Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Κάθε μου φόβος εμφανιζόταν σε έναν έρωτα
Μεγάλη αλήθεια! Το στομάχι μου ακόμη πονάει.. Τελικά δεν αποφεύγουμε τίποτα.. όσο και να νομίζουμε πως το προσπεράσαμε..!
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Θεράπευσε τον Εαυτό σου, μου έλεγε ο δάσκαλος μου, και ο κόσμος θα θεραπευτεί από το όραμά σου! Είναι ατομική ευθύνη η θεραπεία! Δεν ανήκει σε κανέναν άλλον, δάσκαλο ή μαθητή, θεό ή σατανά! Η ελευθερία δεν έχει άλλη δράση, εκτός από αυτήν που ξετυλίγεται στο είναι σου. Η ανύψωση της σκέψης σου, δεν εξαρτάται από τίποτα άλλο εκτός από την ακεραιότητά σου. ΄

:x :x >:d<
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

VasilisM έγραψε:
Κάθε μου φόβος εμφανιζόταν σε έναν έρωτα
Μεγάλη αλήθεια! Το στομάχι μου ακόμη πονάει.. Τελικά δεν αποφεύγουμε τίποτα.. όσο και να νομίζουμε πως το προσπεράσαμε..!
Ναι Βασίλη, δεν μπορούμε να αποφύγουμε τίποτα, όσο η βούλησή μας είναι ανύπαρκτη. ΄Οσο αφήνουμε ασυνείδητα τον εαυτό μας να επιλέγει τα συνηθισμένα και τα επιβαλλόμενα, χωρίς καμία ελπίδα να γίνουμε αυτόνομοι!

΄Οταν η ζωή μας είναι αυτή που μας διήγηθηκαν, τότε την ακολουθούμε κατά γράμμα, χωρίς ατομική ευθύνη.

Παρατηρώντας και αφήνοντας την υποκειμενική ύπαρξη να παίζει τον ρόλο της, χωρίς να ταυτίζεσαι μαζί της! Αυτό είναι η αλήθεια της ελευθερίας.

Ελευθερία είναι να είσαι μέσα σε έναν ευρύτερο οργανισμό, αλλά να μπορείς να επεμβαίνεις στην βούλησή σου. Να μην κολλάς την αδυναμία των άλλων, να εργάζεσαι για την δική σου ανοσία.

Σκέψου να είσαι σε ένα γεμάτο γήπεδο και κάποιος να φωνάξει "φωτιά"...Να μπορείς να είσαι πάνω από την ψυχολογική φρίκη και να κυριαρχείς στον Εαυτό σου, γνωρίζοντας ότι ο θάνατος είναι απλά μια διήγηση και όχι η αλήθεια Σου!

Να μην αγχώνεσαι για το μέλλον σου, παρακολουθώντας το πλήθος, αλλά να βιώνεις το όραμά σου σήμερα!
Κανείς δεν μπορεί να γίνει μέρος του δικού σου οράματος, ουτε μπορεί κανείς να το υλοποιήσει για σένα! Είναι τόσο αδύναμοι οι άνθρωποι να οραματίζονται, που οι υλικοί τους στόχοι ξεφουσκώνουν στην ψυχή τους.

Να ξέρεις ότι το όραμα υλοποιείται πάντα, μέσα από την δική σου ΘΕΛΗΣΗ. Οι Νόμοι απομακρύνουν ταχύτατα, όσα θα το μολύνουν!

Μην επιτρέψεις ούτε σ' ένα μόριο να μολύνει το όραμά σου. Και αυτή η θέληση, θα εξαφανίσει ότι πάει να το χλευάσει και να ασελγήσει πάνω του! Δοκίμασέ το, ειναι μαγικό!

΄Ανθρωποι που σε αγαπούσαν, ξαφνικά εξαφανίζονται από την ζωή σου. Αποκαλύπτουν την ασέβειά τους και την θανατερή πνοή τους, με την οποία τόλμησαν να μολύνουν το όραμά σου!
Γιατί είναι δικό σου όραμα...Είναι δική σου θεραπεία...Είναι δική σου ελευθερία!

Στην ζωή σου έρχονται και μένουν άνθρωποι και καταστάσεις που έχουν θάρρος και εκείνη την υπέρβαση να αναγνωρίζουν τον Εαυτό τους, όσο εσύ θεραπεύεσαι...

Ρίξε μια ματιά στις φιλίες, στους έρωτες, στις σχέσεις των ανθρώπων που ζουν την ζωή τους θεωρητικά και υποθετικά...
Παρατήρησε ότι πίσω από την υποτιθέμενη δύναμη, κρυβεται η αμφιβολία, ο φόβος και η εξάρτηση.
΄Οσο η θέληση, παραμένει μέσα στο ασυνειδητο, τόσο η δύναμη είναι ψεύτικη και υποθετική...
Η θέληση ενεργοποιείται μόνο όταν αποφασίσεις να έχεις όραμα!
Και η δύναμη σου δίνει την ανεξαρτησία να φροντίζεις με αγάπη όσα είναι δικά σου!
Τα υπόλοιπα επιστρέφονται...

