απορίες

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Η sahaja yoga υπόσχεται άνοδο της κουνταλίνι, αλλά εγώ που έκανα μία φορά απογοητεύτηκα, με κάτι συμβουλές του τύπου, πάρε την εικόνα της δημιουργού για να έχεις μεγαλύτερη επιτυχία και κάτι τέτοια.. δεν ξαναπήγα.
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

=)) =)) =))
πάρε την εικόνα της δημιουργού
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Εννοώ την φωτογραφία.. για γέλια και για κλάματα..
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

καταλαβα καταλαβα.
Εδω ακουστε ακουστε...μια ηγουμενη ονομα και μη χωριο....εχτισε ενα ναο...και εβαλε λέει την εικονα της μπρστα και την φυλαγαν στρατιωτες.Δεν το ειδα αλλα αυτή που μου το ειπε το ειχε δει...
Ακουσον ακουσον .....
Μετα διαμαρτυρηθηκαν και την αποκαθήλωσαν :-o
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Εγώ να δείτε τι άκουσα αυτές τις μέρες που έλειπα!! Εκεί που έκανα διακοπές ήταν και ένας Πολωνός ο οποίος μου έλεγε για κάποιον Βruno Gruning ή δεν θυμάμαι πως ακριβώς που επικαλούνταν το Πνεύμα του Θεού που θεραπεύει και αυτό περνούσε από μέσα του και τον θεράπευε. Ο συγκεκριμένος Πολωνος΄πήρε μια στάση στην καρέκλα μπροστά μου με την σπονδυλική στήλη ίσια και τις παλαμες στα γόνατα να κοιτούν προς τα πάνω και σε λίγο αρχισε να τρέμει σύγκορμος!! Σπασμούς να δείς ο άνθρωπος!! Και ήταν δύσκολο να καταλάβεις αν τους προκαλούσε αυτός γιατί ήταν συνεχείς και με συνεχείς αλλαγές!! Εγώ έπαθα πλάκα!! Μου είπε πως αν το κάνω αυτό που κάνει αυτός θα μου συμβεί το ίδιο και εμένα!! Είμαι περίεργη να το δοκιμάσω όταν θα είμαι μόνη μου στο σπίτι!! Αν με δει η μάνα μου θα νομίζει ότι.....επανήλθαν οι κρίσεις επιληψίας που είχα όταν είμουνα παιδί και θα φρικάρει κανονικά!!
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Δεν πειράζει... ας φρικάρει... καλό θα της κάνει ;)
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Πάντως εγώ γέλασα με την καρδιά μου όταν άρχισα να κάνω αυτό που μου είπε ο Πολωνός και ξαφνικά ένιωσα το σώμα μου να κινείται σαν να ήτανε εκρεμές χωρίς να το κινώ εγώ!!! Από μόνο του!! :)) :)) :)) :)) Μου φάνηκε λιγάκι......αυτιστικό, αλλά θα το ξανακάνω και θα σας πω αποτελέσματα!! Είμασταν μια διεθνής παρέα από Πολωνία, Ιταλία, Ελλάδα Αμερική και Αυστραλία και ήταν απίστευτη η μοιρασιά μας! Τους μίλησα και για το ρέικι και πολλοί το ξέρανε βέβαια αλλά δεν το ειχε κανείς. Εδωσα ρέικι σε δύο άτομα που ένιωσαν πολύ καλά και ακολούθησαν κι άλλοι αργότερα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αυτό με το σώμα, γιατί ακριβώς θα το κάνεις? Με τι πειραματίζεσαι δηλαδή? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Είμασταν μια διεθνής παρέα από Πολωνία, Ιταλία, Ελλάδα Αμερική και Αυστραλία και ήταν απίστευτη η μοιρασιά μας!
ελλειπαν οι εκπροσωποι απο Ασια και Αφρικη!!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

