κατι λαθος πες μου

Γενικα ποτε δεν πιστεψα στην αντιληψη της κολασης και του παραδεισου ασχετα αν ολοι το εχουν σαν καραμελα. Αλλα μου ειναι αδιαοητο πως δεν υπαρχει σατανας, ή διαβολος ή οπως αλλιως τον λενε.....



:x :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασω μου απο την εμπειρια σου μου λες πως δεν υπαρχει το κακο στον αλλο κοσμο?Δηλαδη ο διαβολος, δεν υπαρχει? οι αγγελοι του σκοτους, οι δαιμονες?και οι σατανιστες ποιους επικαλουντε τοτε?Για ποιον κανουν τελετες?οι εξορκιστες ποιο κακο πολεμουνε?
πολεμούνε το κακό μέσα στον άνθρωπο, όχι έξω από αυτόν, Ζωγραφιά μου

Αλλά, όπως όλοι σχεδόν οι άνθρωποι, έχεις πάρα πολλά θρησκευτικά πρότυπα και σχεδόν άγνοια για τα ψυχοπνευματικά πεδία, έτσι ώστε να μην μπορείς να αξιολογήσεις σοβαρά μια νέα γνώση...

Συνήθως η παρόρμηση να γνωρίσεις τον εαυτό σου, έρχεται όταν καταλάβεις ότι η ζωή, έτσι όπως μας αποκαλύπτεται, δεν μπορεί να είναι αποτέλεσμα ενός μόνο όντος.
Δεν προλαβαίνει ο θεός να παρακολουθεί τον κόσμο που δημιούργησε και έτσι αφήνει κάποιους έξω από την εύνοια του και την παρατήρηση...
Αν αυτό σου κάνει σαν δικαιολογία, τότε δεν θα μπεις ποτέ στην διαδικασία να ανακαλύψεις τις εγωιστικές τάσεις του ανθρώπου, που αφήνει την ευθύνη της ζωής του στην μοίρα και στον θεό...

΄Εχουν γραφτεί πολλά εδώ μέσα για την ψυχή και τα πεδία της, για το πνεύμα μας ή ανώτερο εαυτό, όπως ονομάζεται... ΄Ορεξη να έχεις να διαβάσεις...Δεν είναι απαραίτητο να πιστέψεις ότι σου λένε, είναι όμως μια καλή αρχή για να ανακαλύψεις τον εαυτό σου και τον θεό...

΄Οσο για τον φόβο, που αναφέρεις, τον πέρασα κι εγώ...Και από εκεί ξεκίνησα να τον προκαλώ για να βρω ποιά είμαι σε σχέση με αυτό που με έμαθαν ότι είμαι...
Τέτοιες ιστορίες έχω να σου διηγηθώ άπειρες...με φανταστικούς θορύβους και άλλα πολλά, που καμία σχέση δεν είχαν με φαντάσματα και πνεύματα που σέρνουν αλυσσίδες... Ο νους μας αναπαράγει εικόνες και ήχους που έχουμε κρύψει στο υποσυνειδητο...΄Εχεις ακούσει για την μαζική "ύπνωση"? ΄Ετσι κάπως λειτουργούν τα πρότυπα που καλύπτουν την θεική μας υπόσταση με δυσειδαιμονίες...
Εχεις αναρωτηθεί γιατί ο περισσότερος κοσμος "ακούει" τα φαντάσματα ή τα πνεύματα με αλυσσίδες?

Σκέψου ότι αυτός είναι ο πιο εύκολος τρόπος για να ελέγχουν και σκέψου επίσης πόση δύναμη έχει η εκκλησία, ώστε θα ήταν χαζό από μέρους τους να αφήσουν αυτόν τον έλεγχο στα χέρια των ανθρώπων που γμωρίζουν τον θεό και τον άνθρωπο...
Φυσικά θα τους κατηγορήσουν για αντίχριστους...Το θέμα όμως είναι να ανακαλύψουμε τι σημαίνει αντίχριστος στην πραγματικότητα, εφ' όσον όμως είμαστε ώριμοι γι' αυτήν την γνώση....

Κανείς από τους θρησκευτικούς μας λειτουργούς, δεν μπορεί να εξηγήσει την ομοιότητα μας με τον θεό, που μας λένε ότι έχουμε...Βρήκαν ένα παραμύθι για την πτώση του ανθρώπου και εμείς το φάγαμε...
Αν σου αρκεί, τότε μείνε εκεί....Αν δεν σου αρκεί, τότε θα βρεις χρόνο και διάθεση να ανακαλύψεις τα σημεία που εφάπτεσαι με την ομοιότητά σου με τον θεό, ακολουθώντας τα εσωτερικά χνάρια του.

