Αμυγδαλίτιδα

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Αμυγδαλίτιδα

Δημοσίευση από Fotinoula »

εμφανίστηκε πρώτη φορά στα 19, παροτι συνηθίζουν τα μικρα παιδακια να εχουν ιστορικο, σε μια περίοδο πιεσης και κοπωσης σωματικης και ψυχολογικης (αγχος, στρες) μετα το περας της περιοδου των πανελληνιων, με το που τελειωσα δλδ και χαλαρωσα τσουπ φουσκωσαν

ακολουθησε μια αρκετα δυσκολη συναισθηματικα πιεστικη περιοδος με την πρωτη μου σχεση οπου ειχα συνεχεια αμυγδαλες και ακμη

επειτα εκανα ομοιοπαθητικη και εξαφανιστηκαν ομως πολλά αλλαξαν στην ζωή μου πρακτικα για να συνδραμουν στην ομοιοπαθητικη ωστε να λειτουργησει

απο τότε εμφανιζονται καθε φορα που ζοριζομαι απο αγχος και στρεσογονες καταστασεις δλδ σημερα που φτανω στο τελος μια περιοδου κουραστικης ξυπνησα το πρωι και η δεξια ειναι πρησμενη και ποναει

εν τωμεταξυ το νοιωθω ότι ξεσπανε εκει που ολοκληρωνεται η περιοδος αυτη, δλδ σαν να ξεσπαει η κουραση

μετα το αλλο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν ειμαι φτερο στον ανεμο κατα την διαρκεια τετοιων περιοδων, δλδ εργαζομαι συνειδητα με τις καταστασεις που προκυπτουν και μαλιστα παρακολουθω και πως ολοκληρωνονται οι κυκλοι με αρμονια

παρολαυτα η αμυγδαλη στο τελος θα πρηστει

εχω προβληματιστει καπως :-?

ευχαριστώ @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Πολύ ενδιαφέρον.. Περιμένω και γω να ακούσω τις απόψεις σας, μια και παθούσα..
Εγώ απτην άλλη δεν είχα εμφανίσει ποτέ αμυγδαλίτιδα, μέχρι πριν 1 χρόνο όπου εμφανίστηκε 2 φορές μέσα σε ένα καλοκαίρι [μα καλοκαίρι κιόλας; :P]
Το κακό είναι οτι δεν μπορώ να θυμηθώ την συναισθηματική μου κατάσταση εκείνης της περιόδου..
Ίσα ίσα, την 2η φορά που εμφανίστηκε μόλις που τα είχα φτιάξει και με ένα παιδί [τι στρες να υπάρχει σε κάτι τέτοιο; :-? ]
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Οι αμυγδαλές είναι στην περιοχή του λαιμού...

Η δημιουργικότητα έχει φράξει
Η επικοινωνία δυσχεραίνει, κυρίως από θυμό που δεν μπορεί να εκτονωθεί...
Η αγωνία για το αν θα είμαστε αρκετά καλοί σε κάποιο τεστ δεξιότητας...
Η υπόγεια σύγκριση με κάποιον άλλον που μας προκαλεί μια ανεπάρκεια.

πολλά μπορούν να συντελέσουν σε βλάβη των οργάνων στο κέντρο έκφρασης.

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε: Η αγωνία για το αν θα είμαστε αρκετά καλοί σε κάποιο τεστ δεξιότητας...
Η υπόγεια σύγκριση με κάποιον άλλον που μας προκαλεί μια ανεπάρκεια.
:x
αυτα τα δυο πολύ με εκφραζουν αυτην την στγμη

και αυτος ακριβως ηταν και ο προβληματισμος μου διοτι απο λαιμο δεν νοιωθω αυτην την περιοδο ουτε μη δημιουργικη, ουτε με το στομα κλειστο κυριως πρεπει να επικεντρωνεται στο θεμα των εξετασεων διοτι παντα εκει μου προκυπτει σε εξετασεις

οταν ημουνα στη σχολη ειχα σχεδον σε καθε εξεταστικη

και στο μεταπτυχιακο ειχα κανει αποστημα για μια μερα

μετα τον Βασιλη που με καταπιεζε συναισθηματικα και εκει ενοιωθα να βραζω και να μην εκφραζω, απο τοτε οποτε εχουν εμφανιστει εχει να κανει με εξετασεις δλδ με την συγκριση και με το αν θα ειμαι αρκετα καλη

αλλωστε μεγαολωσε σε μια οικογενεια που οι γονεις με ειχαν για την επιτυχημενη σε ολα τα γνωστικα ακομα και τωρα στο σημερινο τεστ που ειπε ο πατερας μου οτι δεν μασας εσυ ποτε δεν αποτυγχανεις

εε ολο αυτο με μπουκωνει και φουντωνουν οι αμυγδαλες και μαλιστα συνοδευονται και με κομαρες ουδωλως τυχαιο και αυτο

ευχαριστώ παντως το ξεδιαλυνα καπως όλο αυτο γιατι με τον λαιμο και την εκφραση μονο δεν μπορουσα να βρω ακρη

:x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Φωτεινούλα, σύμφωνα με την Λουις Χαίη μια καλή θετική δήλωση που μπορείς να κάνεις σε αυτή την περίπτωση είναι η εξής: Το καλό ρέει τώρα για μένα. Θεικές ιδέες εκφράζονται μέσα απο εμένα. Είμαι γαληνεμένη. :x @};- Δοκίμασε έναν διαλόγισμο με τέτοιους είδους θετικές δηλώσεις και μπορεί να λειτουργήσουν καταλυτικά!!! ;)
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Ωραία που θα ήταν να την γλυτώναμε τόσο εύκολα και να μας σερβίριζαν στο πιάτο τις επιθυμίες μας χωρίς κόπο και πόνο αααααααααααααχ

