ΩΜΟΦΑΓΙΑ

Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Σωστο κι αυτο!

Η κρεωφαγια συντελει στη σωστη κυκλοφορια της ενεργειας μεσα στο γηϊνο οικοσυστημα!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Οι ωμοφάγοι επίσεις για όσουν ενδιαφέρονται θα πρέπει να προσέχουν τα επίπεδα των βιταμινών D, Β2, Β12, τη νιασινη, το σιδηρο, τον ψευδαργυρο,το ασβέστιο και τις πρωτεινες.

Ιατροί και ειδικοι λένε ότι η Δίαιτα της ωμοφαγιας ΔΕΝ πρεπει να ακολουθητε απο: Εγκυμονούσες και θυλάζουσες
ηλικιωμένους, ατομα που πασχουν απο σακχαρωδη διαβήτη, ωστεοπόρωση αναιμία, φλεγμονώδη νόσο εντέρου και κολίτιδα και τελος γυναίκες με αμηνόρροια

Επίσης προτείνουν να μην ακολουθήτε απο παιδιά και εφηβους αφου ερευνες έχουν δείξει ότι καθυστερεί την αναπτυξη του οργανισμού..

http://www.logodiatrofis.gr/index.php?o ... &Itemid=98
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rainmaker την 11 Νοέμ 2007 6:29 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Τα προτερήματα της ωμοφαγίας ειναι ότι είναι θρεπτικά πυκνη..
ελάχιστο ή καθόλου κορεσμένο λίπος υψηλη περιεκτικότητα σε κάλιο και φυτικές ίνες πλούσια σε αντιοξυδοτηκες βιταμινες Α Ε C χαμηλη περιεκτικότητα σε χοληστερινη

Οφέλη σε θεματα υγείας...
Ενεργητικότητα, βελτιομενη εμφανιση δερματος,απωλεια βάρους μειωση κινδυνων καρδιοαγγειακών παθησεων
Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΛΑΘΟΣ...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΟ Η ΚΑΚΟ.. Η ΚΡΕΑΤΟΦΑΓΙΑ ΚΑΚΗ, Η ΧΟΡΤΑΦΑΓΙΑ ΚΑΛΗ...ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΟΡΙΖΕΙ? ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙ?

Ο ΕΝΑΣ ΘΑ ΠΕΙ.."Α ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΧΟΡΤΟΦΑΓΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ"

Ο ΚΡΕΑΤΟΦΑΓΟΣ ΘΑ ΠΕΙ..."ΕΓΩ ΤΡΩΩ ΤΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΤΣΙΤΣΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ..."

ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΟΥΜΕ (ΟΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΦΥΣΙΚΑ) ΑΠΟ ΤΑ ΨΥΧΙΚΑ ΒΑΡΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ...

ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΤΙ ΤΡΩΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ?ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΝΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ...ΤΟ ΠΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΑΣ...ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΟΡΤΟΦΑΓΟΣ ΚΑΙ ΦΕΡΕΤΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΣΑΡΚΟΦΑΓΟ ΖΩΟ ΤΗΣ ΖΟΥΓΚΛΑΣ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ?

ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ...ΚΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΧΕΙ..ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΑΞΙΩΝΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΟΦΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΙ ΚΡΕΑΤΟΦΑΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ, ΟΙ ΗΘΙΚΟΙ ΑΥΤΟΥΡΓΟΙ ΓΙΑΤΙ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΤΑ ΖΩΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΚΤΛ ΚΤΛ....ΗΜΑΡΤΟΝ...

ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΑΠΑΞΙΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ... ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΥΛΙΚΟ ΠΡΑΜΑ...ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΟΥ...ΑΣ ΤΟ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ...ΚΑΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ...
ΚΑΝΕ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ,ΚΑΝΕ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΣΟΥ ΝΗΣΙ.ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΜΠΟΡΕΙ.ΚΑΝΕ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ,ΚΑΝΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΥΡΙΑΚΗ,ΟΛΑ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΣΕ ΒΓΑΖΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

'Ελεος! Φυσικά και δεν ισχύουν τα όσα αναφέρεις ilias για την συμβολή της χορτοφαγίας στην καταστροφή του περιβάλλοντος. 'Οτι γράφεις είναι αυθαίρετη (...τουλάχιστον) αντιστροφή της πραγματικότητας...

.........................

Κατσίκες, γουρούνια και κότες μολύνουν το περιβάλλον χειρότερα από φορτηγά, ταξί και λεωφορεία; Και όμως, αυτό αποκαλύπτουν πρόσφατες ανακοινώσεις του Οργανισμού Τροφίμων και Γεωργίας των Ηνωμένων Εθνών, σύμφωνα με τον καθηγητή Γεωπονίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, Γιάννη Μπάλιο.

