Οι πνευματικοί οδηγοί

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

που την ψάχνεις Δήμητρα, έχει σημασία...και τι αφήνεις πίσω σου για χάρη της...

όμως ο καθένας έχει δικαίωμα να την ψάξει όπου νιώθει αρμονία...

σε όποιον δρόμο...η αλήθεια δεν αλλάζει πρόσωπο...

Οι μικρές ή μεγάλες υπερβάσεις, οι άθλοι της φυσικής μας ζωής, η αγάπη και η συμπόρευση, όλα έχουν λόγο, μια και είναι ο κόκος που μας γεμίζει με σοφία και αυθεντική συμπόνια...

Η μοναδική μου ευχή, είναι όλοι οι άνθρωποι να ζουν με ειρήνη μέσα τους...Αυτή είναι η υπέρτατη αλήθεια... >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βασούλα μου !!! @};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16543
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Οι μικρές ή μεγάλες υπερβάσεις, οι άθλοι της φυσικής μας ζωής, η αγάπη και η συμπόρευση, όλα έχουν λόγο, μια και είναι ο κόκος που μας γεμίζει με σοφία και αυθεντική συμπόνια...
:flower: :flower: :x :x
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Η δυσκολότερη υπέρβαση είναι να βρεις την αλήθεια μέσα σου, στον κόσμο σου, στο εδώ και τώρα και να καταφέρεις να ζήσεις μαζί της με αγάπη.

Τότε μόνον θα βιώσεις και την αληθινή ελευθερία. :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ελλάκι.....Ελλάκι με ακους...... >:d< :*
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

galazia_sfaira έγραψε:Ελλάκι.....Ελλάκι με ακους...... >:d< :*
καθαρά και δυνατά :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Η δυσκολότερη υπέρβαση είναι να βρεις την αλήθεια μέσα σου, στον κόσμο σου, στο εδώ και τώρα και να καταφέρεις να ζήσεις μαζί της με αγάπη.
Ω! ΝΑΙ! Συμφωνώ απόλυτα!! >:d<
Όμως, αν έκανα και κανένα ταξιδάκι στην ...Καραϊβική όπως λέει και η Βάσω δεν θα με χάλαγε καθόλου!! :)) :))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

ARTYADIS, πιο παλιά ήθελα απεγνωσμένα να κάνω αστρική προβολή (αστρικό ταξίδι). Το έβλεπα όμως σαν διέξοδο απο την πραγματικότητα, γι'αυτό και το ήθελα τόσο πολύ.. Κάθε βράδυ σχεδόν προσπαθούσα αλλά φυσικά δεν κατάφερνα τίποτα.. Δεν θα με χάλαγε ούτε μένα ένα ταξιδάκι στην Καραϊβική :P , αλλά πιστεύω οτι για να το καταφέρει κάποιος θα έχει ξοδέψει πολύ χρόνο που τελικά ίσως δεν έχει κανένα νόημα!
Είχαμε ανοίξει και παλιότερα μια συζήτηση για αυτό το θέμα, είναι εδώ αν θες να το δεις: viewtopic.php?t=509&postdays=0&postorder=asc&start=0
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε: Οι μικρές ή μεγάλες υπερβάσεις, οι άθλοι της φυσικής μας ζωής, η αγάπη και η συμπόρευση, όλα έχουν λόγο, μια και είναι ο κόκος που μας γεμίζει με σοφία και αυθεντική συμπόνια...

Η μοναδική μου ευχή, είναι όλοι οι άνθρωποι να ζουν με ειρήνη μέσα τους...Αυτή είναι η υπέρτατη αλήθεια...
@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Πριν καιρό και εγω τα ιδια σκεφτόμουν επειδή νόμιζα οτι αν θέλει κανείς να προχωρήσει πνευματικά , θα πρέπει να απαρνηθεί την ύλη..
Αλλα δεν ειναι ετσι ευδαιμονία και ολοι εδω εχουμε τα προαναφερθέντα και τα αγαπάμε και μας βολέυουν.
Η διαφορά ειναι στην αιτία. Δλδ αλλο ειναι να αγοράσει κανεις ενα αυτοκίνητο για να βολευτεί στις μετακινήσεις του , και αλλο να γίνει αυτο ο σκοπός της υπαρξης του και να αυτοπροσδιορίζεται μεσα απο αυτό.
Αλλο ειναι να θέλουμε να εχουμε οικογενεια και αλλο να μην μπορούμε να ζήσουμε αν δεν εχουμε...
Υπαρχουν ανθρωποι που οταν εχουν απεργία τα βενζινάδικα η αν τους ξυσει κανεις το φτερό του αυτοκινητου τους , πέφτουν στα μαυρα πανιά..... αυτο ειναι εξάρτηση ....
Καλά δεν είπα το αντίθετο. Είπα εγώ να είσαι εθισμένος στα υλικά?