Οι συνθέσεις ενός ανθρώπου αποτελούνται από σκέψεις, συναισθήματα και πράξεις. Για να αγγίξουν μια υψηλότερη μορφή ύπαρξης, χρειάζεται εκείνη η υπέρβαση να μην θέλεις να θεραπεύσεις παρά μόνο τον Εαυτό σου, γιατί μόνο τότε μπορείς να είσαι φως μέσα στην ανθρωπότητα...Αδιάβλητο, αμετάβλητο, αληθινό!

Παρατήρησε τους ανθρώπους...Εμπλέκονται σε διαλόγους για να εκθέσουν την γνώση τους. Να τραφούν νοητικά με μια ανώτερη σκέψη, που δεν μπορεί να εφαρμοστεί στην ζωή τους, παρά μόνο μέσα από τους "εχθρούς" τους! Αστείο δεν είναι?

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33626
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Και η δύναμη σου δίνει την ανεξαρτησία να φροντίζεις με αγάπη όσα είναι δικά σου!
@};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23140
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

δεν μπορούμε να αποφύγουμε τίποτα, όσο η βούλησή μας είναι ανύπαρκτη. ΄Οσο αφήνουμε ασυνείδητα τον εαυτό μας να επιλέγει τα συνηθισμένα και τα επιβαλλόμενα, χωρίς καμία ελπίδα να γίνουμε αυτόνομοι!
@};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η αυτονομία μας ορίζεται όταν ανακαλύψουμε ότι η ανώτερη ύπαρξη απορρέει μόνο μέσα από την Αγάπη!

όσο την εκφράζουμε καθημερινά, η ενθύμηση του ποιοί είμαστε ενεργοποιεί την θέληση μας να εκφράζουμε πάντα την μεγαλοπρέπεια του Ανθρώπου!

Η αυτονομία μας μας κάνει έτοιμους να ενεργοποιήσουμε κι άλλους ανθρώπους προς την αυτονομία τους, χωρίς να παίρνουμε την ευθύνη για την διαδρομή τους, ούτε να ελέγχουμε κανενός είδους δύναμη γι' αυτούς!

΄Ενα χαμόγελο, ένα άγγιγμα, μια αγκαλιά, ακόμα και ένας Λόγος, είναι ο σπόρος που δεν ξέρουμε ποτέ, πότε ο άλλος θα τον θερίσει...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

:x :x :x
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13226
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ανθρωποι που σε αγαπούσαν, ξαφνικά εξαφανίζονται από την ζωή σου. Αποκαλύπτουν την ασέβειά τους και την θανατερή πνοή τους, με την οποία τόλμησαν να μολύνουν το όραμά σου!
Γιατί είναι δικό σου όραμα...Είναι δική σου θεραπεία...Είναι δική σου ελευθερία!

Ποσο αληθεια ειναι ολα........!!!!! @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24733
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Τα Λες Ολα :-( :-( @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23140
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Η αυτονομία μας ορίζεται όταν ανακαλύψουμε ότι η ανώτερη ύπαρξη απορρέει μόνο μέσα από την Αγάπη!

όσο την εκφράζουμε καθημερινά, η ενθύμηση του ποιοί είμαστε ενεργοποιεί την θέληση μας να εκφράζουμε πάντα την μεγαλοπρέπεια του Ανθρώπου!
Τελικά το μεγαλύτερο μειονέκτημα του ανθρώπου, ακόμα και μετα την αφύπνιση, είναι η αμάθεια ή η μη συνηθεια να βρισκεται σε εγρηγορση! :-?

Η αγάπη πρέπει να είναι η επιλογή οχι μία φορά, αλλά κάθε -ένα λεπτό....
Η φυση της επιβιωσης μας στη Γη είναι κουρασμένη, σκουριασμένη, κινειται με αργούς ρυθμούς και μπαινει σε κίνηση με τον θυμό και το φόβο , υποκινούμενη από το συναισθημα και όχι από τη νόηση ή το πνευμα!!!
Ειμαστε εκπαιδευμένοι καλά σε αυτο!

Πρέπει να θυμόμαστε κάθε λεπτό να επιλέγουμε την αγάπη , μέχρι κάποτε να "εκπαιδευτούμε " στην Θεική μας φύση!!!