silver29 έγραψε:
Είμασταν μια διεθνής παρέα από Πολωνία, Ιταλία, Ελλάδα Αμερική και Αυστραλία και ήταν απίστευτη η μοιρασιά μας!
ελλειπαν οι εκπροσωποι απο Ασια και Αφρικη!!
Αυτοί Γιάννη μου θα ερχόντουσταν αφού φεύγαμε εμείς.....με την δεύτερη φουρνιά γιατί ήταν περισσότεροι!! Δεν μας φτάνανε τα κρεβάτια βλέπεις!!
Βάσω μου είμαι πολύ περίεργη να καταλάβω εαν με τον τρόπο που μου είπε αυτός ο Πολωνος μπορεί να μου συμβεί ότι και σε αυτόν!!! Μια φορά που το έκανα κατάλαβα τι ενοούσε ο ο Λυμπεκ όταν έλεγε ότι το σώμα μας το ίδιο είναι ένα ζωντανό εκρεμές! Μια δύναμη έξω από μένα με έκανε να κάνω στροφές με τον κορμό μου σαν γύρω από ένα ΄αξονα και ήταν κάτι που ταυτόχρονα με γέμιζε απίστευτη γαλήνη!! Οταν μοιράστηκε αυτός αυτή του την γνωση οι άλλοι φρικάρανε που τον είδαν να τρέμει έτσι, αλλά εγώ το επιχείρησα για να δώ τι θα συμβεί και μου συνέβη αυτό που είπα. Αυτό που έμαθα φέτος στις διακοπές μου ήταν ότι όλοι αυτοί που μαζευτήκαμε στην Οινόη ψάχναμε την δύναμη και την αγάπη του Θεού και προς μεγάλη κατάπληξη αλλά και απογοήτευση των πνευματικών μας που ήταν παρόντες εκεί την ψάχναμε αυτή την αγάπη και την ειρήνη όχι εκεί που μας υποδείκνυαν αλλά κάπου αλλου που εκείνοι δεν είχανε πρόσβαση ούτε να μπουν ούτε να αμφισβητήσουν!! Αλλοι μίλησαν για γιόγκα και άλλοι για ταϊ τσι και βρέθηκαν αυτοί οι άνθρωποι μπροστά σε νέους που όπως είπες κι εσύ πειραματίζονται......σε άλλα μονοπάτια!! Νομίζω ότι αυτό γίνεται πλέον σε παγκόσμια κλίμακα αφού οι εκκλησίες δεν μπορούν να προσφέρουνε αυτή την αγάπη και φυσικά αποτελεί πλήγμα κάτι τέτοιο αλλά και σημείιο επανεκίνησης για τις πιο σοφές εκκλησίες να κατανοήσουν τους παλμους που λαμβάνουνε!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όλα καλά Ναταλί μου, αυτά που λες...και ο υγιής πειραματισμός και η έρευνα και η τεκμηρίωση.

όμως αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί χρειάζεται να βάζεις το σώμα σου σε τέτοια "ταλαιπωρία" να αποσυντονίζεται και να συντονίζεται με μια άλλη δύναμη βρίσκοντας έτσι γαλήνη.

Αυτό μου κάνει ότι κάτι δεν πάει καλά με τα νεύρα...
Γιατί ποιά άλλη δύναμη υπάρχει έξω από εσένα, ώστε να κινεί το σώμα σου ασυνείδητα?

Η έρευνά σου ίσως θα χρειαζόταν να μην στραφεί προς την ικανότητα σου να "παραδίδεις" το σώμα σου σε μια άλλη δύναμη, αλλά να γνωρίσεις αυτήν την δύναμη εκ των έσω...

Αλλά τέλος πάντων, αφου εσύ την βρίσκεις έτσι :-?

