Ρέικι και τσάκρας

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Γλυκειά μου Βάσω!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ναι Βάσο , το ''πήρα'' αυτό που ήθελα..

Το φόρουμ δεν είναι γκέτο επ ουδενί. Προσωπικά δεν τίθεμαι υπέρ κανενός και καμίας ιδέας αν αυτή δεν με βρίσκει σύμφωνη , οποιος κι αν την αναφέρει. Ο μόνος τρόπος να επιβεβαιώσει κανείς τη αλήθεια οσων συμμετέχουν είναι η δυνατότητα να διαβάσει μεσα απο τις γραμμές και η ελευθερία να νιώσει [ αν μπορεί].
Να χτυπήσουμε πάνω του, να σκοντάψουμε, να σηκωθούμε να βρούμε τι είναι αυτό που κάνει τον βράχο δυνατότερο από εμάς…Να πιστέψουμε στην δύναμή μας, να εμπιστευθούμε την ζωή μας, να ελευθερωθούμε από την δέσμευση «μην λερωθούμε», να παίξουμε βρε αδερφέ και να ακολουθήσουμε την ψυχή μας στο ταξίδι της, έτσι χωρις «βαλίτσες»…

Ήρθαμε για να ζήσουμε…Τα συμβόλαια που υπογράψαμε με την ψυχή μας είχαν έναν όρο μόνο… «Εγώ είμαι το πνεύμα σε ενσάρκωση, μην με ξεχάσεις και εγώ θα ζω κάθε στιγμή μαζί σου…»
Μα ξεχάσαμε, και η ψυχή «βολεύτηκε» στην λήθη και άρχισε να φοβάται μην χάσει και χαθεί…
Δεν χάνεται τίποτα γλυκιά μου…όσο γνωρίζεις την ενέργεια, τόσο περισσότέρο γνωρίζεις την ζωή!!!

Επειδή παρεμφερείς φράσεις , εχουν γίνει αιτία διαφωνιών και διαστρεβλώσεως ιδεων , θα ήθελα να πω μια άποψη ...

Συμφωνώ με τα παραπάνω , αν και για να ειμαι ειλικρινης δεν τα καταφέρνω όσο θα ήθελα. Θέλω να τονίσω οτι η επιθυμία να λειτουργεί κανείς με γνώμονα την ψυχή του και την εσωτερική του φωνή , η τόλμη να απαντάει και να μαθαίνει απο τις ''αναποδιες'' και τα προβλήματα , καθώς και η χαρά της ζωής , δεν σημαίνουν ασυδοσία, παρορμητισμό και απρόσφορο συναίσθημα .

Σημαίνει την ικανότητα να μπορεί κανείς να βουτάει για να εξερευνήσει με σκοπό και μέτρο , γνωρίζοντας τι και γιατί το κάνει και οχι την υποταγή σε ανεξέλεγκτες καταστάσεις που είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα αγνοιας του εαυτού μας.
Επίσης η άρνηση ακολουθίας γενικών κανόνων και προδιαγεγραμμένων συμπεριφορών είναι ίδιον ελέυθερων σκεπτόμενων ανθρώπων που αυτονομοθετούνται με οδηγό την συνείδηση τους.

Αυτά τα αναφέρω επειδή ετυχε να ακούσω σχετικά.... κατόπιν παρερμηνείας μερικών ....

Να προσθέσω οτι κατα την γνώμη μου μια μέθοδος αξιολόγησης εργασίας , είναι η εικόνα [ εσω και εξω] και η ζωή των ατόμων που απαρτίσουν κάθε μέθοδο. Διότι καλά είναι τα λόγια αλλα το όλο θέμα της ζωής εχει να κάνει με τις πράξεις μας.

Καληνύχτα σε όλους με πολλή αγάπη
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτά τα αναφέρω επειδή ετυχε να ακούσω σχετικά.... κατόπιν παρερμηνείας μερικών ....
Nαι, αετέ, συμφωνώ ότι εύκολα παρερμηνεύονται τα λόγια…και η αγάπη και η ελευθερία που μπορεί να περικλείουν αυτά, να γίνει προσωπική φιλοδοξία για τον καθένα, σύμφωνα με τον δρόμο του και τις επιλογές του.