"Οι δυσμενείς επιπτώσεις της ζωικής παραγωγής στο περιβάλλον έχουν ενταθεί ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια, με την υπερβολική συγκέντρωση της εντατικής κτηνοτροφίας σε ορισμένες περιοχές και την αύξηση του μεγέθους των κτηνοτροφικών εκμεταλλεύσεων", τονίζει ο καθηγητής, επικαλούμενος τα στοιχεία.

Σε σχέση με τα παραγόμενα αέρια από τις δραστηριότητες του ανθρώπου, η ζωική παραγωγή παράγει το 9% του διοξειδίου του άνθρακα (CO2), το 65% των οξειδίων του αζώτου (NOx), τα οποία είναι 296 φορές πιο επιβαρυντικά -σε σχέση με το CO2- για το φαινόμενο του θερμοκηπίου, το 37% του μεθανίου (CH4), που είναι 23 φορές πιο επιβαρυντικό σε σχέση με το CO2 και το 64% της αμμωνίας, που προκαλεί την όξινη βροχή.

"Το πρόβλημα", επισημαίνει ο κ. Μπάλιος, "εντοπίζεται κυρίως στις μεγάλες ποσότητες του αζώτου και φωσφόρου που καταλήγουν στη γη, όταν τα ζώα -κυρίως χοίροι, όρνιθες και μηρυκαστικά- μεταβολίζουν την τροφή και αποβάλλουν σχεδόν όλα τα άπεπτα θρεπτικά συστατικά με τα κόπρανα και τα ούρα, προκαλώντας τα περιβαλλοντικά προβλήματα (ρύπανση επιφανειακών και υπόγειων υδάτων, ευτροφισμός, μείωση της στιβάδας του όζοντος, αύξηση του φαινομένου του θερμοκηπίου, έντονη μυρωδιά).

"Ελευθεροτυπία" / 31.10.2007
Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΑΓΑΠΗΤΕ, ΝΑ ΤΑ ΣΚΟΤΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ...ΓΙΑ ΤΑ ΑΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ???ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ..ΑΣ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΖΩΑΚΙΑ ΝΑ ΑΕΡΙΖΟΝΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ... :D :D :D :D
ΚΑΝΕ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ,ΚΑΝΕ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΣΟΥ ΝΗΣΙ.ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΜΠΟΡΕΙ.ΚΑΝΕ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ,ΚΑΝΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΥΡΙΑΚΗ,ΟΛΑ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΣΕ ΒΓΑΖΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Μάλον δεν καταλάβατε τα όσα έγραψα..

Δεν είπα πουθενα ότι η ωμοφαγία συμβάλει με κάποιο τροπο στην καταστροφη του περιβάλοντος.. μίλησα θεωρειτικά σε περιπτωση που όλοι οι άνθρωποι ειμασταν ωμοφάγοι τι θα μπορούσε να γινει..

δεν μίλησα για τα οικόσοιτα ζωα.. μίλησα για τα ελεύθερα ζωα...
παρακαλω μην διαστρεβλώνετε τα λόγια μου...

ξέρω ότι τα ζωα τα οποία χρησιμοποιουντε για την κτηνοτροφία μολυνουν το περιβάλον έχετε να προτεινετε κάτι πανω σε αυτό;; οχι.. δεν μπορει να γίνει κάτι.. χωρις αυτό να καταπατησει δικαιωματα..

μηπως να δουμε τι κανει ο ανθρωπος pliroforisi με τη βιομηχανια τα αυτοκινιτα τα σκουπιδια τα δαση και όοοοολαααα τα άλλα.. και να αφησουμε τα ζωα.. ο πλυθισμος των ζωων αυτων ουτως ή άλλος ελεγχεται και δεν αναπτυσωνται σε αριθμο παρα μενουν σταθερα μέσα σε ένα ορισμενο διαστημα...αυξανωνται και μειωνονται.. και επειδη το φαινομενο του θερμοκηπιου και όλες οι καιρικες ανωμαλίες δεν συμβαινουν λόγω των ζωων.. να κοιτάξουμε τι κάνουμε εμεις...

πόσοι απο εσας χρησιμοποιειτε air condition?? πόσοι καλοριφερ? ποσοι βενζινη πετρελαιο γκαζι? ποσοι πλαστικα? ποσοι μεταλα? ποσοι ρευμα ? αν αναλογιστούμε τι κανει ο ανθρωπος για να τα παραγει όλα αυτα .. τα... αέρια των ζωων φαινονται ένας μικρος κόκος άμμου πανω στο ΕΒΕΡΕΣΤ...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

pliroforisi έγραψε:'Ενας κρεοφάγος "είρων" της χορτοφαγίας σβήνει κατά λάθος το κείμενο ενός χορτοφάγου
Πάνο, θα ήθελα να σε παρακαλέσω, να μην βλέπεις κάθε κρεατοφάγο είρωνα.

Εχει καταντήσει ανούσιο θέμα της μάχη μεταξυ ωμοφάγων-χορτοφάγων και κρεατοφάγων...