΄Ισως με κατανοήσεις τώρα Μιχαήλ και σταματήσεις να "χτυπιέσαι" για το αυτοκίνητο και το σπίτι που νομίζεις ότι προσπαθεί κάποιος να σου στερήσει, λόγω πνευματικής ζωής ...


Δεν ξέρω πως εννοήθηκε κάτι τέτοιο... Καμία σχέση.
Πολλοί άνθρωποι με μεγαλύτερη ευκολία θα ψάχνουν το αυτοκίνητό τους τι λάστιχα θέλει, παρά να μπουν στη διαδικασία να ψάξουν τον εαυτό τους.
Εγώ τα ψάχνω και τα 2 πάντως...
Γιατί όμως δεν έχει σημασία για την πνευματική εξέλιξη κάποιου?
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Βάσω.
΄Εχω ακούσει τους ανθρώπους να θεωρούν το αστρικό ταξίδι σαν ελευθερία για την ψυχή και θέλουν να μάθουν τρόπους να το κάνουν...
Έχω ακούσει να μην το κάνει όποιος να ναι γιατί είναι επικίνδυνο και τέτοια... Μια φορά χωρείς να το επιδιώξω έγινε και ήταν τέλειο αλλά δεν θα έλεγα σε κανέναν να το κάνει... Δεν ξέρω ούτε εγώ πως έγινε. Πάντως έχω διαβάσει για την αστρική προβολή πράγματα που δεν τα πιστεύω.
Και τις σκεπτομορφές μας τι θα τις κάνουμε? Τις σκιές μας?
Αυτά τα βλέπεις λεν όταν βγαίνεις... Έρχεσαι αντιμέτωπος.
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

σε όποιον δρόμο...η αλήθεια δεν αλλάζει πρόσωπο...
Και κάποιες φορές πονάει πολύ @};- @};-
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

eudemonia έγραψε:
Και τις σκεπτομορφές μας τι θα τις κάνουμε? Τις σκιές μας?
Αυτά τα βλέπεις λεν όταν βγαίνεις... Έρχεσαι αντιμέτωπος.
Και εννίοτε όταν "μπαινεις" :D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τα βλέπεις πάντα όταν μπαίνεις με πνευματική πρόθεση να τα δεις!

όταν βγαίνεις απλά έχεις τις επιβεβαιώσεις τους!! :D

και τότε αποφασίζεις να δράσεις στην σιωπή...Γιατί όσο δεν βλέπεις τις σκιές στην φυσική σου πραγματικότητα, όλα είναι καλά!

όταν όμως τις δεις, θα είσαι, το λιγότερο δυστυχισμένος, να μης τις δώσεις στο φως!

Μιχαήλ..."λένε" είπες...Ποιός το λέει, εκτός από εσένα?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:όταν όμως τις δεις, θα είσαι, το λιγότερο δυστυχισμένος, να μης τις δώσεις στο φως!
;)
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

πιο παλιά ήθελα απεγνωσμένα να κάνω αστρική προβολή (αστρικό ταξίδι). Το έβλεπα όμως σαν διέξοδο απο την πραγματικότητα, γι'αυτό και το ήθελα τόσο πολύ..
Όπως εξήγησα και πιο πάνω, ούτε νιώθω εγκλωβισμένη, ούτε το βλέπω σαν διέξοδο. Τελικά αυτά τα θέματα είναι άκρως υποκειμενικά, τα βλέπει ο καθένας από τη δική του σκοπιά την οποία και πρέπει να σέβεται κανείς.
Ευχαριστώ για την παραπομπή σου @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”