Ο Ιησούς δεν κατάφερε να «πείσει» τους μαθητές του, γι’ αυτήν την αγάπη και την ελευθερία, παρά μόνο όταν αποκαλύφτηκε σ’ αυτούς. ΄Ότι έλεγε, πέρναγε στην συνείδησή τους διαστρεβλωμένο και κάλυπτε την ανάγκη τους για εξωτερική ελευθερία, δύναμη και ισχύ, και η αγάπη έγινε μια θεϊκότητα που τοποθετήθηκε στην ιδιαιτερότητα και την ιδιότητά του να αποκαλείται «υιός»…Τα «θαύματα» αποδόθηκαν στον ουράνιο πατέρα, και κανείς τους δεν αναρωτήθηκε γιατί και οι ίδιοι δεν μπορούσαν να τα δημιουργήσουν…Απομονώθηκε και ο ίδιος, μέσα στο οικείο του περιβάλλον, που τον πίστεψε σαν θεό, παρ’ όλο που έλεγε «ό,τι μπορώ εγώ, αυτό κι εσείς μπορείτε»…΄’λλες ήταν οι ανάγκες τους…και η ελευθερία του Λόγου, τους έβγαζε από την μιζέρια, υποσχόμενος «ουράνια βασιλεία» και δικαιοσύνη…
Κι αυτή η δικαιοσύνη έδειξε ένα σκληρό πρόσωπο σε όποιες δικές τους επιδιώξεις, βάζοντας τους τον σπόρο της αμφισβήτησης για το τι μπορούν να κάνουν, χωρίς αυτόν!

Και εγώ έχω βιώσει από άλλους την διαστρέβλωση της εσωτερικής αλήθειας, που δεν είναι ταυτόσημη με την εξωτερική μας πραγματικότητα, παρά γίνεται μόνο πραγματικότητα, όταν μέσα και έξω η αλήθεια έχει γίνει ουσία και γνώση.
Η παρότρυνση να ακολουθήσουμε τον δρόμο μας και την εμπειρία μας, γίνεται ασύδοτη ελευθερία και η αγάπη του εαυτού παρερμηνεύεται σε εγωιστική αγάπη του κάνω ότι θέλω, χωρίς όρια και κρίση… χωρίς πρώτα να έχουμε αναζητήσει τον εσωτερικό δρόμο της ταπεινότητας και της αφοσίωσης, της ανάπτυξης της εσωτερικής δύναμης και θέλησης, θεωρώντας ότι οι επιλογές μας πρέπει να γίνονται σεβαστές και αποδεκτές, καταλύοντας τις αξίες και τον σεβασμό των άλλων.

Στην εποχή που ζούμε, την ευλογημένη αυτή στιγμή, που έρχεται στην ανθρωπότητα η δυνατότητα να αγγίξει πάλι την θεϊκή της ουσία, η γνώση ελευθερώνεται και δίνεται απροκάλυπτα σε όποιον την ζητήσει. ΄Ότι παλαιότερα κρυβόταν μέσα σε παραβολές και μυητικές διαδικασίες, προσφέρεται σήμερα στην ανθρωπότητα, σε ένδειξη αναγνώρισης της ωριμότητας της ανθρώπινης διάνοιας, να το χρησιμοποιήσει για να «σπάσει» τα δεσμά της ηθικής και της ανηθικότητας, προβάλλοντας ελεύθερα τον Εαυτό, που εξελίσσεται μέσα από τις διαδικασίες εσωτερικών μυήσεων, που δεν είναι τίποτα άλλο, παρά η αποκάλυψη της αγάπης της δημιουργίας και της ζωής.

Και σήμερα ακόμα αυτή η γνώση διαστρεβλώνεται…΄Όμως πιστεύω βαθιά μέσα μου, ότι η ωρίμανση της ψυχής μας, θα μας οδηγήσει στην αλήθεια της ζωής, μέσα από το ατομικό φως! Η αλληλεπίδραση μας δεν έχει να κάνει με την απομόνωση αυτού του φωτός, αλλά με την δύναμή του να μπορούμε «μαζί» να το προστατεύουμε και να το διαφυλάσσουμε σαν πηγή αγάπης και αλήθειας.

Ποτέ δεν θεώρησα «γκέτο» το φόρουμ μας, γιατί νιώθω το φως να αφομοιώνεται και να τοποθετείται, πέρα από κάθε παρεξήγηση για την αληθινή του φύση, σ’ ένα πλαίσιο Εαυτού που δεν θέλει να καταλύσει τους όρους του φυσικού επιπέδου, αλλά να βιώσει την εξέλιξή του, αναγνωρίζοντας τις επιλογές του να είναι ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.