Απλά εγώ δεν μπορούσα να πιστέψω στην αμαρτία, την ενοχή και την ντροπή που μας έμαθαν, γιατί θεωρώ το ανθρώπινο ον σαν τέλειο ον, όπως ακριβώς τα υπόλοιπα όντα του σύμπαντος, για το οποίο οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν άγνοια, γι' αυτό και οι τόσο "σατανικές" εκδηλώσεις εγωισμού, που δεν είναι αποτέλεσμα κάποιου "κακού" όντος, αλλά δικές μας!!!

΄Ομως δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να σου "ταράξω" τον κόσμο σου...Ούτε μπορείς με πέντε γραμμές να αναθεωρήσεις την οπτική για την ζωή σου....
Αυτό χρειάζεται όχι απλά περιέργεια, αλλά έμπνευση για να ανακαλύψεις την θειότητα εσωτερικά και να ακολουθήσεις την αγάπη που δεν κατατάσσει τους ανθρώπους ανάλογα με τις θρησκείες, την καταγωγή και το φύλο, αλλά τους ενώνει μέσα στο "θεϊκό σώμα"...

Πες μου αλήθεια, ανέχεσαι να σε θεωρούν "κατώτερο ον" από τον άντρα? Και τι εξήγηση δίνεις εσύ μέσα σου, για το ότι κατά την βάφτιση δεν βάζουν το κοριτσάκι στο ιερό, παρά αυτήν την πράξη την κάνουν για τους "εκλεκτούς" αυτού του κόσμου, που είναι τα αρσενικά?
Πρόσεξε, δεν σε ρωτάω για να εγείρω τα φεμινιστικά σου ένστικτα, αλλά για να νιώσεις εσύ η ίδια την άδικη συμπεριφορά, εν ονόματι ενός θεού, που μερικοί οικειοποιήθηκαν, χωρίς καν να μπορούν να δώσουν μια μεταφυσική εξήγηση, πέρα από το παραμύθι της Εύας...


:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αγαπητε μου αετε να φανταστεις πως για χρονια πηγαινα κατηχητικο...αυτο λεει πολλα. Κατα καιρους ακουγα οχι μονο απο εκει αλλα και απο ατομα που ειχαν να κανουν με την "εκκλησια" διαφορα!Στην Αγια Γραφη λενε πως καποια στιγμη θα υπαρξουν ανθρωποι που θα κανουν καλα με τα χερια τους, θα αναστενουν νεκρους θα κανουν θαυματα. Αυτη θα ειναι η εποχη του αντιχρηστου και κανενας δεν θα πρεπει να πιστεψει σαυτους. Καποιοι αλλοι εχουν ονοματισει ολες τις ενναλλακτικες θεραπειες με την λεγομενη "Νεα Εποχη"...ακραιες αποψεις και ομως υπαρχουν.

Δεν ειμαι ουτε απο εκεινους που κοιμουνται αγκαλια με την αγια γραφη ουτε κ με την καινη διαθηκη.


Ζωγραφιά μου, δες τις προτάσεις που εχω τονίσει για να δείς τι παίζεται...
Αυτός είναι και ο λόγος που προσωπικά επιμένω κα μάλιστα ακράδαντα οτι γνώση και εξέλιξη πρέπει να πηγαίνουν παράλληλα.
Δηλαδή δεν μπορούμε να ενώσουμε ολα τα κομμάτια μας , να τα εναρμονίσουμε [ πράγμα που σημαίνει αρμονία και με τον εαυτό μας ως μικρόκοσμο και με το σύμπαν και τους νόμους του ως μακρόσκοσμο] αν δεν εχουμε και τα δύο.
Είναι αναγκαίο να παρατηρούμε τον εαυτό μας και να βλέπουμε τις αντιδράσεις μας , ωστε να τον μαθαίνουμε. Αλλα είναι επίσης αναγκαίο να εχουμε πληροφορίες πολλες και οσο πιο ακριβείς γίνεται για να ''μεταφράζουμε'' αυτό που νιώσαμε.....για να συνδιάζουμε......να επικοινωνούμε .....και να κατανοούμε.... Ολα αυτά συνθέτουν τελικα αυτό που λεμε γνώση.
Διαφορετικά θα ρέπουμε ανάλογα η προς την επαρση η προς την δεισιδαιμονία κλπ...
Αν εσυ δεν πήγαινες στο κατηχητικό θα είχες γλυτώσει απο τις νουθεσίες των ''ειδικών'' ......οπότε θα είχες μια δική σου ιδεα ως προς τα θρησκευτικά δρώμενα....
Αν πάλι αφου πήγαινες που πήγαινες.,....αποφάσιζες να διαβάσεις και να πάς ακόμη πιο μακριά στην εσωτερικη ανάλυση της Αγίας γραφής ...πάλι θα εφτανες στο συμπέρασμα οτι αυτα που αναφέρεις είναι φαντασίες..μια και πουθενά δεν λέει τέτοια πράγματα..
Ωστοσο, Ο φοβος που μου χουν δημιουργησει με ολα αυτα ειναι αρκετος ωστε να γινομαι και καχυποπτη με κατι που ειναι διαφορετικο απο οσα μεχρι τωρα μου εχουν μαθει...