Θα είχα γλυτώσει από τις τηγανιές και δεν θα πεδικλωνόμουν στα καλώδια :D
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εεε....το καλώδιο! :mrgreen:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

θα συμφωνήσω μαζί σου Ελλησσαβέτι εκείνο που με εχει ατηριξει απιστευτα όμως παρα πολύ λεμε ειναι το ρεικι και τα συμβολάκια

με ολες αυτες τις εμπειριες επανεκκινησα την σχεση μου μαζι του και κατανοησα καλύτερα την λειτουργια του

δλδ εκανα ρεικι πολύ και εστελνα πολύ

παρατηρουσα λοιπον την λειτουργια στην πρακτικη πλευρα που εκει εινια και το ζουμι αλλωστε

εβλεπα πως ενεργοποιω την εσωτερικη μου υπαρξη το πνευμα μου, τον εαυτο μου να μπανει φως στο μπερδεμα μεσα μου και να γινεται η διακριση μεσα σε όλα τα πεδια δινοντας σου επιλογες στο φυσικο επιπεδο και ανοιγωντας σου προοπτκες που μεχρι εκεινη την στιγμη δεν εχεις σκεφτει διοτι εισαι μπουρδουκλωμενη

ομως και παλι με απολυτο σεβασμο και ελευθερια να επιλεξεις

για εμενα η διαδρομη αυτη της παρατηρησης ηταν μαγικη καθημερινα και ενοιωσα σαν να ανακαλυψα απο αλλη οκταβα πλεον την εσωτερικοτητα αυτη, το ρεικι, τον εαυτο

@};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Elisavet έγραψε:Ωραία που θα ήταν να την γλυτώναμε τόσο εύκολα και να μας σερβίριζαν στο πιάτο τις επιθυμίες μας χωρίς κόπο και πόνο αααααααααααααχ

Θα είχα γλυτώσει από τις τηγανιές και δεν θα πεδικλωνόμουν στα καλώδια :D
ο διαλογισμός δεν είναι ευκολία Ελισαβετί! Δεν πιστεύεις κάτι, και περιμένεις να σου έρθει στο πιάτο, αλλά το ενεργοποιείς εσύ...

Αλλιώς τι νόημα θα είχε η εσωτερική εργασία, αν εκ των προτέρων, θεωρώντας την δύσκολη, την αποκλείαμε?

Σαφώς το ρέικι δεν είναι το ραβδί, που θα κινηθεί μαγικά μόνο του, αλλά είναι το ραβδί στο χέρι σου!

Η ψυχολογία και η αυτογνωσία είναι βασικά μέρη της παρατήρησης...όμως μέσα από την παρατήρηση δεν βλέπεις παρά το χέρι σου, που αντί να κινεί το "ραβδί" με αυτάρκεια, περιμένει να κινηθει εκείνο μόνο του. Και έτσι αμφιβάλεις για το αν θα μπορέσεις εσύ ποτέ να κινήσεις αυτόν τον μοχλό...

Η αμφιβολία είναι μέρος του φόβου...Το άνοιγμα στα πνευματικά μας χαρίσματα είναι η τεκμηρίωση της αγάπης. Και εκεί χρειάζεται η πρόθεση να υπερβεί την επιθυμία και να εργαστεί σε μια ανώτερη οκτάβα που εμείς οι άνθρωποι ονομάζουμε θέληση!

Χωρίς αυτήν, η παρατήρηση θα παραμείνει στους τομείς ψυχολογίας και αυτογνωσίας, και θα μείνει μισή, γιατί ποτέ κανείς μέσα από αυτές δεν έφτασε στο Πνεύμα του! :x

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18618
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Αμυγδαλίτιδα

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Οι αμυγδαλές είναι στην περιοχή του λαιμού...

Η δημιουργικότητα έχει φράξει
Η επικοινωνία δυσχεραίνει, κυρίως από θυμό που δεν μπορεί να εκτονωθεί...
Η αγωνία για το αν θα είμαστε αρκετά καλοί σε κάποιο τεστ δεξιότητας...
Η υπόγεια σύγκριση με κάποιον άλλον που μας προκαλεί μια ανεπάρκεια.

πολλά μπορούν να συντελέσουν σε βλάβη των οργάνων στο κέντρο έκφρασης.
...Βρε καλώς τα!!!
Άρχισαν τα όργανα :violin: :violin: :violin:

Βασούλα μου σ ευχαριστώ!!!
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αμυγδαλίτιδα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μάνο, χρυσόφτιαρε :)) >:d< >:d<

Με έκανες να δω πιο καθαρά τον εαυτό μου έτσι όπως ήτανε παλιά. Σ'ευχαριστώ. :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18618
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Αμυγδαλίτιδα

Δημοσίευση από Μάνος »

...άκου χρυσόφτιαρε!!!
=)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
@};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17578
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Αμυγδαλίτιδα

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Θοδωρηηηηηηηηηηη =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Αμυγδαλίτιδα

Δημοσίευση από Vasoula »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))


θα κάνουμε νέα κατηγορία στο φόρουμ...

μετά τον πρόεδρο των ξανθών, θα βγάλουμε και πρόεδρο του χρυσού φτυαριού...

8-}



Πέρα από την πλάκα, τούτος δω ο άνεμος που ανακατεύει τα παλιά, είναι άκρως ευεργετικός για όλους...

Μάνο μου, γλυκούλη >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29991
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Αμυγδαλίτιδα

Δημοσίευση από Ταρούλα »

O:-) O:-) O:-)
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”