Η διδασκαλία του Ιησού, αυτή που τόσο διαστρεβλώθηκε και απομόνωσε το θαύμα της ζωής σε ασκητικούς και κοινωνικούς όρους, θεωρώ ότι ωρίμασε μέσα στις ψυχές μας και μας αποκαλύπτεται εσωτερικά, χωρίς όρια, δίνοντας μας την ευκαιρία ξανά να ακολουθήσουμε την ανθρώπινη φύση μας χωρίς ενοχές και εντολές, και να απομυθοποιήσουμε το δράμα των παθών μας!!!

Οι πληγές μας σαν ανθρωπότητα υπάρχουν απλά για να μας θυμίζουν, ότι τα «καρφιά» δεν μπαίνουν στα χέρια του ενός, αλλά όλων μας, και είναι η υπέρτατη αλήθεια της ζωής που αποκαλύπτεται και επιδρά στην καρδιά μας.
΄Ετσι νιώθουμε ότι μαζί καταλαμβάνουμε τον χώρο της αλήθειας και της ελευθερίας και μόνος του κανείς δεν πάει πουθενά, αφού η αγάπη για την ζωή περιλαμβάνει ότι ζει και αναπνέει σ’ ένα ελεύθερο σύμπαν, μέσα σε μια ΠΗΓΗ αγνότητας και φωτός!

΄Όποιοι, λοιπόν, αυτήν την ΠΗΓΗ την θεωρούν «γκέτο», τότε κατεβαίνουν σε έναν σταθμό πριν από αυτήν…

Με σεβασμό και αγάπη και σ’ αυτούς, που χρειάζονται αυτόν τον ενδιάμεσο σταθμό για να μπορέσουν να «αντέξουν» το τέλος του ταξιδιού, και να κατανοήσουν ότι το τέλος σημαίνει γνώση και φως και όχι ευλογία…αφού για την ΠΗΓΗ όλα είναι ευλογία, όσα υπάρχουν εντός της και όσα εκτός της!!!!

Η λάμψη της εσωτερίκής αλήθειας και στην φυσική μας ζωή, είναι και η δική μου φιλοσοφία αετέ...
Γι' αυτό συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε αυτό...
Διότι καλά είναι τα λόγια αλλα το όλο θέμα της ζωής εχει να κάνει με τις πράξεις μας.
Και το ενισχύω με την ατόφια, αγνή ζωή, που δεν έχει ανάγκη να αποδείξει την αθωότητα, γιατί είναι η αθωότητα. Δεν έχει ανάγκη μέσα από πράξεις να αποδείξει ότι αγαπά, γιατί είναι η αγάπη.

Οι πράξεις, περιέχουν πολλές φορές το καλυμμένο ένστικτο και δεν έχουν εσωτερική αξία, παρά μόνο ανάγκη για αποδοχή...
Η πηγαία ζωή, δεν έχει ανάγκη από πράξεις δόξας και τιμής, παρά μονάχα από άπλετο φως σε κάθε σκιά της...

:D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΟΛΑ , ακόμη και στις τελείες!

Επρεπε να γράψω τα παραπάνω επειδή μας διαβάζουν και άλλοι που δεν θέλουν να μιλούν, κάποιοι που ισως εχουν αναλύσει στραβά μερικές εννοιες.
Η παρότρυνση να ακολουθήσουμε τον δρόμο μας και την εμπειρία μας, γίνεται ασύδοτη ελευθερία και η αγάπη του εαυτού παρερμηνεύεται σε εγωιστική αγάπη του κάνω ότι θέλω, χωρίς όρια και κρίση… χωρίς πρώτα να έχουμε αναζητήσει τον εσωτερικό δρόμο της ταπεινότητας και της αφοσίωσης, της ανάπτυξης της εσωτερικής δύναμης και θέλησης, θεωρώντας ότι οι επιλογές μας πρέπει να γίνονται σεβαστές και αποδεκτές, καταλύοντας τις αξίες και τον σεβασμό των άλλων.

Θα ήθελα να προσθέσω κατι ακόμη σε αυτό που προέρχεται απο τα τελευταία μου ''μαθήματα'' ...