Με το ζόρι, αγαπητέ, δεν γίνεται να αλλάξει κανείς τις διατροφικές του συνήθειες. ΄Οπως δεν γίνεται να αλλάξει και την συμπεριφορά του. ΄Οπως δεν γίνεται να αλλάξει και την σκέψη του, τα αισθήματά του...και τόσα άλλα.

Μπορείς να λες σε έναν άνθρωπο τι θα φάει? Και γιατί να το κάνεις?

Ας φάει ο καθένας ότι θέλει...Ας σκεφτεί ότι θέλει...Ας αισθανθεί ότι θέλει...

Η ενημέρωση δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Η κάθε μάχη όμως για να αποδείξω ότι έχω δίκιο, θα πέφτει πάντα στο κενό.

Το ότι σε κάποιον η ωμοφασία είναι ωφέλιμη, δεν μπορεί κανείς να πει ότι θα είναι ωφέλιμη για όλους. Γιατί αν ήταν έτσι, δεν θα εξαιρουντο ομάδες ανθρώπων από αυτήν..

Είναι κουραστικό το θέμα του διαχωρισμού στους μεν και στους δε...
Οι καλοί και οι κακοί...

Ελεος, ρε παιδιά!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εγώ δεν μπορώ να κάνω διάλογο για την ωμοφαγία ή την χορτοφαγία, γιατί δεν τρώω κρέας όχι για το περιβάλλον μου, αλλά γιατί με "ανάγκασε" το σώμα μου.

Λυπάμαι αλλά αυτή είναι η αλήθεια...Το περιβάλλον θα το πρόσεχα καλύτερα, αν έμενα σε καλύβα και όχι σε πολυκατοικία, αν δεν οδηγούσα αυτοκίνητο, αλλά έβρισκα φίλους και γνωστούς να με πηγαίνουν εκεί που ήθελα, αν δεν χρησιμοποιούσα πλαστικό, αλλά πέταγα τα σκουπίδια μου σε χάρτινες σακούλες...αν, αν, αν!!

Επειδή δεν μπορούν να γίνουν όλα αυτά, φροντίζω μόνη μου να χρησιμοποιώ την ανακύκλωση όσο καλύτερα μπορώ και να θεωρώ ότι κάνω κάτι κι εγώ, ενώ στην ουσία ξέρω ότι δεν κάνω τίποτα.

Το περιβάλλον δεν σώζεται ούτε με την ωμοφαγία, ούτε με την κρεατοφαγία...Το περιβάλλον θα γίνεται ολοένα και χειρότερο αν δεν σταματήσουν οι άνθρωποι να πειραματίζονται μαζί του, στο όνομα της τεχνολογικής εξέλιξης...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Εισαι ότι θεωρεις τον εαυτό σου... απλά..
δεν σε ρωταγα εσενα.. ρητορική ήταν η ερωτηση.. όσο για το εμας - εσας.. έχεις δικιο.. εμας εννουσα.. και με αυτα που απάντησες είσαι πιο συνηδειτοποιημένος απο εμενα έναν κρεατοφάγο οδηγο που έχει air condition και αναβει καλοριφερ..

αλλα μην μου λες σε παρακαλω για τα αερια των ζωων..

συγκεντρωνεις την προσοχη σου σε λεπτομέριες και αφηνεις εξω την ουσια..

Για να σωσεις τον κόσμο απο το φαινόμενο του θερμοκηπίου έγινες εσυ ωμοφάγος;; ή για τον εαυτό σου...;;

Επιλογη είναι η διατροφική συνηθεια του καθενός μας..
Ας μην μιλάμε για μολυνση όμως.. γιατι σ' αυτό το θέμα συμβάλουμε όλοι.. κρεατοφάγοι ωμοφαγοι δεν διαχωριζεται κανενας..

όλοι συμβάλουμε..

Αυτό που έίπα κυριε Πάνο είναι ότι η κρεατοφαγία έχει και αυτη τα καλα της ως προς την ζωη στον πλανητη ΓΗ αν διαβασεται αυτα που εγραψα και τα επεξεργαστειτε λίγο θα το καταλαβετε αυτό...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλά, με δουλεύετε; Σβήσατε πάλι απάντησή μου; Και ο ilias απαντάει σε ένα σβησμένο κείμενό μου;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πάνο συγνώμη...Εγώ απάντησα σε εσένα και πήγα να διορθώσω κάτι και να κάνω παράθεση από το κείμενο σου και τα έκανα θάλασσα...Χίλια συγνώμη!!! :oops: :oops:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Μπλεξαμεεε τα post!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :oops: :oops: :oops:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Να είστε όλοι καλά και συγνώμη για την ενόχληση...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το αεροπλάνο φταίει...παρακουνήθηκα!!! Συγνώμη ε? :roll:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΥΓΕΙΑ - ΟΜΟΡΦΙΑ”