Η αποψη μου για την συντελια του κοσμου ή την δευτερα παρουσια μεχρι χθες ηταν πως θα ρθει και παλι ο χριστος αλλα αυτη την φορα οχι για να κανει θαυματα αλλα για να κρινει νεκρους και μη...πλεον ομως πιστευω πως η συντελια θα γινει απο εμας τους ιδιους που καταστρεφουμε την γη με ολα οσα κανουμε...

ειναι πολλα αυτα που μαθαινουμε σχετικα με την πιστη μας απο τα μικρατα μας και ισως αυτο ορισμενους μας κανει να γινομαστε διστακτικοι.

Πιστευω πως το ρεικι δεν ειναι κατι κακο ποσο μαλλον εκεινοι που το εφαρμοζουν. Απλα το γεγονος πως χρησιμοποιηουνται οροι οπως "μυηση" με ξενιζουν και ισως με φοβιζουν...προκατηλειμμενη!!!!

Mα φοβάσαι κάτι που δεν το εχεις ψάξει...και επιπλέον καταλήγεις και σε συμπεράσματα χωρίς να γνωρίζεις...
Δεν γίνεται να φτάσουμε πουθενά χωρίς ατομική προσπάθεια. Θα πρεπει να διαβάσεις , να συγκεντρωθεις και να κάνεις ερωτήσεις και συνεχόμενες σκέψεις επάνω σε αυτά που ομως να εχουν και συναισθηματική ανταπόκριση.
Για να μάθουμε οτιδήποτε σε αυτό το τομέα, είναι απαραίτητο να ''ξεχάσουμε'' αυτα που ξέραμε. Αυτα είναι οι προκαταλήψεις οπου προκατάληψη σημαίνει αυτό που καταλαμβάνει τον χώρο πριν απο κάτι αλλο. Αν λοιπόν το πεδίο της σκέψης σου είναι ''γεμάτο'' απο διάφορες αποψεις απο παλιά, πρέπει εσυ τωρα, να αρχίσεις να τις τραβάς εξω μια μια , να τις βλέπεις και ανάλογα αφήνεις η πετάς....αλλιως το καινουργιο δεν θα βρεί χώρο να μπεί.
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:


Αν αυτό σου κάνει σαν δικαιολογία, τότε δεν θα μπεις ποτέ στην διαδικασία να ανακαλύψεις τις εγωιστικές τάσεις του ανθρώπου, που αφήνει την ευθύνη της ζωής του στην μοίρα και στον θεό.





΄Ομως δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να σου "ταράξω" τον κόσμο σου...Ούτε μπορείς με πέντε γραμμές να αναθεωρήσεις την οπτική για την ζωή σου....
Αυτό χρειάζεται όχι απλά περιέργεια, αλλά έμπνευση για να ανακαλύψεις την θειότητα εσωτερικά και να ακολουθήσεις την αγάπη που δεν κατατάσσει τους ανθρώπους ανάλογα με τις θρησκείες, την καταγωγή και το φύλο, αλλά τους ενώνει μέσα στο "θεϊκό σώμα"...

Πες μου αλήθεια, ανέχεσαι να σε θεωρούν "κατώτερο ον" από τον άντρα? Και τι εξήγηση δίνεις εσύ μέσα σου, για το ότι κατά την βάφτιση δεν βάζουν το κοριτσάκι στο ιερό, παρά αυτήν την πράξη την κάνουν για τους "εκλεκτούς" αυτού του κόσμου, που είναι τα αρσενικά?
Πρόσεξε, δεν σε ρωτάω για να εγείρω τα φεμινιστικά σου ένστικτα, αλλά για να νιώσεις εσύ η ίδια την άδικη συμπεριφορά, εν ονόματι ενός θεού, που μερικοί οικειοποιήθηκαν, χωρίς καν να μπορούν να δώσουν μια μεταφυσική εξήγηση, πέρα από το παραμύθι της Εύας...


:x :x
@};- @};- @};-

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”