Σε αυτή την διαδρομή , είναι σημαντικό να μην χάσουμε ποτέ τον εαυτό μας. Αυτή η φράση απαντάται συχνά με διάφορες ορολογίες και μπερδεύει πολλές φορές.
Ερχόμενοι σε επαφή με άλλους αναζητητές καθώς και εισερχόμενοι σε επαφή με την δική τους δόνηση [ αναπόφευκτο] , επηρεαζόμαστε και καμία φορά συγχωνευόμαστε με αυτά που μας αγγίζουν πιο βαθιά. Αυτη για μενα είναι μια πλευρά της εργασίας πολύ σημαντική.
Εκεί είναι που η ανάμνηση του εαυτού μας , είναι αναγκαία ακόμη και αν αυτό που είμαστε δεν φαντάζει τέλειο η ''καλύτερο '' στα μάτια μας. Είναι όμως και η μόνη μας αλήθεια, είναι αυτό που θα μας βοηθήσει , είναι η πυξίδα μας.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33622
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Από τον διαχωρισμό αυτόν μπλοκάρει το κέντρο της ρίζας, έτσι ώστε να μην μπορεί να νιώσει την γήινη ενέργεια σαν οικεία και οι σκέψεις του προσανατολίζονται σε μια «άλλη» πατρίδα που αγωνίζεται να φτάσει.
ΩΩΩΩΩΩΧ! :shock: :cry: :)
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33622
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Τα όνειρα στέλνουν μηνύματα για τα πεδία που εργαζόμαστε. ΄Ετσι αν βλεπετε όνειρα με ζώα, το πιθανότερο είναι ότι εργάζεστε στο 2ο κέντρο (πεδιο του αστρικού), που έχει να κάνει με το ένστικτο και την ζωώδη φύση του ανθρώπου.

Αν βλέπετε τον εαυτό σας να μεταμορφώνεται (είτε με ρούχα, είτε με άλλους τρόπους) το πιθανότερο είναι ότι εργάζεστε στο 3ο κέντρο (πεδίο του αστρικού) που έχει να κάνει με πρότυπα που σας ανάγκασαν να αλλοιώσετε την προσωπικότητά σας.

Τα όνείρα δίνουν πολλά μηνύματα για την κατάσταση της συνείδησης μας!
Και επίσης για το πεδίο που δουλεύουμε συνειδητά ή ασυνείδητα…
θα μπορούσες να αναφερθείς και στα υπόλοιπα κέντρα??δουλεύω πολύ με τα όνειρα και είναι εξαιρετικά χρήσιμες όλες αυτές οι πληροφορίες! :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33622
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

3ο ενεργειακό κέντρο

Δυσαρμονική λειτουργία

(συνεχίζω ακάθεκτη....το συγκεκριμάνο απόσπασμα μου έδωσε πολλές απαντήσεις και ήθελα να το μοιραστώ)

Όταν το τρίτο τσάκρα είναι μπνόπλευρα ενεργό ή δυλειτουργεί,θέλετε να χειρίζεστε τα πάντα σύμφωνα με τις δικές σας επιθυμίες, να ελέγχετε τον εσωτερικό και τον εξωτερικό σας κόσμο, να κατακτάτε και να ασκείτε εξουσία. Παρόλα αυτά, σας ωθεί μια εσωτερική ανησυχία και δυσαρέσκεια. Κατα πάσα πιθανότητα, στα παιδικά και εφηβικά σας χρόνια αντιμετωπίσατε μια έλλειψη αποδοχής. Έτσι δεν μπορέσατε να αναπτύξετε μια γνήσια αίσθηση της αξίας σας, με αποτέλεσμα να αναζητάτε στον υλικό κόσμο την αναγνώριση και την ικανοποίηση που δεν βρίσκετε μέσα στον εαυτό σας. Αναπτύσσετε μια πολύ έντονη τάση δραστηριότητας για να καλύπτετε τα βασανιστικά συναισθήματα ανεπάρκειας και μειονεκτημάτων. Χρειάζεστε εσωτερική γαλήνη και δυσκολεύεστε να απακγιστρωθείτε απο πράγματα και καταστάσεις, και να χαλαρώσετε.

Η αποδοχή και η υλική ευημερία έχουν κυριαρχική σπουδαιότητα για σας, και ίσως έχετε μεγάλη επιτυχία στην απόκτησή τους.