Σκεψεις... @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναι Νταννιέλι...Αφύπνιση η θέληση χρειάζεται...Να επιλέγεις εσύ και μόνο εσύ την ζωή σου, χωρίς αρνητικά συναισθήματα, με μια ύψωση της σκέψης χωρις προϊδεασμούς...
και όσοι δεν μπορούν να το κάνουν, τρελλαμένοι από τον πόνο και τον φόβο, έρχεται η ζωή και το κάνει, και τότε το ονομάζουν "μοιραία τιμωρία" ή "συγκυρία"...

Κάθε μοιραίο αποτέλεσμα είναι ένα βαθύ χτύπημα στην ελευθερία μας, στο δικαίωμα να είμαστε παρόντες στην ζωή μας μέσα από μια βαθύτερη εξύψωση!

Το να μην διαφοροποιείσαι από την ανθρωπότητα δεν σημαίνει ότι δεν είσαι διαφορετικός. Αυτό που λες "εγρήγορση", είναι να κρατάς την Αγάπη διαρκώς ζεστή μέσα σου...Να μην ξεχνάς ποιός είσαι και να μην παρασύρεσαι στις μαζικές ασέβειες προς την ίδια την ζωή.
Αν μπορέσουμε μόνο μία φορά να εξυψώσουμε το είναι μας στον θεό, η κάθε παροδική κατολίσθηση μετά, θα είναι ένας βαθύτερος ψυχολογικός πόνος, που θα μας επαναφέρει...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23140
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Τα παραπάνω κείμενα σου με εμπνέουν πολύ αυτες τις μέρες! @};-

Λες και ηταν γραμμένα για μένα! :-D
Σ΄ευχαριστώ! >:d<

Σκέφτωμαι φωνακτά!:
Αφύπνιση η θέληση χρειάζεται...
Την θέληση που την έχουμε ακουμπήσει στις επιθυμίες και τα πρέπει των άλλων!
Να επιλέγεις εσύ και μόνο εσύ την ζωή σου, χωρίς αρνητικά συναισθήματα, με μια ύψωση της σκέψης χωρις προϊδεασμούς...
Σενάρια φόβου και προκαταβολικής άμυνας ...
Αν μπορέσουμε μόνο μία φορά να εξυψώσουμε το είναι μας στον θεό, η κάθε παροδική κατολίσθηση μετά, θα είναι ένας βαθύτερος ψυχολογικός πόνος, που θα μας επαναφέρει...
Αυτο θα είναι το αποτέλεσμα της "εκπαιδευσης" !! ;)
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Vaso έγραψε:Να ξέρεις ότι το όραμα υλοποιείται πάντα, μέσα από την δική σου ΘΕΛΗΣΗ. Οι Νόμοι απομακρύνουν ταχύτατα, όσα θα το μολύνουν!
Οποιοδήποτε όραμα έχω για εμένα δηλαδή είναι και το καλύτερο; Η εμπιστοσύνη είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να αποκτήσει κάποιος; Και πως απαγκιστρώνεται από τις εξαρτήσεις που ακούσια μπλέχτηκε; Βάζει στόχους μου είπες σε ένα ποστ! Αν σε μπλοκάρουν στην διαδικασία της υλοποίησης; Και όταν έχεις στο μυαλό σου και άλλα πράγματα..τότε από τι ξεκινάς;

Απλά μερικά ερωτήματα των τελευταίων ημερών..

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Οποιοδήποτε όραμα έχεις για σένα, Βασίλη, είναι καλό, από το να μην έχεις τίποτα!

΄Ενα όραμα δεν είναι απλό όνειρο! Αν ξεκαθαρίσεις μέσα σου την διαφορά, θα δεις ότι το όραμα το διαφυλάττεις από την μιαρότητα των εξαρτήσεων, των φόβων και των αμφισβητήσεων...

' Οταν εργάζεσαι προς την κατεύθυνση του οράματος, γίνεσαι δημιουργικός και αναπτύσσεις την εσωτερική δυναμική να το εξυψώσεις, να μην το αφήσεις να πέσει στα "σκουπίδια" της ανθρώπινης ασέβειας...
Τίποτα δεν μπορεί να σε σταματήσει. Κανένας ανθρώπινος παράγοντας δεν μπορεί να μπλοκάρει την ακεραιότητά σου.
Και όταν έχεις στο μυαλό σου και άλλα πράγματα..τότε από τι ξεκινάς;
Βασίλη, όταν έχεις στο μυαλό σου κι άλλα πράγματα, τότε απλά ονειρεύεσαι. Το όραμα δεν μπορεί παρά να σε αποσπάσει από τις χιλιάδες σκέψεις και επιθυμιες...Το όνειρο σε φυλακίζει μέσα σ' αυτές!

Η σκέψη μας είναι δημιουργική, τόσο πολύ που μπορεί να δημιουργήσει τον κόσμο! Αρκεί να της επιτρέψουμε να είναι...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Εντάξει το έλαβα.. :x
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”