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Αυτό που είδα Βάσω μου σε εκείνον τον Πολωνό μου έκανε τόση εντύπωση που πραγματικά ήθελα να δω αν αύτό το πράγμα ήταν κάτι που ίσως ερχονταν από τον ίδιο χωρις ίσως καν να το καταλαβαίνει!! Αυτό που εγώ βίωσα όμως και τις δύο φορές που το έκανα ήταν αυτό που περιγράφει ο Βαλτερ Λυμπεκ στο βιβλίο του για την αύρα. Οτι δηλαδή όλα ειναι ενέργεια και ότι το ανθρώπινο σώμα μπορέι να γίνει ένα ζωνταν ό εκρεμές!! Τίποτα δεν μου ήρθε διαφορετικό. Οι άλλοι κατατρόμαξαν!!! Ξέρω αυτό που βιώνω με το ρέικι τελείως διαφορετικά. Οταν του έδωσα ρέικι το ένιωσε και ο ίδιος αλλά ισχυρίστηκε ότί αυτή τη θερμότητα και ηρεμία μπορεί να τη βρει και με αυτόν τον τρόπο. Τι να πει κανεις!! Εγώ το ανέφερα εδώ απλά ως μια εμπειρία που έζησα στις διακοπές μου και με παραξένεψε και ήθελα να το μοιραστώ και μαζί σας!!! Οπως κι αν έχει...οταν περιμένανε να μιλήσουμε για άλλα πράγματα και εμείς λέγαμαι για γιόγκα και για ταϊ τσι και για ρέικι......εκείνοι που μας φιλοξενούσανε είχανε μείνει ξεροί αλλά ταυτόχρονα μου έκανε εντύπωση το ότι δεν αλλάζανε την κουβέντα ούτε θέλανε να την φέρουνε με τα νερά τους!! Μας θέτανε ερωτήσεις και την συνεχίζανε!! Θέλανε να καταλάβουνε μάλλον τι είνα αυτό που μας έχει ΄τοσο πολύ συγκλονίσει ώστε να το συζητάμε με τόση θέρμη!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Kοίτα Ναταλί...άλλο τεχνικές, και άλλο γνώση...

Και ο Καλογήρου τους έβαζε να περνάνε από πυρωμένα κάρβουνα, αλλά δεν είδα και κανένα με αυτόν τον τρόπο να θεραπεύσει την αλαζονεία του!

Φυσικά και μπορούσαν να το κάνουν και απλοί άνθρωποι, δεν χρειαζόταν να έχεις βρει την φώτιση για να το καταφέρεις.
Προφανώς ήθελε να τους αποδείξει ότι ο άνθρωπος όλα τα μπορεί, ακόμα και να κουνάει το σώμα του σαν εκκρεμές ή να περπατάει σε κάρβουνα...
Δεν έχω αντίρρηση για την δυναμική του, αλλά για μένα δεν είναι αρκετό.

Οι άνθρωποι προσπαθούν να βρουν γαλήνη με όποιο τρόπο, και αυτό δεν είναι κάτι "κακό", φυσικά.
Αλλά μην μπερδεύουμε τις τεχνικές με την πνευματική διαδρομή...
Το ρέικι δεν είναι μόνο για να γαληνέψεις, ούτε για να νιώσεις απλά θερμότητα.

Μέσα στην καρδιά σου υπάρχει αγάπη σαν ουσία, που, δυστυχώς, δεν αφυπνίζεται με τεχνικές ή υπερβάσεις μέσω της αυθυποβολής...
Η πρακτική πλευρά της ζωής εξακολουθεί και είναι "άρρωστη" και εκεί τι να κάνουν οι τεχνικές?

Γι' αυτό και μόνο σε ρώτησα, τι αναζητάς κάνοντάς το! ΄Οχι γιατί είναι κάτι "κακό", αλλά ήθελα να ξέρω αν μέσα από αυτό, βρίσκεις τον Εαυτό σου...

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Βάσω μοου το παραπάνω βάλτο στην υπογραφή σου σε παρακαλω!Ουφ :* 8)
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

Η πρακτική πλευρά της ζωής εξακολουθεί και είναι "άρρωστη" και εκεί τι να κάνουν οι τεχνικές?
@};- @};-
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”