Η νοοτροπία που έχετε ότι τίποτα δεν είναι αδύνατο, σας επιτρέπει να καταπιέζετε κάθε εκδήλωση συναισθημάτων, θεορώντας την ένα ανεπιθύμητο ή ακόμη και ενοχλητικό φαινόμενο. Κτα συνέπια, τα συναισθήματά σας είναι ¨σφραγισμένα¨. Κατά καιρούς, όμως, σπάνε αυτό το τείχος του ελέγχου και των αμυντικών μηχανισμών σαν πλημμύρα, και τότε σας είναι αδύνατον να τα διοχετεύσετε σωστά. Αναστατώνεστε εύκολα, αλλά η ταραχή σας είναι μια έκφραση όλου του θυμού που έχετε καταπιεί για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα.

Μια μέρα θα αναγκαστείτε τελικά να αναγνωρίσετε ότι η επιδίωξη του υλικού πλούτου και της αναγνώρισης δεν μπορεί να σας προσφέρει αληθινή μακροπρόθεσμη ικανοποίηση.

Ανεπαρκής λειτουργία

Η ανεπαρκής λειτουργία του τρίτου τσάκρα σας κάνει συχνά να νιώθετε θλίψη και αποθάρρυνση. Βλέπετε παντού εμπόδια, τα οποία δεν σας επιτρεπουν να ικανοποίησετε τις επιθυμίες σας.

Κάτα πάσα πιθανότητα , όταν ήσαστε παιδί, παρεμποδίστηκε σε μεγάλο βαθμό η ελεύθερη ανάπτυξη της προσωπικότητας σας. Επειδή φοβόσαστε μήπως χάσετε την επιδοκιμασία των γονιών και των δασκάλων σας, συγκρατούσατε σχεδόν ολοκληρωτικά την έκφραση των συναισθημάτων σας, και καταπιέσατε πολύ περισσότερα απο όσα μπορούσαυε να χωνέψετε. Αυτό προκάλεσε την συσσώρευση μιας συναισθηματικής στάχτης, η οποιά τώρα πνίγει τη φλογερή ενέργεια του τσάκρα του ηλιακού πλέγματος, και στερεί τις σκέψεις και τις πράξεις σας απο αυθορμητισμό και δύναμη.

Ακόμη και σήμερα προσπαθείτε να κερδίσετε αποδοχή και επιδοκιμασία με το να συμμορφώνεστε, αλλά το μόνο που κερδίζετε είναι η απόρριψη και η ανεπαρκής ενοποίηση των δικών σας ζωτικών επιθυμιών και συναισθημάτων. Όταν αντιμετωπίζετε μια δύσκολη κατάσταση, νιώθετε αδύναμοι και αβέβαιοι, ή σας πιάνει τέτοια νευρικότητα ώστε οι πράξεις σας γίνονται τυχαίες και αποδιοργανωμένες.

’ν αυτό ήταν δυνατό θα προτιμούσατε να αποφύγετε κάθε νεα πρόκληση στη ζωή. Οι ασυνήθιστες εμπειρίες σας τρομάζουν, και δεν αισθάνεστε πραγματικά ικανοί να ανταπεξέλθετε στον λεγόμενο αγώνα για επιβίωση.
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

θα μπορούσες να αναφερθείς και στα υπόλοιπα κέντρα??δουλεύω πολύ με τα όνειρα και είναι εξαιρετικά χρήσιμες όλες αυτές οι πληροφορίες
Δεν έχω γνώση των ονείρων Δωρούλα...
Εχω όμως γνώση του υποσυνείδητου...

Το τι "σκαρώνει" το άτιμο στον αστρικό κόσμο...Παρατήρησε!
Μόνο αυτό χρειάζεται να κάνεις...

Θα δεις τότε τις επιθυμίες σου και τους φόβους σου να φτάνουν και στο σώμα σου, αφού έχουν περάσει στην συνείδηση σου.
Αν βέβαια τα θυμηθείς...Η αυτοπροστασία του εγώ, φέρνει και την λήθη! ΄Οταν δώσεις εντολή στον νου σου, να μην φοβάται, τότε όλα τα όνειρα τα θυμάσαι, και όχι μόνο τα ευχάριστα ή τα ουδέτερα...
¨
Πολλές φορές μια μικρή λεπτομέρεια έχει μεγάλη σημασία.

Καλά κάνεις και δουλεύεις με τα όνειρα...Είναι ένα μεγάλο σχολείο για να ξεδιπλώσουμε γνώσεις και να ανακαλύψουμε την δράση μας και σε άλλα πεδία. ΄

Κάποια στιγμή θα αντιληφθείς το φως στο υποσυνείδητο, από την έλλειψη ονείρων. Δεν θα ονειρεύεσαι πια και είναι η πιο συνειδητή δράση του Εαυτού μας. Γιατί την θέση τους παίρνει μετά η πραγματική δράση της ψυχής μας που ενώνεται με το πνεύμα μας! :D Και αυτό δεν είναι ούτε όνειρο, ούτε διαλογισμός! Είναι απλά αλήθεια...

Αν χρειαστείς βοήθεια και μπορώ, ευχαρίστως Δωρούλα μου να προσπαθήσουμε μαζί... :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33622
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Αν χρειαστείς βοήθεια και μπορώ, ευχαρίστως Δωρούλα μου να προσπαθήσουμε μαζί...
_________________
Πολύ σε αγαπώ! :D Να σε ρωτήσω???είναι δυνατόν να βγαίνουν και όνειρα που έχουν να κάνουν με κάθαρση υποσυνειδητου ακόμα απο βρεφική και προγεννητική περίοδο???δεν μπορώ να τα εξηγήσω αλλιώς αυτά που βλέπω τώρα τελευταία!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Στην βρεφική ηλικία δεν έχει δημιουργηθεί υποσυνείδητο, από όσο γνωρίζω. Το βρέφος είναι ενωμένο με το πνεύμα του, και όχι με τα ψυχοσωματικά του πεδία. Το νοητικό και συναισθηματικό του σώμα προσαρτάται στο παιδί στην ηλικία των 6-7 ετών, όπου εκεί πλέον αρχίζει και μαθαίνει κανόνες και πρότυπα.

΄Όμως πριν από την γέννηση, μερικές ψυχές, όταν νιώσουν ότι ήρθε η στιγμή να κατέβουν, υπόκεινται σε έναν απροσδιόριστο στιγμιαίο φόβο, που έχει να κάνει με την ενθύμηση του εγκλωβισμού στην μήτρα.

Συνήθως αυτές οι ψυχές έχουν ένα «βάρος» στην φυσική τους ζωή και σπανίως νιώθουν ασφάλεια. Η επιστροφή στην «ακινησία», στο σημείο 0, όπου ο θεϊκός σπινθήρας δημιουργεί αρχετυπικά το σώμα τους, έχει μεγάλη σημασία για την πνευματική τους εξέλιξη.


Αν βλέπεις όνειρα με βρέφη, ή ότι εσύ είσαι βρέφος, τότε εργάζεσαι στο 4ο κέντρο!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33622
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Αν βλέπεις όνειρα με βρέφη, ή ότι εσύ είσαι βρέφος, τότε εργάζεσαι στο 4ο κέντρο
Πολλά βρέφη!και συνήθως σε άσχημη κατάσταση!δεν έχουν μητέρα!δεν έχουν να φάνε!τα φορμάκια τους είναι πολύφορεμένα και όχι καθαρά!και της Παναγιάς τα μάτια!

δηλαδή είναι μύθος ότι η ζωή ξεκινάει απο την σύλληψη??μια αφιλόξενη μήτρα είναι το ιδιο μια με μια συνειδητή, δουλεμένη στέγη ένος εμβρύου?το λέω γιατί η μανούλα μου, καλά να ναι εκεί που είναι δεν είχε και τόσο φιλόξενη μήτρα απο ότι το έψαξα αργότερα και θεωρώ ότι αυτό επενεργεί....! :roll:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η μήτρα, Δωρούλα, είναι το σπίτι που αναπτύσσεται το σώμα.

Τα συναισθήματα της μητέρας και του πατέρα είναι ήδη γνωστά στην ψυχή μας από όταν έκανε την επιλογή των γεννητόρων της σάρκας της και των βιωμάτων που θα εισπράξει μέσα από τα πατρογονικά κύτταρα.

Η συνειδητότητα της μητέρας και του πατέρα έχει αξία για το παιδί που αναπτύσσεται μέσα σε μία πνευματική αγκαλιά και δεν εγκλωβίζεται με κλείσιμο του 7ου κέντρου.
Και σαφώς έχει διαφορά, από ένα ζευγάρι που τεκνοποιεί λόγω κοινωνικής καταξίωσης, και ενός λάθος τοποθετημένου μητρικού ενστίκτου.

Αυτό εννοείς "αφιλόξενη μήτρα"?

΄Οσο για τα βρέφη που βλέπεις στα όνέιρα, είναι τα αισθήματα της καρδιάς, που επεξεργάζεσαι με βάση τα πρότυπα.
Τάση για επικοινωνία με το βαθύτερο είναι, αγάπη για την εξέλιξη με όποιο κόστος (πείνα, βρώμικα ρούχα). Απομάκρυνση από κάθε είδους συμβιβασμό και βόλεμα...
Αυτήν την εξήγηση θα έδινα εγώ στα όνειρά σου...
Το 4ο κέντρο είναι το σημαντικότερο σημείο απεξάρτησης από ενοχικές καταστάσεις αγάπης και συμπονοιας και στο αστρικό παρουσιάζεται με την μορφή βρέφους! :wink:

Και είναι πολύ φυσιολογική η εργασία σου εκεί, ενόψει ενός νέου ανοίγματος στην φυσική σου ζωή. :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27428
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Η συζητήσεις σας έχουν τρομερό ενδιαφέρον και λυπάμαι που δεν μπορώ να πάρω μέρος.
Είναι περίοδος ανακατατάξεων και επαναπροσδιορισμού.
Υποφέρω από έλλειψη χρόνου το οποίο ξεκίνησε την στιγμή που αποφάσισα να δουλέψω <τον χρόνο>.

Πολλά χρόνια πριν σταμάτησα να θυμάμαι τα όνειρά μου.
Το τελευταίο διάστημα προσπαθώ, τις περισσότερες φορές χωρίς επιτυχία, γιατί συνειδητοποίησα ότι τα όνειρα μου δίνουν μηνύματα.
Αν βέβαια τα θυμηθείς...Η αυτοπροστασία του εγώ, φέρνει και την λήθη! ΄Οταν δώσεις εντολή στον νου σου, να μην φοβάται, τότε όλα τα όνειρα τα θυμάσαι, και όχι μόνο τα ευχάριστα ή τα ουδέτερα...
Πως θα δώσω εντολή στον νου να μην φοβάται ?
Αισθάνομαι ότι αυτό είναι το σκαλοπάτι για το επόμενο μονοπάτι χωρίς να έχω συνειδητοποιήσει τον λόγο.

Όσον αφορά την αφιλόξενη μήτρα.
Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη με αποτέλεσμα την κατακραυγή.
Ανωριμότητα στην αποδοχή του εμβρύου και του βρέφους στην συνέχεια.
Ανικανότητα έκφρασης αγάπης λόγω κοινωνικών προβλημάτων.
Ρίψη ευθυνών στο βρέφος για την στέρηση ελευθερίας των γονέων.
Καταναγκασμός από την βρεφική ηλικία ένταξης στα πρότυπα έτσι ώστε οι γονείς να επανακτήσουν αποδοχή.
Και η ψυχή του βρέφους καταγράφει .................. :(

Τα λέω καλά Δώρα ?
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33622
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ελισσάβετ δεν είναι δύσκολο να μπεις πάλι στη διαδικασία να θυμάσαι τα όνειρά σου!εγώ πριν κοιμηθώ ειδικά τις περιόδους που πέρνω κάποιον συντονισμό και γίνονται καθάρσεις στο υποσεινήδειτο, ζητώ απλά να έχω συνείδηση κατα τη διάρκεια της νύχτας!έχω δίπλα μου εν τετραδιο και ενα στιλό και το πρωί γράφω ότι θυμαμαι επιγραμματικά!αν την κανεις αυτη τη διαδικασία με το γράψιμο θα δεις ότι μετα κατα τη διάρκεια της μέρας και ειδικά όταν διαλογίζεσαι ή κάνεις Ρέικι θα σου έρχονται και άλλες πληροφορίες που δεν τις θυμόσουν στην αρχή!ετσι σιγά σιγά εκπαιδεύεσαι και όσο περνανε οι μέρες αρχίζεις και θυμάσαι καλύτερα!βλέπεις λοιπον παρατιρόντας μια σειρά ονείρων ότι μπορεί να έχουν κοινό θεμα διαπραγμάτευσης, κοινά σύμβολα για αποσυμβολισμό και παίρνεις πολλές απαντήσεις για το θεμα που δουλεύεις εκείνη την περίοδο!

Βάσω σε ευχαριστώ για την βοήθεια!όπως παντα πολύτιμη! :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27428
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Ευχαριστώ.
Θα το δοκιμάσω.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”